Правильна контрацепція – повний гайд

Безпечний секс у XXI сторіччі – це вже не лише про запобігання небажаної вагітності. Йдеться про безпеку у прямому сенсі цього слова – правильна контрацепція може врятувати твоє здоров'я і навіть життя.

Що таке контрацепція

Контрацепція – це комплекс заходів, які допомагають уникнути вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Цей матеріал допоможе тобі обрати найзручніший надійний метод захисту, надасть корисну інформацію, яка допоможе разом з твоїм лікарем обговорити твій запит та задовольнити його. Вибір методу контрацепції залежить від низки чинників: віку, медичної та сімейної історії, ліків, які ти приймаєш, а також наявності шкідливих звичок, зокрема паління.

Барʼєрна контрацепція

Презервативи 

Це єдиний засіб, який дозволяє запобігти й вагітності, й захворюванням, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), окрім утримання від сексу. Правильно (і вчасно) вдягнений кондом здатен захистити тебе від венеричних захворювань і навіть ВІЛ.

Кілька фактів від Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя.

  • Щодня у світі понад 1 мільйон осіб підхоплюють ІПСШ, більшість з яких протікають безсимптомно.
  • Щороку приблизно 374 мільйони людей інфікуються одним з чотирьох виліковних ЗПСШ: хламідіозом, гонореєю, сифілісом чи трихомоніазом.
  • Орієнтовно понад 500 мільйонів людей у віці 15-49 років мають генітальну інфекцію, спричинену вірусом простого герпесу (ВПГ).
  • Інфекція вірусу папіломи людини (ВПЛ) асоціюється з більш ніж 311 000 смертей від раку шийки матки щороку.

А також від UNAIDS:

  • Приблизно 1,5 млн людей у 2021 році стали новими ВІЛ-інфікованими.
  • Орієнтовно 650 000 людей померли від хвороб, зумовлених СНІДом, у 2021 році.

Сподіваємося, ми тебе переконали.

Навіщо потрібна контрацепція

Є два типи презервативів:

  • Чоловічі презервативи, що їх надягають на статевий член, мають 98% захисту від вагітності;
  • Жіночі презервативи, які розміщують у піхві, мають 95% захисту від вагітності.
контрацепція contraception контрацепция
Чоловічий та жіночий презервативи

Презервативи виготовляються з дуже тонкого латексу, чоловічі також можуть бути з поліізопрену або поліуретану. Вони призначені для запобігання контакту сперми чи вагінального секрету з геніталіями статевого партнера.

Важливо використовувати лише сертифіковані кондоми, з чинним строком придатності, і звісно, лише один раз. За потреби можна використовувати лубрикант, але тільки на водній основі! Засоби на олійній основі, зокрема зволожувальний крем, лосьйон чи вазелін, можуть пошкодити латексні та поліізопренові презервативи, водночас вони безпечні для використання з поліуретановими презервативами.

Бувають презервативи зі сперміцидами, проте їхня додаткова ефективність не доведена, а коштують вони дорожче.

Іноді чоловіки відмовляються від використання презерватива, мовляв, і відчуття не ті, і ерекція знижується. Втім, йдеться про твою безпеку, а відповіді на ці “відмазки” зібрали для тебе тут.

Контрацептивні діафрагми та ковпачки

Це силіконовий купол, який закриває шийку матки, й відповідно перешкоджає спермі партнера потрапити до матки. Його необхідно вставити у піхву перед сексуальним контактом.

Ці засоби мають використовуватися разом зі сперміцидами – гелем чи кремом, який вбиває сперматозоїди. Їхня ефективність проти вагітності складає 92-96%, для цього діафрагма чи ковпачок мають залишатися у піхві протягом принаймні шістьох годин після сексу. Довше можна (30 годин для діафрагм і 48 годин для ковпачків), менше – ні.

Діафрагма та ковпачок

Важливо підібрати свій розмір та навчитися встановлювати діафрагму чи ковпачок правильно. В цьому тобі може допомогти твій лікар. Якщо твоя вага змінилася принаймні на 3 кг, а також після пологів, викидня чи аборту, варто переглянути розмір. Крім того, не рекомендується використовувати цей засіб протягом шістьох тижнів після народження дитини, а також під час менструації, через високий ризик синдрому токсичного шоку.

Діафрагма та ковпачок – це контрацепція, яка не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Ба більше, сперміциди, які містять хімічну речовину ноноксинол-9, можуть навіть збільшити ризик зараження, зокрема ВІЛ.

Так само як і з презервативами, не можна використовувати лубриканти на олійній основі, лише на водній. Серед інших протипоказань є нетипова форма чи положення шийки матки, слабкі мʼязи піхви, алергія на матеріали діафрагми/ковпачка чи сперміциди, а також наявність запалень.

До того ж ці засоби можуть спровокувати цистит.

Гормональна контрацепція

Ми у Школі Жіночого Здоровʼя завжди наголошуємо, що всі препарати має призначати лікар. Коли йдеться про гормональні контрацептиви, наголосимо ще раз. Вони продаються без рецепта, проте мають значний вплив на функціонування жіночого організму та низку протипоказань. Тож консультація спеціаліста обовʼязкова.

Оральні контрацептиви

Загально відомі як протизаплідні пігулки. Вони містять штучні версії жіночих гормонів, які природним чином виробляються в яєчниках. Є два головних типи: комбіновані оральні контрацептиви з естрогеном та прогестероном та пігулки, які містять лише прогестерон, так звані міні-пілі.

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК)

Механізм дії насамперед полягає у пригніченні овуляції, а саме вироблення фолікулостимулювального і лютеїнізувального гормонів гіпофіза. Водночас КОК згущують цервікальний слиз, що перешкоджає проникненню сперматозоїдів, пригнічують зростання ендометрію (слизової оболонки матки), чим унеможливлюють прикріплення заплідненої яйцеклітини та водночас сповільнюють рухливість сперматозоїдів.

“Ой, я забула прийняти пігулку”, – це те що є причиною настання вагітності. Великим мінусом КОК є важливість приймати їх щодня, не забуваючи.

Засновниця Школи Жіночого Здоровʼя та Медцентру Ліор Наталя Сіліна

Проте за умови правильного приймання така контрацепція має понад 99% захисту від вагітності.

Водночас пігулки не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом!

Правила дуже прості: приймаєш одну пігулку щодня в той самий час протягом 21 дня, далі робиш паузу на тиждень (7 днів), в цей час в тебе відбувається менструація. Ти не лише знатимеш, коли в тебе настануть місячні, а й зможеш трохи коригувати цей процес (після консультації з твоїм лікарем, звісно).

Є такі схеми приймання монофазних КОК:

  • Щодня 1 пігулка протягом 24 днів, далі пауза 4 дні;
  • Щодня 1 пігулка  безперервно з трьох упаковок, далі 7 днів пауза;
  • Взагалі безперервно.

Якщо ти починаєш приймання пігулок з першого до пʼятого дня твоєї менструації, ти вже захищена від вагітності. У разі початку приймання КОК в інші дні циклу варто подбати про додаткові методі контрацепції до наступної менструації.

КОК бувають різні, й здатні допомагати в певних проблемах зі здоровʼям, зокрема:

Серед недоліків комбінованих пігулок називають підвищений ризик раку молочної залози та шийки матки. Проте вплив вважається незначним, до того ж він суттєво менший ніж, наприклад, ожиріння. Крім того, КОК повʼязують з підвищеним ризиком тромбозу.

Комбіновані оральні контрацептиви не підійдуть тобі, якщо:

  • Ти палиш або нещодавно кинула палити й тобі понад 35 років;
  • Маєш тромби або хтось з родини мав тромби до 45;
  • Маєш проблеми з судинами або пережила інсульт;
  • Маєш ожиріння (> 90 кг);
  • Хворієш на важку форму діабету;
  • Маєш захворювання печінки або жовчного міхура;
  • Маєш серцево-судинної проблеми, гіпертонію;
  • В тебе сильні мігрені, особливо з так званою “аурою” перед очима;
  • Ти приймаєш певні ліки, які знижують ефективність КОК.

І про вагу, бо досі існують упередження, ніби КОК – це гарантія товстішання. Це міф.

Оральні контрацептиви, які містять лише прогестерон 

Контрацептивна дія полягає у згущенні цервікального слизу, тож сперматозоїд не зможе зустрітися з яйцеклітиною. Деякі препарати також пригнічують овуляцію. За умови правильного приймання забезпечують 99% захисту від вагітності.

Як і комбіновані контрацептиви, пігулки лише з прогестероном може призначити лише твій лікар!

Такі пігулки підійдуть тобі, якщо:

  • Ти не можеш приймати препарати з естрогеном;
  • Тобі більше ніж 35 років і ти палиш;
  • Ти щойно народила – саме контрацептиви з прогестероном підходять під час грудного вигодовування;
  • Ти дисциплінована – прогестеронові пігулки важливо приймати в один і той самий час щодня;
  • Тебе не лякають зміни у характері та частоті менструації. Інколи під час приймання прогестеронових пігулок менструації стають мажучими та нерегулярними.

Решта чинників, через які ти не зможеш скористатися цим методом контрацепції збігаються з тими, що мають КОК.

Протизаплідна ін’єкція

Лікар зробить тобі укол з прогестероном і залежно від препарату, ти отримуєш захист від вагітності на строк від 8 до 13 тижнів. Ефективність оцінюється у понад 99%.

Переваги, недоліки та протипоказання для інʼєкції збігаються з тими, що діють для оральних контрацептивів, які містять прогестерон. Крім того, такий метод не підійде тобі, якщо ти плануєш завагітніти у найближчий рік, адже овуляції знадобиться приблизно 12 місяців для відновлення.

Протизаплідний імплант

Під місцевою анестезією невелику пластикову паличку розмістять тобі під шкіру. Вона вивільнятиме прогестерон протягом 3 років й забезпечує більш як 99% захисту від вагітності.

контрацепція contraception контрацепция
Протизаплідний імплант

Як і протизаплідна інʼєкція, імплант підходить жінкам, які щойно народили та під час ГВ. На відміну від інʼєкцій, фертильність повертається дуже швидко після видалення імпланту, тож ти зможеш планувати вагітність найближчим часом. Водночас така контрацепція через високу концентрацію прогестерону може дати відчуття “постійної вагітності”, а саме набряки, інколи вугрі, роздратованість. 

Якщо є доступ до сучасніших методів контрацепції, я б радила використання імпланту в останню чергу. Скоріш як виключення. Коли решта сучасних методів недоступна, а контрацепція потрібна.

Засновниця Школи Жіночого Здоровʼя та Медцентру Ліор Наталя Сіліна

Протизаплідний пластир

Це наліпка, яка містить ті самі гормони, що комбіновані оральні контрацептиви, а саме естроген та прогестерон. Принцип дії той самий, ефективність складає понад 99%.

контрацепція contraception контрацепция
Протизаплідний пластир

Пластир вивільняє гормони протягом тижня, після цього треба замінити його на новий, й так 3 тижні. Далі маєш тиждень паузи, під час якого має початися менструація, хоча це і не завжди відбувається. За сім днів потрібно знову приклеїти пластир, й цикл починається спочатку.

Вагінальне кільце

Це невеличке гнучке пластикове кільце, яке розміщують у піхві перед шийкою матки. Діє протягом місяця, під час якого вивільняє естроген та прогестерон, тож працює так само, як і комбіновані пігулки та пластир й мають ті самі переваги, недоліки та протипоказання.

Контрацепція з ефективністю 99%. Мінус: має низькі дози естрогенів, що підходить не всім жінкам. Якщо під час застосування протизаплідного гормонального кільця у тебе з’явились часті “молочниці” або сухість у вагіні, тоді одразу проконсультуйся зі своїм лікарем, щоб обрати інший засіб контрацепції.

контрацепція contraception контрацепция
Вагінальне кільце

Перевага пластиру, кільця, інʼєкції та імпланту також у тому, що на відміну від КОК, ефективність контрацепції не зменшується, якщо в тебе діарея чи тебе знудило. Ці засоби також звільняють тебе від необхідності дбати про вчасне приймання пігулок щодня.

Екстрена гормональна контрацепція

Одразу зауважу! Цей метод має високу ймовірність побічних ефектів і не підходить для регулярної контрацепції! Застосовуй його у крайньому разі й бажано не більше одного разу в житті, ідеально – якщо взагалі ніколи. Хоча звісно, існують ситуації, коли це єдиний можливий спосіб уникнути ще гірших наслідків для життя та здоровʼя. Наприклад – зґвалтування.

Також має назву “ранкова пігулка”. Ти маєш якомога раніше (але не пізніше ніж за 72 години) прийняти одну дозу препарату з високим вмістом естрогену та прогестерону, або лише прогестерону. За 12 годин випити другу дозу. Бажано порадитися зі своїм лікарем щодо того, який саме препарат обрати.

Якщо не має змоги звернутися до лікаря, читай пост Наталі Сіліної, де дуже детально та чітко, з назвами ліків, прописано, як прийняти екстрену контрацепцію. 

Чим раніше ти приймеш пігулку, тим ефективнішою вона буде, втім є 25% ймовірності, що ти все одно завагітнієш. Орієнтовно 50% жінок відчувають нудоту після застосування екстреної контрацепції, життя ще 20% ускладнить блювання. Твій менструальний цикл також може змінитися. Обовʼязково відвідай свого лікаря, аби оцінити стан свого здоровʼя після “ранкової пігулки”. І зроби тест на вагітність, навіть якщо в тебе принаймні один день затримки.

Ще одним, безпечнішим методом екстреної контрацепції вважається встановлення мідної внутрішньоматкової спіралі (ВМС). Про це в наступному розділі.

Внутрішньоматкові спіралі

Є два типи засобів внутрішньоматкової контрацепції: внутрішньоматкова мідна спіраль та внутрішньоматкова система. Обидві має призначити й встановити спеціаліст.

Внутрішньоматкова гормональна система та мідна спіраль

Внутрішньоматкова мідна спіраль

Це невеликий Т-подібний прилад, який лікар встановлює у матку. Він вивільняє мідь, що змінює цервікальний слиз, й спермі стає набагато важче досягти яйцеклітини. Крім того, вже запліднене яйце не зможе прикріпитися в матці. Залежно від типу діє 5 чи 10 років та дає понад 99% захисту від вагітності. Якщо тобі більше ніж 40 років й ти не плануєш вагітніти, спіраль може залишатися аж до менопаузи. Погодься, це зручно.

Спеціалісти Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя визначають мідну спіраль як найефективніший метод екстреної контрацепції.

Встановити мідну ВМС можна у будь-який день циклу, й ти одразу будеш захищена від вагітності. В цього методу відсутні побічні ефекти гормональних препаратів і ти можеш використовувати його під час годування груддю. А після видалення спіралі ти можеш одразу завагітніти.

Недоліки

Доволі неприємна процедура встановлення, проте можна попросити лікаря зробити місцеву анестезію. Ти можеш відчувати біль ще певний час після встановлення, він має минути за кілька днів. Крім того, протягом деякого часу ти можеш спостерігати кров’янисті виділення, що мажуть, а твоя менструація може стати ряснішою та/чи тривалішою та/чи болісною. Це має минути протягом кількох місяців.

Останнє є головною причиною відмови від спіралі, хоча зберігання неприємних відчуттів під час місячних після адаптаційного періоду є доволі рідкісним ускладненням.

Також іноді можливий розвиток інфекції органів малого таза протягом 20 днів після встановлення спіралі. Якщо в тебе підвищилася температура, ти відчуваєш біль внизу живота, маєш незвичні виділення з неприємним запахом – звернись до лікаря.

Дуже рідко вагітність все ж може наступити, тоді важливо пересвідчитися, що вона маткова. ВМС збільшують ризик позаматкової вагітності.

Внутрішньоматкова система

Також має Т-подібну форму, проте виготовляється з пластику й активною речовиною є прогестерон. Захищає від вагітності 3 чи 5 років, залежно від типу, з 99%-ою ефективністю. Гормональна ВМС також згущує цервікальний слиз, що перешкоджає сперматозоїдам досягти яйцеклітини. Крім того, вона стоншує епітелій матки, тому заплідненому яйцю важче прикріпіться. В деяких жінок може припинитися овуляція, але це буває вкрай рідко.

Головною перевагою гормональних спіралей є полегшення важкої менструації, тому їх часто призначають як метод лікування болісних та рясних місячних. Додатково зменшуються або взагалі зникають симптоми ендометріозу внаслідок того, що епітелій матки стає тоншим.

Гормональну ВМС також можна встановити в будь-який день менструального циклу, а завагітніти одразу після видалення. Якщо тобі більше ніж 45 років, можна залишити її до настання менопаузи.

Переваги, недоліки та протипоказання такі самі, як і в препаратів з прогестероном та мідної ВМС, включно з ризиком інфекції органів малого таза.


Чи можна набрати зайву вагу від гормональної контрацепції? Які наслідки аборту?

Сперміциди та протизаплідні гелі

Сперміциди

Це негормональні мазі, креми, гелі, пінки чи супозиторії (свічки), що містять хімічні речовини, які, по-перше, блокують вхід до шийки матки спермі партнера. По-друге, вони значно уповільнюють швидкість сперматозоїдів, тож доплисти до яйцеклітини їм не світить.

Ефективність сперміцидів найменша серед контрацептивних препаратів і складає приблизно 70%. Проте вони значно підвищують ефект від використання барʼєрних засобів: презервативів, ковпачків та діафрагм.

Зазвичай добре переносяться, проте в тебе може бути алергія на певні компоненти, тому якщо в тебе або твого партнера зʼявляються будь-які неприємні відчуття, відмовся від використання.

Протизаплідні гелі

Це новий місцевий препарат, який з’явився цього року. На відміну від сперміцидів, він не містить найрозповсюдженішого ноноксинолу-9. Дію препарату забезпечують три активні речовини: молочна кислота, лимонна кислота та бітартрат (гидротартрат) калію. Принцип дії полягає у збільшенні кислотності у піхві, що сповільнює сперматозоїди.

Контрацепція за допомогою гелю має 86% ефективності захисту від вагітності.  Так само як і сперміциди, гель краще застосовувати разом з барʼєрними засобами.

Зазвичай гель переноситься краще ніж сперміциди, проте ти чи твій партнер можете відчути свербіж та печіння в інтимній зоні. Що ж, тоді це не ваш метод. Крім того, зміна Ph у піхві може призвести до вагініту або інфекцій сечовивідних шляхів.

Календарний метод

Якщо в тебе лише один партнер, у вірності якого ти впевнена, ти можеш використовувати так званий “календарний метод” – відстеження своєї фертильності. Треба щоденно, протягом усього менструального циклу,  відстежувати ознаки організму, які свідчать про наближення та настання овуляції та записувати їх у щоденник. Метод доволі часозатратний, зате природний. Ефективність – від 91% до 99% за умови щоденного відстежування симптомів овуляції, що охоплює купу  процедур.

Потрібно відстежувати: тривалість менструального циклу, температуру тіла та характер твоїх виділень. Краще звернутися до спеціаліста з природної контрацепції, аби навчитися вірно трактувати показники. В тебе може зайняти від 3 до 6 місяців, аби навчитися правильно використовувати цей метод, і лише після цього розпочати його використання.

Попри те, що така контрацепція приваблива та має нульову вартість, на менструальний цикл можуть вплинути хвороби, стрес, подорожі чи деякі медичні препарати. В такому разі варто розглянути інші методи контрацепції або поєднувати календарний метод з барʼєрною контрацепцією.

Радикальний метод

Йдеться про вазектомію для чоловіків та стерилізацію для жінок.

Вазектомія

Під час невеликої хірургічної операції лікар перерізає чи блокує канали, які постачають сперму від яєчок до пеніса. Чоловік і далі може займатися сексом та еякулювати, проте його сім’яна рідина не буде містити сперматозоїдів. 

Ефективність майже 100%. Проте треба використовувати додаткову контрацепцію від 8 до 12 тижнів після операції, адже сперма може зберігатися у каналах, що ведуть до пеніса.

Фертильність після вазектомії дуже важко чи неможливо відновити. Тому чоловік має добре подумати над своїм рішенням.

Жіноча стерилізація

Це блокування або видалення частини фаллопієвих труб, які звʼязують яєчники з маткою. Таким чином яйцеклітини більше не матимуть шансу зустрітися зі спермою, а отже, бути заплідненими. Ти зберігаєш овуляцію та менструацію, просто більше не завагітнієш.

Така контрацепція має майже 100% ефективності, проте у рідкісних випадках труби можуть відновитися самостійно. В такому раз є ризик позаматкової вагітності. Залежно від типу стерилізації потрібно використовувати додаткову контрацепцію до наступних місячних або до 3 місяців.

Типи стерилізації

  • Розрізання та видалення маленьких частин фаллопієвих труб;
  • Спеціальні кліпси – труби блокують за допомогою пластикових або титанових затискачів;
  • Силіконове кільце – з фаллопієвої труби роблять невелику петлю, протягують крізь кільце й затискають.

Це майже незворотний метод. Зваж добре.

Хай який метод ти обереш, бажаємо тобі залишатися здоровою! І звісно, нехай в тебе буде лише бажана вагітність. А ми в цьому допоможемо, адже щаслива жінка – здорова та обізнана!

Про те, як правильно підготуватися до вагітності, ти можеш дізнатися з мого курсу Підготовка до вагітності. Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст

Раджу прочитати