Що таке позаматкова вагітність
Після запліднення яйцеклітина має закріпитися в матці й розвиватися там. Проте орієнтовно у 2% випадків яйцеклітини імплементується в іншому місці. Найчастіше – у фаллопієвій трубі (трубна вагітність) – виявляють у понад 90% жінок з діагнозом позаматкова вагітність. Набагато рідше прикріплення відбувається в яєчнику, черевній чи тазовій порожнині, або зовсім рідко, у шийці матки.
Розрізняють три типи позаматкової вагітності:
- Трубна вагітність
- Нетрубна вагітність
- Гетеротопічна вагітність – рідкісний випадок, коли є дві вагітності: в матці та в матковій трубі

Під час росту яйцеклітини в непризначеному для неї місці, вона може розірвати орган, у який імплементувалася. Зазвичай це розрив фаллопієвої труби. Це призводить до масивної внутрішньої кровотечі та потребує негайного хірургічного втручання.
Запамʼятай, неможливо виносити дитину поза межами матки! Ектопічна вагітність є головною загрозою серед інших небезпечних станів, які виникають після запліднення, й завжди призводить до втрати вагітності. Тому важливо звернутися за допомогою якомога швидше й врятувати себе. 15-річне американське дослідження свідчить, що 12% випадків позаматкової вагітності закінчуються смертю матері.
Причини виникнення
Неможливо точно визначити, що є причиною позаматкової вагітності. Однією з найголовніших причин вважають непрохідність маткових (фаллопієвих) труб. Це може статися через такі причини:
- Запальні захворювання органів малого таза
- Інфекції, що передаються статевим шляхом, зокрема, викликані хламідіями (Chlamydia trachomatis)
- Позаматкова вагітність в анамнезі (ризик рецидиву від 10 до 25%)
- Попередня операція на черевній порожнині або особливо трубах, зокрема перев’язування труб
- Спайки у трубах
- Аномальна будова фаллопієвих труб
Проте є й інші фактори, які підвищують ризики.
- Ендометріоз
- Паління
- Вік понад 35 років
- Гормональні порушення
- Часте спринцювання
- Тривале використання внутрішньоматкової спіралі (ВМС)
- Аборт
- Тривала неможливість завагітніти
- Цісарський розтин
- Процедура екстракорпорального запліднення (ЕКЗ)
Загалом найчастішими факторами ризику є попередні позаматкові вагітності, лікування безпліддя та цісарські розтини в анамнезі. Вагітність набагато менш ймовірна, якщо встановлена ВМС; однак орієнтовно 8% таких вагітностей є позаматковими. Позаяк, згідно з дослідженням, жінки, які використовували ЛНГ-ВМС (левоноргестрел-вивільняючу внутрішньоматкову систему), мідні ВМС, ДМПА (протизапліднювальні інʼєкції), імплантати та ОК (оральні контрацептиви), контрацептивний пластир або вагінальне кільце, мали значно нижчий ризик позаматкової вагітності порівняно з жінками, які не використовували контрацепцію або використовували бар’єрний метод контрацепції.
Також варто зазначити, що гетеротопічна вагітність найчастіше зустрічається саме після процедури ЕКЗ.
Симптоми
Позаматкова вагітність спершу нічим не відрізняється від типової – затримка менструального циклу, надчутливість грудей та нудота. Проте скоріш за все виникнуть такі симптоми:
- Аномальна вагінальна кровотеча
- Біль у попереку
- Біль у животі або тазу
- Легкі судоми з одного боку внизу живота
На цьому етапі може бути важко визначити, чи є у вас типова вагітність, чи позаматкова. Втім, ти розумієш, що про аномальну кровотечу та тазовий біль слід повідомити свого акушера-гінеколога або будь-якого медичного працівника.
З часом розвиваються серйозніші симптоми, особливо якщо розривається фаллопієва труба.
- Раптовий сильний біль у животі або тазу
- Біль у плечі або шиї
- Слабкість, запаморочення або непритомність
Це означає, що треба негайно зателефонувати до швидкої. Час вважається за хвилини!
Чим загрожує позаматкова вагітність
Смертю. Не буду згладжувати кути. Якщо ти вчасно не звернешся до лікаря, існує ризик масивної кровотечі і як наслідок смерті.
Запліднена яйцеклітина, яка закріпилася поза межами матки може рости протягом кількох тижнів. Але між шостим і шістнадцятим тижнем вона стовідсотково розірветься або розірве орган, до якого прикріпилася. Спричинить сильну кровотечу. Якщо її не зупинити, крововтрата призведе до геморагічного шоку. І ти просто фізично не зможеш звернутися до лікаря. Проте вчасне лікування до того, як відбудеться розрив, рятує життя.
У разі гетеротопічної вагітності, попри ризик викидня, шанси збереження плоду у матці становлять 67%. Нагадую, що плід поза маткою не виживе в будь-якому разі.
Методи лікування
Є два варіанти лікування – медикаментозний та хірургічний.
Медикаментозний
Лікар може призначити препарат метотрексату за таких умов:
- Нерозривна трубна вагітність має діаметр менш як 3 см
- Серцева діяльність плода не виявлена
- В ідеалі рівень бета-ХГЛ становить < 5000 мМО/мл, але до 15 000 мМО/мл
- Це не гетеротопічна вагітність
Потрібна лише одна доза ін’єкції, що зупинить зростання заплідненої яйцеклітини. Твій організм “розсмокче” яйце приблизно за 4-6 тижнів. За такої терапії нема потреби видаляти маткову трубу.
Хірургічний
У найрозповсюдженішому варіанті позаматкової вагітності – трубній вагітності – лікар видалить плідне яйце (сальпінгостомія). Втім, якщо фаллопієва труба розірвалася, її доведеться видалити теж (сальпінгоектомія). Однак, в тебе їх дві, тож ти маєш можливість завагітніти знов. Та навіть за відсутності обох труб, є метод ЕКЗ, який дозволить виносити й народити дитину в майбутньому. Головне зберегти своє життя.
Зауважу, що позаматкова вагітність належить до терміну “перинатальні втрати”. І цю втрату важливо “прожити”.
Шанси нормальної вагітності після позаматкової становлять 67% після медикаментозного лікування та 71% після операції.
У разі позаматкової вагітності яєчників повторний такий діагноз чи безпліддя мало вірогідні.
Про те, як правильно підготуватися до вагітності, ти можеш дізнатися з мого курсу Підготовка до вагітності. А все, що треба знати про вагітність та перший рік малюка ти знайдеш у курсі Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.
Обрати свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.