fbpx

Хламідіоз – причини, симптоми, лікування

За одне з найрозповсюдженіших захворювань, що передається статевим шляхом, відповідальна маленька, втім вкрай небезпечна, бактерія Chlamydia trachomatis.

Марія Зав'ялова

Загальні відомості про хламідіоз

Хламідіоз є виліковною бактеріальною інфекцією, яку дуже легко підхопити, тому що часто вона взагалі не викликає жодних симптомів. Носії передають хворобу, навіть не усвідомлюючи цього. Однак відсутність симптомів зовсім не означає, що все гаразд, навпаки, це захворювання може мати дуже серйозні наслідки для твоєї репродуктивної системи. Якщо його не лікувати, звісно.

За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя у 2020 році хламідіоз діагностували у 129 мільйонів людей у світі. Лише в США зареєстровано майже 1 млн 600 тисяч заслаблих. В Україні хламідіоз теж входить в топ венеричних захворювань, Міністерство Охорони Здоровʼя України рекомендує чоловікам та жінкам щорічно перевірятися на наявність цієї інфекції. У США та Великій Британії хламідіоз найбільш поширений серед підлітків та молодих людей, тому щорічний огляд рекомендують робити сексуально активним хлопцям та дівчатам до 25 років.

Я рекомендую сексуально активним жінкам та чоловікам, які не завжди використовують презерватив, тестуватися на хламідіоз раз на пів року.

Хламідіоз у житті жінки

Причини хламідіозу

Бактерія Chlamydia trachomatis найчастіше поширюється через незахищений вагінальний, оральний або анальний секс. Вона міститься у спермі або вагінальному секреті інфікованої людини. Зауваж, що ти можеш заразитися, навіть якщо не було проникнення, просто торкаючись геніталій зараженого партнера. Новонароджені можуть заразитися хламідіозом від матері під час пологів.

Водночас ти не можеш заразитися від поцілунку, обіймів чи користування тим самим посудом.

Імунітету від хламідіозу не існує. Тож після успішного лікування ти можеш заразитися повторно. І так нескінченну кількість разів, якщо не використовуєш презерватив під час сексу з необстеженим партнером. 

Симптоми хламідіозу

Згідно з дослідженнями, від 40% до 96% інфікованих людей не мають жодних симптомів. Якщо ж вони є, то зазвичай проявляються протягом одного-трьох тижнів після зараження.

Симптоми хламідіозу у жінок

 • Атипові виділення з піхви, які можуть мати неприємний запах
 • Кровотеча між місячними – можуть бути просто коричневі виділення, що мажуть
 • Біль під час менструації
 • Біль у животі разом з підвищеною температурою
 • Біль під час сексу 
 • Свербіж або печіння у піхві або зовні в ділянці вульви
 • Біль під час сечовипускання

Симптоми хламідіозу у чоловіків

 • Прозорі чи мутні виділення з пеніса
 • Болісне сечовипускання
 • Печіння та свербіж у пенісі
 • Біль і набряк в ділянці мошонки
хламідіоз chlamydiosis
Ти можеш навіть не помітити інфекції

Хламідіоз може проявитися і в інших частинах тіла, зокрема анусі, горлі та очах. Симптоми включають:

Анус: дискомфорт і виділення.

Горло: симптомів переважно немає.

Очі: почервоніння, біль та виділення.

Які ускладнення може викликати хламідіоз

Бактерія Chlamydia trachomatis за відсутності лікування може мати значні наслідки для твого здоровʼя. Саме тому на початку вагітності обовʼязково призначають аналіз зокрема і на хламідіоз. Вкрай важливо вчасно виявити та пролікувати інфекцію.

хламідіоз chlamydiosis
Не можна просто ігнорувати хламідіоз, навіть якщо немає жодних симптомів

Ускладнення у жінок

Найбільшою проблемою є Запальні Захворювання Малого Тазу (ЗЗОМТ) – стан, який зазвичай потребує лікування у стаціонарі, а іноді й невідкладної медичної допомоги. Внаслідок запалення можливі захворювання матки, шийки матки та яєчників. Крім того, можуть виникнути такі ускладнення:

 • Безпліддя через утворення рубцевої тканини у фаллопієвих трубах, через що їхня прохідність знижується або вони взагалі блокуються
 • Позаматкова вагітність
 • Хронічний біль у животі
 • Передчасні пологи
 • Зараження дитини під час пологів, що може спричинити очні інфекції, сліпоту та пневмонію
Негативні наслідки хламідіозу та вплив на вагітність

Ускладнення у чоловіків

Чоловіки рідко мають ускладнення. Проте тривала наявність інфекції в організмі може спричинити епідидиміт (запалення придатка яєчка – каналу, який постачає сперму), викликаючи біль і набряк. Ба більше, може розвинутися епідидимоорхіт – одночасне запалення яєчка та його придатку, що вже потребує хірургічного втручання. Без лікування все може закінчитися безпліддям.

Крім того, може розвинутися запалення прямої кишки – проктит.

Ускладнення для обох статей

 • Більший ризик захворіти на ВІЛ
 • У рідких випадках може розвинутися таке ускладнення, як реактивний артрит – стан, який викликає почервоніння та набряк (запалення) у різних суглобах тіла, особливо в колінах, стопах, пальцях ніг, стегнах і щиколотках.
 • Негонококовий уретрит (НГУ) – інфекція уретри.

Лікування хламідіозу

Звісно, головне – це профілактика! Маєш завжди дбати про надійну барʼєрну контрацепцію з новим партнером, а також з тим/тою, хто має інших статевих партнерів/ок. Тобто якісний і правильно вдягнутий презерватив.

Найнадійніша контрацепція та наслідки незахищеного сексу

Якщо ти все ж заразилася, то лікар випише тобі антибіотики. Якщо ти маєш постійного партнера, ви маєте приймати їх разом та утримуватися від сексуального контакту. 

Памʼятай: ти маєш утримуватися від інтимних контактів до отримання негативного тесту на хламідіоз після лікування себе та партнера!

Поділися цією статтею, аби зупинити  шалений темп розповсюдження інфекцій, що передаються статевим шляхом. Лишень уяви – це 1 мільйон щодня!

Залишайся здоровою!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст