fbpx

Гонорея – симптоми, ускладнення, лікування

Гонорея – поширене захворювання, що передається статевим шляхом (ЗПСШ). І зараз лікувати її зовсім не так легко, як це було раніше.

Марія Зав'ялова

Що таке гонорея

Вся відповідальність на бактерії Neisseria gonorrhoeae, яка розповсюджується через будь-який сексуальний контакт – вагінальний, оральний та анальний. Гонорея викликається саме нею. А ще підступна бактерія може спричинити доволі серйозні ускладнення, на кшталт блокування маткових труб, болісного статевого акту й дістатися навіть очей та суглобів. 

Це одне з найпоширеніших венеричних захворювань у світі. 82 млн заслаблих лише у 2020 році за даними Всесвітньої Організації з Охорони Здоровʼя (ВООЗ). Багата країна чи бідна – гонореї абсолютно однаково, в неї є лише одне уподобання. І це молоде доросле населення, яке вона заражає непропорційно часто. 

Вражає геніталії, анус та горло. Дуже легко передається, і раніше так само легко лікувалася. Наразі ситуація змінилася: терапія гонореї вже не настільки проста, чому – далі у матеріалі. Водночас ускладнення нелікованої гонореї можуть залишитися на все життя – наприклад, безпліддя. 

Причини гонореї

Незахищений контакт з зараженою людиною. Будь-який контакт з геніталіями чи зі слизовими виділеннями хворого спричиняє зараження. Заразитися в жіночій кімнаті, басейні чи інших громадських місцях є вкрай-вкрай малоймовірним.

Жінки можуть отримати інфекцію прямої кишки навіть без анального сексу. Бактерії досить потрапити до ділянки ануса під час підтирання після сексу. 

Засновниця Школи Жіночого Здоровʼя Наталя Сіліна

Вагітна, особливо якщо вона не лікувалася, може передати гонорею дитині внаслідок перинатального контакту з її інфікованою шийкою матки. І це загрожує передчасними пологами, а також значними неонатальними ускладненнями та вадами розвитку. 

гонорея gonorrhea

Гонорея: симптоми

Оскільки гонорея вражає слизові людини, саме там і зʼявляться ознаки. Жінки переважно не відчувають симптомів на відміну від чоловіків, які відчувають інфікування частіше. Якщо ж симптоми є, то найрозповсюдженішим з них є печіння під час сечовипускання для обох статей. Серед інших: 

Симптоми вагінальної гонореї

  • Більше вагінальних виділень ніж зазвичай;
  • Кровотеча після сексу або між менструаціями;
  • Біль під час сексу та сечовипускання або/та у нижній частині живота.

Симптоми генітальної гонореї в чоловіків

  • Набряклі, болісні яєчки;
  • Запалення або набряк голівки пеніса;
  • Сечовипускання, частіше ніж зазвичай;
  • Білі, жовті або зелені виділення з пеніса.

Симптоми зараження гонореєю поза геніталіями, схожі в чоловіків та жінок

  • Пряма кишка. Подразнення, свербіж, виділення, навіть кров з анального отвору. Крім того, може боліти під час випорожнення. 
  • Горло. Ознаки переважно відсутні чи дуже легкі, проте можуть включати подразнення або збільшені лімфовузли.
  • Очі. Почервоніння та кон’юнктивіт.

Якщо  помітиш будь-які з симптомів, зазначених вище – мерщій до лікаря! Скоріш за все, тобі призначать аналізи на ЗПСШ, адже гонорея часто супроводжується іншими інфекціями. Наприклад, хламідіозом чи трихомоніазом.

Які ускладнення викликає гонорея

Без лікування навіть безсимптомна гонорея викликає різноманітні важкі ускладнення в жінок та чоловіків. Бактерії швидко розмножуються та розповсюджуються організмом, спричиняючи інші хвороби. Деякі з них можуть навіть загрожувати життю. Саме тому вкрай важливо розпочати лікування якомога скоріше, особливо під час вагітності.

Ускладнення у жінок

Найрозповсюдженішим є Запальні Захворювання Малого Тазу (ЗЗОМТ). Це не просто боляче, а й може викликати рубцювання тканини у фаллопієвих трубах, що блокує їх. Своєю чергою це може спричинити позаматкову вагітність та безпліддя. За даними ВООЗ найсерйозніші ускладнення гонорея викликає саме серед жінок.

Ускладнення у вагітних та новонароджених

Менш серйозні ускладнення включають риніт, вагініт, уретрит та інфекцію шкіри голови в немовляти.

гонорея gonorrhea

Ускладнення у чоловіків

Гонорея може викликати хворобливу інфекцію в яєчках – епідидиміт, який може спричинити проблеми з фертильністю. Запалення може проявитися і в передміхуровій залозі – простатит, і в уретрі – уретрит. В будь-якому разі без лікування буде боляче й неприємно.

Ускладнення в обох статей

Без належного лікування бактерія залюбки пошириться кровотоком в інші частини тіла. В найгіршому разі це викличе сепсис – зараження крові. А також:

  • лихоманку;
  • артрит;
  • дерматит, який зазвичай включає висип або свербіж, сухість шкіри;
  • запалення і набряк навколо сухожиль.

І звісно, як і решта ЗПСШ, гонорея збільшує шанси заразитися чи передати ВІЛ партнеру/ці. Іншим статевим інфекціям також буде значно легше заразити тебе й ускладнити лікування.

Гонорея: профілактика, лікування та резистентність

Профілактика

Єдиним надійним способом уникнути зустрічі з бактерією, яка викликає гонорею, є утримання від вагінального, орального, анального – загалом будь-якого сексу. Якщо це занадто радикальний метод, можна спробувати такі:

  • Займатися сексом лише з тим, в кому ти впевнена. Практично це означає моногамні стосунки з вірним тобі партнером. Може, це звучить нудно, проте і гонорея – це не надто весело;
  • Використання барʼєрних методів контрацепції з тим, в кому ти не впевнена. Якісні чоловічі чи жіночі презервативи під час вагінального, чи анального сексу. Латексні накладки чи презервативи під час орального сексу;
  • Не діліться своїми секс-іграшками. Вдягайте новий презерватив щоразу, коли використовуєте їх з новим партнером. Дезінфікуйте після кожного використання.

Всі ці прості та відомі правила існують не просто так. Хай як просто лікувати звичайну гонорею, останніми десятиліттями зʼявилася незвичайна.

Як лікується гонорея

Річ у тім, що певні штами бактерії N. gonorrhoeae розвинули резистентність до антимікробних препаратів. А гонорея лікується саме антибіотиками.

Масштабне дослідження ВООЗ, проведене у 73 країнах, показало: нечутливість до антибіотиків одразу декількох груп зростає в геометричній прогресії. Зокрема, до поширеного протимікробного засобу –  ципрофлоксацину – резистентність у 70 країнах сягає 100%. В Україні ситуація наразі не настільки критична, принаймні у вказаному дослідженні наша країна не повідомляла про випадки резистентності до гонореї.

Чимало країн наразі переглядають лікування N. gonorrhoeae, яка вже набула статусу супербактерії. Головний висновок: не призначайте собі антибіотики чи будь-яке лікування самостійно, не ускладнюйте роботу лікарю. Лише спеціаліст, знайомий із сучасними досягненнями медицини, здатен призначити ефективну та безпечну терапію.

Вакцинація

І наостанок трохи гарних новин. З огляду на поширеність та небезпеку гонореї, протягом десятиліть вчені намагаються розробити вакцину проти бактерії N. gonorrhoeae. Поки спроби були невдалими через цілий арсенал антимікробної резистентності та постійний розвиток бактерії. Проте сучасні технології, біоінформаційні інструменти та обчислювальні методи тепер спрощують ідентифікацію та характеристику антигенів. Тож дослідники налаштовані оптимістично і вже мають кілька потенційних цілей для розробки вакцини. Зокрема, вакцина проти менінгококової інфекції показала 32% ефективності проти зараження гонореєю.

А поки вчені працюють, використовуй поради з цієї статті, аби ніколи не зустрічатися з підступною бактерією. Поділись нею з подругами, знання – це найкраща профілактика будь-яких розладів.

Щаслива жінка – здорова та обізнана!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

А в Медичному Центрі Ліор тобі допоможуть з необхідними обстеженнями та адекватним лікуванням.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова.

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст