fbpx

Що ти маєш знати про Вірус Папіломи Людини

Понад двох сотень видів, найпоширеніша ІПСШ у світі та можливі онкологічні ускладнення – все це про вірус папіломи людини.

Що таке вірус папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) підхоплює майже кожна сексуально активна людина в у своєму житті. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя ВПЛ інфіковані понад 600 мільйонів людей у світі. Налічується понад двісті штамів цього вірусу, більшість не викликає жодних симптомів й навіть може зникнути без лікування. Проте певні типи ВПЛ можуть призвести навіть до раку шийки матки – першої причини смертності серед жінок в Україні від 15 до 45 років.

Вірус папіломи людини виявляють у 95-99% жінок з діагнозом рак шийки матки.

Вірус живе у пласких епітеліальних клітинах на поверхні шкіри, піхви, заднього проходу, вульви, шийки матки та голівки пеніса, а також у роті та горлі.

ВПЛ HPV
ВПЛ – найпоширеніша інфекція у світі, що передається статевим шляхом

Різновиди ВПЛ

Вірус папіломи людини розрізняють за типами, кожен має свій номер. Статевим шляхом передаються приблизно 40 штамів, решта може викликати папіломи (бородавки) на руках і ногах. Далеко не всі можуть призводити до раку, тому різновиди розділяють за ступенем ризику для життя.

Високий ризик

Найнебезпечнішими для жінки є штами ВПЛ 16 та 18 – вони відповідальні за майже 70% випадків раку шийки матки. Серед інших типів з високим ризиком зокрема типи 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73 та 82.

Низький ризик

Власне за появу папілом на тілі у 90% випадків відповідальні штами з низьким ризиком розвитку раку, наприклад типи 6 та 11. Так само як і понад 80% інших штамів.

Причини ВПЛ

Вірус передається через контакт шкіри до шкіри, найчастіше під час сексу. Крім того, можна заразитися після контакту з папіломами іншої людини. Так, ці бородавки заразні.

Що треба знати про вірус папіломи людини

Є певні фактори ризику, які підвищують твої шанси на інфікування.

  • Пошкодження шкіри – подряпини, порізи, рани збільшують шанси підхопити вірус після контакту з ним.
  • Кількість статевих партнерів – чим більше, тим вищі шанси інфікуватися. Водночас ризик великий, якщо твій партнер має контакти на стороні.
  • Низький імунітет, зокрема через ВІЛ чи СНІД, або приймання препаратів, що пригнічують імунну систему.
  • Паління. 
  • Дефіцит вітаміну D.
  • Вік – численні дослідження продемонстрували підвищений ризик зараження ВПЛ у молодшому віці: найвища поширеність вірусу спостерігається серед підлітків і молодих людей у віці від 15 до 25 років. Вважається, що понад 75% інфікування відбувається в осіб цього віку.
ВПЛ HPV
Чим більше статевих партнерів – тим вищий ризик зараження на вірус папіломи людини

Симптоми ВПЛ

Ти можеш взагалі не мати жодних симптомів. Іноді організм самостійно позбавляється від інфекції за кілька років. Таким чином чимало людей взагалі ніколи не дізнаються, що інфіковані ВПЛ. В цьому і полягає підступність вірусу – інфіковані заражають своїх партнерів, навіть не підозрюючи про це.

Симптомами ВПЛ-інфекції низького ризику є папіломи (бородавки) – не плутати з поліпами! Вони можуть з’явитися через кілька тижнів або місяців після контакту чи статевого акту з інфікованим. Папіломи бувають великі та маленькі; пласкі чи нагадувати за формою цвітну капусту; білі, червоні, рожеві коричневі або кольору шкіри. 

І так, вони можуть зʼявитися будь-де на тілі.

  • Генітальні папіломи. Можуть мати вигляд “цвітної капусти” або гострокінцевих утворень. У жінок вони зазвичай ростуть на вульві, але також можуть з’являтися на задньому проході, шийці матки або піхві. Чоловіки можуть мати їх на пенісі, мошонці або анусі.
  • Звичайні папіломи. Ці шорсткі бородавки зазвичай з’являються на руках і пальцях.
  • Підошовні папіломи. Тверді, зернисті, болючі шишки, які вражають нижню частину стопи.
  • Пласкі папіломи. Це злегка випуклі над шкірою плями з пласкою вершиною. Можуть зʼявитися будь-де, але переважно на обличчі та шиї.
Памʼятай – папіломи заразні!

Ці папіломи можуть боліти, викликати свербіж чи печіння тощо.

Ускладнення ВПЛ

Головне ускладнення – це переродження папілом у рак. Одразу заспокою: більшість ВПЛ до цього не призведуть, бо імунна система цього не дозволить. Втім, наявність інших інфекцій в організмі чи слабкий імунітет можуть збільшити ризик. До того ж папіломи зокрема у шийці матки просто недосяжні для нашого імунітету.

Окрім шийки матки, рак може розвинутися у вульві та піхві (75% та 70% випадків цих рідкісних видів раку відповідно викликані саме вірусом папіломи людини).

Онкологія також може зʼявитися у ротоглотці (70% викликані ВПЛ), анусі (понад 90%) та статевому члені у чоловіків (понад 60% викликані ВПЛ).

Але онкологічні захворювання викликаються саме високоонкогенними штамами. Тому не має сенсу витрачати кошти на обстеження ВПЛ низькоонкогенних типів.

Лікування

Вірус папіломи людини – це той самий випадок, коли профілактика дає 90% гарантії, що ти не інфікуєшся штамами ВПЛ високоонкогенного типу, відповідно не матимеш його серйозних ускладнень.

Йдеться про вакцинацію. Головне правило – щепитися потрібно до початку статевого життя. Оптимальним вважається вік 11-14 років, але можна зробити щеплення від 9 до 26 років. Вакцинація від ВПЛ в Україні з‘явилась понад 10 років тому.

Мені доводилося пояснювати й педіатрам і мамам дівчаток, що вакцинація від вірусу папіломи людини не стимулює ранній початок статевого життя. Було багато побоювань зі сторони батьків, що дівчата після проведеного щеплення вважатимуть, що тепер можна стартувати сексуальне життя – “я ж тепер захищена”.

Головна лікарка медичного центру Ліор Наталя Сіліна

Якщо ж ти не вакцинована, і йдеться про ВПЛ шийки матки, профілактикою є також щорічний ПАП-тест. Це зішкрібання клітин цервікального каналу, винайдений всередині 20 сторіччя грецьким онкологом, піонером цитології, Георгіосом Папаніколау. Цей тест дозволяє виявити аномальні клітини ще до того, як вони призведуть до раку, тож обовʼязково роби його регулярно! 

Важливо! Вакцинація від ВПЛ не виключає проходження скринінгу на рак шийки матки, а саме рідинну цитологію 1 раз на 1-3 роки в залежності від віку і країни проживання. Якщо ти палиш, навіть кальян, гінеколог-ендокринолог Наталя Сіліна радить проходити ПАП-тест щорічно.

Як Жінці убезпечити себе від вірусу папіломи людини?

ВПЛ HPV

Існує первинна та вторинна профілактика раку шийки матки. Так коли ми говоримо про вірус папіломи людини, ми завжди інформуємо Жінку чи дівчинку-підлітка про те, що профілактика зараження на ВПЛ – це профілактика раку шийки матки. Захищаєш себе від ВПЛ, вважай що захищаєш себе від раку шийки матки.

Головний лікар медичного центру Ліор Наталя Сіліна

До первинної профілактики раку шийки матки (РШМ) відносять вакцинацію від ВПЛ, яку бажано зробити до початку статевого життя. Вторинна профілактика РШМ – це проходження ПАП-тесту.

До 30 років вважається недоцільним обстежувати жінку на наявність ВПЛ, бо в цьому віці до 75% сексуально активних жінок мають цей вірус. І в більшості випадків він самостійно покине тіло Жінки.

Вакцинація

Практично 100% захист від раку шийки матки – це вакцинація від ВПЛ та регулярний ПАП-тест. В більшості країн світу цей тест є безоплатним для жінок віком від 21 до 65 років і робиться раз на два роки. Наприклад в Україні та Великій Британії жінка безплатно може пройти цей тест у поліклініці у сімейного лікаря або медсестри.

Що має знати Жінка про ПАП-тест

Якщо аналіз покаже наявність аномальних клітин, тобі запропонують процедуру біопсії. Лікар спеціальними щипчиками візьме шматок тканини шийки матки, а лікар-гістолог роздивиться все це в мікроскопі й виставить діагноз. У разі виявлення передракових клітин середнього або важкого ступеня, тобі можуть запропонувати такі методи лікування:

  • Процедура петлевого електрохірургічного висічення (LEEP). За допомогою тонкої дротяної петлі з електричним струмом видаляють шар тканин шийки матки.
  • Кріохірургія. Лікар використовує сильний холод, аби знищити аномальну тканину.
  • Хірургія. Це фізичне видалення тканини з нетиповими клітинами.
  • Лазерна хірургія. Видалення тканини за допомогою інтенсивного світла лазеру.

Зауваж, не всі методики є сучасними.

Наприклад, лікування патології шийки матки за допомогою рідкого азоту (кріодеструкція) – це застарілий метод. Детальніше про лікування ерозії шийки матки та безпечну терапію передракових станів шийки матки лікарка-гінеколог Наталя Сіліна розповідає в цьому відео.

Для зовнішніх папілом використовують місцеві препарати та лазерну або радіохвильову терапію.

Проте найкраще:

Налагодження гормонального фону та ліквідація дефіцитів мікроелементів та вітамінів призводить до покращення захисних властивостей слизових інтимної зони й папіломи зникають самостійно. З мого досвіду до 80% Жінок, з якими ми проводили корекцію загального здоров‘я, не потребували видалення папілом. Організм їх самостійно позбавлявся.

Головна лікарка медичного центру Ліор Наталя Сіліна

Традиційно нагадую, що всі призначення має зробити твій лікар.

Бережи своє здоровʼя та памʼятай: щаслива Жінка – здорова та обізнана!

Дізнайся більше про рак шийки матки та завантаж чек-ліст з питаннями, які допоможуть зробити візит до лікаря ефективнішим

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав’ялова

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст

  • Раджу прочитати