fbpx

Синдром Полікістозних Яєчників (СПКЯ)

Одна з головних причин безпліддя сотень тисяч жінок у всьому світі – синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)

Марія Зав'ялова

Що таке СПКЯ?

Один з найпоширеніших ендокринних розладів серед жінок репродуктивного віку у світі. У 1935 році медики Ірвін Фрейлер Штейн та Майкл Левенталь оприлюднили статтю під назвою “Аменорея, асоційована з полікістозними яєчниками”. У цьому революційному матеріалі вони виклали свої спостереження за сімома жінками з аменореєю, гірсутизмом, ожирінням та кістами в яєчниках. Це було одним з перших описів цього захворювання, яке певний час мало назву синдром Штейна-Левенталя. З того часу на цю тему було створено тисячі публікацій, втім, точні причини СПКЯ досі невідомі.

Загальні відомості

На яєчниках жінок з синдромом утворюється багато капсул з рідиною розміром приблизно 8 мм. Ці фолікули з незрілими яйцеклітинами називають кістами. Фолікули часто не здатні випускати яйцеклітини, саме тому не відбувається овуляція.

В тебе може не бути місячних кілька місяців. Або менструація триватиме два тижні. Все це супроводжується гормональним дисбалансом: чоловічі гормони – андрогени – виділяються надмірно. Водночас гормону вагітності прогестерону продукується недостатньо.

Синдром значно впливає на репродуктивне здоровʼя жінки, її обмін речовин та серцево-судинну систему. Цей стан є невиліковним, проте лікувати його і знижувати цей вплив цілком можливо.

СПКЯ
Синдром полікістозних яєчників

Причини СПКЯ

Точні причини невідомі, проте певні фактори вказують на те, що СПКЯ – це спадковий розлад. Якщо у твоєї мами він був, є дуже висока ймовірність, що ти теж його матимеш.

Є й інші фактори ризику, які повʼязують з розвитком синдрому полікістозних яєчників.

Інсулінорезистентність. Гормон інсулін виробляє підшлункова залоза. Завдяки йому твоє тіло здатне переробляти цукор – головне джерело енергії для організму. Якщо клітини стійки до його дії, рівень цукру зростає, а підшлункова починає виробляти більше інсуліну.  Як наслідок, яєчники збільшують продукцію андрогенів, що своєю чергою ускладнюють процес вивільнення яйцеклітин.

Зайва вага та ожиріння. Може бути як наслідком інсулінорезистентності, так і окремим фактором ризику. Крім того, це також впливає на вироблення інсуліну – тіло виробляє його більше, якщо ти маєш надлишкову вагу. Є і зворотний ефект: інсулін зберігає та розширює жирові запаси – тож чим його більше виробляється, тим більше вага. Особливо якщо налягати на вуглеводи.

Запалення низького ступеня. Дослідження показують, що глюкоза здатна викликати окислювальний стрес і запальну реакцію мононуклеарних клітин. Жінки з синдромом полікістозних яєчників мають певний тип довгострокового, слабкого запалення, яке призводить до вироблення андрогенів.

Занадто андрогенів. Для жінки це означає надлишкове оволосіння – гірсутизм, акне, і власне труднощі з вивільненням яйцеклітин з фолікулів, тобто порушення овуляційного процесу. І СПКЯ.

Крім того, дослідження 237 психічно здорових жінок виявило звʼязок між емоційним насильством щодо жінки в дитинстві й розвитком синдрому полікістозних яєчників.

Симптоми

Основним симптомом є нерегулярні місячні або їхня повна відсутність впродовж тривалого часу. Під час УЗД виявляють кісти на яєчниках. Зазвичай СПКЯ проявляє себе доволі рано, від першої менструації до 20+.

Водночас про синдром сигналізують й інші ознаки:

  • Неможливість завагітніти;
  • Зайва вага, особливо навколо талії;
  • Оволосіння в непритаманних місцях й випадіння волосся на голові;
  • Акне;
  • Біль внизу живота;
  • Раптові зміни настрою;
  • Темні плями на шкірі шиї, під грудьми, у паховій зоні або під пахвами (це також симптом інсулінорезистентності);
  • Збільшення апетиту.

Втім, деякі жінки не мають жодних симптомів, а в жінок з ожирінням вони навпаки сильніші.

Ускладнення

Важливо памʼятати, що репродуктивне здоровʼя – це не лише про можливість мати дітей. Від балансу гормонів, жіночих зокрема, залежить твоє загальне здоровʼя. Емоційне, ментальне, і звісно фізичне. Так само як і з симптомами надлишкова вага впливає на ускладнення не у кращий бік. 

Жінки з СПКЯ мають більші шанси на розвиток таких проблем зі здоровʼям:

  • Безпліддя. Яйцеклітини не вивільнюються, тож ти не можеш завагітніти;
  • Передчасні пологи або викидень. Якщо ти все ж завагітнієш, СПКЯ збільшує ризик втрати дитини;
  • Діабет 2 типу. Близько половини жінок із СПКЯ матимуть діабет 2 типу до 40 років;
  • Метаболічний синдром. Це медичний термін, який обʼєднує діабет, високий кров’яний тиск (гіпертонія), підвищений холестерин у крові та ожиріння. Наслідком є більший ризик серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця, інсульту та інших хвороб, які впливають на кровоносні судини;
  • Рак ендометрію – слизової оболонки, яка вистилає матку;
  • Депресія або тривожність. Гормональний дисбаланс, зміни настрою, симптоми СПКЯ – радощів у життя це не додає;
  • Апное сну;
  • Запалення печінки через накопичення жиру в ній.

Лікування

Одразу зауважу про розповсюджену пораду від лікарів радянських часів: “народжуй, і все мине”. Це міф. А от турбота про себе, здорове харчування, достатній сон, фізичні навантаження, увага до свого емоційного стану та позбавлення від шкідливих звичок, особливо паління, можуть убезпечити тебе від будь-яких проблем та ускладнень СПКЯ. Загалом регулювання способу життя є найкращою профілактикою викладених вище ускладнень. Втрата лише 5% зайвої ваги вже допомагає значно покращити стан, а саме відновити овуляції.

Харчування під час СПКЯ

Оскільки ліків, які допоможуть повністю позбавити тебе від синдрому, не існує, використовують лікування симптомів. Контроль за рівнем інсуліну та тиску, регуляція емоційного стану, до речі тут тобі прийде на допомогу зокрема медитація, або інші поради з нашої статті.

Терапія також залежить від репродуктивних планів. Якщо ти не плануєш вагітність, твій лікар може призначити тобі комбіновані оральні контрацептиви з естрогеном та прогестероном, це допомагає знизити рівень андрогенів у твоєму організмі. Але обирай цей шлях, якщо тобі потрібна контрацепція! Якщо в захисті від незапланованої вагітності потреби немає, шукай лікаря, який запропонує інший метод корекції надлишків андрогенів у твоєму організмі.

Якщо ж ти плануєш вагітність, є медичні препарати, які допоможуть розв’язати цю проблему. Зайве нагадувати, що призначити їх має тільки спеціаліст.

Хірургія

Крім того, тобі можуть запропонувати хірургічне втручання – дриллінг. Це невелика операція під назвою лапароскопічне свердління яєчників. Під загальним наркозом крізь невеличкі розрізи внизу живота вводять мікроскопічні камери – лапароскопи. Далі за допомогою лазера або ультразвукового скальпеля лікар зробить малесенькі отвори (до 2 мм) у твоїх яєчників. Завдяки цьому зменшується обсяг лютеїнової тканини, яка продукує андрогени. Своєю чергою це стимулює овуляцію. Але, ця процедура підходить вкарай маленькому відсотку жінок.

Памʼятай синдром полікістозних яєчників – не вирок, і регулюванням способу життя та з допомогою спеціаліста ти цілком здатна забути про цю проблему.

Будь завжди здоровою!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати
ароматерапія ароматерапия aromatherapy
Ароматерапія під час пологів

Ароматерапія – це доведений метод допомоги жінці, яка народжує. Вона здатна полегшити біль, заспокоїти та навіть сприяти переймам.