Ендометріоз – причини, симптоми, ускладнення та методи лікування

Ендометріоз – розлад, який вражає приблизно 10% жінок репродуктивного віку. Є однією з найпоширеніших причин звернень до гінеколога. У новому матеріалі Енциклопедії Школи Жіночого здоров‘я – про одне з найзагадковіших захворювань.

Що таке ендометріоз

Ендометріоз є розповсюдженим хронічним запальним захворюванням, яке впливає на репродукцію, здоров’я та якість життя. Це розростання внутрішньої слизової оболонки матки – ендометрію – поза її межами. Водночас діагноз “ендометріоз” в 70% випадків виставляють з затримкою у 4-5 років. І весь цей час Жінка ходить колом від гінеколога до невролога та гастроентеролога, лікуючи наслідки та ускладнення ендометріозу і зовсім не працюючи з причинами появи саме ендометріозу.

Може протікати безсимптомно, а може болісно, викликати запалення та навіть безпліддя. Найбільше від нього потерпають жінки у віці 30-40 років, статистика у Сполучених Штатах свідчить, що орієнтовно 11% жінок стикалися з цією проблемою. 

Важливо, що цей стан може ускладнюватися з часом.

Стадії розвитку ендометріозу

Звертаю вашу увагу, що ці стадії умовні. У виборі методу лікування лікарі орієнтуються на репродуктивні плани жінки та клінічні прояви ендометріозу.

  • Мінімальна: частини ендометрію виявляють в органах малого таза без або майже без рубцевих утворень.
  • Легка: частин ендометрію поза межами матки більше ніж у попередній стадії. Вони глибше імплантовані, можлива наявність рубцевих утворень.
  • Важка: багато глибоко імплантованих частин ендометрію і товстих спайок. Великі кісти на одному чи обох яєчниках. Можливе зрощення органів, поширення ендометріальної тканини в піхву та кишківник.
  • Помірна: великі вогнища частин ендометрію поза межами матки. Можливі невеликі кісти на одному або обох яєчниках і товсті смуги рубцевої тканини, які називаються спайками.
ендометріоз endometriosis
Осередки ендометрію поза межами матки

Типи ендометріозу

Ендометріоз розрізняють за зонами органів, які він вражає. Є чотири основних типи:

  • Поверхневий перитонеальний ендометріоз. Наші внутрішні органи вкриті тонкою оболонкою – очеревиною. Саме до неї прикріплюються частини ендометрію.
  • Ендометріоми. Це заповнені рідиною кісти темного кольору, які ще називають “шоколадними кістами”. Відрізняють за розміром і зʼявляються в різних частинах малого таза або черевної порожнини, але найчастіше – в яєчниках.
  • Ендометріоз черевної стінки. Іноді ендометріальна тканина може розростатися на черевній стінці. Клітини також можуть прикріплюватися до хірургічного розрізу, наприклад, після цісарського розтину. В моїй практиці було декілька випадків, коли жінки після цієї операції мали ендометріоїдне ураження підшкірної жирової тканини, яке знов таки супроводжувалось постійним больовим синдромом.
  • Глибоко інфільтративний ендометріоз (ГІЕ). У цьому типі ендометріальна тканина імплементувалася в органи всередині або поза порожниною малого таза. Це можуть бути яєчники, сечовий міхур чи кишківник. Саме цей тип ендометріозу часто є причиною порушення якості життя жінки, викликаючи постійний біль внизу живота та біль під час статевого акту.

В мене навіть була пацієнтка, в якої ендометрій поширився у плевру – тканину, що вкриває легені!

Ендометріоз: симптоми, лікування та гормони | Вагітність та ЕКЗ, чи робити операцію під час ендометріозу

Причини виникнення

Наука досі не знайшла точної відповіді на питання: чому виникає ендометріоз. Є декілька теорій.

  • Ретроградна або “зворотна” менструація. Це доволі розповсюджений стан, під час якого менструальна кров виділяється не назовні, а всередину – крізь фаллопієві труби в органи малого таза. Зазвичай жінка навіть не помічає, коли це відбувається, проти іноді клітини ендометрію, які містяться в крові, можуть прикріплюватися в цих органах і викликати ендометріоз. Втім, важливо пам‘ятати, що до 75% жінок мають ретроградний закид менструальної крові в черевну порожнину. А ендометріоз є не у всіх.
  • Генетичне походження. Зазвичай ендометріоз – це сімейна проблема. Тому якщо твоя мама та бабуся страждали на цю патологію, ти також маєш шанси її отримати. Водночас завдяки сучасній медицині в тебе більше шансів не допустити серйозних ускладнень.
  • Імунодефіцит. Клітини ендометрію поза межами матки має знищувати наша імунна система. Відповідно, якщо імунітет низький, наш організм не справляється з цією роботою.
  • Хірургічне втручання. Аборти, цісарський розтин, операції у черевній порожнині також можуть спричинити розвиток ендометріозу.
  • Гормональний вплив. Висока продукція естрогену є ендокринною ознакою ендометріозу, тому ендометріоз вважається естроген-залежним гінекологічним станом.

Цікавий факт: нещодавнє дослідження в Італії виявило звʼязок між пігментацією та ендометріозом: в жінок із зеленими очима та світлим волоссям ризик розвитку ендометріозу сечоводу збільшувався у 5 разів! Попередні дослідження також повʼязали цей розлад з високим ростом та худорлявістю.

Симптоми ендометріозу

Основною ознакою ендометріозу є біль у нижній частині живота, особливо під час менструації. Вкотре наголошую, що біль у ці дні не є нормою! Якщо ж він заважає нормальній активності та посилюється з часом – звертайся до свого гінеколога.

Крім того, про ендометріоз можуть свідчити такі симптоми:

  • Рясні менструації
  • Болісний секс
  • Кровʼянисті виділення після статевого акту
  • Кровʼянисті виділення між менструаціями
  • Болісні випорожнення чи сечовипускання під час місячних
  • Важко або неможливо завагітніти
  • Проблеми з травленням – здуття, запори або діарея, нудота, особливо якщо це відбувається під час місячних

Чим загрожує ендометріоз

Ігнорувати ендометріоз не можна, навіть якщо ти не маєш жодних симптомів. Будь-які розлади твоєї репродуктивної системи загрожують загальному здоровʼю, тобто призводити до різноманітних запалень або ускладнень інших захворювань.

Головне ускладнення – це зниження якості життя Жінки. Наведені вище симптоми – це постійний стрес та погане самопочуття. Згідно з дослідженням, 29% жінок з ендометріозом мають тривожний розлад, 14,5% – діагностувати депресію. Водночас певні симптоми депресії та тривожного розладу виявили у 86,5% та 87,5% жінок відповідно. Тож звертайся до лікаря обовʼязково!

Діагноз “ендометріоз” лякає та часто викликає порушення ментального здоров‘я внаслідок відсутності у жінок перевірених знань про це захворювання

Безпліддя

Ендометріоз вважається однією з основних причин неможливості завагітніти. Зокрема це стосується типів, коли ендометрій заважає виходу яйцеклітин, прохідності фаллопієвих труб чи здатності заплідненої яйцеклітини прикріпитися до стінок матки. Дослідження свідчать, що 30-50% жінок з ендометріозом мають безпліддя.

Онкологія

Це не доведено! Проте певні дослідження повʼязують ендометріоз з вищим ризиком розвитку раку. Тож не лишай йому шансів.

Так само раніше лікарі повʼязували наявність ендометріозу з ризиком передчасних пологів. Проте нещодавнє дослідження французьких вчених спростувало ці припущення.

Методи лікування

Терапія ендометріозу – це завжди про комплексний підхід, бо ліки лише полегшують симптоми. Він включає стабілізацію емоційного стану, здоровий спосіб життя, достатні фізичні навантаження та різноманітну гормональну терапію.

Крім того, лікування залежатиме від твоїх репродуктивних планів – тобто, чи плануєш ти вагітніти найближчим часом.

Харчування під час ендометріозу

Лікар може призначити тобі таке лікування:

  • Нормалізація способу життя: режим праці та відпочинку, тілесна та психологічна терапія.
  • Болезаспокійливі для зменшення симптомів. Це також підвищить якість життя та зменшить стрес, який є обтяжливим фактором. Болезаспокійливі саме з групи нестероїдних протизапальних, бо ендометріоз як окупант, намагається захопити більше територій і випалити все на своєму шляху. Важливо пам‘ятати, що ендометріоїдні ділянки завжди продукують запальні речовини, які посилюють біль не тільки під час менструації.
  • Контрацептиви: внутрішньоматкова спіраль з гормоном чи спеціальний режим приймання оральних контрацептивів.
  • Окрема гормональна терапія.
  • Хірургічне втручання – лише в тому разі, якщо ризики від його відсутності перевищують загрози його проведення. Якщо лікар одразу призначає тобі операцію – проконсультуйся з іншими спеціалістами, аби бути впевненою у призначеній терапії.
ендометріоз endometriosis
“Bleeding Roses” Сальвадора Далі особисто для мене є не просто символом страждань Жінки від наслідків ендометріозу

Для мене ця картина є нагадуванням про те, як важливо не поспішати з хірургічним лікуванням ендометріозу. За останні вісім років до 20% кейсів з моєї лікарської практики складали саме жінки, яким радили виключно хірургічне лікування. Своєю чергою вони зверталися до мене з питанням “а точно потрібна операція?”. 

Хірургія ендометріозу має бути раз у житті – не більше

Головне – це звернення до спеціаліста. Ніколи не намагайтеся власноруч призначати собі ліки!

Дізнатися більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

Раджу прочитати