fbpx

Рак шийки матки – типи, симптоми, профілактика

Головна причина смертності серед українських жінок у віці 15-45 років – це рак шийки матки. Проте можливо запобігти цій небезпечній хворобі.

Марія Зав'ялова

Що таке рак шийки матки

Це злоякісне утворення в клітинах шийки матки, що зʼєднує матку з піхвою. Рак шийки матки розвивається дуже повільно, проте за відсутності лікування може давати метастази й в інші частини тіла.

Серед інших видів онкологічних захворювань у жінок у світі рак шийки матки (РШМ) займає 4 місце з поширеності. Проте найбільше на нього хворіють у країнах з низьким рівнем життя, де доступ жінок до якісних медичних послуг обмежений. У 2020 році зафіксовано 604 000 нових випадків РШМ, 342 000 жінок померли. Майже 90% нових випадків і смертей у всьому світі сталися в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Типи раку шийки матки

Шийка матки складається з ендоцервіксу – каналу, який веде у матку (вкритий залозистими клітинами), та екзоцервіксу – зовнішньої частини шийки (вкритий пласкими клітинами). Місце їхнього перетину називається зоною трансформації. В залежності від типу клітини, які стають раковими, й розрізняють типи РШМ:

  • Плоскоклітинна карцинома – 90% випадків. Найчастіше починається в зоні трансформації.
  • Аденокарцинома. Пухлина розвивається з залозистих клітин ендоцервіксу, який продукує слиз.
  • Змішана карцинома. Має ознаки обох типів вище.
рак шейки матки рак шийки матки cervical cancer
Репродуктивна система жінки

Причини

Головною причиною є вірус папіломи людини (ВПЛ) – його виявляють у 95-99% жінок з діагнозом рак шийки матки. Найнебезпечнішими для жінки є штами ВПЛ 16 та 18 – вони відповідальні за майже 70% випадків РШМ. Водночас наявність ВПЛ навіть високоонкогенного типу зовсім не означає, що раку не уникнути. Регулярні медичні огляди та ПАП-тест принаймні раз на рік дозволять виявити аномальні клітини ще до того, як вони призведуть до раку.

Що треба знати про вірус папіломи людини

Будь-хто з шийкою матки має шанси на РШМ. Тобто, якщо в тебе була операція повної гістеректомії (видалення матки та шийки матки), такий вид онкології тобі не загрожує. Проте певні фактори ризику збільшують твої шанси на розвиток пухлини, особливо якщо в тебе виявлені типи ВПЛ високого ризику. Без них вірогідність отримати рак вкрай низька.

Фактори ризику

  • Паління – ця шкідлива звичка збільшує шанси на чимало видів раку, й РШМ не виключення.
  • Слабкий імунітет, зокрема через ВІЛ.
  • Наявність великої кількості сексуальних партнерів, або якщо їх багато у твого партнера.
  • Ранній початок статевого життя – до 16 років – або протягом року після твоєї першої менструації.
  • Ти не лікуєш наявні захворювання, що передаються статевим шляхом, особливо хламідіоз. Певні дослідження показують, що бактерії Chlamydia можуть сприяти зростанню та життю ВПЛ у шийці матки, що може збільшити ризик РШМ. До того ж хламідіоз, як і інші ЗПСШ, знижує місцевий імунітет.
  • В тебе багато (понад троє) дітей, або ти вперше народила, коли тобі було менш як 17 років.
  • Тобі менше ніж 50 років – рак шийки матки більше вражає молодших жінок.
  • Тривалий час приймання оральних контрацептивів (понад 5 років).
Негативні наслідки хламідіозу та вплив на вагітність

Отже, здоровий спосіб життя, здорові стосунки, правильна контрацепція та вчасні й регулярні візити до гінеколога з проведенням ПАП-тесту зводять твої шанси на РШМ майже до нуля. Крім того, використання внутрішньоматкової спіралі також знижує ймовірність раку шийки матки.

Симптоми

На ранній стадії раку симптоми зазвичай відсутні. З розвитком хвороби ти можеш помітити такі ознаки:

  • Незвичні виділення з піхви
  • Кров’янисті виділення після сексу, між менструаціями чи після настання менопаузи
  • Біль внизу живота після статевого акту

На пізніших стадіях можуть зʼявитися інші симптоми:

  • Набряклість ніг
  • Кров у сечі
  • Проблеми з сечовипусканням або випорожненням
  • Біль у кістках
  • Біль внизу живота
  • Втомлюваність
  • Втрата апетиту та зниження ваги

Ці симптоми можуть бути повʼязаними й з іншими причинами, але обовʼязково йди до лікаря якомога раніше, якщо їх помітиш. А найліпше – памʼятай про регулярні щорічні скринінги на рак шийки матки!

Як лікувати та попередити рак шийки матки

Профілактика

Зазвичай раку передують передракові стани, зокрема інтраепітеліальна неоплазія шийки матки, плоскоклітинне внутрішньоепітеліальне ураження (дисплазія шийки матки). Водночас у більшості випадків ці стани не розвинуться в онкологію, а вчасне лікування на цих етапах переважно запобігає розвиткові раку. Більше про лікування ерозії шийки матки та безпечну терапію передракових станів шийки матки розповідаю в цьому відео.

Загалом, рак шийки матки набагато простіше попередити ніж лікувати. Первинною профілактикою тут є вакцинація від вірусу папіломи людини. Звісно, якщо тобі понад 26 років і ти вже живеш статевим життям, робити щеплення чи не робити ти вирішуєш індивідуально з лікарем. Якщо тебе хвилює питання, навіщо вакцинуватися з позитивним тестом на ВПЛ, відповідь теж у цьому відео. Проте якщо в тебе донька – не зволікай! Оптимальним віком для вакцинації є вік 11-14, але можна зробити щеплення від 9 до 26 років, важливо – до початку статевого життя. 

Якщо ти регулярно, раз на рік, робиш ПАП-тест, це також майже повна гарантія запобігання розвитку РШМ на ранній стадії. 

Що має знати Жінка про ПАП-тест

Власне саме тому низький рівень життя у країні й впливає на кількість захворювань на рак шийки матки – жінки просто не має доступу до щеплення від ВПЛ та регулярних медичних обстежень. В Україні вакцинація від ВПЛ входить до переліку рекомендованих (власним коштом), а ПАП-тест роблять безоплатно. Так само у більшості країн світу цей тест є безоплатним для жінок віком від 21 до 65 років і робиться раз на два роки.

Якщо ПАП-тест виявить передраковий стан клітин, тобі зроблять біопсію. Середній або важкий ступінь переродження лікують такими методами:

  • Процедура петлевого електрохірургічного висічення (LEEP). За допомогою тонкої дротяної петлі з електричним струмом видаляють шар тканин шийки матки.
  • Кріохірургія. Лікар використовує сильний холод, аби знищити аномальну тканину. Але цей метод застарілий і в сучасних лікарнях не застосовується. До того ж лікар не отримує матеріал для дослідження, який може відправити до патогістолога. Патогістолог – це лікар, який під мікроскопом розглядає отримані клітини й може сказати ступінь передракового стану або наявність вже раку. Тому якщо біопсія або ПАП-тест показали наявність передракових станів шийки матки, ніколи не погоджуйся на лікування рідким азотом або “заморожуванням”.
  • Хірургія. Це фізичне видалення тканини з нетиповими клітинами.
  • Лазерна хірургія. Видалення тканини за допомогою інтенсивного світла лазеру.

Лікування раку шийки матки

На початковій стадії лікар може обмежитися конізацією шийки матки – видаленням ураженої тканини електро- або радіохвильовою петлею. На більш запущених стадіях йдеться про видалення матки з додатками та лімфовузлами.

Крім того, тебе обовʼязково обстежать на метастази, тобто поширення раку на інші органи. 

Окрім хірургічного втручання найпопулярнішими методами лікування раку є променева терапія (опромінення рентгенівськими променями) та хімієтерапія (лікування потужними препаратами). Променева терапія може бути зовнішньою – з використанням машини, що спрямовуватиме промені на ділянку внизу живота, та контактною (брахітерапія) – капсулу з радіоактивними елементами на певний час поміщають у шийку матки.

Залежно від стадії раку шийки матки терапія може включати:

  • Опромінення або хірургічне втручання з наступним опроміненням.
  • Променева та хімієтерапія одночасно, оскільки хімієтерапія допомагає опроміненню працювати краще.
  • Лише променева терапія – для лікування раку шийки матки, який поширився на інші органи та тканини.
  • Імунотерапія – вплив препаратами на певні клітини імунної системи, щоб викликати імунну відповідь твого організму. Цей метод використовується, якщо хімієтерапія не спрацювала або рак і далі поширюється.

Методи лікування та тривалість визначає лише спеціаліст, виходячи з багатьох факторів. Чим раніше розпочати терапію, тим вище шанси на повне одужання, на першій стадії вони складають 92%.

Ти зі свого боку маєш дбати про своє харчування, достатньо спати та позбавитися шкідливих звичок. Не буде зайвою і помірна фізична активність, яка тебе не виснажує, наприклад йога, прогулянки чи плавання. 

Я бажаю тобі завжди бути здоровою – тож обирай профілактику! І припинення паління це перший крок на шляху до твого сексуального здоров‘я! 

Про твоє здоровʼя та тіло, про етапи розвитку жіночого організму та сучасні методи профілактики та лікування я розповідаю у моїх курсах: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст