fbpx

Твій гайд з менопаузи

Зміни, через які ти проходиш після завершення репродуктивного етапу життя називають менопаузою. Про основні ознаки цього періоду, проблеми, які виникають у процесі та варіанти їхнього розвʼязання – у новому матеріалі Енциклопедії Школи Жіночого Здоровʼя Dr. Silina.

Марія Зав'ялова

Що таке менопауза

Термін менопауза описує зміни під час завершення репродуктивного періоду жінки – припинення менструального циклу, гормональну перебудову організму та відповідні трансформації у фізіології твого тіла. Умовно кажучи, це про засинання яєчників. 

У нашому суспільстві є образлива асоціація: менопауза дорівнює старінню та втраті всього в житті Жінки. В слово  «все жінка вкладає і втрату сексуальності, й працездатності, й втрату якості життя і перетворення на Бабу-Ягу. Класичний казковий прототип Жінки, незадоволеної життям, зі згорбленою спиною, купою зморшок, без зубів, тої, хто займається інтригами та псує життя іншим. Під час консультацій певні жінки використовують це слово.
«Лікарю, я боюся, що яєчники перестануть працювати і я перетворюся на Бабу-Ягу».
І справді, зміна постави, деформація хребта, погіршення якості зубів, роздратованість і порушення настрою можуть бути наслідками менопаузи, якщо вони своєчасно не скореговані.

Гінеколог-ендокринолог, засновниця Школи жіночого здоров‘я Наталя Сіліна

Вік менопаузи

В нормі менопауза настає після 40 років, якщо це відбувається раніше – це називається передчасна менопауза. Це поступовий процес, що може зайняти від чотирьох до дванадцяти років, його розділяють на пременопаузу, власне менопаузу та постменопаузу. Тривалість переходу залежить від багатьох факторів, зокрема етнічної приналежності, ваги та способу життя. В Україні середній вік менопаузи 45 років.

менопауза menopause
Загалом менопауза – абсолютно природний процес, який чекає на кожну Жінку

Сучасна медична наука допоможе зробити його легким та усунути проблеми, що виникають на шляху.

Важливо пам‘ятати, що в цивілізованому світі 45 років – це період, який вважається стартом розквіту життя Жінки. Пам‘ятаю, як Шейла Діллон (Sheila Dillon), журналістка BBC Radio 4 сказала мені:
«Я тільки в 40 років зрозуміла, чого дійсно хочу і стартувала свою кар‘єру в BBC».
Sheila народилась в останній рік другої світової війни й наразі випускає круті програми-розслідування про їжу. Раджу подивитися. Крім того, Шейла є членом журі The BBC Food & Farming Awards. Це нагорода компаній та людей, які створюють бізнеси з виробництва якісної їжі для покращення здоров’я у громаді. Наприклад, у 2022 році номінантом стала організація, яка популяризує м’ясо оленів через слоган «оленина не їжа для багатих», і налагодила доступні постачання в школи Шотландії, щоб діти мали можливість їсти нежирне м’ясо з якісним білком та високим вмістом заліза. Шейла є також авторкою подкасту The Food Programme.
Для тих, хто не встиг порахувати її вік. Шейлі 78 років і вона є прикладом особисто для мене, як Жінка з віком стає прекраснішою і професіонально, й особистісно. Тому досить вважати що менопауза – це вік втрат. Це вік втрат, якщо ми, жінки, підтримуватимемо цей слоган і не змінюватимемо наші звички.

Гінеколог-ендокринолог, засновниця Школи жіночого здоров‘я Наталя Сіліна
Що робити, якщо яєчники засинають раніше

Причини менопаузи

Яйцеклітини закінчуються

Менопауза настає, коли в яєчниках закінчуються функціональні фолікули. Щойно зʼявившись на світ, дівчинка зазвичай має від одного до трьох мільйонів фолікулів, але вже під час досягнення віку менархе їх залишається приблизно 400 тисяч. Наблизившись до менопаузи, жінка має орієнтовно 10 тисяч фолікулів.

Невеликий відсоток втрачається через природну овуляцію, але більшість гине в процесі під назвою атрезія. Під час неї організм позбавляється фолікула, який не здатен розвиватися та вивільняти яйцеклітину. Це також нормальний і регульований процес в нашому тілі, без якого функція яєчників припинилася б за кілька місяців.

Існують захворювання, під час яких атрезія фолікулів не є нормою, а є проявом захворювання і причиною неплідності. Наприклад, синдром полікістозних яєчників або дисфункція щитоподібної залози або стресова активація наднирників, що є поширеним в умовах війни. Але атрезія фолікула, як вид порушення роботи яєчників, є характерним і для жінок Британії, Франції, Італії, та інших країн, де Жінка має надмірні навантаження у вигляді різних соціальних стереотипів та вимог. Тому епізоди атрезії  фолікула після 40 є варіантом вікової норми, а раніше – приводом почати співпрацю з вашим жіночим лікарем.

Гінеколог-ендокринолог, засновниця Школи жіночого здоров‘я Наталя Сіліна

Гормональні зміни

Крім того, з наближенням менопаузи яйцеклітини стають стійкішими до фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), а самі яєчники різко знижують вироблення основних жіночих гормонів: естрогену та прогестерону. Немає естрогену – немає менструації, водночас зменшується і сексуальний потяг. На зниження останнього також впливає те, що яєчники зменшують вироблення тестостерону.

Особливості здоровʼя Жінки під час менопаузи

Симптоми менопаузи

Якщо протягом 12 місяців в тебе не відбувається менструація, а ти не маєш проблем зі здоровʼям чи вагітності – це може свідчити про настання менопаузи. Є жінки, які взагалі не мають жодних симптомів, але орієнтовно 90% мають ті чи інші ознаки. Таке визначення дає багато сайтів. Але відсутність менструації протягом 12 місяців навіть у 45 років – це не завжди про засинання яєчників.

Нижче поговоримо про умовно специфічні скарги, характерні для менопаузи та пременопаузи.

Як виглядає наближення до клімаксу?

Перші симптоми зазвичай зʼявляються за місяці або роки до самої менопаузи. Втім, жінки, в яких менопауза настає пізніше можуть взагалі пропустити етап пременопаузи. Водночас ті, в яких зміни настають раніше, перехід може тривати кілька років. Ти можеш відчути такі вазомоторні симптоми (ВМС):

  • Припливи. Це хвилі тепла, які відчуваються у всьому тілі, особливо в ділянці голови та шиї, що супроводжуються румʼянцем та пітливістю;
  • Нерегулярна менструація. Твої місячні можуть бути надто рясними, або навпаки мізерними. Якогось місяця їх може взагалі не бути, а іншого – між ними буде пауза лише в пару тижнів. Їхня тривалість теж починає коливатися: від одного-двох днів до понад тижня;
  • Сухість у піхві. Тканина потоншується через зменшення естрогену, тож в тебе може виникати свербіж в інтимній зоні та неприємні відчуття під час сексу;
  • Біль у грудях. Вона відрізняється від того болю, що ти могла відчувати перед місячними. Зазвичай це відчуття подразнення та печіння в одній чи обох грудях. Ти також можеш відчути підвищену чутливість грудей;
  • Сухість шкіри, очей або в роті. Може бути й таке, але не завжди. Вся провина на зменшенні виділення естрогену. 

Сухість очей, до речі, може бути єдиним симптомом падіння естрогенів, але саме через цей клінічний прояв входження в менопаузу жінка звертається до офтальмолога і лікує місяцями «синдром сухого ока», втрачає час та терапевтичне вікно для старту менопаузальної гормональної терапії.

Головна лікарка медичного центру “Ліор” Наталя Сіліна
  • Тобі частіше хочеться в туалет. Структура внутрішніх органів навколо сечового міхура змінюється і їм стає важче утримувати його. Можуть навіть зʼявитися симптоми нетримання;
  • Зміни настрою. Зумовлюються гормонами, але і фізіологічні зміни теж не додають радощів;
  • Проблеми зі сном. Насправді за наведених вище умов, не дивно, що зі сном починаються проблеми. Припливи, позиви до сечовипускання, неприємні відчуття, до яких ти не дуже й звикла, на додачу до звичайних життєвих ситуацій – може в будь-кого спричинити безсоння.
менопауза
Розуміння того, що збільшує вірогідність припливів, допоможе тобі зменшити їхню кількість

Менопауза

Після останньої менструації минуло принаймні 12 місяців. Під час цього етапу можуть зберігатися й симптоми, які спостерігалися на попередньому. Також ти можеш помітити такі ознаки:

  • Втома. Звичайні справи, які ти звикла робити, тепер змушують тебе втомлюватися раніше;
  • Біль. У голові, у мʼязах, у суглобах – твоє тіло змінюється, підлаштовуючись під новий період життя. До того ж жінки в цей час мають більшу схильність до остеопорозу;
  • Прискорене серцебиття. З віком артерії жорсткішають, водночас в судинах можуть накопичуватися холестеринові бляшки. Однак якщо ти ведеш здоровий спосіб життя та дотримуєшся правильного харчування, причин для хвилювання немає.

На жаль, російські воєнні дії на території нашої України призводять до значного забруднення навколишнього середовища і внаслідок цього, до запального процесу в організмі, що змінює стан судин. Тому раджу всім незалежно від статі у віці після 35 років пройти ультразвукове дослідження судин голови та шиї з доплерометрією. Це дозволяє своєчасно виявити зміни в судинах та не втратити «терапевтичне вікно» для профілактики інсультів та інфарктів у молодому віці. Наразі я чітко усвідомлюю що 45 це тільки початок життя, а здорові судини нам всім потрібні.

Гінеколог-ендокринолог, засновниця Школи жіночого здоров‘я Наталя Сіліна
  • Збільшення ваги. Хоча немає підтверджених наукових даних, що саме менопауза впливає на набір ваги, багато жінок і справді стикаються з зайвими кіло в цей період. Метаболізм сповільнюється з віком, ми стаємо менш активними, а рівень “гормону голоду” греліну є значно вищим серед жінок у менопаузі порівняно з жінками в пременопаузі та постменопаузі;
  • Зниження лібідо чи зменшення задоволення від сексу. Репродуктивна система, що роками заохочувала тебе займатися сексом, тепер припиняє свою важку працю. Плюс сухість у вагіні, яка робить секс неприємним;
  • Втрата волосся. Це пов’язано зі стабільно низьким рівнем естрогену та прогестерону та підвищеним виробленням тестостерону. Такі гормональні зміни призводять до витончення та ламкості волосся, його випадіння або навіть іноді до “персикового пуху” на обличчі чи появи волосся на підборідді. Дослідження свідчать, що понад половина жінок після 50 років стикаються з проблемою випадіння волосся. Але проблема андрогенної алопеції доволі добре корегується за допомогою курсу плазмотерапї швейцарською системою.

Постменопауза

В нормі постменопауза настає після менопаузи. На цьому етапі попередні симптоми, зокрема припливи, зазвичай зменшуються. Проте значне зменшення рівня естрогену підвищує ризик певних захворювань, наприклад серцевих хвороб та остеопорозу.

Загалом ознаки, які зберігаються під час постменопаузи, не відрізняються від тих, що ти спостерігала на попередніх етапах, проте деякі з них можуть погіршитися. Це стосується насамперед гормонозалежних симптомів, зокрема сухості шкіри та слизових, потоншення та втрати волосся та збільшення ваги. Емоційні розлади можуть призвести до депресії, а часті позиви до сечовипускання – до нетримання сечі.

Важливо! Своєчасне звернення до спеціаліста, хоч і не поверне час назад, проте може значно полегшити симптоми під час менопаузального переходу, а також зменшити ризик серйозних захворювань.

Емоційні та психологічні зміни під час менопаузи

Менопауза: терапія

Отже, ти можеш цілком розраховувати на полегшення симптомів від початку появи перших ознак менопаузи. Важливо, аби всі призначення робив лише досвідчений лікар, якому ти довіряєш. Я наведу опції, які тобі можуть запропонувати, просто памʼятай, що кожна Жінка проходить цей період по-своєму, тож і призначення мають бути індивідуальними.

Замісна гормональна терапія (ЗГТ), у світі має назву – менопаузальна гормональна терапія

Цей метод призначають, аби поповнити організм гормонами, вироблення яких зменшуються під час менопаузи. Твій лікар має зважити переваги та ризики, й призначити дози гормонів, які підходять саме тобі. Зазвичай це ліки з естрогеном та прогестином, що треба приймати перорально.

Місцева гормональна терапія – це естрогеновий крем, вкладка або гель, який ти вводиш у піхву, аби допомогти з сухістю. Не плутай, будь ласка, з трансдермальним естрогеновим кремом.

Дія естрогену має полегшити вазомоторні симптоми, зокрема припливи, а також зменшити сухість у піхві та зміцнити кістки. Оскільки естроген самостійно може підвищити ризик раку ендометрію та матки, призначають прогестерон. Інші побічні ефекти цих гормонів включають нерегулярні кровотечі, головні болі, здуття живота, а також набряк і біль у грудях. У тебе навіть можуть з’явитися штучні місячні, залежно від дози гормонів. Гормональна терапія також може підвищити ризик захворювань серця або рак молочної залози, якщо жінка правильно не обстежена до старту лікування або “терапевтичне вікно” втрачене. Саме тому слід приймати найменшу дозу, яка діє протягом найкоротшого можливого часу – і це має визначити твій лікар.

Масштабне дослідження Ініціативи жіночого здоров’я щодо дії ЗГТ показало доволі суперечливі висновки: серцеві напади, інсульти, утворення тромбів і рак молочної залози частіше траплялися у жінок, які приймали комбіновану ЗГТ. Водночас приймання лише естрогену трохи підвищив ризик інсульту та утворення тромбів і не збільшив або зменшив ризик серцевих захворювань. Жодного підвищеного ризику раку молочної залози не виявлено для жінок, які приймають тільки естрогенну терапію. Ще один висновок: замісна терапія ефективніша та має менший ризик побічних ефектів на ранніх стадіях менопаузи.

менопауза menopause
Менопауза – це не кінець, а новий етап твого життя

Негормональна терапія

Є низка пероральних та місцевих препаратів, що мають на меті полегшити симптоми менопаузи. Їх багато, і їх має призначати лікар, обізнаний саме з твоїм анамнезом, тож не буду наводити приклади. Ніколи не займайся самолікуванням!

Доступний кожній Жінці метод пройти через цей період й почуватися добре є:

Зміна способу життя

Якщо ти досі не позбулася шкідливих звичок, саме час це зробити. Чим старшою ти стаєш, тим гірше вони впливатимуть на твоє здоровʼя та самопочуття. Отже, ось що ти можеш зробити, аби менопауза впливала на тебе якнайменше:

  • Під час припливів, пити прохолодну воду, регулювати температуру повітря за допомогою кондиціонера чи вентилятора та одягатися багатошарово;
  • Використовувати безрецептурний вагінальний зволожувач проти сухості у піхві;
  • Регулярно робити фізичні вправи, аби краще спати й водночас запобігти захворюванням серця, діабету та остеопорозу;
  • Зміцнювати м’язи тазового дна за допомогою вправ Кегеля, аби протистояти нетриманню сечі;
  • Залишатися соціально та розумово активною, аби запобігти проблемам із пам’яттю;
  • Кинути палити. Тютюн може спричинити ранню менопаузу та посилити припливи;
  • Обмежити кількість алкоголю, щоб знизити ймовірність захворіти на рак грудей і ліпше спати;
  • Їсти різноманітну їжу та підтримувати здорову вагу, аби полегшити припливи;
  • Розслаблятися за допомогою медитації, глибокого дихання, йоги або масажу.

Нагадую, менопауза є цілком природним станом, тому не соромся звертатися за порадою й підтримкою до подруг та лікарів, яким ти довіряєш.

Щаслива Жінка – здорова та обізнана!

Детально та базовано про твоє здоровʼя після 35 років Наталя Сіліна розповідає на курсі Все про тебе 35+. Про інші важливі етапи життя Жінки можна дізнатися з курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою та Все про тебе. Як це – бути Жінкою.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст