fbpx

Час до гінеколога – симптоми, які не можна зневажати

Регулярні обстеження – запорука здоровʼя Жінки й профілактики небезпечних захворювань. Та екстремальні умови змушують нас не звертати увагу на симптоми, які не надто турбують. Нижче ознаки, які вказують, що тобі точно треба звернутися до гінеколога.

Марія Зав'ялова

Жінка часто схильна нехтувати дискомфортом чи навіть болем, сподіваючись, що це тимчасово, неважливо та мине, бо має турбуватися про дітей та інших членів родини, адже “їхнє здоровʼя – важливіше”. Але є симптоми, на які точно необхідно зважати, якщо хочеш і надалі опікуватися близькими, а надто робити це з натхненням та повною сил.

Памʼятаєш: у літаку спершу маєш одягнути повітряну маску на себе, а потім на дитину? Цей принцип працює й у звичайному житті. У новому матеріалі Школи – симптоми, які потребують термінового візиту до спеціаліста для невагітних дорослих Жінок.

Симптоми: раптові болі внизу живота чи спини, які не минають або повертаються

Тягнучий чи гострий абдомінальний біль може виникати через різноманітні причини, зовсім не пов‘язані з гінекологією. Проте, якщо виключено апендицит і біль виникла не з причини проблеми зі шлунком чи шлунково-кишковим трактом, він може свідчити про такі негаразди:

Запальні захворювання органів малого таза

Інфекційне запалення верхніх статевих шляхів, що вражає матку, маткові труби та/або яєчники. Переважно поширюється з нижніх статевих шляхів. Згідно з дослідженням Медичного інституту Південної Кароліни, найчастіше вражають жінок від 15 до 25 років та у 85% випадків є наслідком бактерій, що передаються статевим шляхом: хламідії, гонококи, мікоплазми тощо. Зокрема:

  • сальпінгоофорит (аднексит) – запалення маткових труб (сальпінгіт) і яєчників (оофорит): стани, які зазвичай виникають одночасно;
  • ендометрит – запалення порожнини матки;
  • цервіцит – запалення шийки матки. Так я знаю про дискусії щодо доцільності лікування мікоплазми та уреаплазми. Але якщо є порушення гормонального фону та місцевого імунітету, тоді кількість умовно патогенної (“умовно поганої”) флори, до якої відноситься уреа- та мікоплазма, зростає, що може спричиняти запальний процес матки, ендометрію та решти органів малого таза.

Патологічне розростання слизової оболонки матки, внаслідок чого ендометрій потовщується, а запліднена яйцеклітина не може прикріпитися до нього. Через це більшість жінок з ендометріозом страждають на безпліддя. Успішне лікування може забезпечити лише спеціаліст. Чим довше триває біль у жінки з ендометріозом, тим ймовірнішою буде потреба в хірургічному лікуванні. Ендометріоз – така “хитрюща” хвороба, під час якої змінені клітини ендометрію (слизовий шар матки) починають займатися окупацією навколишніх.

Доброякісне утворення в матці, яке виникає через розростання м’язової та сполучної тканин матки. Має гормональне походження. Заважає настанню вагітності й знижує якість життя, проте успішно лікується й без оперативного втручання. Часто протікає безсимптомно, проте може викликати ускладнення під час вагітності, включно з викиднями, передчасними пологами чи необхідністю кесаревого розтину, а також безпліддям.

Проте ще раз хочу наголосити, що не всі види фіброміом викликають проблеми з зачаттям та виношуванням. 

Кіста – це доброякісна пухлина невеликого розміру, наповнена рідиною, яка з’являється в структурі яєчника. Кіста формується з фолікула, в якому зріла яйцеклітина, що не змогла вийти під час овуляції, й почала накопичувати рідину. Інколи кісти бувають іншого походження, але все одно можуть викликати біль в животі. Синдром полікістозних яєчників інколи дає болісні відчуття в нижній частині живота, також він може спричинити безпліддя, зниження якості життя та навіть загрозу для життя через те, що інколи супроводжується депресією, дефіцитом вітаміну D та підвищенням “поганого” холестерину.

Симптоми, що загрожують життю

Апоплексія (розрив) яєчника

Перелічені вище захворювання, а також травми живота, тривалий стрес та гормональні порушення можуть викликати порушення цілісності яєчника. Під час цього відбувається розрив судин та внутрішній крововилив у черевну порожнину. Зайве казати, що такий стан потребує негайного медичного втручання і подальшого лікування спеціалістом з усуненням причин його виникнення.

Без медичного втручання позаматкова вагітність означає летальні наслідки.

Шановна пані, якщо у тебе болить живіт і є кров’янисті виділення, що мажуть на тлі “затримки” менструації й ти не використовуєш надійний метод контрацепції, негайно звертайся до лікаря.

Її потрібно просто виключити. І зробити це може лише професіонал.

Знов таки нагадаю! З мого досвіду більшість утворень, які призводять до болів у животі та його нижній частині – доброякісні!

симптоми symptoms
Ніколи не терпіть біль, звертайтеся до лікаря!

Всі ці стани потребують негайного лікування кваліфікованим лікарем гінекологом та інших супутніх спеціалістів. Якщо позаматкова вагітність, розриви яєчників чи онкологія – можуть спричинити летальні наслідки, то запалення спричиняють безпліддя та загрозу ускладнень, які своєю чергою також можуть стати летальними.

Наступні симптоми часто супроводжують перелічені вище захворювання, але можуть свідчити і про інші, а також про те, що до лікаря треба звертатися якомога швидше.

Болісне сечовипускання чи печіння під час сечовипускання

Інфекції сечовивідних шляхів – одна із найпоширеніших причин запальних процесів у жінок, зачіпає сечівник, сечовий міхур, нирки, сечоводи, а також – репродуктивні органи, адже вони пов’язані фізіологічно й анатомічно. За перших симптомів потрібно негайно звертатися за допомогою до фахівця. Запалення сечостатевої системи включає цистити, пієліти, пієлонефрити, уретрити тощо. Більшість спричиняє кишкова паличка Escherichia coli (75%–95%). Згідно зі статистикою спеціалістів Американського товариства клінічних досліджень, жінки мають значно більшу захворюваність на інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ), ніж чоловіки – майже в 40 разів, проте в чоловіків значно вища частота ускладнень.

Шановні панянки, я знаю, що легше заскочити до знайомої провізорки в аптеку поруч з домом та “полікувати” цистит за допомогою ліків, які порадять в аптеці, але цей метод підвищує ваші шанси на виникнення рецидиву – повторного циститу.

Цистит у житті жінки

Крім того, болісне сечовипускання може свідчити про інфекції, що передаються статевим шляхом та запальні захворювання органів малого таза.

Затримка менструації

Особливо, якщо місячні супроводжуються біллю в області таза, мігренню, блювотою, вагінальною кровотечею чи кровʼяними виділеннями, які мажуть. Це може свідчити про захворювання, що перелічені вище, але сигналізує про те, що зволікати з візитом до лікаря вже не можна.

А якщо під час затримки ви раптово непритомнієте чи починається сильна вагінальна кровотеча, це значить, треба не просто до лікаря – викликайте швидку. Можлива позаматкова вагітність чи розрив яєчника, які окреслені вище.

Сильне роздратування піхви з виділеннями або без них, неприємний запах виділень

Це може бути ознакою вагініту – інфекційного або неінфекційного запалення слизової оболонки піхви, іноді в поєднанні із запаленням вульви. Симптоми включають вагінальні виділення, подразнення, свербіж та еритему (сильне почервоніння шкіри, яке зумовлює розширення капілярів).

Вульвовагініт – запалення як піхви, так і вульви. Ці стани можуть бути наслідком інфекції, викликаної мікроорганізмами, зокрема бактеріями, а також грибком або вірусами. Роздратування від хімічних речовин у кремах, спреях або навіть одягу, який контактує з чутливою інтимною зоною, також може призвести до вагініту. У деяких випадках вагініт виникає внаслідок передачі бактерій статевим партнером, сухості піхви та нестачею естрогену.

симптоми symptoms
Піхва – це інтимний орган жінки, який складається з вульви – зовнішня частина та вагіни – внутрішня складова піхви

Часто вагініт є симптомом захворювань, що передаються статевим шляхом, як то трихомоніаз, хламідіоз, гонорея або герпес. Але так звана “молочниця” (кандидозна інфекція) також призводить до запалення зовнішніх статевих органів. Але нагадую, “лікувати” молочницю флуконазолом шкодить вашій печінці!

І лише гінеколог може поставити правильний діагноз та призначити необхідне лікування.

Будь-які незвичні симптоми після сексу

Навіть якщо секс був за взаємною згодою, але після нього ви відчуваєте неприродні симптоми, зокрема ті, що були перелічені вище, а також кровотечу чи кровʼянисті виділення – це привід терміново звернутися до гінеколога.

А якщо це був статевий акт без вашої згоди, тобто зґвалтування – зволікати не можна. Саме гінеколог допоможе вам максимально зменшити загрозу для вашого здоровʼя та запобігти захворюванням, які можуть розвинутися внаслідок цього. Наприклад, вчасна постконтактна профілактика (протягом 72 годин) допоможе уникнути зараження на ВІЛ-інфекцію, але рахунок йде на години, тож не зволікайте!

Інші симптоми

Приводом відвідати лікаря також є болісна менструація, яка не є нормою та знижує якість життя Жінки. А якщо вони супроводжуються нудотою або блювотою – консультація вашого гінеколога необхідна! Проте памʼятайте, болісні місячні не є нормою, тому краще не терпіти, навіть якщо біль несильний та триває недовго.

Я часто чую від жінок: “А я казала гінекологу, що у мене болісні місячні, а вони мені: “Така твоя жіноча доля” або “У мами боліло, і тепер твоя черга”.

Місячні та порушення менструального циклу | Вплив КОК, затримка місячних, біль, виділення до/після

Так само будь-які неприємні відчуття під час сексу в інтимній зоні є приводом для консультації – позаяк вони виникають під час сексу чи взагалі без нього. Кожна Жінка має право почуватися комфортно, що є запорукою щасливого та продуктивного життя. І гінеколог є вашим вірним помічником.

Дівчата, в Україні ратифіковано Стамбульську конвенцію. Стоп насиллю над жінками. Починаємо з себе. Виник біль в животі, досить терпіти, звертайся до свого гінеколога!

Профілактика

Школа Жіночого Здоровʼя та її засновниця Наталя Сіліна системно виступає саме за профілактику захворювань – саме тому наш головний девіз: “Щаслива жінка – здорова та обізнана”. Тепер, коли ти знаєш головні симптоми, які потребують професійного огляду гінеколога, ось поради як уникнути більшості з них: 

  • Уникайте сексу без презерватива, особливо, якщо у вас декілька партнерів, чи ви змінюєте їх. Більшість захворювань малого таза повʼязані саме з наявністю більш ніж одного партнера. Крім того, якщо ви не впевнені у тому, що ваш постійний партнер має статеві відносини лише з вами, завжди використовуйте презерватив;
  • Уникайте переохолодження й перегріву, тісного одягу (вузькі штани, короткі спідниці), синтетичної спідньої білизни;
  • Не зловживайте гострими, солоними, жирними продуктами та алкоголем, пийте півтора-два літри чистої води на добу;
  • Обирайте засоби гігієни, що не подразнюють слизові, та дбайте про правильну гігієну статевих органів, і пінка для кожного віку Жінки, розроблена Наталією Сіліною, стане у пригоді;
  • Стежте за циклом та прислухайтеся до свого тіла – це запорука вчасного запобігання ускладнень, які зазвичай починаються з невеликих проблем зі здоровʼям.

Дізнатися більше про своє здоровʼя та розумітися на його потребах ти завжди можеш завдяки нашим курсам, які присвячені всім етапам розвитку Жінки: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст