fbpx

Вагініт – причини, види та коли звертатися за допомогою

Подразнення, припухлість, свербіж та почервоніння піхви, біль під час сексу – такі симптоми хоч раз у своєму житті відчула майже кожна жінка. Поговоримо про вагініт.

Що таке вагініт

Вагініт також часто називають – запалення піхви. Втім, це загальна назва низки симптомів, які можуть свідчити про інші захворювання. Крім того, вагініт можуть спричинити й неправильна гігієна інтимної зони, і алергія, і незручний одяг і навіть гормональні зміни. Саме тому з нею треба звертатися до спеціаліста, бо навіть йому/їй знадобляться додаткові обстеження, аби виявити справжню причину.

Причини та види вагініту

Загальна причина – дисбаланс організмів: бактерій та дріжджів – у піхві. Втім, цей дисбаланс може спричинити багато факторів, зокрема:

 • Бактеріальний вагініт. Збільшення кількості бактерій у піхві. Зазвичай є симптомом захворювань, викликаних різноманітними бактеріями. Тут головним ризиком є розвиток аеробного вагініту (АВ) – стану, що відрізняється аномальною вагінальною мікрофлорою, яка містить аеробні та кишкові бактерії, вагінальним запаленням та недостатнім дозріванням епітелію. 
 • Кандидозна інфекція. Грибок candida, який зазвичай міститься в невеликих кількостях у піхві, надмірно розмножується. Це захворювання більше відоме, як “молочниця”. Як і попередній стан, переважно є симптомом інших проблем, зазначених нижче.
 • Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ): хламідіоз, гонорея, трихомоніаз.
 • Вірусний вагініт. Запалення, спричинене вірусом, зокрема вірусом простого герпесу (ВПГ) або вірус папіломи людини (ВПЛ), які поширюються статевим шляхом.
 • Алергічна реакція. Миючи засоби, парфумовані засоби гігієни, спринцювання, сперміциди та вагінальні спреї – індивідуальна реакція на все це може спричинити вагініт.
 • Атрофічний вагініт. Внаслідок видалення яєчників чи менопаузи знижується рівень естрогену в організмі жінки. Це призводить до витончення та сухості слизової піхви. Звідси болісний секс та дискомфорт в інтимній зоні.
 • Травма. Тісний одяг, неправильне введення тампона або інтенсивний статевий акт можуть спричинити вагініт.

Проте тимчасовий атрофічний вагініт може виникнути також і під час грудного вигодовування внаслідок гормональних коливань.

Бактеріальний вагіноз – про лікування, причини захворювання та ризик ендометріозу

Фактори ризику

Певні фактори можуть підвищити твої ризики отримати вагініт:

 • Наявність кількох статевих партнерів або новий статевий партнер. Лікарі не до кінця розуміють зв’язок між сексуальною активністю та вагінітом, але цей стан частіше виникає у жінок, які мають кількох статевих партнерів або нового статевого партнера. Бактеріальний вагініт серед жінок з ІПСШ також частіше зустрічається у жінок, які мають статеві стосунки з жінками.
 • Спринцювання. Практика промивання піхви водою або, ба більше, мийним засобом порушує природний баланс твоєї піхви. Це може призвести до надмірного росту анаеробних бактерій і викликати бактеріальний вагініт. Правильна гігієна інтимної зони не потребує глибокого промивання й вимагає спеціальних засобів, підібраних відповідно до твого віку.
 • Брак лактобактерій. Якщо у твоєму природному вагінальному середовищі недостатньо корисних лактобактерій, маєш більшу ймовірність розвитку бактеріального вагініту.
Про гігієну інтимної зони

Симптоми вагініту

Виділення з піхви, які відрізняються залежно від фази циклу чи інших природних факторів, є нормальними. Увагу треба звернути, якщо вони стають не такими, до яких ти звикла.

Насамперед ти можеш зрозуміти, в який бік коливнувся дисбаланс дріжджів та бактерій з таких ознак:

У разі переважання дріжджів (грибів) головним симптомом є сироподібні виділення з піхви. Якщо домінують бактерії – виділення матимуть відчутний “рибний” запах. Обидва стани викликають дискомфорт в інтимній зоні, зокрема свербіж та печіння.

Та знаєш що? В тебе можуть бути обидві проблеми одночасно. Наприклад, венеричне захворювання та дріжджова інфекція.

Тож, дивимось, про що можуть свідчити ти чи інші симптоми:

СимптомиМожлива причина
Білі й грудкуваті виділення, свербіж і більМолочниця
Жовті, зелені виділення з неприємним запахом, біль під час сечовипускання або статевого актуІнфекція, що передається статевим шляхом, наприклад, трихомоніаз або хламідіоз
Сухість, свербіж у піхві та біль під час статевого актуГормональні зміни під час менопаузи, грудне вигодовування або деякі види контрацепції, зокрема вагінальні супозиторії
Рясний висип на піхві, який свербить та печеВірус простого герпесу
Болючі папіломиВірус папіломи людини

Ускладнення вагініту

Ускладнення викликає не власне вагініт, а причини, що його викликають. Це включає інфекції, що передаються статевим шляхом; вторинні інфікування, які стають можливими через зниження місцевого та загального імунітету та наслідки ушкодження піхви через алергії та травми. 

 • Передчасні пологи. У вагітних жінок бактеріальний вагініт пов’язаний із передчасними пологами та народженням дітей з низькою вагою.
 • Тріщини чи навіть рани в інтимній зоні.
 • Ризик інфікування після гінекологічної операції. 
 • Запальне захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ). Цей стан може потребувати невідкладної допомоги та призводити до безпліддя.
 • Бактеріальний вагініт робить жінок вразливішими до інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як ВІЛ, вірус простого герпесу, хламідіозу або гонореї. Якщо у тебе ВІЛ, бактеріальний вагініт збільшує ймовірність того, що ти передаси вірус своєму партнеру.
 • Молочниця ротової порожнини через вторинне інфікування.
 • Проблеми зі шлунково-кишковим трактом через дисбаланс дріжджів та бактерій.
 • Емоційне пригнічення. Годі й казати, що постійний дискомфорт та неможливість мати нормальні статеві стосунки, впливають на настрій Жінки негативно.

Під час дослідження пацієнток Ризької східної клінічної університетської лікарні, що тривало рік, виявили: аеробний вагініт є другим з головних чинників розвитку передракового стану шийки матки, зокрема цервікальної інтраепітеліальної неоплазії. До речі, першим є паління.

Виділення з піхви: що є нормою, а що ні

Як лікувати вагініт

Оскільки вагініт – це переважно симптом, важливо встановити причину. Це має зробити твій лікар за результатами відповідних аналізів. Навіть, якщо ти вже лікувала вагініт, не займайся самодіагностикою! Це може не лише виявитися неефективним, а й погіршити твій стан та ускладнити майбутнє лікування.

Зокрема, дослідження італійських вчених протягом 2015-2019 років виявило, що через поширення мультирезистентних штамів бактерій у разі аеробного вагініту одні організми, що його спричинили, є чутливими до антимікробних препаратів, до яких резистентні інші. Тобто лікар має підібрати таку терапію, яка буде дієвою проти всіх видів бактерій, які викликали вагініт у цьому конкретному випадку. Без точних лабораторних даних це зробити просто неможливо!

Аби лікар поставив тобі правильний діагноз важливо описати йому абсолютно всі симптоми, а також правильно підготуватися до аналізів: не спринцюватися, не використовувати місцевих препаратів та утримуватися від сексу протягом 24-48 годин.

В залежності від діагнозу, твій лікар призначить лікування, яке може включати антибіотики, пробіотики – від інфекційного вагініту. У разі гормональної причини вагініту тобі можуть призначити гормони (зокрема естроген). Тобі також запропонують виключити певні засоби гігієни або використання одягу з певних тканин у разі алергічної природи цього захворювання.

Плазмотерапія

У разі атрофічного вагініту вже кілька років успішно застосовують PRP терапію – лікування збагаченої тромбоцитами плазми. Додатковим бонусом цього методу є загальне омолодження інтимної зони. Він також дієвий навіть у пацієнток, для яких місцева гормональна терапія виявилася неефективною. Ба більше, нещодавні дослідження продемонстрували ефективність плазмотерапії проти склерозуючого ліхену (лишаю) – запалення, яке переважно вражає шкіру зовнішніх геніталій жінок і чоловіків після 50 років.

вагініт вагинит vaginitis
Процедура плазмотерапії

У моїй клініці “Ліор” використовується швейцарська система Regen Lab. Саме центрифуга та пробірки цієї системи дозволяють отримати цілий і неушкоджений тромбоцит. Унікальна технологія, підтверджена клінічними дослідженнями, дозволяє не лише усувати гінекологічні проблеми, а й омолоджувати шкіру, лікувати запалення, алопецію, неврологічні розлади та ортопедичні ушкодження.

Залишайся здоровою!

А для цього треба дбати про своє здоровʼя та розумітися на його потребах! Тобі в поміч наші курси, які присвячені всім етапам розвитку Жінки: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

 • Раджу прочитати
аборт abortion
Аборт – все, що ти маєш знати

Аборт – це неприємний, проте часто необхідний вибір. Якщо ти маєш це зробити, в цьому матеріалі всі опції, які пропонує сучасне медицина.