Щоразу, коли в моєму кабінеті під час ультразвукового дослідження я знаходжу в матці пацієнтки вузли й ставлю діагноз “міома”, я отримую схожі запитання:
“Лікарю це не рак?” або “Це дуже погано? Дуже небезпечно для мене?”, “Чому вона з‘явилась в мене?”, “Які мої подальші кроки?”, “Наталю, хочу терміново її позбутися”.
Відразу заспокоюю: міома матки – це повністю доброякісна пухлина, яка скоріш за все не вплине на якість життя жінки. Але інколи може викликати загрозливі стани. Читай статтю далі та отримуй відповіді й практичні рекомендації, що робити з міомою і як запобігти її збільшенню.
Що таке міома матки
Міома є одним з найпоширеніших захворювань, який вражає приблизно 70% жінок протягом їхнього репродуктивного життя. Її також називають фібромою, і є декілька типів цих пухлин, в залежності від того, в якому шарі матки вони розташовуються. Матка має мʼязовий шар, слизову оболонку (ендометрій) та зовнішній шар (серозна оболонка). Якщо тобі поставили цей діагноз, пам‘ятай, ти не одна, навколо купа жінок, які мають схожі утворення в матці.
Міома матки розвивається з м’язової та фіброзної тканини матки. Їх виявляють всередині епітелію матки та на її стінках. Міоми бувають різного розміру – від зовсім крихітного, непомітного для ока до скупчення пухлин, що навіть можуть вплинути на розмір матки. Їх також може бути декілька одночасно.
Найчастіше зʼявляються у жінок дітородного віку, переважно у 30-40 років. Більшість міом не потребують хірургічного лікування, і “розсмоктуються” після настання менопаузи. Але важливо працювати з факторами ризику виникнення міоми для того, щоб уникнути ускладнень від міоми та хірургічного лікування.
Я пам‘ятаю, коли до мене звернулась жінка зі скаргами на болісний статевий акт, під час проведення ультразвукового дослідження. Тоді я виявила міоматозний вузол, він був невеликий, до 5 см, але мав таке розташування, що виникав сильний біль під час кожної фрикції. На жаль, в тому випадку лапароскопічне видалення вузла було єдиним рішенням.
Міоми частіше виникають в афро-американських жінок, і зʼявляються раніше. Причин цього медики поки не розуміють. Певні дослідження виявило генетичний звʼязок, інші – гормональний. В Україні також міома досить розповсюджене захворювання серед жінок.

Причини виникнення
Точні причини появи міом досі не виявлені. Відомо про вплив естрогену та прогестерону на розвиток міом. Під час вагітності, коли рівень цих гормонів збільшується, міоми швидко зростають. Під впливом антигормональних препаратів міоми зменшуються. Так само стається під час менопаузи.
На появу міоми також впливає спадковість. В тебе більше шансів на їхнє утворення, якщо міоми були у жінок з твоєї родини.
Крім того, дослідники виявили певну роль генетичних чинників та особливостей клітин у зростанні міом.
Водночас є певні фактори ризику, які збільшують ймовірність появи міоми у матці. Це зокрема репродуктивний вік та расова належність – відсоток афро-американських жінок, в яких виявляють міому становить 80%. Серед інших:
- Гіпертонія
- Брак вітаміну D
- Ожиріння
- Зловживання алкоголем
- Початок менструації в ранньому віці
- Дієта з багатим вмістом червоного мʼяса
Симптоми
Дві третини жінок взагалі не мають жодних симптомів або вони дуже незначні. Проте в однієї третини жінок симптоми можуть бути доволі серйозними й значно ускладнювати життя.
- Закреп
- Тазовий біль
- Болісний секс
- Біль у попереку
- Дискомфорт у животі
- Рясні або тривалі місячні
- Кровотечі між менструаціями
- Часте сечовипускання або труднощі з ним
Ускладнення, які може спричинити міома
Головним ускладненням для невагітної жінки є розвиток безпліддя, якщо міома деформує порожнину матки.
Міома також може серйозно ускладнити вагітність, особливо з огляду на те, що під впливом гормонів естрогену та прогестерону вона починає зростати. Зокрема:
- Біль у животі;
- Ризик передчасних пологів;
- Викидень, але це буває досить рідко;
- Вищий ризик необхідності цісарського розтину – збільшена міома може перекрити вихід з матки.
Міома не перероджується у рак. Наявність міом не збільшує ризик появи раку у матці.
Як лікується міома матки
Терапія залежить від наявності симптомів, репродуктивних планів, віку та розташування міоми.
Медикаментозне лікування
Якщо симптомів немає або вони легкі й не заважають життєдіяльності, лікарі зазвичай пропонують стратегію спостереження. Міома може взагалі не зростати чи навіть зменшуватися, тому тобі потрібно просто регулярно відвідувати свого гінеколога й бути уважною до свого тіла (як завжди).
Коли ознаки міоми знижують якість життя, зокрема рясні кровотечі та біль, пропонують лікування симптомів. Йдеться про знеболювальні та гормональну контрацепцію. Це можуть бути пероральні пігулки або внутрішньоматкова система, що виділяє прогестерон. Остання зменшує товщину епітелію матки, завдяки чому твої місячні стають менш рясними.
Якщо ж ти плануєш вагітність, тобі можуть призначити негормональні ліки для зменшення кровотечі та препарати для відновлення рівня заліза в крові.
Водночас твій лікар запропонує медикаменти для зменшення міоми.
Нехірургічні методи
Емболізація міоми. Лікар введе полівініловий спирт (ПВС) в артерії, що живлять міому. Він блокує кровопостачання міоми, завдяки чому міома зменшується. Це не операція, але тобі ймовірно доведеться провести кілька ночей у лікарні через наслідки. Вони можуть включати нудоту, блювання та біль у перші кілька днів після процедури.
Абляція ендометрію. Переважно призначається жінкам з сильною кровотечею, проте процедуру також використовують для видалення невеликих міом. Вона передбачає видалення слизової оболонки матки. Використовуються різні методи абляції, зокрема дротова петля, лазер, мікрохвиль, заморожування або гарячої рідини тощо. Зазвичай ця процедура призводить до повної аменореї, тобто завагітніти буде неможливо. Абляцію проводять під місцевим або загальним наркозом, проте зазвичай ти зможеш поїхати додому після неї. Протягом кількох днів може бути кровотеча. Але це для жінок, які більше не планують вагітність.
Є й відносно нові сучасні методики безопераційного лікування міоми.
Процедури під контролем МРТ. Для видалення міом використовують направлену енергію лазера або ультразвука. Методи все ще вивчаються, проте 79,3% жінок, які пройшли лікування, повідомили про значне покращення симптомів. Втім, вплив процедур на подальшу можливість завагітніти все ще вивчається.
Трансцервікальна радіочастотна абляція під ультразвуковим контролем. За допомогою пристрою з ультразвуковим датчиком на кінці, який вводять крізь піхву в матку, міому нагрівають. Це змушує її зменшуватися. У понад 70% пацієнток спостерігалося зменшення міом принаймні на 50% протягом 6 місяців після процедури. Вплив на репродуктивну систему досі вивчається.
Хірургія
Якщо симптоми не зникають й інше лікування не дає потрібного ефекту, тобі може знадобитися хірургічне втручання. Його тип треба обговорити з лікарем й можливо не одним, зваживши свої репродуктивні плани та можливі ризики.
Міомектомія. Видаляють лише міому, не чіпаючи здорову тканину матки. Це найкраще для жінок, які бажають мати дітей після лікування міоми або бажають зберегти матку з інших причин. Після міомектомії можна завагітніти. Варіанти операції варіюються від лапароскопії й гістероскопії до втручання з розрізом черевної порожнини. Все залежить від типу, розміру та розташування міоми.
Гістеректомія. Найрадикальніший метод, який передбачає видалення матки. Після цієї операції завагітніти неможливо.
Профілактика
Хоч на виникнення міоми зазвичай вплинути неможливо, проте чому б не спробувати. І це, як завжди, корегування способу життя. Здорове харчування, зменшення вживання цукру, позбавлення від шкідливих звичок та фізична активність може знизити шанси розвитку міоми матки. А якщо вона все ж зʼявилася, здоровий спосіб життя сприяє зменшенню симптомів, а також контролю за зростанням цих доброякісних утворень.
Залишайся завжди здоровою!
Звертайся за допомогою до клініки Ліор, якщо відчуваєш будь-які симптоми, а краще – на планові обстеження. Це найкращий спосіб визначити проблему на ранній стадії та запобігати ускладненням.
Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.