Що таке цистит
Коли внутрішня оболонка (стінка) твого сечового міхура з різних причин запалюється, йдеться про цистит. Він може зʼявлятися самостійно, а може бути найнеприємнішим симптомом інших інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) або захворювань, що передаються статевим шляхом. Переважно причиною є інфекції, викликані бактеріями. Але спричинити цю сверблячу, пекучу проблему можуть і засоби гігієни, і певні ліки, і навіть твій абсолютно здоровий партнер.
Мабуть, ти чула поради на кшталт “не сиди на холодному”, “не ходи в міні” від мами чи бабусі, на які не звертала уваги, а вони мають рацію. Переохолодження й справді може викликати запалення сечового міхура. Але про все за порядком.
Залежно від чинників, які викликають запалення, розрізняють різні види циститу.
Причини циститу
Жіноча уретра, тобто канал, який виводить сечу з сечового міхура, коротка. До того ж вона розташована доволі близько від анального отвору. Тож бактеріям, які викликають запалення, легше до неї дістатися. Ці анатомічні особливості є головною причиною, чому жінки страждають на цистит частіше за чоловіків – співвідношення 4 до 1.

Але це не є причиною власне циститу. Тож його типи й причини:
Гострий бактеріальний цистит
Бактерії потрапляють всередину сечовивідних шляхів і починають розмножуватися. Найрозповсюдженішою є кишкова паличка (Escherichia coli) – понад 95%, однак стрептокок, стафілокок, трихомонада, хламідії – та загалом інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – також спричиняють цистит.
Крім того, такі фактори ризику сприяють розвитку інфекції сечовивідних шляхів:
- Посткоітальний цистит. Проявляється через 24-48 годин після сексу. При чому, неважливо, чи це був соло секс, чи секс з партнером. Бактерії, які спричиняють запалення, потрапляють до сечовивідних шляхів з різних причин. Серед них гормональний дисбаланс, мікротравматизація уретри через сухість у піхві під час статевого акту або болісний акт, фізіологічні особливості геніталій жінки, зокрема розташування уретри близько до піхви тощо. Тобто секс “допомагає” бактеріям потрапити в уретру та сечовий міхур і спричинити запалення. Крім того, після анального сексу не можна одразу переходити до вагінального. Також анальний секс без презерватива – підвищує ризики отримати інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ) для твого партнера.
- Неправильна гігієна. Ти підмиваєшся рухами від анусу до піхви, таким чином кишкові бактерії потрапляють до уретри. Або недостатньо стежиш за гігієною – не підмиваєшся після кожного акту дефекації.
“Треба мити попу з милом після того, як покакаєш”, – цю фразу батьки мають проговорювати дитині з 1,5 року.
- Незручна білизна. Стрінги вигадали вороги жінок: по-перше, це буквально місток для кишкових бактерій від заднього проходу до уретри. По-друге, ця білизна може травмувати твою інтимну зону.
- Переохолодження. Так, не сиди на холодному. Механізм простий: місцевий імунітет знижується, бактерії розмножуються, цистит починається.
- Низький імунітет. Та сама історія, що і в пункті вище.
- Цукровий діабет. Хоч звʼязок між цією патологією та циститом ще до кінця не вивчений, епідеміологічні дослідження показують збільшення відносного ризику ІСШ у діабетиків у 1,2–2,2 раза порівняно з не діабетиками.
- Гормональні порушення, зокрема й ті, що викликані віковими змінами, наприклад, менопаузою, а також вагітністю та лактацією. Крім того, власне товщина оболонки сечового міхура також гормонозалежна. За умови великого дисбалансу гормонів її захисна функція знижується, а значить бактеріям легше розмножуватися та викликати запалення.
- Порушення балансу мікрофлори. Лактобактерії, які в нормі підтримають правильний pH твоєї мікрофлори й стримують зростання бактерій. У здоровій піхві це 4.0-4,5. Якщо кислотність підіймається вище 5 – ризик отримати цистит (і вагініт теж) збільшується.
- Порушення балансу кишкової мікрофлори й викликані цим синдром подразненого кишківника, закрепи чи діарея. Такі умови сприяють тому, що ентеробактерії можуть проникати просто до сечового міхура з кишківника через порушення бар’єра.
- Певна контрацепція, зокрема сперміциди та діафрагми, які змінюють мікрофлору уретри.
- Ожиріння, зловживання цукром. Загалом нездорова дієта шкідливо впливає на багато факторів: і гормональний фон, і баланс мікрофлори, і навіть pH.
- Нетримання сечі. Постійна вологість в інтимній зоні шкодить мікрофлорі й збільшує шанси інфікування та розвитку циститу.
Хронічні бактеріальні цистити та ті, що рецидивують
Коли цистит періодично повертається, щонайменше 6 разів на рік, йдеться про цистит, що рецидивує. Як що ти постійно відчуваєш його симптоми з різною інтенсивністю, говоримо про хронічний цистит. Повернення циститу трапляється у 20-30% жінок після пережитого гострого циститу. Власне він і є головним фактором ризику розвитку циститів в майбутньому.
Серед інших факторів ризику: вік постменопаузи, новий статевий партнер, використання сперміцидів, а також сімейний анамнез. Якщо твоя мама чи бабуся мала хронічний цистит, ти теж у зоні ризику.
Небактеріальний цистит
Внутрішня оболонка сечового міхура може запалюватися і через не повʼязані з бактеріями причини. Фактори ризику:
- Грибкові інфекції
- Паразити
- Ендокринні зміни
- Променеве опромінення низу живота
- Пошкодження судин
- Алергія на місцеві продукти – засоби гігієни, лубрикант чи латекс
- Постійна наявність фізичного подразника в уретрі, наприклад катетера
Інтерстиційний цистит (ІЦ)
Також має назву больовий синдром сечового міхура. Причини виникнення цього типу поки що остаточно не встановлені. Але цей хронічний цистит може конкретно зіпсувати твоє життя, змушуючи тебе ходити до вбиральні 40-60 разів на день і не спати через це вночі. 90% діагнозів ІЦ ставлять жінкам, переважно у віці понад 40 років. Ліків проти нього поки немає, лише поліпшення симптомів. В США є навіть Асоціація Інтерстиційного Циститу, присвячена розробці лікування від цього розладу.
Дослідники виявили низку різних факторів, які можуть сприяти розвитку захворювання.
- Травма сечового міхура (наприклад, після операції на органах малого таза)
- Розтягнення сечового міхура
- Дисфункція м’язів тазового дна
- Аутоімунне порушення
- Гострий бактеріальний цистит також може спричинити ІЦ
- Первинне нейрогенне запалення (підвищена чутливість або запалення тазових нервів)
- Травма спинного мозку
Симптоми
Всі типи циститу мають схожі симптоми.
- Кров у сечі
- Болісне сечовипускання
- Каламутна сеча з неприємним запахом
- Часті позиви до сечовипускання, навіть якщо виділяється лише пара крапель
- Біль у попереку або животі
Якщо йдеться про інтерстиційний цистит, то у важких випадках позиви до сечовипускання можуть доходити до 60 разів на день. Жінка не здатна їх ігнорувати, позиви можуть супроводжуватися болем, тиском та спазмами. Плюс біль у нижній частині живота, уретральній або вагінальній області, а також болісний секс.
Які ускладнення викликає цистит
Вчасне звернення до лікаря є найліпшим способом уникнути ускладнень. Вкотре нагадую, що навіть як ти вже мала цистит раніше, не варто призначати собі ліки самостійно, особливо антибіотики. Ти можеш не лише довести себе до хронічної форми, а й виробити резистентність бактерій до антибактеріальних препаратів. Лікуватися стане набагато важче.
- Найнебезпечнішим ускладненням є запалення нирок – пієлонефрит. Захворюваність на пієлонефрит найвища серед молодих жінок, потім йдуть діти грудного віку та люди похилого віку;
- Перехід гострого циститу у хронічну та рецидивну форму, а також в ІЦ;
- Сечокам’яна хвороба;
- Сальпінгіт – запалення маткових труб внаслідок поширення інфекції далі. Це може призвести до безпліддя, а у вагітних – до викидня;
- Вагінізм. Якщо йдеться про посткоітальний цистит, жінка починає відмовлятися від сексу – простий режим самозбереження. Проте буває, що партнер наполягає, жінка йде назустріч, проте задоволенням тут і не пахне. Згодом піхва спазмується, аби уникнути інтиму з проникненням, так починається вагінізм;
- Депресія. Хронічний цистит справді значно погіршує якість життя. Про який настрій можна говорити, якщо ти постійно бігаєш до вбиральні, відчуваєш біль та дискомфорт, а про секс навіть думати не хочеться?
Лікування та профілактика циститу
Цистит не лише необхідно швидко лікувати, можна заздалегідь подбати про себе і більше ніколи не мати з ним справу. Ці прості поради тобі допоможуть.
Профілактика
Дуже важливо пити 2-3 літри чистої води щодня. Чай, кава, сік, і звісно жодні газовані чи солодкі напої, до цього обсягу не входять. Втім, є один цілющий журавлинний напій, який я рекомендую всім жінкам, особливо з хронічним циститом.
Він дуже простий у приготуванні:
Жменьку свіжої, сушеної або замороженої журавлини заливаєш окропом, настоюєш і пʼєш замість чаю.
Журавлина є визнаним натуральним антибактеріальним засобом, який не дає інфекціям прикріплятися до слизової сечового міхура. Важливо, аби це була натуральна ягода без цукру та інших підсолоджувачів.
Інші методи профілактики включають:
- Випивай склянку води до і після сексу, а також мочися одразу після нього;
- Омивай зовнішні геніталії теплою водою після сексу;
- Підмивай задній прохід від вульви до анусу після того, як ти випорожнилася;
- Носи білизну з натуральних матеріалів;
- Уникай спринцювання та жорстких мийних засобів, натомість користуйся спеціальними продуктами для інтимної зони залежно від віку;
- Кидай палити та зловживати алкоголем, ці шкідливі звички є тригерами циститу;
- Роби вправи Кегеля для тренування мʼязів тазового дна;
- Якщо ти схильна до циститу, приймай душ замість ванни;
- Намагайся уникати стресу, хай як безглуздо ця порада звучить для сучасних українок. Але треба подбати про свою психологічний стан, поради знайдеш у цьому матеріалі;
- Є певні продукти, які подразнюють сечовий міхур, проте більшість з них це просто шкідлива або солодка їжа. Ти можеш просто відстежувати, що саме погіршує симптоми циститу у тебе – це можуть бути цитрусові, гостра їжа, кава чи томати – та виключи їх зі свого раціону.
Лікування
Всі ліки має призначити лікар! За умови легких симптомів, ти зможеш обійтися знеболювальним та великою кількістю води, проте визначити це має спеціаліст. Тобі також можуть призначити антибіотики після аналізу на визначення типу бактерій та виключення супутніх інфекцій, зокрема ЗПСШ. Легше має стати за кілька днів, однак обовʼязково пропий повний курс.
Коли ж йдеться про інтерстиційний хронічний цистит, тобі з лікарем знадобиться підібрати дуже індивідуальне лікування. Це може включати фізіотерапію, розтягнення сечового міхура, медичні препарати чи навіть хірургію. Але буває, що ІЦ минає самостійно після корекції способу життя, тож це необхідна складова терапії.
Залишайся здоровою!
Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.