fbpx

Планування вагітності під час війни

Багато пар раптово розділила війна: жінки переместилися всередині України чи очікують на перемогу за кордоном, або хоч і вдома, але чоловік захищає країну в ЗСУ чи ТРО, або очікує на мобілізацію. Для тих, хто планує вагітність – наш новий матеріал.

Отже, ви прийняли рішення про дитину. Проте війна накладає свої обмеження і здається планувати в такий час неможливо. Насправді це не так, тому в моєму новому матеріалі відповідаю на запитання про планування вагітності жінкам, які перебувають в Україні та поза її межами.

“Життя триває і я не хочу втрачати час”

“Війна війною, але не маю бажання відтерміновувати материнство

“А як завагітніти, коли чоловік збирається на фронт?

“Хочу встигнути завагітніти поки коханого не забрали до ЗСУ


Так, наразі в моїй практиці збільшилася кількість запитів на планування вагітності. В умовах війни воно відрізняється від мирного часу, але лише частково.

Що таке “планування вагітності”

Термін “планування вагітності” – це комплекс дій, який підвищує шанси на зачаття здорової дитини, зменшує ризики виникнення ускладнень під час вагітності та пологів, допомагає народити здорову дитину та зберегти здоров‘я самої Жінки.

Деякі з вас, звісно, можуть мені сказати: «раніше народжували й в полі, вагітніли під час землетрусів, голодомору, війни та решти природних і “надприродних” катастроф, і ніхто нічого не планував».

Це справді так. Але смертність від пологів та вагітності в певних регіонах досягала 25-50%. Рівень передчасних пологів та порушення здоров‘я жінок внаслідок вагітності був височезний і взагалі про якість життя Жінки не йшлося.

Тому для мене, як для жінки-лікарки, яка чотири рази проходила шлях вагітності, пологів та першого року життя дитини, важливо, аби кожна Жінка розуміла, що від якості планування вагітності залежатиме її ментальне та фізичне здоров’я під час вагітності та після пологів, а також здоров‘я новонародженого малюка.

Планування новонароджений немовля
Правильне планування вагітності допомагає зберігати свою працездатність та відчувати себе здоровою та щасливою

Коли та як починати планування вагітності

Планування вагітності потрібно розпочинати за три місяці до ймовірного зачаття. Це час, коли повністю оновлюється сперма у чоловіка. А у жінок вважається, що фолікул, який стане головним в циклі починає “зріти” за три попередні цикли.

В умовах війни я рекомендую спочатку пройти всю необхідну ревакцинацію або вакцинацію від краснухи, якщо це не було зроблено в дитинстві. Важливо також вакцинуватися від гепатиту B.

Що варто обговорити з вашим сімейним лікарем:

 • бустер проти COVID-19
 • вакцинацію проти віспи та вітрянки
 • ревакцинацію від правця та дифтерії
Як підготуватися до вагітності

Обстеження, які треба зробити разом з партнером

Кров на групу крові та резус

Якщо у вас негативний тип резус-фактора, а у майбутнього батька дитини позитивний, під час вагітності буде потрібно або визначити тип резусу у внутрішньоутробного малюка, або вколоти антирезусний глобулін на 28-30 тижні вагітності для профілактики розвитку ускладнень у плода.

Наявність у матері ВІЛ, сифілісу та гепатиту, може стати причиною внутрішньоутробного зараження малюка. Але якщо дізнатися завчасно про ці інфекції, можливо розпочати лікування та знизити ризики для малюка. Наприклад, жінка яка приймає антиретровірусну терапію (ліки проти ВІЛ), має менш як 1% ризику для внутрішньоутробного зараження малюка.

Виключити наявність – хламідії, гонореї, трихомонади. Чому це важливо? Наприклад, хламідійна інфекція може викликати розрив навколоплідних оболонок і передчасні пологи.

Крім того, за можливості, я рекомендую відвідати генетика і далі, за необхідності, пройти тест на СМА (Спінально-М’язову Атрофію) разом з партнером. У разі, якщо ви удвох є носіями генів СМА, є вірогідність народження дитини з цим захворюванням, лікування якого дуже високовартісне. Багато хто з вас бачили історії в соцмережах про збори мільйона гривень на укол від СМА.

Обстеження, які має пройти Жінка

ПАП-тест та тест на ВПЛ високоонкогенного типу

Важливо пролікувати важкі форми передракових станів шийки матки саме до вагітності, бо під час вагітності вони мають ризик прогресу до раку шийки матки.

Важливо саме до вагітності нормалізувати рівні глюкози, бо відхилення від норми асоціюються з виникненням ускладнень під час вагітності. Брак вітаміну D під час вагітності може призводити до розвитку ранньої та важкої форми прееклампсії (високого артеріального тиску), що спричинити внутрішньоутробну загибель малюка, передчасного відшарування плаценти та навіть смерті самої жінки.
Дефіцит заліза та низький гемоглобін може стати причиною передчасних пологів та затримки росту плоду.

Необхідно перевірити рівень тиреоїдних гормонів. Наприклад, зниження роботи щитоподібної залози (гіпотиреоз) призводить до затримки розумового розвитку у внутрішньоутробного малюка.

Тому рекомендую незалежно від дня менструального циклу здати натщесерце кров на:

 • тиреотропний гормон (ТТГ)
 • тироксин вільний (Т4 вільний)
 • трийодтиронін вільний (Т3 вільний)
 • глюкозу
 • феритин
 • а також загальний аналіз крові на вітамін D 25-OH

Деяким жінкам рекомендую також в перелік обстежень включити – гомоцистеїн.

Якщо тиск вище 125/85, обговорити це з вашим сімейним лікарем і за необхідності пройти дводобове холтерівське моніторування електрокардіограми (ХМ ЕКГ) для виявлення скритої гіпертензії, яка може ускладнювати перебіг вагітності.

Вага та планування вагітності

Вага – це складна та болюча тема для сучасних Жінок. Для вагітності та малюка є небезпечним як ожиріння, так і дефіцит маси тіла жінки.

На жаль, наявність ожиріння стимулює виникнення усіх можливих ускладнень під час вагітності, а саме:

 • прееклампсії
 • вроджених вад у плода
 • діабету вагітних
 • великого плоду (4,5-5 кг)
 • Депресії вагітних та тривожного розладу
 • Травматичних пологів через великий розмір плоду

Жінки з індексом маси тіла (ІМТ) – 30 та вище мають мінімум за один місяць до планування вагітності почати приймання фолієвої кислоти у дозі 5 мг (5000 мкг). Здоровим жінкам без попередніх втрат вагітностей необхідно вживати 400 мкг фолієвої кислоти на добу.

Планування
Надмірна або недостатня вага – однаково шкідлива для майбутньої дитини

Як виміряти свій ІМТ?

Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Наприклад, визначимо індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг при зрості 170 см: ІМТ = 65 / 1,7×1,7 = 22,5

Далі – звіряємо одержані показники у таблиці:

Показник ІМТ, кг/м2Ознака
Менш як 18.5Недостатня вага
18,5-24,9Нормальна маса тіла
25,0-29,9Зайва вага
Понад 30Ожиріння
Показники індексу маси тіла у дорослих

Шановні читачки мого блогу, у вас може виникнути питання “лікарю, ви завжди раніше наголошували, що індекс маси тіла не такий цінний, як окружність талії”.
Але у разі планування вагітності важливо привести ІМТ до 18,5-25.

Якщо все ж таки ІМТ 29 та вище, важливо спостерігати вагітність у лікаря гінеколога, який має досвід ведення вагітних з перинатальними ризиками та народжувати в перинатальному центрі.

А що ж робити після настання вагітності?

Шкідливі звички

Алкоголь

Разом з партнером важливо перейти на здорове харчування. Але це окрема тема, на яку я даю відповіді у цій статті. Але відповідь на розповсюджене питання «а алкоголь виключати треба?» звісно напишу.

Важливо пам’ятати, що пиво та “важкий” алкоголь погіршує якість сперматозоїдів. Один-два бокали сухого якісного вина на тиждень є “безпечними”. Але фахівці, які займаються алкогольним фетальним синдромом та його спектральними розладами у дітей рекомендують взагалі утриматися від вживання будь-яких доз алкоголю як мінімум за три місяці до ймовірного зачаття.

Паління

Важливо припинити палити до настання вагітності, інакше виникає високий ризик передчасних пологів, розщелин верхньої щелепи у дитини, затримки росту плоду та раптової смерті новонародженого.

Вітаміни під час планування вагітності

Наступне питання, яке я щодня отримую від своїх читачок та пацієнток: “Чи треба починати приймати полівітамінний комплекс для вагітних?”.

Для жінки на етапі планування та під час вагітності надважливо отримувати в достатній кількості щоденно:

 • Йод
 • Залізо
 • Вітамін D
 • Кальцій
 • Фолієва кислота
 • Докозагексаєнова кислота (ДГК)
Протизаплідні планування
Вітаміни можна приймати лише за призначенням лікаря

Як планувати вагітність, якщо Коханий збирається до Збройних Сил України або вже там?

Є така методика – кріоконсервація сперми.
Чоловік здає сперму за допомогою мануальної мастурбації, лікар-ембріолог її відмиває від лейкоцитів та заморожує. Далі жінці проводять процедуру інсемінації.

Якщо під час планування вагітності ви разом з Коханим не маєте можливості мати секс кожні два-три дні, тоді інсемінація спермою вашого партнера є оптимальним методом зачаття.

Як часто займатися сексом під час планування вагітності читай в моїй статті й позбувайся міфів.

А за яких обставин ти обовʼязково маєш звернутися до гінеколога під час вагітності, можна дізнатися з цього матеріалу.

Якщо ви бажаєте детальніше зануритись у тему підготовки до вагітності та народження здорового малюка, раджу подивитися запис чотирьох вебінарів, присвячених цій тематиці. Я маю особисту позицію, що партнер також має готуватися до вагітності та до народження дитини. Тому в онлайн курс з підготовки до вагітності включила вебінар для чоловіків за участі лікаря уролога-андролога.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Будьте здорові та щасливі! Миру нам та нашій любій Україні 💛💙

З ❤️ Наталя Сіліна
Гінеколог-ендокринолог,
Головна лікарка медичного центру Ліор

Зміст

 • Раджу прочитати