fbpx

Плануємо зачаття: чи треба чоловікові утримуватися від сексу

Успішне зачаття залежить однаково від чоловіка та жінки. Це факти, що їх вже сотні разів підтвердила доказова медицина.

Якщо ви з партнером прийняли рішення про дитину, й волієте добре підготуватися до її появи, почати з підготовки до вагітності – гарна ідея. Зібрали для вас наукову інформацію про підготовку коханого до зачаття.

Таїнство зачаття

З давніх часів процес зачаття оповитий ритуалами, віруваннями та забобонами. Науково-популярні статті на цю тему все більш поширені й актуальні в суспільстві, але не дивлячись на це, жінок все ще звинувачують в безплідді, не обстежуючи партнера. Сьогодні відповім на питання: чи потрібно утримуватися чоловікові від сексу та мастурбації й для чого.

Нагадаю, що ймовірність зачаття безпосередньо залежить не тільки від жінок, але й від фертильності чоловіка.

Від чого залежить здатність чоловіка до зачаття?

Чоловіча фертильність — це можливість чоловіка запліднити яйцеклітину та дати здорове потомство. В дане поняття включається і чоловіча сила — потенція (ерекція) і якість сперми (її кількість і рухливість сперматозоїдів).

Так само як й статева конституція, фертильність буває високою, середньою та низькою. Для визначення використовують спермограму, за результатами якої вираховують 2 індекси фертильності. Вони показують ймовірність запліднення яйцеклітини сперматозоїдами чоловіка за один статевий акт.

 • Індекс Крюгера. Під час розрахунку визначають величину голівки, хвоста та шийки сперматозоїдів і розраховують співвідношення числа здорових сперматозоїдів до тих, що мають дефекти. Прогноз для природного зачаття сприятливий за умови показників індексу Крюгера понад 30%. Також обчислюється відсоток “ідеальних” форм сперматозоїдів (PIF – percentage of ideal forms). Нормальними вважаються показники PIF більш як 4%;
 • Індекс Фарріса. Вказує на відсоток рухливих, малорухливих і нерухливих сперматозоїдів в загальному обсязі сперми та в 1 мл. Нормальним вважають значення індексу 20-25. Нижче — фертильність зменшена, вище — збільшена.
зачаття зачатие conception

Що впливає на фертильність?

 • Певні медикаменти;
 • Шкідливі звички, наприклад пиво;
 • Хронічні захворювання (цукровий діабет, гіпертонія, атеросклероз, які зараз молодіють);
 • Стрес (детальніше в проєкті “Фізіологія стресу“);
 • Перегрів або тривале здавлювання яєчок (порушення сперматогенезу);
 • Дефіцит вітамінів і мікроелементів;
 • Травми статевих органів (бережіть інтимні органи з дитинства, вчіть хлопчаків, що не можна бити в зону трусиків);
 • Зайва вага (фактор, що впливає на розвиток серцево-судинних захворювань, також жирова тканина накопичує жіночі гормони);
 • Вік – знижується вироблення тестостерону, а як наслідок знижується якість ерекції (в народі — потенції) та знижується вироблення якісних сперматозоїдів. Але в руках чоловіка та професіонала-андролога обернути час назад;
 • Запальні та інфекційні захворювання статевої системи. Наприклад, якщо хлопчика вчасно не вакцинувати від паротиту — “свинки”, це може призвести до втрати клітин, які в майбутньому продукуватимуть сперматозоїди).

Коригуючи спосіб життя та звички чоловік може добитися значного поліпшення результатів спермограми. Для повного відновлення клітин необхідно в середньому 70-75 днів, тому є рекомендації про підготовку до зачаття протягом 3 місяців. За цей час важливо налагодити здорове харчування, сон, помірні фізичні навантаження, почати приймання фолієвої кислоти, відмовитися від куріння та надмірного вживання алкоголю. Спочатку планування важливо відвідати уролога-андролога для виключення захворювань сечостатевої системи, а також отримання рекомендацій.

А що ж з утриманням?

Коли пара самостійно планує вагітність, важливо займатися сексом кожні 2-3 дні, не рідше. Наукові спільноти все частіше приходять до думки про шкоду тривалого утримання: обсяг і концентрація сперматозоїдів збільшуються, але знижується рухливість і життєздатність сперматозоїдів.

Американське товариство репродуктивної медицини ставить під сумнів роль утримання в лікуванні чоловічого безпліддя. В ході дослідження кращі зразки сперми у пацієнтів з чоловічим безпліддям отримували при соборі сперми всього через 2 дні статевої стриманості. Важливим критерієм було оптимальний стан генетичного матеріалу. В секреті простати міститься багато цинку, а рідина сім’яних пухирців містить білки з високою спорідненістю для цинку. Цей елемент стабілізує хроматин в голівках сперматозоїдів (той самий генетичний матеріал).

Під час частої еякуляції рідини, яка містить цинк, стає менше, адже на її вироблення необхідний час, а також зростає кількість незрілих сперматозоїдів. Погано конденсований хроматин вразливіший для потенційно шкідливого впливу факторів середовища, що змінюється (наприклад: перекисне окислення).

Чи потрібно утримуватися від еякуляції заради зачаття?

Пацієнтам з нормальним аналізом сперми або донорам сперми для кріоконсервації заборонено утримуватися від еякуляції понад 7 днів, оскільки в сперматозоїдах відбувається фрагментація ДНК.

Молекула ДНК

У дослідженні, де використовували метод репродуктивної технології — інтрацитоплазматичну ін’єкцію (ICSI) — чоловіків просили утриматися від еякуляції протягом 4 днів, а потім еякулювати один раз в день протягом 4 днів з подальшим періодом утримання протягом 12 годин. За порівняння з контрольною групою, в якій чоловіки утримувалися лише 4 дні виявилося, що кількість сперми зменшується, але не було різниці в рухливості або концентрації сперматозоїдів. Також в групі, де чоловіки еякулювали, вагітність наступала частіше. Подібні результати були показані й в дослідженні, метою якого було довести, що тривале утримання призводить до фрагментації ДНК. Після короткого утримання до 5 днів генетичний матеріал виявився більш стабільним і після ICSI відзначали також кращу якість ембріонів і вище частоту вагітностей, ніж в групі з тривалим утриманням.

Однак ці дані стосуються саме допоміжних репродуктивних технологій, а не природного планування.

Що заважає сперматозоїдам

Варто відзначити, що сперматозоїди досить чутливі до змін середовища, в якій знаходяться. Наприклад, кислотність вище або нижче 7.0-8.4 згубно діє на клітини. Ще одним важливим показником є фізіологічна осмолярність, яка дорівнює приблизно 320 мОсм/кг. Якщо осмолярність рідини вище 400 мОсм/кг — рухливість сперматозоїдів знижується на 50%.

Змащувальні гелі у вигляді лубрикантів та УЗД гелів використовують для зменшення сухості піхви для комфорту під час інтимної близькості та в клініці, щоб полегшити введення медичних пристроїв. До їх складу зазвичай входять нешкідливі інгредієнти, зокрема гліцерин або пропіленгліколь. Оскільки гелі не містять хімічних сперміцидів, вони маркуються як несперміцидні. Однак більшість цих гелів мають низький рівень pH і високу осмолярність (майже 1000 мОсм/кг), що робить їх “некомфортними” для сперматозоїдів. Фактично, дослідження показали, що лубриканти та деякі ультразвукові гелі можуть надавати токсичну дію на сперму та протипоказані для пар, які намагаються зачати дитину.

Те ж саме можна сказати й про використання слини для зволоження. Не дивлячись на оптимальну кислотність, характеризується ізоосмолярністю. Потрапляючи в такі умови, сперма просто вибухає.

Звичайно кількість слини як і лубриканту в порівнянні з кількістю сперми незначні, але парам зі зниженою фертильністю важливо пам’ятати про це.

Підсумок

Немає жодної інформації про утримання для природного зачаття. Аналізуючи множинні рекомендації, можна зробити висновок, що оптимальна якість сперми спостерігається на 2-5 день утримання. Через 24 години синтезується недостатньо елементів сім’яної рідини для захисту генетичного матеріалу, а більш ніж через 5 днів виникають явища фрагментації ДНК, а також зниження кількості рухливих сперматозоїдів.

Парі, що планує вагітність, важливо відмовитися від використання слини як змазки та лубрикантів з мас-маркету через відмінності осмолярності та рН, які згубно діють на сперматозоїди.

Важливо пам’ятати, що рівень фертильності безпосередньо залежить від способу життя.
Під час планування вагітності надзвичайно важлива підготовка не тільки жінки, а й чоловіка.

Я наполегливо рекомендую звернутися до уролога-андролога на етапі планування вагітності для підвищення фертильності та отримання рекомендацій.

Всім 💗

З повагою, ваша Наталія Сіліна,
докторка гінеколог-ендокринолог,
експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Мої рекомендації щодо правильної підготовки до вагітності, можеш знайти у курсі: Підготовка до вагітності. Детальніше про твого партнера розповідаю у вебінарі: Здоров’я коханого чоловіка, який є частиною курсу Все про тебе. Як це — бути Жінкою.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Інші корисні матеріали Школи

Джерела:

 1. Christopher De Jonge, Ph.D.,a Marie LaFromboise “Influence of the abstinence period on human sperm quality”, FERTILITY AND STERILITY 2004
 2. Eliahu Levitas, M.D. , Eitan Lunenfeld, M.D “Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality: analysis of 9,489 semen samples” , FERTILITY AND STERILITY 2005
 3. S. Colturato, S. Abdelmassih “Influence of sexual abstinence length on sperm parameters and on IVF outcomes in ICSI assisted treatment cycles”, FERTILITY AND STERILITY 2007
 4. Pascual Sánchez-Martín, Fernando Sánchez-Martín “Increased pregnancy after reduced male abstinence”. Systems biology in reproductive medicine, May 2013
 5. Josefina Vargas, M.Sc., Michel Crausaz, M.Sc. “Sperm toxicity of “nonspermicidal” lubricant and ultrasound gels used in reproductive medicine”, FERTILITY AND STERILITY 2004
 6. Ashok Agarwala, Sajal Gupta “Abstinence Time and Its Impact on Basic and Advanced Semen Parameters” Urology, August 2016

Зміст

 • Раджу прочитати