fbpx

Чи треба утримуватися чоловікові перед зачаттям

В успішному зачатті роль чоловіка не менш значуща ніж жіноча. Це факти, що їх вже сотні разів підтвердила доказова медицина. Зібрали для вас наукову інформацію про підготовки коханого до зачаття. Читайте та пам'ятайте – #Щаслива_жінка_здорова_та_обізнана

Таїнство зачаття

З давніх часів процес зачаття оповитий ритуалами, віруваннями та забобонами. Науково-популярні статті на цю тему все більш поширені й актуальні в суспільстві, але не дивлячись на це жінок все ще звинувачують в безплідді, не обстежуючи партнера. Сьогодні відповім на питання: чи потрібно утримуватися чоловікові від сексу та мастурбації й для чого.

Нагадаю, що вірогідність зачаття безпосередньо залежить не тільки від жінок, але й від фертильності чоловіка.

Що таке чоловіча фертильність?

Чоловіча фертильність — це можливість чоловіка запліднити яйцеклітину та дати здорове потомство. В дане поняття включається і чоловіча сила — потенція (ерекція) і якість сперми (її кількість і рухливість сперматозоїдів)

Точно також як й статева конституція, фертильність буває високою, середньою та низькою. Для визначення використовують спермограмму, за результатами якої вираховують 2 індекси фертильності. Вони показують ймовірність запліднення яйцеклітини сперматозоїдами чоловіка за один статевий акт.

  • Індекс Крюгера. При розрахунку визначають величину голівки, хвоста та шийки сперматозоїдів і розраховують співвідношення числа здорових сперматозоїдів до тих, що мають дефекти. Прогноз для природного зачаття сприятливий при показниках індексу Крюгера більше 30%. Також обчислюється відсоток «ідеальних» форм сперматозоїдів (PIF – percentage of ideal forms). Нормальними вважаються показники PIF більше 4%.
  • Індекс Фарріса. Вказує на відсоток рухливих, малорухливих і нерухливих сперматозоїдів в загальному обсязі сперми та в 1 мл. Нормальним вважають значення індексу 20-25. Нижче — фертильність зменшена, вище — збільшена.
Сперматозоїд

Що впливає на фертильність?

Коригуючи спосіб життя та звички чоловік може добитися значного поліпшення результатів спермограми. Для повного відновлення клітин необхідно в середньому 70-75 днів, тому існують рекомендації про підготовку до зачаття протягом 3 місяців. За цей час важливо налагодити здорове харчування, сон, помірні фізичні навантаження, почати прийом фолієвої кислоти, відмовитися від куріння та надмірного вживання алкоголю. Спочатку планування важливо відвідати уролога-андролога для виключення захворювань сечостатевої системи, а також отримання рекомендацій.

А що ж з утриманням?

Коли пара самостійно планує вагітність, важливо займатися сексом кожні 2-3 дні, не рідше. Наукові спільноти все частіше приходять до думки про шкоду тривалого утримання: обсяг і концентрація сперматозоїдів збільшуються, але знижується рухливість і життєздатність сперматозоїдів.

Американське товариство репродуктивної медицини ставить під сумнів роль утримання в лікуванні чоловічого безпліддя. В ході дослідження кращі зразки сперми у пацієнтів з чоловічим безпліддям отримували при соборі сперми всього через 2 дні статевої стриманості. Важливим критерієм було оптимальний стан генетичного матеріалу. В секреті простати міститься багато цинку, а рідина сім’яних пухирців містить білки з високою спорідненістю для цинку. Цей елемент стабілізує хроматин в голівках сперматозоїдів (той самий генетичний матеріал).

При частій еякуляції рідини, яка містить цинк, стає менше, адже на її вироблення необхідний час, а також зростає кількість незрілих сперматозоїдів. Погано конденсований хроматин більш вразливий для потенційно шкідливого впливу факторів середовища, що змінюється (наприклад: перекисне окислення).

Пацієнтам з нормальним аналізом сперми або донорам сперми для кріоконсервації заборонено утримуватися більше 7 днів від еякуляціі оскільки в сперматозоїдах відбувається фрагментація ДНК.

Молекула ДНК

У дослідженні, де використовували метод репродуктивної технології — інтрацитоплазматичну ін’єкцію (ICSI) — чоловіків просили утриматися від еякуляції протягом 4 днів, а потім еякулювати один раз в день протягом 4 днів з подальшим періодом утримання протягом 12 годин. При порівнянні з контрольною групою, в якій чоловіки лише утримувалися 4 дні виявилося, що кількість сперми зменшується, але не було різниці в рухливості або концентрації сперматозоїдів. Також в групі, де чоловіки еякулювали, вагітність наступала частіше. Подібні результати були показані й в дослідженні, метою якого було довести, що тривале утримання призводить до фрагментації ДНК. Після короткого утримання до 5 днів генетичний матеріал виявився більш стабільним і після ICSI відзначали також кращу якість ембріонів і вище частоту вагітностей, ніж в групі з тривалим утриманням.

Однак ці дані стосуються саме допоміжних репродуктивних технологій, а не природного планування.

Варто відзначити, що сперматозоїди досить чутливі до змін середовища, в якій знаходяться. Наприклад, кислотність вище або нижче 7.0-8.4 згубно діє на клітини. Ще одним важливим показником є фізіологічна осмолярність, яка дорівнює приблизно 320 мОсм/кг. Якщо осмолярність рідини вище 400 мОсм/кг — рухливість сперматозоїдів знижується на 50%.

Змащувальні гелі у вигляді лубрикантів та УЗД гелів використовують для зменшення сухості піхви для комфорту під час інтимної близькості та в клініці, щоб полегшити введення медичних пристроїв. До їх складу зазвичай входять нешкідливі інгредієнти, такі як гліцерин або пропіленгліколь. Так як гелі не містять хімічних сперміцидів, маркуються як несперміцидні. Однак більшість цих гелів мають низький рівень рН і високу осмолярність (близько 1000 мОсм/кг) що робить їх «некомфортними» для сперматозоїдів. Фактично, дослідження показали, що лубриканти та деякі ультразвукові гелі можуть надавати токсичну дію на сперму та протипоказані для пар, які намагаються зачати дитину.

Те ж саме можна сказати й про використання слини в якості змазки. Не дивлячись на оптимальну кислотність характеризується ізоосмолярністю та потрапляючи в такі умови сперма просто вибухає.

Звичайно кількість слини як і лубриканту в порівнянні з кількістю сперми невеликі, але парам зі зниженою фертильністю важливо пам’ятати про це.

Підсумок

Немає ніякої інформації про утримання для природного зачаття. Аналізуючи множинні рекомендації можна зробити висновок, що оптимальна якість сперми спостерігається на 2-5 день утримання. Через 24 години недостатньо синтезується елементів сім’яної рідини для захисту генетичного матеріалу, а більш ніж через 5 днів виникають явища фрагментації ДНК, а також зниження кількості рухливих сперматозоїдів.

Парі, що планує вагітність важливо відмовитися від використання слини в якості змазки та лубрикантів з масмаркету через відмінності осмолярності та рН, які згубно діють на сперматозоїди.

Важливо пам’ятати, що рівень фертильності безпосередньо залежить від способу життя.
Під час планування вагітності надзвичайно важлива підготовка не тільки жінки, а й чоловіка.

Я наполегливо рекомендую звернутися до уролога-андролога на етапі планування вагітності для підвищення фертильності та отримання рекомендацій.

Всім ❤

З повагою, ваша Наталія Сіліна,
докторка гінеколог-ендокринолог,
експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Інші корисні матеріали Школи

Youtube канал Школи

Освітні проекти

Вебінар “Здоровʼя коханого чоловіка”


Джерела:

  1. Christopher De Jonge, Ph.D.,a Marie LaFromboise “Influence of the abstinence period on human sperm quality”, FERTILITY AND STERILITY 2004
  2. Eliahu Levitas, M.D. , Eitan Lunenfeld, M.D “Relationship between the duration of sexual abstinence and semen quality: analysis of 9,489 semen samples” , FERTILITY AND STERILITY 2005
  3. S. Colturato, S. Abdelmassih “Influence of sexual abstinence length on sperm parameters and on IVF outcomes in ICSI assisted treatment cycles”, FERTILITY AND STERILITY 2007
  4. Pascual Sánchez-Martín, Fernando Sánchez-Martín “Increased pregnancy after reduced male abstinence”. Systems biology in reproductive medicine, May 2013
  5. Josefina Vargas, M.Sc., Michel Crausaz, M.Sc. “Sperm toxicity of “nonspermicidal” lubricant and ultrasound gels used in reproductive medicine”, FERTILITY AND STERILITY 2004
  6. Ashok Agarwala, Sajal Gupta “Abstinence Time and Its Impact on Basic and Advanced Semen Parameters” Urology, August 2016

Зміст

  • Мій екаунт