fbpx

Здоров’я Жінки під час війни

Війна – це екстремальний стрес. І як будь-який стрес, вона сильно впливає на жіноче здоровʼя, навіть якщо фізичної небезпеки немає. Як подбати про себе під час війни – поради лікаря-гінеколога Наталі Сіліної.

Війна, яка прийшла в кожен український дім, так само вплинула і на кожну українську жінку. Пряме фізичне насильство, загроза життю, виживання під час обстрілів, життя у підвалах – все це реалії, з якими ми стикнулися внаслідок повномасштабної агресії Росії у лютому 2022 року.

Війна в Україні – що робити жінці

Першим, що я попрошу зробити кожну Жінку: дізнатися, де поблизу є найближчий медичний заклад, фельдшерсько-акушерський пункт/пологовий/жіноча амбулаторія. Ця інформація важлива, бо з високою ймовірністю, завдяки гуманітарному постачанню, там мають бути кровоспинні, знеболювальні, протизапальні та антибактеріальні ліки.

Порушення менструального циклу

Наразі порушення менструального циклу зустрічається найчастіше. Менструація розпочинається раптово раніше або навпаки – пізніше. Порушення циклу трапляються й у дівчат-підлітків. Тому інформація буде корисна і мамам дівчаток.

Кров’янисті виділення з піхви будь-якої кількості називають кровотечею, але дуже важливо з’ясувати ступінь крововтрати.

Виділення, які “мажуть”, є варіантом норми у стресових обставинах.

Рясні менструації

Проте, якщо вам доводиться змінювати понад один гігієнічний засіб на чотири та більше крапель з періодичністю менше ніж дві години – важливо розпочати приймання транексамової кислоти 1000 мг три рази на добу. Якщо не має змоги потрапити до пункту надання медичної допомоги – зробити тест на вагітність, якщо негативний – вколоти внутрішньом’язово одну ампулу окситоцину.

Якщо вам здається, що кров‘янисті виділення рясніші, ніж зазвичай – приймайте транексамову кислоту 1000 мг три рази на добу.

Війна менструація
Порушення менструального циклу є варіантом норми в екстремальних умовах

Під час невеликих кров‘янистих виділень, які “мажуть”, використовувати прокладки “щоденки” – нормально. Проте, такі виділення можуть бути ознакою позаматкової вагітності, тому важливо зробити тест на вагітність. Якщо він негативний, взагалі не турбуйтеся.

Але у разі, якщо виділення, які “мажуть”, турбують вас понад сім діб, я раджу, пропити транексамову кислоту або/та ібупрофен 400мг/200 мг три рази на добу три-пʼять днів.

Якщо ж тест на вагітність позитивний, то важливо якомога швидше потрапити на огляд до лікаря.

За умови, що ви знаєте, що виділення схожі на вашу звичну менструацію, але просто вона наступила раніше або пізніше, то це є варіантом норми під час війни.

Про те, чому під час війни зникає менструація, можна прочитати у цьому матеріалі.

Більше відповідей на питання про менструацію на моєму Youtube каналі.

Як підготувати доньку до менструації
Місячні та порушення менструального циклу

Ще більше інформації про тебе, твоє тіло й процеси, що в ньому відбуваються – у моєму курсі Все про тебе. Як це — бути жінкою.

🇺🇦🇺🇦 Слава Україні!
Ми переможемо!
🇺🇦 Слава нашим сильним та професійним ЗСУ! 🇺🇦

🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор. В екстремальних ситуаціях ти можеш розраховувати на допомогу та анонімність.

Наталя Сіліна

Зміст

  • Раджу прочитати