fbpx

Гомоцистеїн

Гомоцистеїн – це важлива для здоровʼя Жінки амінокислота. Але її надлишок може викликати важкі захворювання та ускладнення, зокрема вагітності. Коли починати хвилюватися й що робити з зайвим гомоцистеїном в організмі – у новому матеріалі Dr.Silina.Школа жіночого здоровʼя.

Ти – цілий всесвіт. Посміхаєшся? Фраза «Жінка – це цілий всесвіт» особисто у мене завжди викликала легку усмішку. Але тепер я дуже хочу щоб ти не просто це знала, а саме усвідомлювала та відчула.

Ми складаємося з мільярдів клітинок, кожна з яких виконує функцію повноцінного живого організму. У кожної з них є генетичний код, як паспорт що визначає до якої з галактик відноситься і навіть чим займається. Клітини законослухняні та відповідальні, вони старанно виконують свої специфічні функції й не ухиляються від роботи. Якщо створювати для них комфортні умови, вони готові довго працювати та приносити користь. А це і є основа щоденного гарного самопочуття. У цій статті я розповім про гомоцистеїн як маркер старіння, як маркер серцево-судинних захворювань і порушень твоєї репродуктивної системи.

Що таке гомоцистеїн?

Твоє тіло побудовано з цеглинок, які виробляє сам організм. Коли їжа надходить в шлунково-кишковий тракт, вона розщеплюється на найпростіші речовини: зокрема глюкозу й амінокислоту.

Розглянемо на прикладі гомоцистеїну, як це відбувається.

Гомоцистеїн – це амінокислота, яка утворюється з метіоніну – незамінної амінокислоти, тобто потрапляє метіонін в організм тільки з їжею (незамінні амінокислоти це ті, які сам організм не утворює, а може отримати тільки з прийомом їжі). Метіонін міститься у великій кількості в м’ясі та молочних продуктах. Оскільки метіонін, який потрапив в кров з кишечника для нас чужорідний, клітина спрощує його до гомоцистеїну. Надалі вона може зробити з гомоцистеїну свій метіонін або цистеїн. Ще з цистеїну можливе утворення не менш важливою амінокислоти – таурину. Тепер з цих амінокислот клітина може будувати свої білки та використовувати їх для життєдіяльності. Важливо відзначити, що всі перетворення відбуваються за допомогою ферментів до складу яких входять вітаміни В9, тобто фолієва кислота, В6 і В12. Без вітаміну В9 і В12 гомоцистеїн не може добудовуватися до метіоніну, а без В6 не здатний утворюватися цистеїн.

В6 В9 В19 важные микроэлементы

У великих кількостях гомоцистеїн токсичний для клітини, надлишок потрапляє в кровотік. Коли рівень цієї амінокислоти перевищує нормальну концентрацію в плазмі (5-12 мкмоль / л) – розвивається гіпергомоцистеїнемія. Високий рівень гомоцистеїну пов’язують з ризиком підвищеного тромбоутворення й розвитку хвороб серцево-судинної системи, нейродегенеративних явищ, акушерських ускладнень, а також відображає процес старіння організму. Відрізняють:

 • 15-30 мкмоль/л — легка ступінь гіпергомоцистеїнемії
 • 31-100 мкмоль/л — середня ступінь
 • більше 100 мкмоль/л — важка ступінь

Але ці цифри абсолютно не відповідають найсучаснішим критеріям здоров’я та як показує досвід мій й моїх українських та європейських колег цифри гомоцистеїну 9-11 вже небезпечні для жіночого організму.

Які причини гіпергомоцистеїнемії?

 • Недостатнє надходження вітамінів В6, В9, В12 з їжею
 • Генетичні порушення утворення ферментів (виявляються за допомогою тесту під назвою «мутації фолатного циклу». Дуже модний аналіз, який зараз призначають як базовий при обстеженні нутриціологи, дієтологи та результат якого викликає у жінки шок, божевільну тривожність і як наслідок запуск стресу в організмі, що як раз і призводить до погіршення здоров’я.)
 • Куріння та вживання алкоголю. Тут хочу звернути вашу увагу, що кальян це теж куріння і IQOS і будь-які «самі легенькі та тоненькі» сигаретки
 • Вживання кави у великих кількостях (більше 5 чашок кави в день). Сама люблю каву та ціную її за аромат, смак і лікувальні властивості, але в усьому потрібна міра.
 • Тривалий прийом КОК (комбіновані оральні контрацептиви). У цьому пункті хочу відзначити, що високий гомоцистеїн не привід кидати пити контрацептивні таблетки, якщо вам не потрібна незапланована вагітність. Аборт несе набагато більше шкоди для сучасної дівчини. Високий гомоцистеїн під час прийому протизаплідних таблеток це привід переглянути своє харчування!
 • Прийом деяких лікарських засобів (метотрексат, протисудомні препарати, метформін, антагоністи Н2-рецепторів, еуфілін та ін.)
 • Захворювання щитоподібної залози, цукровий діабет, псоріаз і лейкози
 • Ниркова недостатність
 • Низький рівень фізичної активності. Тому, щодня ходимо гуляємо не менше 10 тисяч кроків!

Тромбоутворення та серцево-судинна патологія

Високий рівень гомоцистеїну пошкоджує внутрішній шар судин – ендотелій. Якісний ендотелій це здорові судини, а здорові судини це красива шкіра, світлий розум, здатність швидко думати та концентруватися. Буде ендотелій старенький і дирявенькій буде тяжко думати.

Щоб знизити концентрацію гомоцистеїну в крові організм використовує оксид азоту, якщо його недостатньо, то відбувається самостійне розщеплення гомоцистеїну. Важливо відзначити що при такому “самознищенні” утворюються агресивні речовини, що ушкоджують судинну стінку.

Вивчаючи вплив на ендотелій мишей виявили, що гомоцистеїн викликає запалення, загибель клітин, утворення тромбів в судинах, а нові клітини розвиваються неправильно.

Крім цього стимулюється поділ клітин гладких м’язів судин і змушує їх виробляти надлишок колагену. Внаслідок цього судинна стінка стає щільною, нездатною змінювати свій діаметр. У місцях пошкодження судин скупчуються ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності), ЛПВЩ (ліпопротеїни високої щільності), холестерин.

Всі ці процеси призводять до розвитку атеросклеротичних бляшок і аневризми судин. Якщо атеросклероз визначається в судинах, що живлять серце (коронарних), то розвивається ішемічна хвороба серця. Дослідження The National Health and Nutrition Examination Survey показало, що підвищення рівня гомоцистеїну в плазмі пов’язано з підвищеним ризиком інфаркту міокарда.

Тромбоутворення також відбувається за рахунок пошкодження клітин гомоцистеїном. Крім прямого впливу на ендотелій гіпергомоцистеїнемія викликає активацію й агрегацію тромбоцитів, активацію XII і V фактора згортання та тканинного фактора, підвищення рівня тромбоксану А2. Іншими механізмами є зниження активності антитромбіну III й ендогенного гепарину (антикоагулянта). У зв’язку з чим можливий розвиток інфаркту міокарда, інсульту, тромбозу глибоких вен і тромбоемболії легеневої артерії, порушення мікроциркуляції.

Гомоцистеїн і вагітність

За даними 10 річного дослідження, опублікованого в Obstetric and gynecology, гіпергомоцистеїнемія підвищує ризик розвитку таких ускладнень під час вагітності:

 • звичне невиношування вагітності
 • викидні на ранньому терміні
 • внутрішньоутробна загибель плода
 • відшарування нормально розташованої плаценти
 • недостатність плаценти
 • тромбоз глибоких вен і тромбоемболія легеневої артерії
 • прееклампсія та HELLP синдром
 • затримка внутрішньоутробного росту плода
 • дефект нервової трубки та вроджених вад серця у дітей

Хочу звернути вашу увагу що для вагітності бажано щоб гомоцистеїн не перевищував позначки 9, а не 15.

У матці гомоцистеїн також ушкоджує ендотелій і запускає механізми, що утворюють тромби усередині судин. Що заважає прикріпленню заплідненої яйцеклітини. Те ж саме стосується й формування плаценти, яка і є по своїй суті скупченням судин для живлення ембріона.

матка

Саме порушення плацентації й оптимального кровотоку між матір’ю та дитиною є можливими причинами невиношування вагітності та безпліддя в результаті дефектів імплантації зародка.

В цілому порушення васкуляризації плаценти внаслідок раніше існуючої ендотеліальної дисфункції або травми сприяє виникненню прееклампсії, HELLP-синдрому (гемоліз, підвищення рівня ферментів печінки, синдром низького рівня тромбоцитів), відшарування плаценти, затримки внутрішньоутробного розвитку плода та народження дітей з низькою масою тіла.

Через вплив гіпергомоцистеїнемії на тромбоутворення можливе ускладнення у вигляді тромбозу глибоких вен або тромбоемболії легеневої артерії у вагітних.

З огляду на серйозність можливих наслідків гіпергомоцистеїнемії, рекомендується перевіряти рівень гомоцистеїну всім жінкам, які готуються до вагітності (додатково про підготовку до вагітності в моєму курсі WeMakeFamily-підготовка до вагітності). В обов’язковому порядку слід перевіряти рівень гомоцистеїну у пацієнток з колишніми раніше акушерськими ускладненнями й у жінок, у родичів яких були інсульти, інфаркти та тромбози у віці до 45-50 років.

Мозок і нейродегенеративні захворювання

У нормі між мозком і судинами тіла існує бар’єр, через який вибірково проникають речовини, необхідні для життєдіяльності нейронів. При гіпергомоцистеїнемії змінюються функціонування цього бар’єру. Коли бар’єр стає проникним гомоцистеїн надає нейротоксичну дію, активуючи NMDA-рецептори, що сприяють накопиченню кальцію й активних форм кисню, які у великих концентраціях призводять до пошкодження клітини.

Підвищується ризик пошкодження білої речовини, погіршення когнітивних функцій, атрофії головного мозку та деменції. На мишачої моделі було показано, що гіпергомоцистеїнемія посилює утворення β-амілоїдних бляшок, процес, пов’язаний з початком хвороби Альцгеймера.

Підвищений рівень гомоцистеїну як в плазмі, так і в спинномозковій рідині пояснює зниження когнітивних функцій та депресію у пацієнтів з хворобою Паркінсона. Це прогресуючий неврологічний розлад, який сильно впливає на рух, і більше 3-5% населення США у віці 65 років і старше страждають від цієї патології. Клінічно це захворювання проявляється тремором в спокої, м’язовою ригідністю. При хворобі Паркінсона спостерігається пошкодження в дофамінергічних нейронах чорної субстанції, це відмітна ознака хвороби.

мозг и гомоцистеин

Актуальною та поширеною проблемою є очевидний зв’язок між гіпергомоцистеїнемією й інсультом, що пов’язано з підвищеним тромбоутворення. У людей, які перенесли інсульт, кровопостачання головного мозку переривається, що призводить до загибелі нервових клітин і втрати функції в певних областях мозку, і це пояснюється нестачею кисню та поживних речовин.

Остеопороз

Високий рівень гомоцистеїну підвищує активність остеокластів (клітин руйнують кісткову тканину). Погіршує ситуацію зниження кровопостачання кістки, стимуляція атерогенних процесів, адгезія тромбоцитів і як наслідок – остеопоротичні переломи через зміни біомеханічних властивостей кістки.

Маркер старіння

З віком кількість гомоцистеїну в крові завжди збільшується – тому що клітини менш активні; і тому що нирки працюють гірше, а значить, і виведення з сечею не так ефективно. Концентрація гомоцистеїну підвищується, а разом з нею зростає ризик серцево-судинних захворювань (на 30%), особливо ішемічної хвороби серця (на 50%), а також когнітивних захворювань, депресії та деменції, зниження мінеральної щільності кістки.

В даному аналізі враховувалось підвищення рівня гомоцистеїну на 5 мкмоль / л, що вважається легким ступенем гіпергомоцистеїнемії.

Зрозуміло на ризик розвитку цих хвороб впливають і інші фактори: вік, спосіб життя, здоров’я нирок, генетика. Гомоцистеїн в такому випадку погіршує прогнози.

Детально про спосіб життя, основні правила турботи про себе та практичні рекомендації щодо збереження свого здоров’я розповідаю в моєму авторському курсі «Все про Тебе: як це бути Жінкою».

Підсумок

Рівень гомоцистеїну в крові залежить від достатньої кількості ферментів, які беруть участь в реакціях утворення метіоніну та цистеїну. Для цього важливий баланс вітамінів В6, В9 і В12 в організмі.

The Nurses Health Study відзначають, що споживання з їжею менше 3 мг B6 в день або менше 350 мг в день фолієвої кислоти значно підвищує ризик серцево-судинних і нейродегенеративних захворювань.

Важливо враховувати, що потреба організму в вітамінотерапії залежить також від генетичних особливостей, впливу віку, статі, рівня активності та метаболічного статусу, а також рівня поживних речовин в плазмі. Тому необхідно відстежувати рівень гомоцистеїну та консультуватися з приводу прийому тих чи інших харчових добавок з лікарем.

Будьте здорові психічно, фізично, сексуально та репродуктивно.

Прошу поділитися цією статтею в своїх соціальних мережах, нехай якомога більше людей будуть знати прості речі, які зберігають життя та роблять його якісніше, а значить щасливіше!

Всім ❤

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
доктор гінеколог-ендокринолог,
експертка UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Джерела:

 1. O Fridman. Hyperhomocysteinemia: atherothrombosis and neurotoxicity. Acta Physiol Pharmacol Ther Latinoam, 1999
 2. Kilmer S McCully. Homocysteine And Heart Disease. US Cardiology, 2004
 3. Hui Cao, Xinhua Hu. Homocysteine Level and Risk of Abdominal Aortic Aneurysm: A Meta-Analysis. PLOS One, 2014
 4. Avinash Kumar, Henry A. Palfrey. The metabolism and significance of homocysteine in nutrition and health. Nutrition & Metabolism, 2017
 5. Paul Ganguly, Sreyoshi Fatima Alam. Role of homocysteine in the development of cardiovascular disease. Nutrition Journal, 2015
 6. Steegers-Theunissen, Régine P. PhD. The role of maternal homocysteine concentration in placenta-mediated complications: findings from the Ottawa and Kingston birth cohort. BMC Pregnancy and Childbirth, 2019
 7. Elena Azzini, Angela Polito. Homocysteine: Its Possible Emerging Role in At-Risk Population Groups.  International Journal of Molecular Sciences, 2020

назад до розділу

Зміст

 • Мій екаунт