Загрози під час вагітності – зверни увагу на ці симптоми!

Вагітність – чудовий період в житті жінки. 
Але він може супроводжуватись загрозливими станами для життя та здоров’я, як матері, так і дитини.
 Тому кожній з нас важливо їх знати та вміти розпізнавати для того, аби вчасно звернутись за медичною допомогою.


Насправді симптоми, які несуть загрозу – не така вже й розповсюджена річ під час вагітності. Просто знай про них, аби в цей чарівний період виключити зайві хвилювання, адже обізнаність є чудовим рішенням.

Тож читай новий матеріал Школи Жіночого Здоровʼя Dr. Silina та позбудься необґрунтованих страхів.

Симптоми, на які необхідно звернути увагу

Це не про тривожність, лише про те, аби реагувати вчасно та почуватися впевненою у нормальному перебігу вагітності. Вчасно помітила – вчасно розвʼязала.

Чого бояться вагітні та їхні партнери перед пологами

Больові симптоми

Біль в животі під час вагітності не завжди є небезпечним. В залежності від характеру, інтенсивності, локалізації, інших характеристик та допоміжних методів діагностики, лікар зможе визначити серйозність проблеми та допомогти з її усуненням.

Наприклад, через підвищений рівень гормону вагітності, прогестерону – сповільнюється моторика кишківника, що може призвести до здуття, газів та закрепів, що своєю чергою провокує спазмуючий біль та тяжкість в животі. Через розтягнення матки, що є абсолютно нормальним під час внутрішньоутробного росту малюка – зв’язковий апарат, насамперед круглі зв’язки матки, розтягуються, що теж може викликати неприємні відчуття.

Тягнучий біль може бути проявом загрози переривання вагітності або позаматкової вагітності – на ранніх термінах, чи передчасних пологів – на пізніших. Гострий локальний біль може свідчити про передчасне відшарування плаценти. Біль в лоні – бути проявом запалення симфізу або розходження кісток тазу. Такі симптоми – причина поміряти за допомогою ультразвукового датчика лобкове сполучення. І якщо є ознаки розходження, потрібна консультація лікаря-травматолога і, можливо, цісарський розтин. Але я раджу за такої форми болю обов‘язково перевірити рівень вітаміну D – зазвичай корекція його нестачі поліпшує стан.

Навіщо потрібен УЗД-скринінг

Окрім проблем з вагітністю біль може сигналізувати про інші серйозні захворювання, зокрема інфекції, запалення органів малого тазу, невралгії.

Раджу за наявності больового синдрому сконтактувати з лікарем, який спостерігає вашу вагітність, але пам‘ятати, що інколи потягуючі болі внизу живота є ознакою “зростаючої матки”.

Кров’янисті виділення

Загрозливими вважаються кров’янисті виділення будь-якої інтенсивності. За нормального перебігу вагітності кровомазання чи кровотечі не має бути зовсім, за винятком незначних мажучих виділень в перші тижні вагітності, що відповідає періоду імплантації (прикріплення плідного яйця до стінки матки). Якщо ж ти бачиш червоні, блідо-рожеві чи навіть коричневі виділення – необхідно терміново звернутись до лікаря для виключення таких станів:

  • переривання вагітності;
  • завмерла вагітність;
  • початок передчасних пологів;
  • передчасне відшарування плаценти;
  • позаматкова вагітність;
  • інші ургентні стани.
симптоми symptoms
Обізнаність у процесах перебігу вагітності позбавляє від зайвих хвилювань

Також хочу одразу заспокоїти: інколи кров‘яністі виділення у вагітних можуть бути внаслідок порушення цілісності судин на шийці матки або внаслідок так званих “децидуальних” поліпів, що є повністю варіантом норми. Але знов таки, це виявити може лише ваш лікар.

Зміна характеру рухів плода

Починаючи з 16-го і максимум до 24-го тижня вагітності жінка має почати відчувати рухи плода. Кожна вагітна відчуває й описує їх у різний спосіб, для когось це наче “рибки плавають”, “метелики літають”, “лопаються кульки шампанського”, а для когось як “бурчання чи посіпування в животі”. Дату перших рухів слід запам’ятати, вона допоможе вашому лікарю орієнтовно спрогнозувати день пологів. Також з цього моменту важливим є слідкувати за кількістю рухів вашого малюка. В нормі за день їх має бути не менше 10. Якщо ж рухів мало, або навпаки, вони є надто активними й болючими, необхідно проконсультуватися з акушером-гінекологом.

Але знов таки хочу заспокоїти: чим більший термін вагітності, тим сильнішим стає малюк і звісно рухи відчуваються чутливіше. Деякі вагітні під час консультації скаржаться мені: “Б‘є на сечовий або в печінку, наче це боксерська груша”.

симптоми symptoms
Малюк в утробі

Висока температура тіла

Одним з ефектів прогестерону є вплив на центр терморегуляції. Тому температура тіла під час вагітності іноді може підвищуватись до 37,5°C. За відсутності інших симптомів хвилюватись з цього приводу не варто, “лікуватись” та збивати температуру теж. У разі, коли температура 38°C і вище або є будь-які скарги з переліку нижче – звертайся за допомогою!

  • симптоми застуди;
  • головний біль;
  • нудота;
  • діарея;
  • блювання;
  • біль під час сечовипускання;
  • кров’янисті виділення зі статевих шляхів;
  • біль у животі;
  • зміна характеру рухів плоду.

Дуже раджу не зловживати парацетамолом або ібупрофеном. Ці “легкі” ліки також можливо вживати лише після призначення твого лікаря. Проте однозначно, якщо піднялась температура 38°C і вище, можеш сміливо прийняти парацетамол 500 мг або ібупрофен – температура має знизитись протягом години. Не очікуй пʼятихвилинного стрибання температури вниз.

Перші кроки, коли дізналася, що вагітна

І знов таки наголошую, що потрібно бути на зв‘язку з медичним закладом, де спостерігають твою вагітність.

Рідкі прозорі виділення з піхви

Першою чергою за появи рідких прозорих виділень з піхви необхідно виключити підтікання чи відходження навколоплідних вод. В нормі вони мають відходити під час пологової діяльності з 37-го тижня вагітності. Якщо ж це відбулося раніше, то потрібна допомога лікаря для проведення комплексу діагностичних та лікувальних заходів. Головне, відрізнити навколоплідні води від сечі, слизової пробки чи запальних виділень.

Важливо зробити тест на підтікання вод. Раджу його мати вдома. Зокрема, зеленуваті, жовтуваті, сироподібні виділення з запахом, які супроводжуються дискомфортними відчуттями, свербежем, можуть свідчити про запалення та/або інфекцію сечостатевих шляхів і потребують консультації спеціаліста.

Такі бактерії, як гарднерелла та трихомонада, якщо їх не лікувати, можуть стати причиною передчасного відходження вод і, як наслідок, передчасних пологів. Тому, якщо “турбують виділення”, рекомендую мазок на флору та ПЛР-тест на сім інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Здорова вагітність – запорука здорових пологів

Симптоми раннього гестозу вагітності (нудота, блювання, слинотеча)

Слід зазначити, що блювання спостерігається у 50—80% усіх вагітностей, як прояв порушення адаптації організму до вагітності. І в нормі самостійно минає в другому триместрі вагітності. На ранніх термінах ці симптоми можуть бути варіантом норми, але якщо блювання частішає, супроводжується слабкістю, втратою маси тіла, сухістю слизових оболонок, зниженням тиску – такі стани можуть згубно вплинути на перебіг вагітності.

Блювання більше ніж пʼять-десять разів на добу є показом до внутрішньовенної інфузії лікувальних засобів. Як показує мій досвід роботи з вагітними, чим раніше проведене “лікування крапельницями”, тим менше ускладнень виникає. Не треба боятися лікування, чим вищий ступінь зневоднення організму, тим сильніше блювання та більше ризиків для плода.

Артеріальна гіпертензія

Підвищення тиску до 140/90 та вище є тривожним дзвіночком, тому що може призвести до порушення плацентарного кровообігу, внаслідок чого плід отримує меншу кількість крові, а отже, кисню і поживних речовин. Крім того, гіпертонія підвищує ризик передчасних пологів і мертвонароджень.

З 2007 по 2019 рік у США кількість розладів через підвищений кров’яний тиск, пов’язаних з вагітністю, подвоїлася. Згідно з новим американським дослідженням, одні з пʼяти пологів призводять до таких розладів, зокрема передчасних пологів або народження дитини з низькою вагою.

За класифікацією артеріальну гіпертензію розділяють на раніше присутню, тобто ту, яка проявлялась і до вагітності або до 20-го тижня; гестаційну, ту, що вперше з’явилася після 20-го тижня вагітності; й на змішану – коли підвищення тиску було і до, й на пізніх термінах вагітності. Саме тому на кожній зустрічі з гінекологом тобі вимірюють артеріальний тиск, і якщо виявляють його підвищення – обов’язково треба дотримуватися рекомендацій лікаря та слідкувати за тиском самостійно, записуючи в щоденник. Погане самопочуття або позначка тиску вище 170/110 потребує невідкладної допомоги.

симптоми symptoms
Бажаємо лише щасливої та здорової вагітності!

Пізні гестози

Після 20-го тижня вагітності можуть виникнути так звані пізні гестози. До них належать прееклампсія, еклампсія та HELLP-синдром. Це серйозні патологічні стани, які є небезпечними для матері й плоду. Прееклампсія це поєднання артеріальної гіпертензії, протеїнурії (білка в сечі) та іноді набряків. Еклампсія – коли до вищеперерахованих порушень додаються ще й судоми. Поліорганна недостатність з ураженням центральної нервової системи може призвести до судомного нападу з втратою свідомості. HELLP-синдром – це тяжкий стан, що супроводжується анемією, ураженням печінки, та зниженням рівня тромбоцитів в крові. Ці ускладнення зможе розпізнати тільки лікар, твоє ж завдання – не ігнорувати симптоми, й в разі появи, наприклад, підвищення тиску, блювання, болю в правому підребер’ї, набряках, жовтяниці, судомних посіпуваннях, вчасно звернутись за допомогою.

Будь-які скарги та порушення стану під час вагітності треба обговорювати з твоїм лікарем – акушером-гінекологом. Якщо є питання – звертайтесь! Висококваліфіковані лікарі нашого Медичного центру з радістю допоможуть. Щиро бажаємо легкого та радісного перебігу вагітності без ускладнень.

симптоми symptoms

З повагою, лікарка-гінеколог Стешенко Людмила Володимирівна

Детально розібратися в процесах, які відбуваються в твоєму організмі під час вагітності, можеш з курсу Наталі Сіліної Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук Наталі Сіліної.


Зміст

Раджу прочитати