fbpx

Підготовка до вагітності. Частина 1: харчування

Правильна підготовка до вагітності значно підвищує шанси на її успішний перебіг, легкі пологи та щасливий післяпологовий період. У новому матеріалі Dr.Silina.Школа жіночого здоровʼя про особливості харчування Жінки під час підготовки до вагітності.

назад до розділу

Підготовка до вагітності
Частина 1: харчування

Ранок. Сон тривалістю в кращому випадку 5-6 годин, швидкий сніданок і перегляд новин по дорозі на роботу, де потрібно буде приймати рішення, брати на себе відповідальність і контактувати з людьми. Побутові турботи, спортзал, догляд за собою – ось образ сучасної жінки. Як вписується в цей устрій вагітність?

Вагітність включає інстинкти, закладені в наших генах тисячоліття тому. Ці інстинкти підказують свідомості, що робити, щоб зберегти та виносити дитину. У цей момент весь неспокійний світ з його принадами та недоліками сповільнюється та відступає, щоб майбутня мати могла прислухатися до себе та життя, що зароджується всередині.

Виношування та подальший розвиток дитини будуть більш благополучними, якщо батьки можуть заздалегідь підготуватися до зачаття. Від цього залежить здоров’я і матері, і дитини. Щоб підготуватися до зачаття, ми рекомендуємо прегравідарні консультації всім жінкам репродуктивного віку на плановому та позаплановому візиті до акушера-гінеколога. Консультації дозволяють дізнатися, як зберегти репродуктивне здоров’я в цілому, проводити профілактику абортів; а обстеження та корекція виявлених захворювань знижують ризик ускладнень вагітності, пологів і післяпологового періоду.

Незаплановані вагітності небезпечні тим, що жінка перебуває під впливом хронічних захворювань, гіповітамінозу, шкідливих звичок – того, що міг би скорегувати лікар на попередніх консультаціях. За даними Агентства охорони здоров’я Канади, незапланованою є половина вагітностей, а здоров’я жінок часто підірвано різними факторами:

Чим це загрожує? Для матері – абортами на ранньому терміні та викиднями, загрозою переривання, розвитком прееклампсії та гестаційного діабету, анемією та тромбоемболічними порушеннями. Для дитини – вродженими вадами розвитку, більш частими дефектами розвитку нервової трубки, вадами серцево-судинної та щелепно-лицевої систем, хромосомними аномаліями.

Прегравідарна підготовка допомагає скорегувати спосіб життя так, щоб по можливості знизити всі ризики та зробити досвід вагітності для жінки максимально позитивним. У цій статті мова піде про корекцію харчування до та під час вагітності.

Раціон

Під час вагітності змінюються потреби в нутрієнтах; сформовані заздалегідь звички раціонального харчування допоможуть оптимізувати здоров’я матері та плоду. В цілому дані підтверджують переваги здорової дієти, яка включає достатню кількість кальцію, витамину D, фолієвої кислоти та заліза в період до зачаття.

Що варто їсти:

Що варто обмежити в раціоні:

До та під час вагітності варто уникати дієт, які строго обмежують одну або кілька груп продуктів (крім медичних дієт за призначенням лікаря).

Індекс маси тіла

Індекс маси тіла (ІМТ) – важливий показник зміни харчових звичок і фізичної активності. Він дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та його зросту і тим самим опосередковано судити про те, чи є маса недостатньою, нормальною або надлишковою.

Маса тілаІМТ
Ожиріння 3 ступеня>40
Ожиріння 2 ступеня35-40
Ожиріння 1 ступеня30-35
Надлишкова маса тіла25-30
Нормальна вага18,5-25
Недостатня вага16-18,5
Дефіцит ваги<16,5

Перед спробою завагітніти рекомендується постаратися досягти ІМТ в нормальному діапазоні, оскільки високий або низький ІМТ пов’язаний з безпліддям і ускладненнями при вагітності.

Жінки з надлишковою масою тіла та ожирінням в період до зачаття повинні консультуватися про підвищений ризик несприятливих материнських і перинатальних наслідків, особливо дефектів нервової трубки, макросоміі, передчасних пологів, мертвонародження, розвитку гестаційного діабету, гіпертонічних і тромбоемболічних розладів.

Важливо, що під час вагітності не рекомендується втрачати вагу незалежно від того, якою вона була спочатку. Консультування дозволить визначити індивідуальну тактику для зниження ваги на 5-10% протягом 6 місяців під час планування вагітності.

Недостатня вага підвищує ризик передчасних пологів. Також за рахунок нього вище ризик, що дитина народиться з маленькою вагою в цілому або що його вага буде недостатнім для його гестаційного віку. Це може говорити про внутрішньоутробну затримку розвитку плода або вроджених дефектах, як гастрошизис. При недостатній вазі варто пройти обстеження і, при необхідності, терапію розладів харчової поведінки, як анорексія та булімія.

Школа

Раціональне харчування і відмова від шкідливих звичок перед зачаттям є важливим не тільки для жінки, але і для чоловіка (докладніше про роль чоловіка під час зачаття тут). Чоловікам також рекомендується міняти харчові звички, щоб знизити ризики для жінки під час вагітності та життя дитини.

Для отримання базових знань і для ознайомлення з загальними рекомендаціями для пар, які готуються до зачаття, можна також використовувати мої лекції в рамках курсу WeMakeFamily – підготовка до вагітності.

Діліться корисною та достовірною інформацією з іншими жінками, що б допомогти більшій кількості жінок бути здоровими та щасливими.

Всім

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
доктор гінеколог-ендокринолог,
експерт UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Джерела:

  1. World Health Organization. Meeting to develop a global consensus on preconception care to reduce maternal and childhood mortality and morbidity: 2012 Feb 6–7 meeting report. Geneva (CH): WHO; 2013
  2. Edwina Dorney, Kirsten I Black. Preconception care. Australian Journal of General Practice, July 2018
  3. Family-Centred Maternity and Newborn Care: National Guidelines Chapter 2: Preconception care. Public Health Agency of Canada, December 2017
  4. American College of Obstetricians and Gynecologists. Prepregnancy Counseling. Fertility and Sterility, January 2019
  5. Professor Judith Stephenson, FFPH, Dr Nicola Heslehurst, PhD. Before the beginning: nutrition and lifestyle in the preconception period and its importance for future health. Lancet, May 2018
  6. Zohra S Lassi, Ayesha M Imam. Preconception care: caffeine, smoking, alcohol, drugs and other environmental chemical. Reproductive Health, September 2014

Зміст

  • Раджу прочитати