fbpx

Журавлина справді попереджує інфекції сечовивідних шляхів

Тепер офіційно науково підтверджено – журавлина має профілактичні властивості проти інфекцій сечовивідних шляхів.

Журавлина століттями використовувалася для попередження циститу в жінок, проте завдяки новому дослідженню австралійських вчених, ці властивості отримали наукове обґрунтування. Цистит є найпоширенішою проблемою, яку зазвичай вирішують антибіотиками, втім він може набути хронічної форми, повертаючись знов і знов. Інший розлад – це уретрит, який на відміну від циститу частіше трапляється у чоловіків.

Водночас набагато небезпечнішим ускладненням інфекцій сечовивідних шляхів (ІСШ) є пієлонефрит – запалення нирок. Неліковані ІСШ можуть навіть призвести до сепсису та смерті.

Чому журавлина така особлива

Журавлина містить речовини, які заважають бактеріям прикріплюватися до стінок сечового міхура. Через це журавлиний сік та харчові добавки з цієї ягоди, вже давно рекламуються як натуральне рішення для запобігання циститу. Проте попередній огляд 2012-го року на основі даних 24 досліджень не виявив жодної користі від цих продуктів.

Ще в 1973 році моїй мамі порадили спробувати журавлиний сік, щоб запобігти жахливим і частим інфекціям сечовивідних шляхів, і він став для неї порятунком. Попри те, що я бурчала їй на вухо про докази, вона приймала його щодня. Спершу це був огидний кислий сік, а останніми роками – капсули, які легко ковтати. Щойно вона припинила, як симптоми повернулися. Як завжди, виявилося, що мама мала рацію! Журавлина може допомогти деяким жінкам запобігти ІСШ.

Провідна авторка дослідження, докторка Габріель Вільямс

Як визначали користь журавлини

Вчені-медики з Університету Фліндерса та Дитячої лікарні Вестміда, які підготували оновлений огляд, мали на меті оновити дані щодо властивостей журавлини. Вони проаналізували 50 досліджень, в яких брали участь майже 9000 учасників.

Дослідження включали цілу низку методів для визначення переваг продуктів з журавлини. Переважно журавлинні продукти порівнювали з плацебо або відсутністю лікування. Справжня користь стала очевидною, коли дослідники розширили сферу огляду, включивши в нього найновіші доступні клінічні дані.

Ми показали ефективність журавлинних продуктів для лікування ІСШ, використовуючи всі докази, опубліковані на цю тему з середини дев’яностих років. Це огляд усієї сукупності доказів, і в міру того, як з’являються нові, можуть з’являтися й нові висновки. У цьому випадку нові дані свідчать, що журавлинний сік може запобігати ІСШ у схильних до них людей.

Старший автор, професор Джонатан Крейг, віцепрезидент і виконавчий декан Коледжу медицини та громадського здоров’я Університету Фліндерса

Результати та висновки вчених

Вживання журавлини у вигляді соку або капсул зменшує кількість ІСШ у жінок з рецидивами на понад 25%, у дітей – на більш як 50%, а в людей, схильних до ІСШ після медичних втручань, таких як променева терапія сечового міхура – на 53%.

Водночас мало хто повідомляв про будь-які побічні ефекти, найпоширенішим з яких був біль у животі.

Цей неймовірний результат нас не дуже здивував, адже ми знаємо, що коли з’являється все більше і більше доказів, істина врешті-решт виходить назовні. ІСШ є жахливим і дуже поширеним явищем. Орієнтовно третина жінок стикаються з ним, як і багато людей похилого віку, а також люди з проблемами сечового міхура внаслідок травми спинного мозку або інших захворювань.

Провідна авторка дослідження, докторка Габріель Вільямс

Варто зауважити, що на людей похилого віку, вагітних жінок або тих, які мають проблеми з випорожненням сечового міхура, ефект журавлини не поширився. Автори дослідження дійшли висновку, що, хоча журавлина дійсно допомагає запобігти ІСШ у жінок з частими рецидивами, необхідні додаткові дослідження для подальшого з’ясування того, хто з хворих на ІСШ отримає найбільшу користь від вживання журавлинних продуктів.

Зміст

  • Раджу прочитати