Нетримання сечі – типи, причини та як лікувати

Жіноче нетримання сечі – неприємна проблема, з якою стикаються багато жінок після пологів, і ще більше – після 30 років. Можливо ти навіть не схочеш повідомити про це свого лікаря, проте у новій статті Енциклопедії Школи Жіночого Здоровʼя я спробую тебе переконати.

Що таке нетримання сечі

Випадкове й, звісно, небажане підтікання сечі. Такий розлад переважно вражає жінок й значно знижує якість їхнього життя. Проте досягнення сучасної медицини здатні допомогти позбавитися нетримання сечі та повернути впевненість у собі.

Чхання, кашель, сміх, фізичні вправи – все це змушує твій сечівник виділяти маленькі краплі. Є різні типи нетримання сечі, проте всі вони неприємні й заважають насолоджуватися життям. А з огляду на те, що на нетримання страждає 51,1% жінок і 13,9% чоловіків – його сміливо можна назвати одним із найрозповсюдженіших жіночих розладів.

Типи нетримання сечі в жінок

Стресове нетримання

Виникає через тиск на сечовий міхур: кашель, сміх, чхання або під час фізичних вправ.

Імперативне (невідкладне) нетримання

Також має назву – гіперактивний сечовий міхур (ГМС). Це раптові позиви до сечовипускання, які неможливо контролювати. Немає значення, коли ти востаннє була у вбиральні, адже потреба помочитися може виникнути, навіть якщо сечовий міхур не наповнений. Найчастіше зустрічається в жінок після менопаузи.

Функціональне

Виникає через фізичні чи психічні бар’єри, які перешкоджають вчасно дійти до туалету або підготуватися до сечовипускання. Наприклад, людина просто забуває, що хоче до туалету через деменцію чи хворобу Альцгеймера. Або не встигає розстібнути ґудзики через важкий артрит або хворобу Паркінсона. Бувають і неврологічні проблеми, зокрема інсульт або пошкодження спинного мозку, які також заважають подбати про вчасне спорожнення сечівника. 

Змішане нетримання

Коли перелічені вище типи поєднуються.

нетримання сечі urinary incontinence
Типи нетримання у жінок

Причини виникнення

Як я зазначила вище, в разі імперативного нетримання причина у гіперактивних мʼязах сечового міхура. З функціональним також зрозуміло. А от стресове нетримання зазвичай є наслідком ослаблення або пошкодження м’язів, що контролюють сечовипускання, зокрема м’язів тазового дна та сфінктера уретри.

Причин, чому виникає послаблення або навпаки – надмірна активність мʼязів, є чимало.

Причини послаблення мʼязів

  • Фізичне пошкодження м’язів тазового дна, зокрема під час травматичних вагінальних пологів;
  • Менопауза – з віком та зменшенням вироблення естрогену, м’язи втрачають тонус;
  • Надмірний тиск на область живота – внаслідок вагітності або ожиріння. Або внаслідок хронічних закрепів. Тому так важливо своєчасно лікувати закрепи у жінок, особливо у дівчаток-підлітків;
  • Хірургічні втручання – зокрема видалення матки (гістеректомія) або передміхурової залози у чоловіків.

Причини гіперактивності мʼязів

  • Цистит;
  • Інфекції сечовивідних шляхів, зокрема ті, що передаються статевим шляхом, або інфекції сечового міхура, нирок;
  • Камені у нирках;
  • Пошкодження нервів, зокрема через інсульт чи розсіяний склероз;
  • Закреп – пряма кишка розташована біля сечового міхура і має багато тих самих нервів. Тверді, ущільнені калові маси у прямій кишці викликають надмірну активність цих нервів і збільшують частоту сечовипускання.
нетримання сечі urinary incontinence

Фактори ризику

Є такі, зокрема – вік, стать, хвороби, на кшталт діабету, чи сімейний анамнез – де від тебе нічого не залежить. Але на певні фактори, які збільшують твої шанси отримати нетримання сечі, ти цілком здатна вплинути.

  • Куріння
  • Зайва вага
  • Зловживання алкоголем
  • Напої, що містять кофеїн
  • Газовані напої
  • Штучні підсолоджувачі
  • Шоколад
  • Перець чилі
  • Продукти з високим вмістом спецій, цукру або кислоти, особливо цитрусові
  • Певні ліки: особливо діуретики, антигіпертензивні препарати, снодійні, седативні засоби та міорелаксанти
  • Великі дози вітаміну С

Симптоми нетримання сечі

В залежності від типу нетримання сечі, ти можеш спостерігати такі симптоми:

  • Маленькі “пі” після фізичного напруження – чхання, кашлю чи сміху або під час фізичних вправ чи підняття важких предметів;
  • Ти відчуваєш позиви до туалету, навіть якщо ти щойно спорожнилася;
  • Іноді позиви раптові й настільки сильні, що ти не встигаєш дістатися вбиральні;
  • Тобі важко почати сечовипускання, воно зупиняється в процесі й ти не можеш його поновити, хоча відчуваєш, що досі не спорожнилася.

Ускладнення

  • Проблеми зі шкірою. Постійна вологість в інтимній зоні може викликати висипання, шкірні інфекції та навіть виразки; 
  • Нетримання підвищує ризик повторних інфекцій сечовивідних шляхів;
  • Якість життя. Постійний страх не встигнути до туалету негативно впливає на наше соціальне життя: підвищує тривожність, знижує впевненість у собі й навіть може призвести до депресії;
  • Ураження нирок. Труднощі з відтоком сечі можуть призводити до запалення нирок – пієлонефриту.

Саме тому так важливо обовʼязково звернутися з цією проблемою до спеціаліста.

Терапія нетримання сечі

Коли йдеться про функціональне нетримання, головне пролікувати основне захворювання. Якщо це неможливо, зокрема у разі хвороби Альцгеймера чи Паркінсона, або інших невиліковних неврологічних станів – треба полегшувати симптоми та використовувати барʼєрні засоби, тобто урологічні прокладки чи спеціальну вбирущу білизну.

нетримання сечі urinary incontinence

У решті випадків, на щастя, сучасна наука пропонує безліч способів позбавитись цієї патології. Певні способи також допоможуть полегшити симптоми функціонального нетримання.

Плазмотерапія

Одним із найсучасніших методів лікування нетримання сечі є терапія збагаченою тромбоцитами плазмою (PRP). Завдяки сучасним технологіям з твоєї венозної крові відокремлюють плазму, яка містить підвищену кількість тромбоцитів. Далі її вводять у проблемну зону – у разі нетримання це піхва в зоні сечовивідного каналу, звужуючи її тканини та відновлюючи власний природний колаген в організмі, завдяки неймовірному впливу факторів росту тромбоцитів. Це відновлює природний тонус мʼязів у цій зоні й відповідно контроль за сечовипусканням. 

Бонус: плазмотерапія омолоджує область вульви та піхви. Не люблю слово “омолоджувати”, але як є.

У моїй клініці Ліор використовується швейцарська система Regen Lab. Саме центрифуга та пробірки цієї системи дозволяють отримати цілий і неушкоджений тромбоцит. Унікальна технологія, підтверджена клінічними дослідженнями, здатна не лише лікувати нетримання сечі, а й омолоджувати шкіру, лікувати запалення, алопецію, ортопедичні та гінекологічні проблеми.

старіння aging
Засновниця Школи жіночого здоров’я Dr. Silina Наталя Сіліна

Загалом терапія збагаченою тромбоцитами плазмою є найменш інвазивним та безпечним способом позбутися нетримання сечі, якщо ця проблема вже значно впливає на якість твого життя. Якщо ти відчуваєш лише початкові симптоми, можеш розглянути такі варіанти самодопомоги. 

Безопераційні методи лікування

Регуляція способу життя

  • Схуднути – навіть втрата лише 5% від вашої ваги може поліпшити ситуацію;
  • Припинити вживання алкоголю, напоїв з кофеїном, газованих напоїв, гострої їжі, шоколаду й загалом солодкого – загалом всього, що подразнює сечівник;
  • Вправи Кегеля для тазового дна, які до речі, допомагають з цією проблемою і чоловікам;
  • Кинути палити;
  • Не підіймати важке – так, наші Жінки можуть усе, проте навіть якщо ти таки зібралися підняти цей важкий пакет, роби це правильно – напруж мʼязи тазового дна та підіймай важке з зігнутих колін, а не з нахилу спини;
  • Лікуй закреп – це переважно про вживання їжі, яка містить клітковину, а також вчасне реагування на позиви до випорожнення; 
  • Пий більше води – по перше, це допомагає уникати закрепів, по друге, якщо ти уникаєш води через нетримання – це зменшує обʼєм твого сечівника, тобто навпаки провокує нетримання.

Медикаментозне лікування

Твій лікар – і лише він – може підібрати ліки, які допоможуть полегшити симптоми. Втім, всі вони мають протипоказання та побічні ефекти.

Хірургічні методи лікування

Процедура вагінального слінгування

Процедура допомагає повернути сечівник та шийку сечового міхура в правильне анатомічне положення. 

Лікар робить один невеликий хірургічний надріз у твоїй піхві. Ще один невеликий розріз робиться трохи вище лобкової лінії волосся або в паху. Більшість процедур виконується через розріз всередині піхви.

Лікар створює слінг з тканини, який протягує під уретру та шийку сечового міхура й прикріплює до міцних тканин у нижній частині живота або просто залишає на місці, щоб твоє тіло відновилося та включило його у твої тканини.

Найрозповсюдженішим ускладненням після такої операції є труднощі з повним випорожненням під час сечовипускання.

Вагінальна сітчаста хірургія (тейп-хірургія)

Штучний (синтетичний) матеріал, відомий як сітка, вставляється позаду сечового міхура, щоб підтримувати її. Вона залишається у твоєму тілі постійно.

Така процедура має велику кількість ускладнень, тому її призначають лише за відсутності альтернатив, й звісно, після детального обговорення з твоїм лікарем.

Кольпосуспензія

Розріз нижньої частини живота, підняття шийки сечового міхура та зшивання її в цьому піднятому положенні.

Є два типи такої процедури:

  • Відкрита кольпосуспензія – операція виконується через великий розріз;
  • Лапароскопічна кольпосуспензія – операція виконується через один або більше невеликих розрізів за допомогою невеликих хірургічних інструментів.

Обидва типи пропонують ефективне довгострокове лікування стресового нетримання сечі, водночас їх повинен виконувати досвідчений хірург.

Уретральні наповнювачі

У стінки сечівника вводять певну речовину, яка збільшує розмір його стінок та підтримує тонус. Наповнювачі бувають різні, і будь-який має призначити твій лікар, адже не має жодних доказів, що один з них є кориснішим за інший.

Зазвичай речовина вводиться через цистоскоп (тонку камеру), вставлений в уретру.

Це менш інвазивне втручання, оскільки зазвичай не вимагає розрізів, втім, переважно менш ефективне, ніж інші процедури. У половині випадків жінки не отримують користі від ін’єкцій. До того ж ефект зменшується з часом, і тобі може знадобитися повторна ін’єкція.

Штучний сечовий сфінктер

Це штучне кільце, яке контролює потік сечі з сечового міхура в уретру. Переважно використовується для чоловіків, але іноді такий метод рекомендують також і для жінок. Проте такий метод вимагає справді визначних вмінь від хірурга, а також його обізнаності про сучасніші методи встановлення штучного сфінктера ніж ті, що практикувалися для чоловіків з 70-х років минулого сторіччя.

Відповіді на твої сумніви та страхи щодо стресового сечовипускання

Електростимуляція

За допомогою спеціальних пристроїв лікар стимулює нерви, які відповідають за тонус мʼязів, що контролюють сечовипускання. Зокрема це може бути крижовий нерв (сакральна нейромодуляція), що покращує передачу сигналу від мозку до мʼязів, які огортають сечовий міхур, та зменшує позиви до сечовипускання. Процедура доволі болюча, втім, частина пацієнтів повідомляє про значне покращення симптомів або повне припинення нетримання сечі. Є також процедура стимуляції великогомілкового нерва, однак, вона потребує декількох сеансів (до 12) й рекомендується у разі, якщо інші методі не дали результату.

Катетеризація

Цей метод використовують, якщо ти взагалі не можеш контролювати витік сечі. Спеціальний катетер вставляється в уретру час від часу або постійно для того, аби відводити сечу.

Аугментаційна цистопластика

Найрідкісніший метод, який полягає у тому, що твій сечовий міхур збільшують шляхом додавання шматка тканини кишківника до стінки сечового міхура. Оскільки після цієї процедури нормальне сечовипускання зазвичай неможливе, його рекомендують, якщо ти готова використовувати катетер.

Ризики хірургічного лікування

  • Пошкодження прилеглих органів;
  • Розкладання синтетичних матеріалів;
  • Зміни в піхві (випадіння піхви);
  • Пошкодження уретри, сечового міхура або піхви;
  • Аномальний прохід (свищ) між сечовим міхуром або уретрою та піхвою;
  • Роздратований сечовий міхур, що викликає частішу потребу в сечовипусканні;
  • Труднощі зі спорожненням сечового міхура та необхідність використання катетера;
  • Погіршення підтікання сечі.

Хай який спосіб лікування ти обереш, памʼятай, лише лікар допоможе тобі позбутися цієї неприємної, але точно виліковної проблеми. Саме гарний спеціаліст зможе підібрати терапію, яка підійде саме тобі. І не забувай про профілактику!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

Раджу прочитати