fbpx

Цистит після сексу

Цистит після сексу – це особливий тип циститу. Ви обидва можете бути цілком здоровими, проте після сексу виникають ці неприємні відчуття...

Цистит після сексу ще називають посткоїтальним – це бактеріальна інфекція нижніх сечовивідних шляхів через 24-48 годин після статевого контакту. У моїй практиці такі випадки часті й, як показує досвід, мануальна мастурбація і соло-секс теж можуть активувати цей вид циститу. Нагадаю цистит – це запалення стінки сечового міхура.

Характерні симптоми циститу після статевого акту:

 • Пекучий біль під час сечовипускання;
 • Сечовипускання з домішками крові;
 • Біль у ділянці над лобком і відчуття тиску;
 • Мляве сечовипускання, іноді з неприємним запахом;
 • Почастішання сечовипускання (понад сім разів у денний час) і понад два рази в нічний час. Якщо ви п’єте 3 л води, тоді вдень ви можете мати часті сечовипускання, але струмінь нормального наповнення і це не стан “ходжу по краплині”;
 • Прискорені позиви до сечовипускання, відчуття не повністю спорожненого сечового міхура. Пацієнтки часто говорять таку фразу “постійно відчуваю свій сечовик”.

Сексуальний дебют і наступне за ним активне сексуальне життя у певного відсотка жінок запускає запалення уретри та сечового міхура. Однак посткоїтальний цистит може проявитися і після пологів та з приходом менопаузи.

А іноді це симптом гормональних порушень у жінок!!! Зниження естрогенів на тлі тривалого приймання протизаплідних таблеток або внаслідок гіпотиреозу.

У 70-80% розвиток циститу пов’язаний з анатомічними особливостями уретри.

 • Якщо зовнішній отвір сечівника розташовується ближче до входу піхви або на його передній стінці, то під час статевого акту в уретру потрапляє більша кількість мікрофлори;
 • Якщо є зрощення між залишками дівочої пліви й зовнішнім отвором сечівника, то під час статевого акту відбувається натяг залишків дівочої пліви, уретра зміщується і зяє.
цистит після сексу цистит после секса cystitis after sex

Фактори, які сприяють циститу після сексу:

Фактор сечового міхура

Товщина внутрішнього шару сечового міхура дуже гормонозалежна. Що сильніший дисбаланс жіночих гормонів, то слабкіші захисні функції цього шару, і, як наслідок, бактерії починають розселятися і вражати сечовий міхур.

Уретральний фактор

Уретра це сечовипускальний канал. Слизові, підслизові та м’язові шари уретри повинні забезпечувати гарний “герметувальний ефект” просвіту уретри, запобігаючи таким чином висхідним інфекціям під час статевого акту. Цей захисний механізм частково залежить від естрогену і частково від андрогена і може порушитися після менопаузи або внаслідок порушення роботи надниркових залоз чи щитоподібної залози.

Метаболічний синдром, ожиріння, цукровий діабет

Глюкоза – живильне середовище для бактерій. “Швидкі” вуглеводи в раціоні сучасної жінки – фактор ризику порушення її сексуального здоров’я.

Сексуальний фактор

Знижене лібідо, недостатнє центральне та периферичне збудження з сухістю піхви зменшують як вагінальне змащення, так і кровонаповнення кавернозного тіла навколо нижньої третини уретри, що провокує травматизацію цієї зони та вульви. Імовірність пошкодження уретри збільшується, якщо м’язи навколо входу в піхву напружені й статевий акт болючий.

Фактор тазового дна

М’язи тазового дна можуть реагувати на запалення тканин, стаючи напруженими. Через підвищений тонус м’язів під час статевого акту також може спостерігатися мікротравматизація уретри.

Ризик дисфункції тазового дна, у поєднанні з диспареунією та симптомами циститу, збільшується вдвічі після сексуального насильства.

Гормональний фактор

Зяяння зовнішнього отвору уретри відбувається від зниження рівня естрогену, що найчастіше спостерігається в постменопаузальному періоді. Втрата естрогенів (і частково тестостерону) позбавляє сечостатеві структури ключового трофічного фактора.

PH піхви та мікробіота

Естрогени необхідні для підтримки нормальної мікробіоти піхви, включно з лактобацилами, які підтримують кислотність середовища піхви 4,0-4,5. Рівень кислотності (pH) піхви 5 або більше пов’язаний з бактеріальним вагінозом, вагінітом і циститом.

Також важливо виключити труси-стрінги, віддати перевагу білизні з натуральних тканин, використовувати “щоденні прокладки” за призначенням. Важливо утриматися від спринцювань і вимивання мікрофлори під час особистої гігієни невідповідними засобами.

Твій кишківник

Змінена кишкова флора може призвести до надмірного розростання ентеробактерій, збудників більшості інфекцій сечовивідних шляхів. Синдром подразненого кишківника (СПК) асоційований з наявністю клітин, які викликають запальні реакції в слизовій оболонці кишківника і легко реагують на подразники, а також підвищеним проходженням кишкових мікробів через кишкові клітини (порушення бар’єра).

Закреп, який має тенденцію до погіршення з віком і менопаузою, є ще одним фактором, що сприяє розвитку циститу.

Важливо підмиватися після кожного акту дефекації, щоб бактерії з прямої кишки не потрапляли до піхви та на уретру.

Як лікувати цистит після сексу:

 • плазмотерапія
 • дотримання правил гігієни
 • зменшення факторів ризику
 • введення гіалуронової кислоти
 • нормалізація гормонального фону
 • випивати 1 склянку води після сексуального контакту
 • пісяти після сексу

Будьте здорові психічно, фізично, сексуально та репродуктивно!

Прошу поділитися цією статтею у своїх соцмережах, нехай якомога більше жінок знатимуть прості речі, які зберігають життя і роблять його якіснішим, а значить щасливішим!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкоюВсе про тебе. Як це — бути ЖінкоюВсе про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Всім 💗

З любов’ю, Ваша Наталя Силіна,
гінеколог-ендокринолог,
Директорка Медичного центру LIOR

Зміст

 • Раджу прочитати
аборт abortion
Аборт – все, що ти маєш знати

Аборт – це неприємний, проте часто необхідний вибір. Якщо ти маєш це зробити, в цьому матеріалі всі опції, які пропонує сучасне медицина.