fbpx

Така різна менструація – регулярний маркер твого здоровʼя

Менструація – один з найважливіших процесів у жіночому організмі. Це наче годинник, з яким можна звіритися й пересвідчитися, що все в нормі, або навпаки, одразу побачити проблему.

Що таке місячні? Щомісяця один з твоїх яєчників випускає яйцеклітину. Водночас твоя матка готується до того, що ця яйцеклітина заплідниться й настане вагітність: її ендометрій потовщується, а з клітин фолікула, який випустив у фолопієві труби яйцеклітину розвивається тимчасова залоза внутрішньої секреції – жовте тіло. Під впливом прогестерону ендометрій – слизова оболонка матки – готується до можливої ​​вагітності й імплантації заплідненої яйцеклітини. Якщо запліднення не відбулося, за кілька днів залоза починає зменшуватися в розмірах, перероджується в рубцеву тканину і виробляє все меншу кількість прогестерону, а ваше тіло відкидає слизову оболонку матки через піхву. Це твоя менструація, яка відбувається в середньому кожні 28 днів.

Нормальні місячні (нормальна менструація) для кожної жінки різні. Проте відстежувати свій цикл та зміни в ньому важливо для вчасного попередження проблем, тож у цьому матеріалі розповідаємо, на що варто звертати увагу. Сприймай наведені нижче фактори місячних як орієнтир і памʼятай: єдина нормальність – це те, що є нормальним для тебе (і гінеколога, якому ти довіряєш). Адже саме ти знаєш, яка в тебе зазвичай буває менструація, тож звертай уваги на зміни та дискомфорт.

Нормальна тривалість місячних

Менструальний цикл починається в перший день останньої менструації та завершується в перший день наступної. Хоча середня тривалість циклу становить 28 днів, нормою вважається будь-яка тривалість від 21 до 45 днів.

24 дні різниці – уявляєш? І все це є нормою.

Так само на тривалість циклу впливає вік – у перші роки з початку менструації чи роки перед менопаузою менструальний цикл різний. Крім того, приймання протизаплідних пігулок чи внутрішньоматкова спіраль також впливає. Тривалість власне менструації також залежить від наведених вище аспектів, проте будь-яка тривалість від 2 днів до тижня є нормою.

Що має знати Жінка про менструальний цикл

Рясні місячні

Однією з найчастіших проблем репродуктивного здоровʼя, з якими стикається Жінка – є рясна менструація. Орієнтовно 35% жінок стикаються з нею у певний час свого життя.

У нормі жінка втрачає еквівалент двох-трьох столових ложок крові щомісяця. Менструація вважається рясною, якщо ти втрачаєш пʼять або більше ложок.

Зрозуміти це можна за кількістю тампонів або прокладок, які ти використовуєш. Якщо доводиться змінювати гігієнічні засоби щогодини протягом кількох годин – це є ознакою рясної менструації.

Така кровотеча може мати різні причини, зокрема:

 • Зміна оральних контрацептивів;
 • Позаматкова вагітність або викидень;
 • Порушення згортання крові;
 • Проблеми зі щитоподібною залозою;
 • Захворювання нирок або печінки;
 • Запальні захворювання органів малого таза;
 • Ендометріоз – розростання слизової оболонки матки;
 • Поліпи або міоми матки (доброякісні утворення всередині матки);
 • Вживання певних лікарських засобів (зокрема розріджувачі крові або стероїди);
 • Певні ВМС (внутрішньоматкові спіралі) – якщо ваша спіраль не містить гормонів, вона може посилювати менструацію;
 • Гормональні порушення – можуть спричинити утворення надто щільної слизової оболонки матки, яка своєю чергою має вийти під час місячних;
 • Певні типи раку, зокрема онкологія яєчників, шийки матки або самої матки може призводити до надмірної кровотечі, яка виглядає як рясні місячні.

Рясна менструація, під час якою ти змінюєш засоби гігієни щогодини протягом принаймні 12 годин, чи місячні, які тривають понад тиждень – називається менорагія. Цей стан виникає нечасто, проте значно знижує якість життя, адже переважно супроводжується судомами. Крім того, така крововтрата може призводити до анемії, втоми, задишки, відчуття слабкості та запаморочень.
Проте і просто рясні місячні можуть викликати перелічені вище симптоми, просто меншої інтенсивності. Зокрема велика крововтрата під час менструації вважається однією з головних причин браку заліза (анемії).

Що можна зробити

Звісно, найкраще, що ти можеш зробити – це звернутися до свого гінеколога. Спершу спеціаліст виключить захворювання, які можуть спричиняти рясні місячні. Далі зокрема може порадити оральні контрацептиви, які допоможуть врегулювати твій менструальний цикл і зменшити крововтрату. Ще одним рішенням є внутрішньоматкова спіраль, що вивільняє гормон. Або ліки, які допомагають зупинити кровотечу, підвищуючи згортання крові. Памʼятай, всі ці медичні препарати має виписати лікар!

місячні periods
Cучасна медицина знає, як зробити “ці дні” максимально комфортними та активними

Якщо кровотеча триває, твій гінеколог може порекомендувати пройти ультразвукове дослідження або інший тест, щоб визначити джерело проблеми.

Болісні місячні

“Ці дні” жодна Жінка не назве найзручнішими днями місяця, й легкий дискомфорт в перші дні менструації, як то біль в спині, що тягне, чи важкість – є нормою.

Проте трапляються й стани, коли біль настільки сильний, що жити нормальним життям стає складно. Іноді жінка навіть не може піднятися з ліжка й змушена брати вихідні.

Такий стан зветься дисменорея, й може також супроводжуватися нудотою, або навіть блювотою, а також діареєю.

Біль не є невіддільною складовою твоїх місячних. Тож болісну менструацію можна і потрібно лікувати.

Засновниця Школи Жіночого Здоровʼя Наталія Сіліна

Причиною дисменореї можуть бути вже згадані вище ендометріоз та доброякісні утворення в жіночих репродуктивних органах – поліпи, міоми та фіброма, а також полікістоз яєчників.

Нещодавні дослідження демонструють, що відчуття під час менструації також мають гормональну природу. Зокрема, згідно з даними кафедри акушерства та гінекології Школи медицини Чиказького університету Прітцкера, низькі концентрації окситоцину в сироватці крові пов’язані з хворобливими менструаціями.

Відтак, допоможе лікування цих станів. Можливе і приймання нестероїдних протизапальних препаратів, проте лише за призначенням твого гінеколога!

Не вагайся й усувай будь-який дискомфорт.

Місячні та порушення циклу: вплив КОК, затримка, біль, виділення

Нерегулярна менструація чи її повна відсутність

Є лише два періоди в житті Жінки, коли нерегулярна менструація чи її тимчасове припинення є нормою. Це час початку місячних (вік менархе) та перименопауза – коли організм готується до менопаузи. Якщо місячні припиняються у репродуктивному віці – це завжди привід звернутися до гінеколога.

Причини аменореї (відсутності місячних) різноманітні та не завжди повʼязані з хворобами.

За висновками Комітету Американського коледжу акушерів та гінекологів з охорони здоров’я підлітків, у дорослих і підлітків з розладами харчової поведінки можуть виникати гінекологічні проблеми або симптоми, які включають нерегулярні менструації, аменорею, тазовий біль, атрофічний вагініт та атрофію грудей.

Так само, згідно з даними Американського коледжу спортивної медицини, аменорея поширена серед спортсменок. Та особливо тих, хто займається спортом, де худорляве тіло вважається сприятливим для фізичної працездатності, наприклад, естетичний спорт і спорт на витривалість. Водночас помірні фізичні навантаження не лише корисні, а й не протипоказані під час місячних.

І не треба забувати про головну причину припинення менструації у репродуктивному віці: вагітність! Навіть якщо ти впевнена у своєму засобі контрацепції, жоден з них не дає 100% гарантії. Зроби тест.

Місячні periods
Перш ніж звернутися до лікаря – зроби тест на вагітність

Інші ймовірні причини затримки місячних:

 • Стрес
 • Ожиріння
 • Годування груддю
 • Захворювання матки
 • Синдром полікістозних яєчників та інші гормональні дисбаланси
 • Яєчникова недостатність (втрата нормальної функції яєчників до 40 років)
 • Розлад гіпоталамуса (області мозку, яка допомагає регулювати репродуктивні гормони)
 • Розлади щитоподібної залози або гіпофіза
 • Оральні контрацептиви (хоча протизаплідні пігулки зазвичай лише полегшують місячні, а не повністю їх припиняють)

Незвичні виділення під час місячних та між ними

Виділення окремих кровʼяних грудок є нормальним – епітелій матки відділяється, саме його частинки ти й спостерігаєш на своїй прокладці чи тампоні. 

Одразу про головне: якщо ти спостерігаєш кровʼяні виділення всередині циклу, звернись до гінеколога, бо це не норма. Переважно це не щось страшне та серйозне, проте може свідчити про позаматкову вагітність чи викидень, варто це одразу виключити. Також певні стани, перелічені вище, можуть давати такі симптоми, і хоч це не терміновий стан, його варто обстежити та пролікувати.

Так само, якщо ти нещодавно пережила аборт чи викидень, й виділення кровʼяних (чорних, коричневих) грудок чи згустків рожевого кольору не припиняється після двох тижнів, це привід для звернення до лікаря.

Виділення з піхви: кількість, колір та запах в нормі

У решті випадків, грудки під час місячних мають тебе стурбувати, якщо вони супроводжуються симптомами, які ми згадали вище: рясні місячні, сильний біль, нерегулярність та незвична тривалість місячних. А також, якщо згустки справді великі – понад десять сантиметрів, якщо в тебе піднялася температура й погіршується самопочуття – звертайся до лікаря якомога швидше.

Підсумок

Так, не всі місячні однакові. Зазвичай порушення менструального циклу чи перебігу місячних не свідчить про щось серйозне. Але не зволікай зі зверненням до лікаря, якщо:

 • Місячні рясніші, ніж зазвичай
 • Ти маєш сильний біль
 • Твоя менструація триває понад сім днів
 • Є підозра на вагітність
 • Місячні раптово припиняється на більше ніж 90 днів (і вагітність виключена)
 • Прокладку або тампон потрібно міняти щогодини

Памʼятай: твоє здоровʼя у твоїх руках. Будь уважною до свого тіла та його закликів – а місячні є одним з найкращих індикаторів твого здоровʼя – тож трохи уважності й вчасне реагування позбавить тебе від більшості негараздів.

А найкращим внеском у твоє здоровʼя є обізнаність про дивовижні процеси, які відбуваються у твоєму тілі. Саме цьому присвячені наші курси: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова

Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.

Зміст

 • Раджу прочитати