fbpx

Рясні менструації – це не норма. Як розпізнати та лікувати.

Рясні менструації – це коли місячні тривають понад тиждень. Це незручно, знижує якість життя, і попри поширеність – не є нормою.

Що таке рясні менструації

Рясні менструації або абнормальна маткова кровотеча (ще один термін – менорагія) є доволі розповсюдженим розладом, що характеризується тривалою чи рясною менструальною кровотечею. Приблизно у 9-14 зі 100 жінок бувають рясні місячні постійно, й до 30% стикаються з ними в якийсь період життя.

Я розповім про нормальну крововтрату, а ти, будь ласка, поділись цією статтею з іншими жінками, важливо зупинити цю традицію хронічних щомісячних крововтрат в житті Жінки.

Яка крововтрата є нормальною

Нормальна менструація іде не більше 7 діб, без грудок, прокладки класу Normal або 3-4 краплі вистачає на 3-4 години. Якщо вночі доводиться змінювати засіб для менструальної гігієни, це може бути ознакою рясної менструації.

Також якщо під час менструації ти відчуваєш слабкість або сонливість і тобі хочеться полежати, скоріш за все для тебе особисто твоя менструальна крововтрата занадто рясна!

Якщо ти змінюєш прокладки щогодини протягом кількох годин, тобі потрібно звернутися до твого гінеколога або до лікарні швидкої допомоги. Ти також можеш прийняти транексамову кислоту дорогою до лікаря.

Якщо ти відчуваєш брак життєво важливих елементів, зокрема втомлюваність та нестачу повітря навіть за відсутності навантажень, це може свідчити про брак заліза. Обовʼязково проконсультуйся зі своїм лікарем, якщо він не реагує на ці симптоми, змінюй лікаря.

Причини рясної менструації

Не завжди рясні місячні свідчать про проблеми. Наприклад, під час перших місячних, після вагітності або під час менопаузного переходу менструація може бути ряснішою один-два цикли. Але якщо ситуація не поліпшується – це абнормальна маткова кровотеча (менорагія).

рясні менструації обильные менструации heavy periods

Серед причин є такі:

Симптоми

Окрім симптомів анемії, рясні менструації проявляються такими ознаками:

 • Менструація триває понад 7 днів;
 • Ти відчуваєш постійний біль під час менструації;
 • Ти змінюєш одну прокладку на 1-2 години;
 • Під час походу в туалет одноразово з піхви виливається кров калюжею на дно унітаза; 
 • Під час місячних виділяються грудки крові понад 2-3 см в діаметрі;
 • Кровотеча між місячними, після сексу чи після менопаузи;
 • Тобі доводиться змінювати стиль життя через місячні;
 • Використовуєш додаткові засоби “безпеки”: змінюєш прокладки вночі, використовуєш дві водночас;
 • Використовуєш одночасно велику прокладку і великий тампон.

Коротко. Рясні менструації заважають твоєму життю. Ти почуваєшся погано, ефективність на нулі та і з мотивацією за таких умов починаються проблеми. Переважно хочеться лежати та пити знеболювальне весь тиждень чи більше.

рясні менструації обильные менструации heavy periods

Головна новина: рясні місячні – не норма, відчувати постійний біль – необовʼязково, позбутися анемії – можливо, а відчувати себе добре кожного дня менструального циклу – цілком реально. До того ж менорагія зазвичай не приходить сама та може бути симптомом інших розладів. 

Які обстеження треба пройти якщо у тебе рясні менструації:

 • Важливо зробити трансвагінальне УЗД в перші дні після завершення менструації;
 • Важливо здати загальний аналіз крові, феритин, коагулограму, печінкові проби, ТТГ, пролактин. Порушення роботи печінки також може викликати рясні менструації;
 • Важливо зробити огляд шийки матки у лікаря в дзеркалах, здати ПАП-тест та тест на вірус папіломи людини;
 • Деяким жінкам я раджу пройти Пайпель-біопсію ендометрію для виключення хронічного ендометриту.

Як лікуються рясні менструації?

Ось тут думки лікарів розходяться.

Частина гінекологів та сімейних лікарів є прихильниками призначення комбінованої оральної контрацепції – “протизаплідних пігулок”. Є лікарі, які є прихильниками внутрішньоматкових контрацептивів з левоноргестрелом (ВМС).

За наявності анемії знадобляться препарати заліза, бажано пройти курс інфузій заліза, що дозволить доволі швидко поліпшити загальний стан.

Також терапія залежатиме від твоїх репродуктивних планів. Якщо ти не плануєш вагітніти найближчим часом, тобі можуть запропонувати комбіновані оральні контрацептиви (КОК) чи міні-пілі – пігулки лише з прогестероном.

За свій 20 річний досвід я зустрічала небагато пацієнток, кому підійшли чисто прогестинові пігулки. Вони містять аналог гормону прогестерону, який домінує під час вагітності. Тому багато жінок, які приймали чисто прогестинові пігулки відмічали, що відчувають себе постійно вагітними.

Переваги ВМС

Одним із найефективніших методів є встановлення внутрішньоматкової спіралі, що містить гормон прогестерон. Завдяки цьому методу можна не лише позбутися рясних менструацій, а й полегшити симптоми ендометріоза.

На цьому місці прошу зосередитись. Багато сайтів, які розміщують медичну інформацію, пишуть що спіралі з гормоном левоноргестрелом (аналогом прогестерону) можуть вилікувати ендометріоз матки. На жаль, не можуть. Але дуже якісно пригнічують ендометріоз, тому є такими популярними серед жінок з аномальними матковими кровотечами.

Медикаментозне лікування також  включає інгібітори простагландинів та транексамову кислоту. Конкретні препарати, дозування та тривалість терапії призначить твій лікар.

І звісно, необхідно пролікувати наявні супутні захворювання, які можуть спричиняти менорагію. Саме це здатне виправити проблему.

Ти не маєш терпіти біль та незручності під час менструації! Звернись до свого гінеколога та разом оберіть оптимальну терапію.

Будь завжди здоровою!

Звертайся за допомогою до клініки Ліор, якщо відчуваєш будь-які симптоми, а краще – на планові обстеження. Це найкращий спосіб визначати проблеми на ранній стадії та запобігати ускладненням.

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Зміст