fbpx

10 рекомендацій, як стати здоровішим у новому році

Американська Медична Асоціація випустила перелік порад, які допоможуть тобі бути здоровішою, а значить щасливішою в новому році

Американська медична асоціація (AMA) об’єднує понад 190 державних і спеціалізованих медичних товариств та організацій. З наближенням 2023 AMA пропонує 10 рекомендацій, які допоможуть досягти ефективного та довготривалого покращення свого здоров’я у новому році й далі.

Багато людей починають кожен новий рік з масштабних рішень щодо здоров’я – амбітних, негайних змін способу життя, які дуже важко підтримувати. Хороша новина полягає в тому, що невеликі, позитивні рішення щодо здоров’я, зроблені прямо зараз, можуть мати довготривалий ефект.

Президент Американської медичної асоціації Джек Резнек-молодший, доктор медичних наук

1. Будь фізично активнішою у новому році

Переваг фізичних вправ на системній основі безліч. Дорослі мають приділяти щонайменше 150 хвилин на тиждень активності помірної інтенсивності або 75 хвилин на тиждень активності високої інтенсивності. Нещодавні дослідження показали, що регулярні аеробні фізичні вправи забезпечують приплив крові до мозку, що допомагає людям похилого віку зберігати мозок здоровим. Обирай активність на свій смак, головне – рухайся, й твоє тіло подякує тобі не лише в новому році, а й все життя.

2. Зроби всі необхідні щеплення

Переконайся, що твоя родина має актуальні щеплення, включно зі щорічною вакциною проти грипу та COVID-19. У США радять починати вакцинацію від шести місяців і старше. В Україні щепитися можна від 5 років за згодою батьків. Проконсультуйся зі своїм лікарем, які саме щеплення варто зробити. Дотримання науково обґрунтованих заходів громадського здоров’я, таких як фізичне дистанціювання та носіння масок, також є важливим способом захисту від COVID-19 та грипу.

3. Пройди необхідні обстеження

Оцінки, засновані на статистичних моделях, показують, що з квітня 2020 року мільйони скринінгів для діагностики раку молочної залози, шийки матки, товстої кишки та передміхурової залози могли бути пропущені через перебої в наданні медичної допомоги, пов’язані з пандемією. У нашому випадку додалася ще й російська агресія проти України. Звернися до свого лікаря, щоб дізнатися, чи потрібно тобі проходити профілактичні огляди, аналізи або скринінги, і запишіться на візит. Ці заходи покликані зберегти твоє здоров’я та допомогти лікарю виявити певні захворювання до того, як почнуться ускладнення.

4. Стеж за артеріальним тиском у новому році

Знайте свої показники артеріального тиску, щоб тримати гіпертонію під контролем. Це знизить ризик серцевого нападу або інсульту. Ці смертельно небезпечні хвороби забирають сотні тисяч життів щороку і багато цих смертей можна було б уникнути, вчасно розпочавши терапію. Твому лікарю буде легше зрозуміти динаміку розвитку гіпертонії й призначити необхідне лікування, якщо ти вестимеш щоденник з показниками свого тиску.

5. Дізнайся свої ризики розвитку діабету 2 типу

Проста профілактика може допомогти запобігти або відстрочити появу діабету 2 типу. Він є фактором ризику тяжких наслідків COVID-19, включаючи госпіталізацію або смерть. Проконсультуйся зі своїм лікарем, аби він призначив необхідні обстеження. У разі, якщо ризик присутній, ти зможеш одразу прийняти необхідні заходи, аби в новому році діабет тебе так і не потурбував.

6. Знижуй рівень стресу

Правильне харчування, достатній сон (не менше 7,5 годин на добу), щоденні фізичні вправи та оздоровчі заходи, зокрема йога та медитація, є ключовими складовими підтримки та покращення психічного здоров’я. Є речі, на які ми не можемо вплинути чи змінити – насамперед йдеться про війну. Проте ми можемо вплинути на себе та людей поряд – допомагаючи тим, хто цього потребує чи скидаючи гроші на ЗСУ – невеликі зусилля багатьох людей складаються в такі масштабні речі, як супутник. Тож це працює. Водночас не соромся звертатися за допомогою до фахівців у сфері психічного здоров’я, коли вона тобі потрібна. Поради, як допомогти собі впоратися зі стресом, зібрали для тебе в цій статті.

7. Переходь на здорове харчування

Так, ця порада може здатися банальною, проте їжа – це будівельний матеріал для твого тіла. Якщо будувати його з самого лише фастфуду та солодощів – здоровʼям у новому році тіло тебе не побавить. Скороти споживання перероблених продуктів та підсолоджених напоїв, особливо з додаванням натрію та цукру. Їж менше червоного та переробленого м’яса, а також додай до свого раціону більше продуктів рослинного походження, зокрема оливкової олії, горіхів та насіння. Також зменш споживання підсолоджених цукром напоїв і пий більше води. Вживання солодких напоїв, навіть 100% фруктових соків, пов’язане з вищим ризиком смертності від усіх причин, згідно з дослідженням, опублікованим в JAMA Network Open.

8. Зменш вживання алкоголю, а ліпше відмовся від нього зовсім

Якщо ти вживаєш алкоголь, роби це помірно. Раніше вважалося, що помірною дозою є еквівалент 10-14 грамів спирту для жінок і 30 грамів для чоловіків на день. І звісно лише дорослим, які досягли встановленого законом віку для вживання алкоголю.

Проте вже доведено, що зовсім безпечних доз спиртного просто не існує, тож відмова від цієї звички точно зробить тебе здоровішою та щасливішою людиною. І водночас знизить ризики розвитку чималої кількості захворювань.

Алкоголь – це головна причина смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі.

9. Кидай палити у новому році

Тютюн у будь-якому вигляді – це зло. Цигарки, IQOS, вейпи – все це шкідливо для твого здоровʼя й значно підвищує ризики розвитку багатьох хвороб та їхніх ускладнень. Оголоси свій дім та автомобіль вільними від тютюнового диму та аерозолів, щоб усунути вторинний вплив тютюнового диму. Такий внесок у своє здоровʼя точно покращить життя у новому році та всіх наступних.

10. Дотримуйся інструкцій лікаря під час приймання будь-яких ліків

Якщо тобі призначили знеболювальні препарати, антибіотики або ліки, що відпускаються за рецептом, приймай їх відповідно до рекомендацій свого лікаря. Також подбай про належне зберігання, обмеж доступ дітей до медикаментів та правильно утилізуй будь-які залишки. Якщо медичний працівник визначив, що тобі потрібні антибіотики, приймай їх точно за призначенням – стійкість до антибіотиків є серйозною проблемою громадського здоров’я. Ніколи не призначай собі антибіотики самостійно – вони не допомагають під час вірусних захворювань, наприклад, застуди або грипу.

Команда Школи Жіночого Здоровʼя та її засновниця Наталя Сіліна бажає тобі у новому 2023 році здоровʼя фізичного, ментального та психологічного! І звісно нашої найшвидшої Перемоги!

Щаслива жінка – здорова та обізнана!

Все буде Україна 🇺🇦

Зміст

  • Раджу прочитати