fbpx

Загальні питання про COVID-19

Пандемія COVID-19 вкрай спантеличила чимало людей. Безліч міфів перемежується з фактами, і розрізнити одне від одного зазвичай дуже складно не лише людям без спеціальної освіти, а й самим лікарям. Загальні знання про коронавірусну інфекцію йдеться у нашому матеріалі.

назад до розділу

COVID-19

Коронавірус (COVID-19) неправильно порівнювати з грипом або сезонними респіраторними захворюваннями. Він не гірше та не краще. Це вірус, який у певній категорії населення може викликати порушення роботи легенів і їм може знадобитися не просто стаціонарне лікування, а апарат штучної вентиляції легенів. У більшості людей, які інфікуються COVID-19, захворювання буде мати легкий перебіг без ускладнень і не потребуватиме звернення за медичною допомогою.

Населення 65+

Люди з важкою формою бронхіальної астми

Ті, у кого є важкі форми серцево-судинних захворювань і цукровий діабет

Люди з ожирінням (індекс маси тіла більше 40)

Ті, хто проходять лікування онкологічного захворювання або недавно закінчили курс лікування

Ті, хто переніс трансплантацію органу та перебуває на гемодіалізі

Підвищення температури (вище 37.5 °С)

Кашель

Посилення кашлю, якщо ви давно вже кашляєте

Рідко діарея

Чхання та рясні слизові виділення з носа

Для обробки використовуйте розбавлений розчин гіпохлориту натрію (у нас в країні він продається як відбілювач. Дивіться уважно склад відбілюючого засобу. В ньому повинен бути гіпохлорит натрію 15-30%). Розводьте його чітко за інструкцією. Категорично не можна робити концентрацію сильніше, «щоб вбило коронавірус напевно», ви можете отримати опік дихальних шляхів і стати більш уразливими до COVID-19. Заборонено змішувати декілька видів дезінфікуючих засобів. Я отримала безліч питань в директ по типу «а може змішувати Доместос і білизну, щоб сильніше було»! Такі дії є вкрай небезпечними для ваших дихальних шляхів!!!!

Якщо ви здорові, вам необхідно правильно одягати та знімати маску, тільки якщо ви доглядаєте за хворим на коронавірус

Носіть маску, якщо ви чхаєте та кашляєте. Маска утримає частинки слизу, що містять вірус, і не дасть їм розлетітися в радіусі 1,5-2 метри від вас. Пам’ятайте, що маска стає сама джерелом зараження, тому правильно її знімайте та відразу ж викидайте в контейнер зі сміттям

Маски ефективні тільки якщо ви одягаєте її чисто вимитими руками та регулярно миєте руки 20 секунд рідким милом або антисептиком, що містить спирт не менше 60%

Якщо ви здорові не носіть маску просто так для профілактики зараження, так як навпаки це може підвищити ризик зараження

Не торкайтеся руками до маски під час її носіння на обличчі

Коронавірус не живе в повітрі. Коли інфікована людина кашляє або чхає, вірус з частинками слизу не висить у повітрі, а осідає на поверхні в радіусі 1,5-2 метра.

Якщо вам або вашому чоловікові необхідно дістатися на роботу чи в будь-яке інше місце, дотримуйтеся наступних правил:

не торкайтеся в під’їзді перил, кнопок у ліфті, ручок дверей

на роботу добирайтеся пішки. Доведено, що щоденні пішохідні прогулянки не менше 60 хвилин в середньому темпі позитивно впливають на ваш інсулін і попереджають розвиток серцево-судинних захворювань, метаболічного синдрому та цукрового діабету

прийшовши на місце призначення, вимийте руки рідким милом протягом 20 секунд

протирайте все робочі поверхні (стіл, клавіатуру, телефон, підлогу) кожні 3-4 години. В обробці використовуйте розбавлений розчин гіпохлориту натрію (у нас в країні він продається як відбілювач. Дивіться уважно склад відбілюючого засобу. В ньому повинен бути гіпохлорит натрію 15-30%)

не торкайтеся до обличчя

після туалету носа, відразу ж вимийте руки рідким милом протягом 20 секунд!

Ні в повітрі не живе!
Живе на будь-якій поверхні. Немає точних даних як довго. Деякі офіційні джерела заявляють, що вірус живе пару годин, деякі вчені говорять про 7-14 днів.

Важливо, щоб водночас не інфікувалася велика кількість людей, і система охорони здоров’я змогла якісно надати медичну допомогу. Важливо пам’ятати, що більшість хворих людей переносять COVID-19 в такій формі, що їм не потрібна госпіталізація в мед. установі, а тільки рясний питний режим і використання парацетамолу при підвищенні температури до 38.5 °С і вище.

Если нет признаков заболевания, да!

Обязательно обнимайтесь ежедневно не менее 7 раз в день. Поддерживайте друг друга. Если вы чувствуете, что вас накрывает раздражительность, злость, бессилие, озвучьте партнёру, что это не он/она причина этих эмоций!

Карантин пройдет, а отношения можно потерять! Это естественно, что у вас появляется чувство бессилия или злости, или несправедливости! Но важно помнить, что любая эпидемия имеет не только начало, но и конец! И большинство заболевших перенесут ее без необходимости госпитализироваться в мед. учреждение.

Якщо у вас з’явилися такі симптоми:
кашель
підвищення температури
посилився кашель, який турбува вас раніше

Залишайтеся вдома не менше 7 днів. Немає необхідності відразу звертатися до мед. установи. Просто зателефонуйте своєму сімейному лікареві та повідомте про свої скарги.

Пам’ятайте будь ласка, сімейний лікар теж людина.
Якщо зараз кожна людина з температурою до 37,5 °С і легким нездужанням буде дзвонити/писати сімейному лікарю, у лікаря просто не буде можливості надавати медичну допомогу тим, кому це дійсно потрібно!

Якщо хтось із членів вашої родини має вищеперелічену симптоматику, важливо і вам залишатися вдома протягом 14 днів від появи симптомів у хворого. Всі члени сім’ї, які контактували з хворим повинні перебувати вдома в самоізоляції 14 днів.

У більшості людей, які захворіли на COVID-19, перебіг хвороби не вимагає особливих медичних втручань крім регулярного питного режиму не менше 2,5 літрів до 18:00, після теж можна пити, але основний обсяг до 18:00.

Якщо температура при прийомі жарознижуючого (парацетамолу наприклад) не знижується і залишається вище 38.5 °С

Якщо кашель посилився/з’явилася задишка або утруднене дихання

Якщо ви помітили значне погіршення загального самопочуття, як варіант, вам важко виконувати звичні фізичні дії (наприклад: важко встати з ліжка)

Це необов’язково коронавірус, але необхідно знаходиться в самоізоляції протягом 7 днів. Якщо немає можливості ізолюватися в окремій кімнаті від інших членів сім’ї, важливо бути в масці!

Мийте руки після кожного туалету носа та використовуйте одноразові паперові рушники для рук та обличчя.

Пийте воду в обсязі не менше 2,5 літрів.

І при підвищенні температури до 38.5 °С прийміть парацетамол і спостерігайте за своїм самопочуттям.

Коли звертатися за медичною допомогою читай у відповіді # 11

І пам’ятайте будь-які карантини / епідемії / пандемії закінчуються! Це питання часу. Проживіть цей час максимально корисно для себе!
Прочитайте книги, які так давно хотіли прочитати…

І обов’язково поділіться цією інформацією з іншими, що б допомогти більшій кількості людей бути здоровими та щасливими.

Всім

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог, експерт UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Для додаткової достовірної інформації ви також можете використовувати офіційний ресурс МОЗ України
  • Мій екаунт