fbpx

Аеробні вправи відновлюють мозок, що старіє

Регулярні аеробні фізичні вправи забезпечують приплив крові до мозку, що допомагає людям похилого віку зберігати мозок здоровим

Марія Зав'ялова

Сумніваєшся, які навантаження обрати? Обирай аеробні вправи – заради здоров’я мозку. Принаймні пів години силової ходьби або бігу підтюпцем (джоґінґу) чотири-п’ять разів на тиждень сприяли кращому кровотоку у мозку серед групи літніх людей. Про це свідчать результати нового дослідження американського Інституту фізичних вправ та медицини навколишнього середовища.

Які саме вправи обрали для дослідження

Інтенсивність була, якби ви поспішали на зустріч, на яку запізнюєтеся на 10 хвилин. Ви швидко йдете і відчуваєте задишку. Мозок потребує орієнтовно 20% загального кровотоку організму для підтримки своєї функції як органу.

Співавтор дослідження, керівник цереброваскулярної лабораторіїʼ в Інституті фізичних вправ та медицини навколишнього середовища, Ронг Чжан

За його словами, з віком кров все повільніше циркулює до мозку й від нього, стан називається порушення мозкового кровообігу. Менший кровообіг означає, що мозок отримує менший рівень кисню та поживних речовин.

Це також означає, що токсини можуть накопичуватися в мозку. Адже знижений кровообіг менш здатний виводити відходи, що утворюються внаслідок інтенсивного метаболізму в мозку.

Методологія

Аби перевірити, чи можуть регулярні фізичні вправи допомогти людям підтримувати здоровий кровообіг у мозку, Чжан і його колеги залучили 72 людини у віці від 60 до 80 років для участі в річному експерименті.

Половина була випадковим чином розподілена до групи аеробних вправ, решту помістили в контрольну групу, яка виконувала вправи на розтяжку та тонус.

Група аеробіки починалася з трьох півгодинних занять на тиждень і поступово зросла до чотирьох-п’яти занять, які могли тривати до 40 хвилин.

За рік дослідники провели сканування мозку та артеріальні тести, щоб перевірити кровообіг у мозку учасників.

Як вправи вплинули на учасників дослідження

Група аеробіки показала значне покращення кровообігу мозку, а група розтяжки та тонусу – ні.

Я не бачив такого підходу раніше. Цікаво, що дослідники розглянули фізичні вправи як спосіб покращення здоров’я судин всередині мозку. Це ще більше підтверджує гіпотезу про те, що фізичні вправи покращують здоров’я мозку.

Невролог з клініки Майо в О-Клері, штат Вісконсин і співробітник Американської академії неврології доктор Донн Декстер

Декстер і Чжан рекомендують дорослим приділяти принаймні 150 хвилин на тиждень вправам середньої інтенсивності. Це орієнтовно 30 хвилин на день, 5 днів на тиждень. Водночас для здоровʼя мозку немає жодної необхідності збільшувати навантажування та перенапружуватися.

Я не бачив жодних доказів того, що якщо ви впадете в крайність, як люди, які тренуються до марафону, ви отримаєте більше переваг порівняно з програмою, яку ми рекомендували. Вправи мають стати звичкою на все життя. Ніколи не пізно. Дослідження демонструють: те, що добре для вашого серця, добре для вашого мозку.

Співавтор дослідження, керівник цереброваскулярної лабораторіїʼ в Інституті фізичних вправ та медицини навколишнього середовища, Ронг Чжан

Нагадаємо, що у Школі Жіночого здоровʼя, ми завжди наголошуємо, що регулярні вправи та фізична активність є профілактикою багатьох розладів в організмі жінки, включно з психологічними. 

Зміст

  • Раджу прочитати
ароматерапія ароматерапия aromatherapy
Ароматерапія під час пологів

Ароматерапія – це доведений метод допомоги жінці, яка народжує. Вона здатна полегшити біль, заспокоїти та навіть сприяти переймам.