fbpx

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом

Інсульт є другою провідною причиною смертності та третьою причиною інвалідності у світі. Масштаби цього захворювання можна справедливо назвати справжньою епідемією.

Марія Зав'ялова

За ініціативи Всесвітньої організації з проблем інсульту (World Stroke Organization – WSO) з 2006 року світ відзначає Всесвітній день боротьби з інсультом. Мета цього дня – привернути увагу до цереброваскулярних розладів, підвищити обізнаність про цю проблему й допомогти людям попередити інсульт.

Що таке інсульт

Порушення кровопостачання головного мозку, що спричиняє кисневий голод, пошкодження мозку та втрату його функцій. Це стається або внаслідок тромбу в артерії, що постачає кров до мозку, або крововиливом, коли судина, що лопнула, викликає витік крові в мозок.

Інсульт може спричинити незворотні пошкодження, включаючи частковий параліч і порушення мови, когнітивних навичок і пам’яті.

Симптоми інсульту

Чим раніше надана допомога, тим більша ймовірність вижити та уникнути важких ускладнень. Негайно дзвони до швидкої, якщо помічаєш в себе чи людини поруч такі ознаки:

 • Опущення обличчя, особливо з одного боку
 • Слабкість чи оніміння однієї половини тіла, неможливість підняти руку
 • Труднощі з вимовою – не можливо розібрати слова й зрозуміти людину
 • Порушення зору та втрата рівноваги/запаморочення
 • Надзвичайно сильний головний біль

Є навіть абревіатура для швидкого реагування на симптоми інсульту – FAST – Face (Обличчя), Arm weakness (Слабкість рук), Speech difficulty (Труднощі з вимовою) та Timely emergency service (Вчасна невідкладна допомога). Саме завдяки цим своєчасно визначеним ознакам та швидкій реакції на них, за даними Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя (ВООЗ), можна значно знизити смертність та важкі наслідки інсульту.

Фактори ризику

Одним з основних клінічних факторів ризику інсульту є підвищений артеріальний тиск внаслідок атеросклерозу. Крім того, це:

 • Паління
 • Зловживання алкоголем
 • Брак фізичної активності
 • Нездорове харчування
 • Серцева аритмія
 • Підвищений рівень ліпідів (холестерину) у крові
 • Ожиріння
 • Стрес та депресія

Є також генетична схильність, на яку ми не можемо вплинути, проте за умови усунення інших факторів, цей ризик можна нівелювати.

Факти про інсульт

 • Інсульт вже набув масштабів епідемії. У світі кожен четвертий дорослий у віці старше 25 років матиме інсульт протягом життя. 12,2 мільйона людей у світі щороку мають свій перший інсульт, а 6,5 мільйонів помирають від нього. Понад 110 мільйонів людей у світі пережили інсульт, а приблизно половина з них помре у найближчі 5 років
 • Захворюваність на інсульт значно зростає з віком, проте понад 60% інсультів трапляються у людей віком до 70 років, а 16% – у людей віком до 50 років
 • Згідно з офіційною статистикою, в Україні щороку стається 100 000-110 000 інсультів (понад третина з них – у людей працездатного віку), 30-40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% – протягом року; 20-40% хворих, які вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише орієнтовно 10% повертаються до повноцінного життя. Водночас інсульт можна попередити у 80% випадків

Як повідомив заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко на брифінгу 26 жовтня, наразі в Україні досить висока смертність та інвалідність після перенесеного інсульту. Головні причини — пізня діагностика та застарілі маршрути пацієнта з інсультом. У Європі показник пацієнтів, які повернулися до повноцінного життя після інсульту, значно вищий.

Саме тому влітку 2022 року МОЗ розпочало черговий етап медичної реформи, в рамках якого, зокрема, буде змінено підходи до лікування інсультів.

“У межах реформи ми створимо спроможну мережу закладів із наявними інсультними центрами та блоками. Саме ці медичні заклади будуть мати у своєму складі потужні кардіологічні блоки, які дозволять застосовувати сучасні методи лікування, такі як тромболізис та тромбоекстракція. Також у таких медичних закладах буде здійснюватися необхідна реабілітація, яка надасть змогу пацієнтові  повернутися до нормального життя”

Заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко

Проте найліпший внесок у попередження інсульту є завчасне усунення факторів ризику, вказаних вище.

У цей день можна долучитися до міжнародної кампанії з попередження інсульту

Наприклад, написати про це пост у соцмережах з хештегом #Precioustime з посиланням на сторінку кампанії Всесвітньої організації з проблем інсульту.

інсульт инсульт stroke
Рекламна кампанія Всесвітньої організації з проблем інсульту

Пропонується зробити селфі з годинником – на фоні великого у своєму місті чи просто з тим, що ти носиш на запʼястку. Далі створити спеціальне повідомлення про важливість знання ознак інсульту. Текст ти можеш скопіювати з цієї статті.

У Школі Жіночого Здоровʼя ми робимо все для того, аби ти розумілася на всіх аспектах свого здоровʼя та дбала про себе.

Щаслива жінка – здорова та обізнана!

Зміст

 • Раджу прочитати
ароматерапія ароматерапия aromatherapy
Ароматерапія під час пологів

Ароматерапія – це доведений метод допомоги жінці, яка народжує. Вона здатна полегшити біль, заспокоїти та навіть сприяти переймам.