fbpx

Як стрес впливає на сексуальне життя?

Стрес потрібен організму для змоги спочатку зібрати сили, а в момент дії несприятливих факторів зберегти або ж швидко відновити нормальний стан. Реакція тіла може бути фізичною, емоційною або психологічною. Далі розбираємо, які чинники обумовлюють вплив стресу на якість сексуального життя людини.

Марія Зав'ялова

Стрес, особливо тривалий, справді завдає шкоди нашому здоровʼю, і сексуальне життя не є виключенням. Як відбувається цей процес та як допомогти собі від шкідливої дії стресу – далі у матеріалі.

Австралійське статистичне бюро (ABS) в період коронавірусу провело опитування більше тисячі чоловіків і жінок у віці від 16 до 64. Виявлено, що пандемія як стресовий чинник негативно вплинула на психічне здоров’я жителів Австралії.

спорт стрес
Вплив стресу від COVID-19 на людей

Реагування організму на стрес вироблялося в ході еволюції. Нашим предкам було необхідно залучити всі резерви організму при зіткненні з небезпекою. У цей момент мозок приймав рішення нападати або бігти, тим самим активізуючи вегетативну нервову систему — ту, що ми не можемо свідомо контролювати.

Можна припустити, що така реакція вироблялася як короткострокова, адже хтось ставав переможцем, хтось помирав, а комусь вдавалося сховатися. Тому тривалий стрес призводить до виснаження ресурсів організму.

Ще в 1920 році канадський фізіолог Г. Сельє поділив стресову реакцію на три стадії:

  • Тривога
  • Спротив, опір
  • Виснаження

Що відбувається під час стресу?

На стадії тривоги симпатичний відділ стимулює вироблення адреналіну. Обмінні процеси в тканинах пришвидшуються, серце б’ється частіше, тиск росте — це та сама реакція, яку ми відчуваємо під час різкого переляку, наприклад. Також перша стадія збільшує кількість кисню, що надходить до м’язів, загальмовує процеси травлення.

Стрес
Тривалий стрес негативно впливає на здоровʼя

Важлива частина реакції на стрес — підвищення рівня кортизолу в крові. Кортизол виробляється наднирниками, він важливий для регуляції артеріального тиску і нормального функціонування багатьох систем організму, включно зі серцево-судинною, кровоносною і репродуктивною. Гормон відповідає за адаптацію у змінних умовах, активізацію парасимпатичної нервової системи на стадії опору, щоб знизити прояви першої стадії стресу.

Після стадії тривоги кортизолу в запасі організму стає мало і для підтримання достатнього рівня гормону в боротьбі зі стресом запускається так зване “захоплення прегненолона”. Прегненолон – це метаболіт холестерину, з якого може утворюватися як кортизол, так і статеві гормони. Тому під час тривалого стресу знижується рівень Дегідроепіаднростерон-сульфату (ДГЕА-с), який важливий як для чоловічого, так і для жіночого здоровʼя.

Якщо стрес припиняється на етапі опору – тіло повертається в нормальний стан.

Якщо стрес триває довго, організм постійно напоготові та не розслаблюється – тоді настає стадія виснаження.

Як стрес впливає на статеві гормони?

Ендорфіни блокують біль при впливі стресу на будь-який трьох стадій, а також блокують вироблення гормону, який вивільняє лютеїнізувальний гормон (ЛГ), рівень якого відповідно знижується. Лютеїнізувальний гормон відповідає за продукування тестостерону у чоловіків і провокує овуляції у жінок.

Більше про стрес у відео на Youtube каналі Школи жіночого здоровʼя: що таке стрес, причини гострого та хронічного стресу та як на все це реагує наше тіло.

Під час стресу знижується рівень фолікулостимулювального гормону (ФСГ), який стимулює утворення сперми у чоловіків. Кортизол також впливає на цей процес: він знижує чутливість яєчок до лютеїнізувального гормону (ЛГ).

У жіночому організмі змінюється рівень ФСГ, пролактину, естрогену і прогестерону. У підсумку порушується менструальний цикл і стає складніше завагітніти.

Американська психологічна асоціація у 2020 році опублікувала статтю, як стрес впливає на тіло. Нас цікавлять чоловіча та жіноча репродуктивні системи.

Стрес і жіноча статева система

Менструація

Сильний стрес може змінювати тривалість, регулярність, болісність менструації. У крайньому разі тривалий інтенсивний стрес може спричинити навіть тимчасове припинення менструального циклу.

ПМС

Надмірний стрес може погіршити передменструальні симптоми: поганий настрій або його перепади, спазми, затримку рідини та здуття живота.

Вагітність

Стрес під час вагітності може негативно впливати на внутрішньоутробний розвиток, особливо на ранніх термінах, а після народження дитини – спричинити тривожність і післяпологову депресію.

стрес
Під час вагітності стрес особливо шкідливий

Менопауза

Гормональні й фізіологічні зміни під час менопаузи самі є джерелом емоційних переживань. Додаткова напруга посилює фізичні симптоми, зокрема у тривожніших жінок можуть частішати або посилюватися приливи.

Захворювання репродуктивної системи

Високий рівень стресу збільшує ймовірність загострення симптомів хронічних захворювань репродуктивної системи, зокрема вірус простого герпесу або синдром полікістозних яєчників.

Сексуальне бажання

Надмірний рівень кортизолу під час стресу підтримується шляхом зниження андростенолону, який відповідає за лібідо.

Стрес, відволікання і втома знижують сексуальне бажання. Особливо коли жінки водночас доглядають за маленькими дітьми або заслаблими членами сім’ї, мають хронічні захворювання, почуваються пригнічено, відчувають труднощі у відносинах або страждають від насильства.

Стрес і чоловіча репродуктивна система

Сексуальне бажання

Тривалий стрес може вплинути на вироблення тестостерону, що призводить до зниження статевого потягу, і викликати еректильну дисфункцію або навіть імпотенцію.

стрес чоловік
Стрес однаково негативно впливає на жінок та чоловіків

Захворювання репродуктивної системи

Коли стрес впливає на імунну систему, організм стає вразливим для інфекцій. Інфекції яєчок, передміхурової залози й уретри можуть впливати на нормальну репродуктивну функцію чоловіка.

Розмноження

Хронічний стрес може негативно вплинути на виробництво та дозрівання сперматозоїдів, тож парам, які намагаються зачати дитину стає важче.

Дослідники виявили, що у чоловіків, які пережили дві або більше стресові життєві події торік, був нижчий відсоток рухливості сперматозоїдів і нижчий відсоток сперматозоїдів нормального розміру і форми в порівнянні з чоловіками з нижчим рівнем стресу.

Що робити та як лікувати хронічний стрес

У своїх відео на Youtube каналі Школи жіночого здоровʼя можна дізнатися, до кого звертатися та як протистояти дії тривалого стресу.

Лікування хронічного стресу | До кого звернутися: психолога чи психотерапевта
Профілактика хронічного стресу – практичні поради

Підсумок

Термін “стрес” у багатьох викликає негативні асоціації, але на стадії тривоги й напруги він збільшує ресурси організму й забезпечує здатність до адаптації. А ось тривалий стрес і правда небажаний для організму, оскільки призводить до виснаження резервів.

На відміну від наших предків, виснаження від температурного стресу нам не загрожує, однак на перший план виходить тривалий психоемоційний стрес в умовах сучасності. Важливо висипатися, дотримуватися правильного харчування, не забувати про помірні фізичні навантаження.

Будьте здорові психічно, фізично, сексуально і репродуктивно.

Прошу поділитися цією статтею у своїх соціальних мережах, нехай якомога більше людей будуть знати прості речі, які зберігають життя і роблять її якісніше, а значить щасливіше!

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкоюВсе про тебе. Як це — бути ЖінкоюВсе про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Всім ❤️ – ваша Наталія Сіліна

Джерела

  1. “Stress effects on the body” , American Psychological Association, may 2020
  2. Andrew Goliszek Ph.D., “How to prevent stress from ruining your sex life”. Psychology Today, Dec 2014
  3. Juster, Robert-Paul, “Sex × Gender and Sexual Orientation in Relation to Stress Hormones and Allostatic Load”, July 9, 2019
  4. “How do stress and anxiety affect sexual performance and erectile dysfunction?” Andrology Australia, May 2020

Зміст