Лібідо та сексуальне бажання – синоніми? Чи ні? А лібідо та статева конституція? Розбираємо черговий міф разом зі Школою жіночого здоровʼя Dr. Silina.
Міф про “різне лібідо” в партнерів був сформований саме завдяки гендерним стереотипам та незнанню, що таке лібідо.
Що таке лібідо й від чого воно залежить
Лібідо в кожного своє, ріднесеньке, і залежить від купи факторів, на кшталт:
- Кількості та якості сну;
- Гарної роботи щитоподібної залози, яєчників та яєчок, наднирників;
- Знання своєї анатомії та своїх потреб;
- Кількості білків та корисних жирів у раціоні;
- Браку певних вітамінів та мікроелементів;
- Виконання правил психогігієни, режиму праці та відпочинку.
Лібідо й статева конституція
Саме остання справді може відрізнятися. Статева конституція – це сукупність стійких біологічних властивостей організму. Вони складаються під впливом спадковості та умов розвитку у внутрішньоутробному періоді та ранньому дитинстві. Статева конституція визначає індивідуальний рівень сексуальних потреб, межі статевої активності й опір статевої сфери подразникам зовнішнього середовища. Є одним з аспектів загальної конституції людини та визначає інтенсивність сексуальних проявів, тобто статевий темперамент.
Від статевої конституції залежить індивідуальна стійкість сексуальної функції до негативних впливів низки факторів, зокрема хронічного стресу.
Розрізняють три типи статевої конституції незалежно від статі: сильна, середня та слабка.
Так у жінки може бути сильна конституція, а в чоловіка і середня, і слабка. Важливо! Слабка статева конституція не означає слабка ерекція! Це про потребу у сексуальному збудженні та його реалізації.
Визначаються вони за допомогою урахування антропометричних, фізіологічних та соціальних ознак. Та аби приборкати всі упередження, які можуть виникати після цих назв, поясню.

Ще раз наголошую: люди, які мають слабку чи середню статеву конституцію в рівній мірі можуть бути задоволеними чи занедбаними у своєму сексуальному житті, так само як і люди з сильною.
Якщо дуже схематично схарактеризувати, то типи статевих конституцій зображають, як часто людина потребує статевого збудження та розрядки. За спостереженням дослідників, найчастіше люди, утворюючи пару, мають якщо не однакові, то близькі типи статевої конституції. Звісно втримати стосунки людям з полярними конституціями набагато важче.
Проте науково доведено, що взаємодія пари полягає в тому, що вона пристосовує один тип до іншого. У підсумку маємо “середній темп”, який стане прийнятним для обох. Зазвичай на таку “адаптацію” йде від трьох до пʼяти років, деколи до семи. Та хай яким антинауковим може здатися наступне визначення, але вчені, понуривши голови, на питання “як же протриматися стільки часу до того пристосування?” відповідають одне: любов, взаємні інтереси, цілі й рух в одному напрямку.
Лібідо й копулятивний цикл
Копулятивний цикл – це весь комплекс проявів, які спостерігаються у людини в процесі інтимної близькості. У жінок і чоловіків він дещо різниться за складовими стадіями та в підсумку – за тривалістю. Все через особливості фізіології та нейро-гуморальної регуляції.
Приклад
У чоловіка стан від виникнення статевої домінанти (початку ерекції) до точки неповернення (після якої настає еякуляція) в нормі триває від трьох хвилин. У жінки збудження починається від попередніх ласк, а до тієї самої точки триває в нормі 11-16 хвилин. Ба більше, вже після оргазму жінка деякий час лишатиметься збудженою. Вона здатна повертатися від цього стану до оргазму знову і знову, якщо буде така потреба. В чоловіка ж після еякуляції настає період неможливості збудження, принаймні певний час. Скільки саме він триватиме, залежать від віку та статевої конституції чоловіка.
А детальніше про лібідо ви можете дізнатися з відео на моєму Youtube каналі.
А більше відповідей про лібідо та сексуальне задоволення Жінки можна дізнатися з вебінару Чесні відповіді на інтимні питання про секс і твоє задоволення.
Ще більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.
Всім 💗
З повагою та любов‘ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог,
експертка з сексуальної освіти UNFPA