fbpx

Поліпи матки та шийки матки – що це та як їх лікувати

Поліпи – це скупчення клітин, які утворюються в різних ділянках нашого тіла. У цьому матеріалі Енциклопедії Школи Жіночого Здоровʼя розглянемо ендометріальні та цервікальні поліпи, які зустрічаються лише у Жінок.

Що таке поліпи

Поліпи в жіночій репродуктивній системі зʼявляються у матці чи на шийці матки. Це локалізовані розростання тканини ендометрію чи цервікального каналу. У вас може бути один поліп, наприклад, на шийці матки, а може бути багато водночас на шийці та в матці. Їхній розмір теж варіюється – від кількох міліметрів до кількох сантиметрів.

За формою поліпи бувають пласкі (сидячі) та з ніжкою (черешкові). Найчастіше вони зустрічаються у жінок після двадцяти років, які народили понад одну дитину. В дівчат до появи менструації поліпів майже не діагностують.

Більшість – 99% поліпів – є доброякісними утвореннями, тобто не розвиваються в рак. Проте вони здатні вплинути на перебіг твоєї менструації чи ускладнити вагітність.

Виявлення поліпа під час гістероскопії

Причини виникнення

Так само як і з причинами ендометріозу, наука поки не знає точної відповіді на питання, чому зʼявляються поліпи. Вважається, що це може бути повʼязано з підвищеною концентрацію рецепторів естрогену та зниженою – рецепторів гормону прогестерону. Крім того, фактором ризику є вік 40-50 років – в цей період ці утворення виявляють найчастіше, що також перекликається з гормональними змінами в цей час.

Причини поліпів шийки матки

Інші причини можуть включати:

  • Інфекції шийки матки, зокрема і ті, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), наприклад, герпес і вірус папіломи людини (ВПЛ)
  • Хронічне запалення ендометрію
  • Засмічення кровоносних судин біля шийки матки
  • Викидень
  • Аборт
  • Вагітність
поліпи polyps
Поліпи в матці та шийці матки

Причини поліпів матки

Спеціалісти вважають, що ризик появи поліпів у матці збільшується у жінок:

Все більше і більше Жінок знімають напругу бокалом вина щодня. Це порушує роботу печінки, яка є основним органом, що “утилізує” статеві гормони. Тому щоденний бокал сухого червоного вина підвищує ризик появи нового поліпу.

Симптоми поліпів

Ти можеш взагалі не мати жодних симптомів, як і більшість жінок з поліпами. В решти можуть зʼявитися такі симптоми поліпів шийки матки та матки:

  • Місячні рясніші, ніж зазвичай
  • Кровотеча після сексу
  • Кровотечі після менопаузи
  • Кровотечі між менструаціями
  • Вагінальні виділення з неприємним запахом

Симптоми поліпів ендометрію також можуть включати нерегулярні/непередбачувані менструації, а також неможливість завагітніти або зберегти вагітність. Про поліпи в шийці матки можуть також свідчити слизові виділення з піхви жовтого або білого кольору.

Якщо у тебе зʼявилися будь-які з цих симптомів необхідно звернутися до лікаря.

Які ускладнення можуть спричинити поліпи

Поліпи матки можуть бути пов’язані з безпліддям. Якщо у тебе їх виявили й ти не можеш мати дітей, видалення поліпів може дозволити тобі завагітніти.

Чому не настає довгоочікувана вагітність?

Дуже рідко, але поліпи можуть бути раковими або передраковими. Це може виявити дослідження видаленого поліпа.

Методи лікування

Якщо жодних симптомів не виникає, лікування може не знадобиться. Проте у разі сильної кровотечі під час місячних чи між ними, підозри на онкологію чи проблем з фертильністю або загрозою викидня – терапія потрібна. Так само необхідно видалити поліпи, які зʼявляються після настання менопаузи.

Такі методи лікування може призначити твій лікар після виявлення поліпів:

  • Ліки для регуляції гормонального балансу, які допоможуть полегшити симптоми. Однак зазвичай вони повертаються після припинення приймання препаратів;
  • Гістероскопія: за допомогою хірургічні інструменти, введених крізь через гістероскоп, лікар видаляє виявлені поліпи. Це найбільш розповсюджена процедура;
  • Кюретаж може виконуватися разом із гістероскопією. Використовуючи гістероскоп для огляду внутрішньої частини матки, лікар кюреткою зішкрібає слизову оболонку та видаляє всі поліпи. В лабораторії видалені поліпи аналізують, аби визначити, чи є вони доброякісними або раковими. Ця методика ефективна для невеликих поліпів;
  • Радикальний метод – гістеректомія (видалення матки) може знадобитися, якщо поліпи виявляться раковими. Це рідкісна ситуація, тож ніколи не погоджуйся на таку операцію, якщо онкології у твоїх поліпах не виявлено.

Після видалення поліпи зазвичай не виростають знов, тож прогноз доволі позитивний. Власне видалення – це проста процедура з невеликими неприємними відчуттями, після якої ти можеш спокійно повернутися додому. Проте за умови, що лікар відрегулював твій гормональний фон. 

Якщо не створити умов для якісної трансформації ендометрію під дією прогестерону, який виробляється жовтим тілом, поліпи з‘являтимуться знов. Тому первинно, ще до хірургічного лікування, важливо відкоригувати роботу щитоподібної залози, яєчників та наднирників. Порушення роботи ендокринних органів призводить до порушення продукції прогестерону.

Після хірургічного видалення поліпу треба буде утримуватися від статевих контактів протягом сіми днів. У всьому іншому ти можеш жити як звичайно.

Візит до гінеколога: як поводитися і що має відбуватися в кабінеті у жіночого лікаря?

Традиційно нагадую, що будь-які методи лікування має призначати лише кваліфікований лікар!

Пам‘ятай: #щаслива_жінка_здорова_та_обізнана і живе за принципом #отримала_знання_передай_подружці

Дізнатися більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати