Так буває. Ти забула випити пігулку, під час сексу порвався презерватив, твоя контрацепція не спрацювала, або ти пережила сексуальне насильство. Ти не планувала цю вагітність, проте вона наступила. Ти маєш повне право прийняти рішення про аборт.
Поділись, будь ласка, цією публікацією зі знайомими. Кожна з нас має знати правду про переривання вагітності, ускладнення та види цієї процедури.
У сучасному світі ти маєш вибір, а головне, ти не сама. У більшості розвинених країн світу, і в Україні – аборт є законною і переважно безпечною процедурою для переривання вагітності. Варіанти залежать від терміну, протипоказань та твого вибору, і разом з лікарем-гінекологом ти маєш обрати той, який буде найбезпечнішим для тебе. Часи, коли жінки наражали себе на смертельну небезпеку, намагаючись позбавитися від небажаної вагітності, давно минули.
У цьому матеріалі зібрала для тебе можливі опції щодо аборту, ймовірні ускладнення та перспективи щодо майбутньої вагітності. Спойлер: ти зможеш народити без проблем у більшості випадків.
Статистика абортів
- 6 із 10 усіх незапланованих вагітностей закінчуються абортом;
- Щорічно у світі відбувається приблизно 40-50 мільйонів абортів. Це майже 125 000 абортів на день. Тут можна дивитися на статистику абортів у світі в режимі реального часу;
- Станом на 6 лютого 2023 року у світі вже відбулося понад 4,5 млн абортів;
- Майже 45% усіх абортів є небезпечними, проте 97% з них здійснюються в країнах, що розвиваються;
- Більш ніж половина всіх небезпечних абортів відбувається в Азії, переважно у Південній та Центральній Азії;
- Щороку 4,7–13,2% випадків материнської смертності спричиняють небезпечні аборти;
- У розвинених регіонах на кожні 100 000 небезпечних абортів помирає 30 жінок. У регіонах, що розвиваються, це число зростає до 220 смертей на 100 000 небезпечних абортів;
- Легальність та доступність абортів зменшує їхню кількість;
- В Україні аборти дозволені за бажанням вагітної – до 12 тижня, і до 22 – за медичними показами.
Аборт шляхом вакуумної аспірації
Більш відома як “вакуум”. Це найрозповсюдженіша хірургічна процедура з переривання вагітності. Підходить лише до 12-го тижня вагітності, тобто першого триместру. Операція може проходити під місцевою або повною анестезією, це можна обговорити зі своїм лікарем.
На гінекологічному кріслі у твою піхву введуть дзеркало й оброблять антисептичним розчином шийку матки та саму піхву. Медичний розширювач триматиме шийку відкритою. Далі за допомогою спеціального відсмоктувача з матки видалять ембріон. Процедура займає лише кілька хвилин. Після операції ти відпочинеш від 30 хвилин до кількох годин в залежності від типу анестезії та твого самопочуття, і все. Можна їхати додому.
Ускладнення
Трапляються вкрай рідко, проте ти маєш звернутися до лікаря одразу як в тебе зʼявляться такі симптоми:
- Сильна кровотеча. Кров’янисті виділення, що мажуть, є нормою після вакууму, проте рясної кровотечі бути не має. Понад дві прокладки на годину протягом двох годин є підставою для звернення за допомогою;
- Сильний біль внизу живота. Так само якщо трохи болітиме – це нормально, але якщо призначені лікарем знеболювальні не діють, одразу звертайся до невідкладної допомоги;
- Висока температура. Жар вище 38º протягом понад 24 годин свідчить про початок інфекції. Негайно звертайся до лікаря;
- Симптоми вагітності не зникають протягом тижня.
Ти також можеш відчувати слабкість, проте вона не має доходити до постійного запаморочення.
Медикаментозний аборт
Процедура не вимагає хірургічного втручання, анестезії й перебування в клініці. Тобі потрібен візит до лікаря, рішення та призначені лікарем препарати. Умовою для призначення такого типу аборту є маленький термін вагітності – від 7 до 9 тижнів. Протипоказаннями також є наявність внутрішньоматкової спіралі, алергія на компоненти препарату, певні ліки для розрідження крові або стероїдні ліки. Окрім того, не можна застосовувати медичний аборт, якщо є захворювання серця та судин, повʼязані зі згортуванням крові.
Лікар призначає препарати, які блокують гормон прогестерон, спричиняючи стоншення слизової оболонки матки та перешкоджаючи імплантації та росту ембріона. А потім препарати, які змушують матку скорочуватися та відторгати плід. Засіб, дозування, терміни – також має визначити спеціаліст. Ти можеш прийняти препарати перорально, а можеш спершу прийняти всередину, а другу дозу вагінально, букально (пігулка розсмоктується між щокою та зубами) або сублінгвально (під язик). Цей метод вважається ефективнішим, до того ж це зменшує ймовірні побічні ефекти.
Побічні ефекти
- Спазми у животі;
- Вагінальна кровотеча;
- Нудота;
- Блювання або діарея;
- Підвищення температури;
- Головний біль.
Зазвичай призначають знеболювальне, іноді антибіотики. Втім, запалення після медикаментозного аборту трапляються вкрай рідко. Цілком можливо, що ти зможеш пройти цей етап у своєму звичному режимі. Проте якщо ти відчуваєш симптоми, вказані в попередньому розділі – звертайся до лікаря.
Головне, не забудь відвідати свого лікаря приблизно за тиждень, аби переконатися, що аборт був успішним. Необхідно пройти ультразвукове обстеження органів малого таза за допомогою трансвагінального датчика.
Зазвичай овуляція настає через два тижні після медикаментозного аборту, а наступна вагітність можлива ще до початку місячних.
Аборт шляхом дилатації (розширення) й евакуації (D&E)
Цей метод відходить у минуле. Його застосовують за медичними показаннями, якщо термін вагітності перевищує 12-14 тижнів. Проте у рекомендаціях Всесвітньої Організації з Охорони Здоровʼя (ВООЗ) медикаментозний аборт наразі також радять як релевантний у цей час. Йдеться зокрема про те, що заклади охорони здоров’я повинні пропонувати принаймні один, а краще обидва методи, якщо це можливо, залежно від досвіду медичних працівників та наявності навчання.
Законодавство
У США аборт дозволений не в усіх штатах. У тих, де він легальний, його можна зробити протягом терміну від 6 до 24 тижнів, в залежності від штату. Від третього триместру аборти недоступні. У Британії аборти дозволені до 23 тижнів та 6 днів. В Україні – до 12 тижня, і до 22 – за медичними показами.
Процедура
Як і вакуум-екстракцію, процедуру проводять на гінекологічному кріслі під загальною або частковою анестезією. Проте окрім вакууму, за допомогою медичних інструментів, зокрема щипців та кюретки, лікар вичищає матку. Все триває 10-20 хвилин. Після операції лікар введе ліки для скорочення матки та усунення кровотечі.
Залишатися в лікарні не потрібно. Після відпочинку протягом приблизно години лікар переконається, що все добре й відпустить додому.
Ймовірні ускладнення схожі з тими, що можуть бути після вакууму. Звісно, негайно звертайся за медичною допомогою у разі сильної кровотечі, дуже високої температури та сильного болю.
Після аборту
Якщо процедуру провів професійнал, ускладнень зазвичай не виникає. Негативних наслідків також зазвичай не спостерігається, тому треба подбати про якісну контрацепцію, одразу як лікар дозволить займатися сексом. Однак після кількох хірургічних абортів на матці можуть утворюватися рубці, які перешкоджають наступним вагітностям.
Раджу обговорити з лікарем, який буде проводити вакуум-аспірацію такий варіант – введення ВМС відразу після завершення процедурі, коли ти ще спиш під анестезією.
Це міф, що спіраль не можна ставити одразу після завершення процедури евакуації вагітності з порожнини матки. Не раджу робити хірургічні методики під місцевою анестезією. Навіщо сильніше травмувати свою психіку? Встановлення внутрішньоматкового контрацептива одразу після вакуум-аспірації дозволяє запобігати розвиткові злук в порожнині матки та ще однієї незапланованої вагітності знов.
Раніше вважалося, що аборт повʼязаний з підвищеним ризиком розвитку раку грудей. Проте 10-річне дослідження американських вчених спростувало наявність такого звʼязку.
Треба відпочити, утримуватися від інтенсивних тренувань та підняття важкого. В тілі відбуваються гормональні зміни, тож ймовірні зміни настрою та сум. Важливо дозволити собі прожити собі ці почуття та подбати про себе. Аборт – важке рішення, але є законним правом кожної жінки, тож всі почуття, які вона відчуває – правильні. Обовʼязково звертайся до лікаря, якщо ти відчуваєш, що не справляєшся психологічно.
Бажаю тобі лише здоровʼя та щастя!
У клініці Ліор ми завжди поряд, аби допомогти з будь-якими питання щодо твого здоровʼя.
Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.