fbpx

Простатит – типи, причини й коли звертатися за допомогою

Простатит – це гостре чи хронічне бактеріальне запалення передміхурової залози, яке значно знижує якість життя чоловіка.

Простатит є причиною розвитку синдрому хронічного тазового болю, може знижувати яскравість оргазму і навіть бути причиною відмови від сексу. 

Цікаво? Читай далі та поділись, будь ласка, статтею з подругами. Чоловіки як і жінки раз у раз відмовляються від сексу через біль в ділянці промежини або під час фрикцій. І все внаслідок запального набряку простати.

У кожного чоловіка є така залоза – передміхурова або простата. Розташована під сечовим міхуром і перед прямою кишкою, а уретра проходить просто крізь її центр. Призначення простати виробляти рідину, яка містить сперму, а місія цієї рідини захищати сперматозоїди на їхньому шляху до жіночої яйцеклітини. Тобто це частина репродуктивної системи чоловіка.

Що таке простатит

Простатит – це поширена інфекція або запалення передміхурової залози. Вражає чоловіків різного віку і є найпоширенішим розладом сечовивідних шляхів у чоловіків молодше 50 років. Водночас є третьою за поширеністю проблемою сечовивідних шляхів у чоловіків старше 50 років.

простатит prostatitis
Розташування простати

Є декілька типів цього розладу, які ускладнюють діагностику, до того ж є неймовірно багато застарілої та неправдивої інформації про це захворювання. Саме тому варто одразу звернутися до спеціаліста, який розуміється на сучасних методах діагностики та лікування простатиту.

Типи, причини та симптоми простатиту

Розрізняють чотири види, кожен має свої причини та симптоми. Звісно, певні збігаються, особливо, коли йдеться про хронічне запалення.

Гострий бактеріальний простатит

Передміхурова залоза запалюється через інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ). Можливі підвищення температури, болісне та часте сечовипускання або проблеми з ним, біль в ділянці мошонки або пеніса. Також чоловік може помітити, що сеча стала каламутною. Цей стан вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

Хронічний бактеріальний простатит

Виникає, коли бактерії у передміхуровій залозі спричиняють повторні інфекції, що передаються статевим шляхом, які лікувати вже важче. Виникає незалежно від віку чоловіка. Це міф про хвору простату виключно у літніх чоловіків. Симптоми не є постійними, вони то повертаються, то зникають. Серед них:

 • Раптова потреба до сечовипускання, часто посеред ночі;
 • Болісне, ускладнене або чутливе сечовипускання;
 • Біль після еякуляції;
 • Біль у попереку;
 • Біль у прямій кишці та промежині;
 • Кров у спермі;
 • Еректильна дисфункція.

Синдром хронічного тазового болю (СХТБ)

Це найпоширеніший тип простатиту – виникає приблизно у 2-16% чоловіків у світі. Також є причиною 90% випадків простатиту, переважно серед чоловіків до 50 років. Симптоми дуже схожі на бактеріальний простатит, проте під час діагностики характерних бактерій-збудників не виявляють. Серед причин називають харчову чутливість, психосоціальні фактори, тобто стрес, а також фізичні травми й пошкодження найближчих нервів.

Проявляється хронічним болем в ділянці тазу, промежини й у статевих органах. Також може бути біль під час еякуляції, часті позиви до сечовипускання та біль під час нього, а також нетримання сечі.

Безсимптомний запальний простатит

Запалення є, але симптомів немає. Наявність запалення виявляється під час проявів інших негараздів. Наприклад, аналіз сперми на безпліддя може виявити безсимптомний запальний простатит. Або аналіз крові може виявити запалення. Так, нашому мозку важко уявити, як запальний процес може протікати безсимптомно. Просто симптоми зазвичай дуже не проявлені, лікарі називають це “стерта клінічна картина”. Часто зустрічається у чоловіків з сидячою роботою, з порушенням вуглеводного обміну, надмірною масою тіла.

Еректильна дисфункція у чоловіків

Фактори ризику

Різні типи простатиту мають свої причини. У разі бактеріального простатиту це зазвичай інфекції сечового міхура, камені у ньому або простаті, попередній досвід запалення. Точні фактори ризику розвитку СХТБ невідомі.

Є певні умови, за яких чоловік має більші шанси на простатит, зокрема:

 • Травми пахової зони;
 • ВІЛ/СНІД;
 • Біопсія простати;
 • Аутоімунні захворювання;
 • Наявність сечового катетера;
 • Захворювання, що передаються статевим шляхом (ІПСШ);
 • Важкі фізичні навантаження з наповненим сечовим міхуром;
 • Анальний секс, особливо травми, повʼязані з сексуальним насильством.

Водночас є і загальні фактори ризику. Серед них вік – у чоловіків від 50 до 59 шанси отримати запалення передміхурової залози у понад 3 рази вищі, ніж у чоловіків у віці від 20 до 39 років.

Ускладнення, що спричиняє простатит

Головне – це значне зниження якості життя. По-перше, це біль, зниження якості ерекції – “лікарю, не стоїть як раніше” – загалом неможливість отримувати задоволення від сексу. Вкупі з безсонням через постійні позиви до сечовипускання та нетриманням сечі – про радість чи задоволення звісно не йдеться. Інші ускладнення включають:

 • Безпліддя;
 • Тривога або депресія;
 • Поширення бактеріальної інфекції в кров (бактеріємія);
 • Абсцес передміхурової залози – порожнина простати заповнюється гноєм;
 • Запалення репродуктивних органів навколо простати;
 • Запалення трубки, яка переносить сперму від яєчка до сімʼявивідної протоки (епідидиміт).

Доказів, що простатит може призводити до раку простати, немає.

Про чоловіче здоровʼя з лікарем-андрологом

Як лікувати та попереджувати простатит

Головне – звернутися до уролога. Вчасно. Якщо у твого коханого чоловіка спостерігаються такі симптоми, переконай його звернутися до лікаря. Адже лише кваліфікований спеціаліст може призначити лікування, яке відповідатиме типу простатиту.

Терапія бактеріального простатиту

У разі гострого бактеріального запалення, лікар може призначити антибіотики, які спершу вводитимуть крапельницею. Далі потрібно приймати антибактеріальні препарати протягом приблизно місяця. Якщо симптоми не зникатимуть, чоловіку можуть призначити низькі дози антибіотиків протягом тривалішого періоду.

Якщо існують супутні захворювання, зокрема сечокам’яна хвороба, її також треба буде пролікувати. Адже це спричинятиме простатит знов і знов. Крім того, якщо почалися ускладнення, наприклад абсцес, потрібне буде його дренування.

Вкрай рідко чоловікам, за наявності важких ускладнень та злоякісних утворень, чоловіку можуть порекомендувати видалення частини або всієї передміхурової залози (простатектомія).

Дискомфорт можна знизити симптоматичним лікуванням. Йдеться про нестероїдні протизапальні засоби, знеболювальні та альфа-блокатори, які допомагають розслабити сечовивідні шляхи.

Терапія хронічного тазового болю

Це теж зазвичай про симптоматичне лікування, аби полегшити загальний стан й зняти напругу з передміхурової залози. Хронічний простатит доволі важко лікується, тож для одужання може знадобитися декілька місяців.

 • Сечовий катетер. Якщо є труднощі з сечовипусканням, лікар порекомендує катетер – тонку трубку, яку вставляють в уретру. Це допоможе спорожнити сечовий міхур.
 • Масаж простати. Два-три рази на тиждень медичний працівник робить масаж залози через задній прохід. Він допомагає вивільнити рідину з проток простати.
 • Фізіотерапія. Якщо причиною захворювання є слабкі мʼязи тазового дна, фізіотерапевт призначить вправи на їхнє укріплення. Вправи Кегеля є одним з дуже ефективних способів, покрокову інструкцію можна знайти в цьому матеріалі. До речі, почати можна ще до появи проблем.
Відповіді на найпоширеніші питання жінок про чоловіків

Профілактика

Шановні чоловіки, використовуйте, будь ласка, презервативи під час кожного анального сексу! Бережіть здоров‘я своєї простати та здоров’я своєї партнерки! Пийте не менше 3 л чистої води без газу на день! Проходьте щорічний чек-ап з контролем рівня цукру та вимірюванням артеріального тиску. Своєчасне виявлення артеріальної гіпертензії – це запорука збереження здорових судин, без яких не буває якісної ерекції. 
Здоров‘я вашої простати в буквальному сенсі у ваших руках!

Так, найкращий спосіб лікувати простатит – це запобігти його появі. І традиційно це про зміну способу життя. Здорове харчування з обмеженням гострої їжі, кофеїну та алкоголю є першим кроком. Паління також варто виключити. Регулярні фізичні навантаження на власний смак, активний спосіб життя та звісно вправи Кегеля – ще одні елементи профілактики простатиту. Психологічна терапія, розслаблення та адекватне сприйняття стресових ситуацій, можливо за допомогою психотерапевта або психолога, допоможуть зняти напругу, яка є фактором ризику розвитку простатиту.

Є прості способи полегшувати симптоми й навіть запобігати їхній появі. Зокрема підкладати подушку під час роботи за компʼютером. А сидячі теплі ванни допомагають розслабити ділянку тазового дна.

Поділися цим матеріалом зі своїм чоловіком або другом, аби кожен розумів, що навіть такому “незручному” захворюванню як простатит цілком можна зарадити!

Більше про чоловіче здоровʼя можна дізнатися з мого вебінару Здоров’я коханого чоловіка.

Знайти свого чоловічого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст