Гормони, якщо дуже просто, можна назвати маленькими хімічними месенджерами, які допомагають клітинам спілкуватися між собою. Завдяки ендокринній системі, яка є мережею залоз, твоє тіло зокрема зростає, розвивається та старіє, спить, змінює настрій, вагу та температуру, а також здатне вагітніти і народжувати дітей. Найменші зміни: брак чи надлишок цих важливих елементів – можуть викликати порушення в роботі організму чи навіть серйозні захворювання.
Лікар, який спеціалізується на репродуктивній ендокринології Жінки, називається гінекологом-ендокринологом. А за кордоном – власне репродуктивним ендокринологом. У цій статті Школи Жіночого Здоровʼя Dr. Silina пояснюємо, як саме гормони регулюють твоє статеве здоровʼя та чому регулярні консультації ендокринолога необхідні кожній Жінці.
Гормони та ендокринна система
Ендокринна система – дивовижний та складний механізм. Від її злагодженої роботи залежить твоє здоровʼя, щастя, і що не менш важливе: здатність приводити в цей світ нове життя. Це мережа залоз зовнішньої та внутрішньої секреції, які розташовані в різних ділянках тіла та відповідають за вироблення різних гормонів. Залози, розташовані у мозку – епіфіз (шишкоподібна залоза), гіпофіз та гіпоталамус – контролюють інші (периферійні) залози. Так, мозок керує оркестром, як завжди.
Зокрема, дослідник професор Вальтер Пʼєрпаолі називає епіфіз “диригентом” ендокринної системи, оскільки він регулює циклічне вироблення всіх гормонів. Водночас саме гіпоталамус “каже” іншим залозам, коли виділяти ті чи інші гормони, й взагалі регулює нейроендокринну діяльність мозку, назвемо його SEO.

Гормони виділяються у кров напряму, їхня робота – міжклітинна комунікація. Вони забезпечують злагоджену трансформацію організму, зокрема під час дорослішання й вагітності, а також координують реакцію тіла на зовнішні подразники, наприклад, загрозу життю та стрес. Твоє старіння теж залежить від гормонів, але про це розкажемо у наступних матеріалах.
Якби раптом між нервовою та ендокринною системою почалося змагання, хто важливіший та крутіший, переможця було б дуже важко визначити, тому добре, що наші органи – це командні гравці. Роль гормонів полягає саме в тому, аби всі учасники команди знали – що, коли, як і скільки робити.
Статеві гормони (стероїдні гормони)
Так, за своєю структурою статеві гормони є стероїдами, які діють як гормони. Переважно синтезуються з холестерину та є ліпідами, тобто жиророзчинними. Історія зі статевими гормонами так само захоплива, як і все, що повʼязано з дивовижним тілом Жінки. Витончена, тонка та надзвичайно розумна.
Починається вона з інших гормонів – фолікулостимулювального гормону (ФСГ) та лютеїнізувального гормону (ЛГ), які виробляє гіпофіз. Від початку статевого дозрівання гіпоталамус (той самий SEO, памʼятаєш) каже гіпофізу продукувати ФСГ (і побільше), який переказує іншим залозам – яєчникам, наднирникам, жировій тканині – час виробляти вже статевий гормон естроген. Далі, естроген також продукується жовтим тілом під час кожної овуляції, а також плацентою під час вагітності.
Так само наш гормональний керівник гіпоталамус наказує виробляти ЛГ, який запускає у жінки овуляцію. Під час цього не лише вивільняється яйцеклітина, але й починається лютеїнізація – перетворення залишкового фолікула в жовте тіло, який своєю чергою починає виробляти інший статевий гормон – прогестерон – для підготовки ендометрію до можливої імплантації, тобто вагітності. ЛГ має завдання – підтримувати існування жовтого тіла приблизно впродовж 14 днів. У разі настання вагітності ЛГ делегує своє завдання гормону трофобласту – хоріонічному гонадотропіну, який вже рулить під час виношування дитини.

Ще один важливий гормон тестостерон виробляють надниркові залози, жирова тканина та яєчники. В чоловіків їхній головний статевий гормон виробляють лейдиговські клітини ендокринної тканини в яєчках. Ще один парадокс життя, не інакше. Варто зазначити, що тестостерон також використовується як основа для утворення естрогенів.
Теж важливі статеві (стероїдні) гормони
Ти, напевно, впізнаєш дегідроепіандростерон (ДГЕА), принаймні, йому б цього дуже хотілося. Можливо твоя лікарка призначала тобі аналіз на цей гормон. Він справді важливий, бо є прекурсором більш розкручених естрогенів та андрогенів, а також андростендіолу – статевого гормону, який стимулює чомусь імунну систему (не дивуйтеся, це нормально для організму – мати серед статевих гормонів свого агента в імунній системі). Тобто брак ДГЕА матиме наслідки нестачі одразу їх усіх. А враховуючи, що рівень ДГЕА знижується після 25, а в 50 становить половину від норми – здай той аналіз.
А є ще зовсім непопулярний дигідротестостерон (ДГТ). Можеш не запамʼятовувати, а просто скопіювати його собі на телефон для лікаря, якщо маєш проблеми в перелічених нижче сферах, бо він бере участь у всіх.
Статеве життя та репродуктивність Жінки
Наші невтомні статеві месенджери невпинно працюють, аби ми нам хотілося розпочинати інтимні стосунки й вони нам подобалися. Все для того, аби ти залишила якомога більше своїх генів. Наше тіло робить еволюційно підтверджені речі – маємо привабити самця та завагітніти, гормони історично заточені під цю схему. Тож якщо у твої плани вагітність не входить, контролюй наслідки, хоч твоя природа цього й не передбачала.
Статеве дозрівання
Під час статевого дозрівання рівень естрогену підвищується. Завдяки цьому в дівчинки ростуть груди та змінюється тіло – формуються ті самі мʼякі вигини фігури, росте волосся не лише на голові, починається менструація.
Якщо естрогену недостатньо, зокрема через погане харчування, або внаслідок синдрому Тернера (коли яєчники недорозвинені), груди можуть не розвинутися, а менструація – не розпочатися. В загальній медичній практиці лікування браку естрогену – замісну гормональну терапію – використовують лише під час менопаузи. Але результати досліджень Гарвардської медичної школи свідчать, що терапія естрогеном покращує знижену щільність кісткової тканини, яка виникла внаслідок нервової анорексії у дівчат-підлітків. Наука шукає і знаходить методи розвʼязання проблеми нестачі естрогену в будь-якому віці. Саме це і є робота гінеколога-ендокринолога.
Лібідо
Естроген має безпосередній вплив на наше сексуальне бажання. Саме з його браком повʼязують зниження лібідо після настання менопаузи, і приймання препаратів естрогену цю ситуацію може поліпшити. Та хай як це дивно, але занадто стабільно високий рівень естрогену зменшує статевий потяг. Так само статевий потяг зменшує і підвищений рівень прогестерону. Природа любить баланс. Тому деякі жінки не відчувають потребу в сексі в другу фазу циклу або під час вагітності.
“Це нормально не хотіти мати секс, і при цьому мати велику потребу в обнімашках та м‘якому контакті з тілом, на кшталт, пестощів або масажування шиї та гомілок”.
Гінеколог-ендокринолог Наталя Сіліна
А от тестостерон навпаки гарантовано підвищує сексуальне бажання та збудження під час сексу, проте саме натуральний тестостерон у нормальній кількості. Якщо його рівень підвищений, жінки зазвичай це одразу помічають, зокрема й через підвищене оволосіння. А якщо недостатній, лікар може призначити тобі препарат тестостерону. Але саме лікар гінеколог-ендокринолог або ендокринолог, або лікар інтегративної медицини.
Втім, доказів гарантованого впливу приймання препаратів з тестостероном немає, зате терапію тестостероном часто використовують не за призначенням, так що жінки використовують або препарати тестостерону, схвалені для чоловіків із модифікованою дозою, або комбіновану терапію. Саме тому низка дуже поважних медичних організацій ухвалила спільну заяву про позицію глобального консенсусу щодо використання тестостеронової терапії для жінок. Вона містить рекомендації до підходу з призначенням тестостерону, як визначати доцільність такого призначення та дозування, а також на що спиратися не варто – бо результати недостатньо досліджені.
Перше речення таке : Чітко встановлених показань до терапії тестостероном для жінок немає.
Власне, це дає трохи розуміння про те, що наука поки знає про лікування тестостероном Жінки. Тож краще консультуватися з тим, хто найбільше в цьому розбирається – гінекологом-ендокринологом.
Інші гормони, ФСГ, ДГЕА, ДГТ, так само впливають на лібідо, і це логічно.
“Лібідо залежить не тільки від балансу гормонів. На нього впливає наявність відчуття безпеки та довіра до партнера. Лібідо це життєва енергія і ти сама обираєш, як її розподіляти. Розтратити все на спортзал під час виснажливих тренувань, або рівномірно віддавати на всі сфери свого життя”.
Гінеколог-ендокринолог Наталя Сіліна
Секс
Естроген робить статевий акт комфортним – зберігає стінки твоєї піхви товстими, еластичними та змащеними. Це необхідно для безболісного проникаючого сексу. Падіння рівня естрогену може спричинити фізичні та емоційні зміни, які роблять секс менш приємним, або навіть болісним. Зокрема стоншення та сухість слизової оболонки піхви, що призводить до хворобливого статевого акту (диспареунія). Як профілактику вікових змін вульви та вагіни Наталя Сіліна рекомендує своєчасно стартувати плазмотерапію інтимної зони.
Настрій та емоції
Жити щасливим і радісним життям без головного жіночого гормону естрогену майже неможливо. Тель-Авівським Університетом доведено, що за сильної нестачі естрогену не допоможуть навіть сильні антипсихотичні препарати, якщо їх не доповнити додатковим прийманням естрогену.
Так само, клінічні дослідження показують позитивний вплив ДГЕА у лікуванні тривожних розладів та депресії.
Тестостерон поліпшує мозкову активність та сприяє тому самому почуттю впевненості у собі, загалом регулює настрій та психоемоційний стан. Надлишок тестостерону робить тебе дратівливою та агресивною, його нестача – сумною та апатичною.
Тому якщо тобі дуже сумно, погано спиш, ти часто дратуєшся і втратила смак життя – спочатку перевір гормони – можливо до антидепресантів справа й не дійде.
Репродуктивність: твій менструальний цикл та вагітність
Гормональна взаємодія між гіпоталамусом, передньою часткою гіпофіза та яєчниками регулює жіночу репродуктивну систему. Це настільки тонке та філігранне налаштування, що з ним не може зрівнятися жоден найзлагодженіший симфонічний оркестр. Від правильного поєднання гормонів залежить і твій цикл, і можливість народжувати дітей.
І підвищений, і надто низький рівень статевих гормонів, зокрема естрогену, спричиняє порушення менструального циклу, й іноді може викликати аменорею (повну відсутність менструації). Болісна менструація, рясні місячні – це теж сюди. Якби прадавні жінки знали про гормони, замість Афродіти та Деметри молилися б Естрогену та Прогестерону. Зокрема спазми внизу живота, шлунково-кишкові проблемми та біль, симптоми ПМС були пов’язані саме зі зниженням прогестерону.
Нарешті черга прогестерону! Він довго чекав. Насправді він щомісяця послідовно підсиджував естроген, знижуючи його активність, забезпечував менструацію, готував тіло до вагітності та потовщував епітелій. І тут таке щастя – яйцеклітину запліднено! Тепер прогестерон стане головним заступником SEO Гіпоталамуса на цілі 9 місяців. Твоя гормональна система зазнає значної перебудови, тож нагляд ендокринолога допоможе тобі пройти вагітність та пологи максимально безпечно та щасливо.
Якщо ж ти довго намагаєшся завагітніти, а тобі не вдається, розпочати варто саме з візиту до репродуктивного ендокринолога. Саме він зможе перевірити роботу Її Величності Щитоподібної залози, рівень необхідних для настання вагітності гормонів і допомогти відновити фертильність.
Гормони та зовнішній вигляд
Так, і твоя краса теж справа гормонів. Ба більше, ти маєш жіночий вигляд саме завдяки ним, а точніше – тестостерону, який відповідає за формування грудей, округлість твого тіла (ту саму різницю між стегнами та талією). Відхилення від нормального рівня цього гормону в організмі може спричинити ожиріння, надмірне оволосіння, висипання та себорейний дерматит.
Через дефіцит ДГЕА шкіра втрачає пружність, вологу та еластичність, з’являються передчасні ознаки старіння. Останні симптоми також викликає брак естрогену. А його надлишок – зайву вагу.
Естроген збільшує час, який волосся проводить у фазі росту, тому, коли естроген знижується, волосся втрачає ці захисні властивості. Від цього гормону також залежить молодість твоєї шкіри.
Звісно на нашу красу впливають і інші гормони, але це вже інша захоплива ендокринна історія, яку ми розповімо в наступних матеріалах.
Просто памʼятай: у твоєму тілі, як і в житті, комунікації вирішують все. Твоє завдання – вчасно реагувати на ендокринні “непорозуміння” та усувати їх разом зі своїм генікологом-ендокринологом. А ми бажаємо тобі й твоїм гормонам лише вдалого “спілкування”.
Більше про чарівні процеси у твоєму тілі, завдяки яким ти почуваєшся щасливою жінкою у моїх курсах: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкою, Все про тебе. Як це — бути Жінкою, Все про тебе 35+.
А якщо ти плануєш гормональні зміни у вигляді вагітності, тобі сюди.
Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.
Підготовлено “Школою жіночого здоров’я dr.Silina”, журналістка Марія Зав‘ялова
Усі матеріали опубліковані на сайті “Школа жіночого здоров‘я dr.Silina” пройшли рецензію лікаря гінеколога-ендокринолога, засновниці освітнього проєкту, кандидата медичних наук, Наталі Сіліної.