fbpx

Рубцова деформація промежини після пологів

Рубцова деформація промежини виникає внаслідок розривів або планового розрізу тканин (епізіотомії) в процесі народження дитини.

Що таке рубцова деформація промежини

Переважно жінки повністю одужують після пологів і не мають постійних проблем у довгостроковій перспективі. Проте невелика частина може стикнутися з таким ускладненням як післяпологова рубцова деформація промежини.

Рубці виникають після спонтанних розривів або навмисних розрізів промежини під час проходження голівки дитини крізь пологові шляхи – епізіотомії. Коли розриви стаються самі, вони можуть виникнути в будь-якому місці промежини, статевих губ, і навіть зачіпати анальний сфінктер.

Є чотири типи розривів залежно від важкості:

  • Перший ступінь: невелика травма, яка зачіпає перший шар тканин навколо піхви та промежини;
  • Другий ступінь: найпоширеніший тип – трохи більший розрив, в якому залучена м’язова тканина піхви та промежини.
  • Третій ступінь: поширюється від піхви до анального отвору. Пошкоджується шкірно-м’язова тканина області промежини, а також пошкодження м’язів анального сфінктера. Ці м’язи контролюють ваші випорожнення.
  • Четвертий ступінь: трапляється доволі рідко та поширюється від піхви через область промежини та м’язи анального сфінктера до прямої кишки.
Рубцова деформація промежини
Типи розривів

Чому виникає рубцова деформація промежини

Майже 9 з 10 жінок під перших пологів мають розриви різного ступеню.

Тканини навколо піхви можуть бути надто напруженими, погано розтягуватися або голівка малюка занадто велика. Крім того, у пологових будинках досі часто примушують жінку народжувати, лежачи на кріслі. Це є одним з факторів ризику розривів під час пологів.

Окрім того, є певні покази через які лікарі можуть прийняти рішення про епізіотомію.

Епізіотомія

Колись епізіотомію робили мало не кожній жінці, вважаючи, що так легше запобігти важчим розривам та народити. Проте сучасні дослідження довели, що таку процедуру потрібно проводити лише за медичними показами. Зокрема її не рекомендують під час природних пологів без ускладнень.

Під місцевою анестезією роблять надріз з задньої частини піхви назовні. Показами для цієї процедури є:

Потреба в пришвидшенні пологів. Це може бути через погіршення стану малюка, зокрема гіпоксії. Ще однією причиною є народження попою чи ніжками вперед. Або жінка має проблеми зі здоровʼям, й тривалі пологи можуть серйозно зашкодити її здоровʼю. Серед інших причин – жінка вже втомилася від напруження або є загроза розриву третього ступеня, тобто анального сфінктера.

Труднощі з народженням дитини. Лікарям потрібно застосувати щипці чи вакуум, тому треба розширити піхву.

Після процедури накладають шви, що розсмоктуються самостійно, тому тобі не потрібно буде їхати в лікарню.

Міфи в акушерстві

Симптоми

Переважно шрами загоюються протягом пари місяців після пологів. Навіть якщо лишаються невеликі рубці, вони взагалі не впливають на якість життя. Проте в окремих випадках, рубці викликають такі неприємні симптоми:

  • Хронічний біль у промежині;
  • Труднощі з випорожненням;
  • Печіння під час і після сечовипускання;
  • Болісний секс.

Якщо ти це відчуваєш – терпіти не треба! Звертайся до лікаря й отримуй допомогу. Сучасна медицина здатна позбавити тебе від цих проблем.

Як лікується та попереджується рубцова деформація промежини

Ти можеш підготувати тканини вагіни й промежини та уникнути розривів під час пологів. 

Профілактика

Масаж промежини. Жінки, які отримували масаж промежини протягом третього триместру вагітності на 21% рідше мали розриви під час пологів ніж ті, хто його не робив. Крім того, жінки, яким робили масаж промежини під час пологів, значно менше потребували епізіотомії.

Вправи для укріплення мʼязів тазового дна. Зокрема вправи Кегеля. Це дозволяє краще управляти цими мʼязами. Коли ти виштовхуєш дитину обережно та повільно, тканини піхви та промежини встигають розширитися достатньо, щоб уникнути розривів. Поєднання з масажем промежини збільшує ефективність.

Уважність до здоровʼя під час вагітності. Вчасне реагування на загрозливі симптоми убезпечить тебе від непередбачуваних негараздів під час пологів, які можуть призвести до розривів чи потреби в епізіотомії.

Зігрівання промежини. Теплий компрес – марля, подушка або тампон – прикладений до цієї зони розслаблює тканини.

Пологи у вертикальному положенні. Можна стояти, спираючись на стіл або крісло, або сидіти на навпочіпки. Тут тобі допомагатиме сила тяжіння, крім того, так легше керувати мʼязами тазового дна.

Дієта в останньому триместрі. Здорове харчування з вмістом клітковини, вітаміну С та “легкого” білка, зокрема риби, допоможе тримати вагу дитини у нормі, а також збільшує еластичність тканин.

Правильне дихання. Ти можеш навчитися цього під час вагітності на заняттях з підготовки та оздоровлення. Також важливо слухатися лікаря під час пологів, він бачить, коли тканина надто розтягується, й може запропонувати припинити тужитися та подихати, аби забезпечити обережне та поступове просування дитини.

Як бачиш, до пологів можна та треба готуватися заздалегідь, і це реально може допомогти мати справу з такою проблемою, як рубцова деформація промежини.

Як правильно готуватися до вагітності

Лікування

Чим раніше розпочати лікування рубців, тим ефективніша будь-яка терапія. Зокрема те саме масажування промежини можна розпочинати вже за 6 тижнів після пологів. Здорове харчування у післяпологовий період сприяє уникненню запорів, які можуть сповільнити процес загоєння, і як наслідок спричинити утворення рубців. Ну і звісно, якщо це можливо, намагайся більше відпочивати, спати та дотримуватися правильної гігієни інтимної зони.

Якщо ж всі ці методи не допомагають, звернись до свого гінеколога, аби він порекомендував дієвіші способи. Вони можуть включати:

  • Ревізійна епізіотомія. Лікар видалить зайву тканину (грануляційну тканину) і вузли, які могли виникнути внаслідок попередньої епізіотомії.
  • Ін’єкції гіалуронової кислоти. Філер заповнює тканини та зволожує їх. Гіалуронова кислота міститься в нашому організмі, тож зазвичай вона добро сприймається та сприяє природному відновленню тканин промежини.
  • Лазерне шліфування. Мікроушкодження лазерним променем видаляє рубцову тканину та активує регенеративні процеси у ділянці застосування.

Найсучаснішою методикою, яка дозволяє не лише позбутися такої проблеми, як рубцова деформація, а й значно покращити стан піхви та промежини є:

Плазмотерапія

Одним із найсучасніших методів лікування рубців є терапія збагаченою тромбоцитами плазмою (PRP). Завдяки сучасним технологіям з твоєї венозної крові відокремлюють плазму, яка містить підвищену кількість тромбоцитів. Далі її вводять у проблемну зону – відновлюючи тканини піхви та промежини та стимулюючи вироблення власного природного колагену в організмі, завдяки неймовірному впливу факторів росту тромбоцитів. 

У моїй клініці “Ліор” використовується швейцарська система Regen Lab. Саме центрифуга та пробірки цієї системи дозволяють отримати цілий і неушкоджений тромбоцит. Унікальна технологія, підтверджена клінічними дослідженнями, здатна не лише лікувати рубцову деформацію промежини, а й нетримання сечі, а також омолоджувати шкіру, лікувати запалення, алопецію, ортопедичні та інші гінекологічні проблеми.

Якнайкраще підготуватися до вагітності тобі допоможе мій курс Підготовка до вагітності. А детально в підготовку до пологів та перши рік життя малюка я розповідаю у курсі Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати