fbpx

Пренатальне оздоровлення покращує подальше життя матерів

Оздоровлення, зокрема психологічне, під час вагітності позитивно впливає на психологічний стан жінок і після вагітності

Жінки після простого пренатального втручання мали вдвічі менше шансів на депресію через вісім років порівняно з жінками, які отримували стандартну допомогу. Про це свідчать результати нового дослідження Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, опублікованого у Journal of Consulting and Clinical Psychology.

Це одне з перших досліджень, яке розглянуло результати так далеко в майбутньому. 

Що вивчали вчені

Вагітні жінки – учасниці дослідження –  брали участь у групових оздоровчих заняттях, які збиралися щотижня протягом восьми тижнів.

Під керівництвом Елісси Епель, доктора філософії, професора психіатрії UCSF та її команди групи з восьми до десяти вагітних жінок, зустрічалися протягом двох годин на тиждень. Вони виконували вправи на зниження стресу на основі усвідомленості. Особливу увагу приділяли харчуванню, дихання і фізичній активності. Жінки також пройшли два сеанси телефоном та групове післяпологове “бустерне” заняття вже зі своїми немовлятами.

Оздоровлення – не лише для білих жінок

За словами старшої авторки дослідження Нікі Буш, історично склалося так, що більшість досліджень пренатальної депресії включали в основному білих жінок, але не це.

Нашими учасницями були жінки з низьким рівнем доходу, расово та етнічно різноманітні. Вони систематично піддаються впливу факторів, що створюють для них ризик депресії, таких як расизм та економічні труднощі. Крім того, останні роки дослідження були під час пандемії COVID-19. Тоді рівень депресії був найвищим для всіх, а навантаження на кольорові спільноти було ще більшим. Попри це, ефект від лікування витримувався.

Нікі Буш, доктор філософії, професор педіатрії та психіатрії в Інституті нейронаук UCSF Weill

У дослідженні 162 жінки були віднесені або до групи втручання, або до групи стандартного догляду. Симптоми депресії у жінок оцінювали за допомогою опитувальника здоров’я пацієнта (PHQ-9) до занять, після них і через 1, 2, 3-4, 5, 6 і 8 років.

Як оздоровлення вплинуло на жінок

Обидві групи жінок мали однакові симптоми депресії до вправ. Лише 12% тих, хто був частиною оздоровчого класу, повідомили про помірні або важкі депресивні симптоми після восьми років у порівнянні з 25% жінок, які отримували стандартну допомогу.

Відомо, що практика усвідомленості допомагає пом’якшити стрес у багатьох ситуаціях і може суттєво вплинути на адаптацію та здоров’я, і тут, здається, вона була особливо потужною під час вагітності та мала тривалі наслідки. Ми також відчули, що зв’язки з громадою та соціальна підтримка, пов’язані з групою (оздоровчий клас), також були терапевтичними.

Нікі Буш, доктор філософії, професор педіатрії та психіатрії в Інституті нейронаук UCSF Weill

Наступні кроки вчених

Зараз дослідники збирають додаткові дані, щоб краще зрозуміти, як втручання мало такий довгостроковий ефект. Потенційні механізми включають довгострокові зміни в можливості впоратися зі стресом, здоровому харчуванні та фізичних вправах.

Попереднє дослідження на тій самій групі жінок показало, що втручання також знизило короткостроковий ризик депресії та діабету та підтримало більш здорову реакцію на стрес у їхніх дітей.

Дивовижна демонстрація короткочасного зменшення симптомів депресії, так і довгострокової профілактики серйознішої депресії у матері. Особливо під час пандемії. Це є неймовірним навіть для нас, дослідників. Цілком ймовірно, що наслідки підвищеної стійкості до стресу у цих жінок мають всеосяжний вплив на їх власне здоров’я та здоровʼя  їхніх дітей.

Елісса Епель, доктор філософії, професор психіатрії UCSF

Про найкращі методики та способи збереження свого психічного здоровʼя та протидії стресу читай у нашому матеріалі

Зміст

  • Раджу прочитати