Підготовка до вагітності. Частина 1: збалансоване харчування.

Правильна підготовка до вагітності, зокрема збалансоване харчування, значно підвищує шанси на її успішний перебіг, легкі пологи та щасливий післяпологовий період.

Вагітність включає інстинкти, закладені в наших генах тисячоліття тому. Ці інстинкти підказують свідомості, що робити, аби зберегти та виносити дитину. Збалансоване харчування – одна з важливих складових цієї підготовки. У цей момент весь неспокійний світ з його принадами та недоліками сповільнюється та відступає, щоб майбутня мати могла прислухатися до себе та життя, що зароджується всередині.

Розклад дня та збалансоване харчування

Ранок. Сон тривалістю у кращому разі 5-6 годин, швидкий сніданок і перегляд новин дорогою на роботу, де потрібно приймати рішення, брати на себе відповідальність і контактувати з людьми. Побутові турботи, спортзал, догляд за собою – ось образ сучасної жінки. Як вписується в цей устрій вагітність?

вагітність pregnancy гінеколог харчування питание nutrition
Наталя Сіліна під час консультації

Чому важливі прегравідарні консультації

Виношування та подальший розвиток дитини будуть щасливішими, якщо батьки можуть заздалегідь підготуватися до зачаття. Від цього залежить здоров’я і матері, і дитини. Аби підготуватися до зачаття, ми рекомендуємо прегравідарні консультації всім жінкам репродуктивного віку на плановому та позаплановому візиті до акушера-гінеколога. Консультації дозволяють дізнатися, як зберегти репродуктивне здоров’я в цілому, проводити профілактику абортів. Обстеження та корекція виявлених захворювань знижують ризик ускладнень вагітності, пологів і післяпологового періоду.

Незаплановані вагітності небезпечні тим, що жінка перебуває під впливом хронічних захворювань, гіповітамінозу, шкідливих звичок – все це міг би скорегувати лікар на попередніх консультаціях. За даними Агентства охорони здоров’я Канади, незапланованою є половина вагітностей, а здоров’я жінок часто підірвано різними факторами:

  • 73% жінок вживають алкоголь;
  • 23% жінок у віці від 20 до 34 років палять;
  • 16% жінок у віці від 20 до 29 років вживають марихуану;
  • 58% жінок не приймають фолієву кислоту до вагітності;
  • 10% жінок мають низькі концентрації феритину в сироватці;
  • 16% жінок у віці від 25 до 34 років мають ожиріння, 22% – надлишкову вагу.

Щодо пункту про вагу – лише за останні 10 років показники ожиріння збільшилися у 2 рази!

Чим це загрожує?

Для матері – абортами на ранньому терміні та викиднями, загрозою переривання, розвитком прееклампсії та гестаційного діабету, анемією та тромбоемболічними порушеннями. Для дитини – вродженими вадами розвитку, частішими дефектами розвитку нервової трубки, вадами серцево-судинної та щелепно-лицевої систем, хромосомними аномаліями.

Прегравідарна підготовка допомагає скорегувати спосіб життя так, аби за можливості знизити всі ризики та зробити досвід вагітності для жінки максимально позитивним. У цій статті йдеться про корекцію харчування до та під час вагітності.

Плануємо збалансоване харчування: раціон

Під час вагітності змінюються потреби в нутрієнтах – сформовані заздалегідь звички раціонального харчування допоможуть оптимізувати здоров’я матері та плоду. В цілому дані підтверджують переваги здорової дієти, яка включає достатню кількість кальцію, вітамину D, фолієвої кислоти та заліза в період до зачаття.

харчування питание nutrition
Збалансоване харчування – запорука здоровʼя матері та малюка

Як саме спланувати харчування:

  • Овочі, фрукти, великолистова зелень, цілозернові продукти (житній хліб, висівки, хлібці);
  • Ненасичені жири: оливкова та кунжутна олія, горіхи, авокадо;
  • Риба та морепродукти. Уникай риби з високим вмістом ртуті: тунець, дикий морський окунь, кафельник тощо. Їж 2-3 порції інших видів риби в тиждень;
  • М’ясо або м’ясні субпродукти, особливо червоне нежирне м’ясо (яловичина) і печінка. Бажано знизити споживання курячого м’яса або замінити його індичкою.

Що варто обмежити в раціоні:

  • Молочні продукти. Кисломолочні вироби вживати можна, а ось молоко краще виключити з раціону. Або обирай безлактозні продукти;
  • Сіль. Її слід вживати не більше 5 г в день (трохи менше чайної ложки), що дорівнює 2 г натрію. Підвищений вміст натрію в організмі може привести до розвитку артеріальної гіпертензії або погіршити її перебіг;
  • Кофеїн. За даними досліджень AJGP, вживання понад 300 мг кофеїну в день, тобто 2 стандартних порцій кави, збільшує ризик втрати плоду на 31%;
  • Цукор. ВООЗ суворо рекомендує обмежити частку цукру до 10% від загального енергетичного балансу раціону, оптимально – до 5%. За середньої калорійності раціону у 2000 ккал, 5% – це 25 г цукру або 6 чайних ложок. Як лікарка гінеколог-ендокринолог рекомендую взагалі прибрати цукор з раціону та замінити його на сезонні фрукти на обід або сніданок;
  • Оброблені харчові продукти. Особливо якщо в них підвищена кількість калорій, трансжирів, харчових добавок і підсилювачів смаку, емульгаторів, рафінованих цукрів, гідрогенізованих жирів і модифікованого крохмалю. Згідно з дослідженнями Національного інституту охорони здоров’я, такі продукти підвищують ймовірність виникнення хвороб серцево-судинної системи й смертність від них;
  • Алкоголь. Він може вражати плід на будь-якій стадії вагітності та провокувати фетальний алкогольний синдром, який включає деформації зросту, аномалії обличчя, порушення центральної нервової системи, поведінкові розлади та порушення інтелектуального розвитку. Також вживання алкоголю на ранніх термінах вагітності збільшує ризик спонтанних абортів (ACOG, рекомендації 2019).

Крім того, до та під час вагітності варто уникати дієт, які суворо обмежують одну або кілька груп продуктів (крім медичних дієт за призначенням лікаря).

Індекс маси тіла та збалансоване харчування

Індекс маси тіла (ІМТ) – важливий показник зміни харчових звичок і фізичної активності. Він дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та його зросту, і таким чином опосередковано судити про те, чи є маса недостатньою, нормальною або надлишковою.

Маса тілаІМТ
Ожиріння 3 ступеню>40
Ожиріння 2 ступеню35-40
Ожиріння 1 ступеню30-35
Надлишкова маса тіла25-30
Нормальна вага18,5-25
Недостатня вага16-18,5
Дефіцит ваги<16,5

Перед спробою завагітніти рекомендується досягти ІМТ в нормальному діапазоні, оскільки високий або низький ІМТ пов’язаний з безпліддям і ускладненнями під час вагітності.

Жінки з надлишковою масою тіла та ожирінням в період до зачаття повинні консультуватися про підвищений ризик несприятливих материнських і перинатальних наслідків, особливо дефектів нервової трубки, макросомії, передчасних пологів, мертвонародження, розвитку гестаційного діабету, гіпертонічних і тромбоемболічних розладів.

Недостатня вага та схуднення

Важливо, що під час вагітності не рекомендується втрачати вагу незалежно від того, якою вона була спочатку. Консультування дозволить визначити індивідуальну тактику для зниження ваги на 5-10% протягом 6 місяців під час планування вагітності.

Недостатня вага підвищує ризик передчасних пологів. Також внаслідок цього вище ризик, що дитина народиться з маленькою вагою, або що її вага буде недостатньою для гестаційного віку. Це може говорити про внутрішньоутробну затримку розвитку плода або вроджені дефекти, як гастрошизис. За умови браку ваги варто пройти обстеження і, за необхідності, терапію розладів харчової поведінки, зокрема анорексії та булімії.

Планування вагітності

Раціональне харчування і відмова від шкідливих звичок перед зачаттям є важливим не тільки для жінки, але і для чоловіка (докладніше про роль чоловіка під час зачаття тут). Чоловікам також рекомендується міняти харчові звички, щоб знизити ризики для жінки під час вагітності та життя дитини.

Про вітаміни, важливі під час підготовки до вагітності розповідаю в цій статті.

Для отримання базових знань і для ознайомлення з загальними рекомендаціями для пар, які готуються до зачаття, можна також використовувати мої лекції в межах курсу WeMakeFamily – підготовка до вагітності.

Діліться корисною та перевіреною інформацією з іншими жінками, що б допомогти більшій кількості жінок бути здоровими та щасливими.

Всім 💕

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
лікарка гінеколог-ендокринолог,
експерт UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

Джерела:

  1. World Health Organization. Meeting to develop a global consensus on preconception care to reduce maternal and childhood mortality and morbidity: 2012 Feb 6–7 meeting report. Geneva (CH): WHO; 2013
  2. Edwina Dorney, Kirsten I Black. Preconception care. Australian Journal of General Practice, July 2018
  3. Family-Centred Maternity and Newborn Care: National Guidelines Chapter 2: Preconception care. Public Health Agency of Canada, December 2017
  4. American College of Obstetricians and Gynecologists. Prepregnancy Counseling. Fertility and Sterility, January 2019
  5. Professor Judith Stephenson, FFPH, Dr Nicola Heslehurst, PhD. Before the beginning: nutrition and lifestyle in the preconception period and its importance for future health. Lancet, May 2018
  6. Zohra S Lassi, Ayesha M Imam. Preconception care: caffeine, smoking, alcohol, drugs and other environmental chemical. Reproductive Health, September 2014

Зміст

Раджу прочитати