Підготовка до вагітності. Частина 2: вітаміни.

Підготовка до вагітності – це час нарешті подбати про достатнє приймання вітамінів. Від них залежить здоровʼя тебе та твого малюка всередині.

Працюючи з жінками понад 15 років, я дуже радію сучасній тенденції, яка передбачає важливий етап: підготовка до вагітності. Останніми роками бачу стрімке збільшення запитів: “Докторе, напишіть як готуватися до вагітності” або “напишіть, які вітаміни приймати під час підготовки”. Сьогоднішня стаття присвячена вітамінам і мінералам на етапі планування вагітності.

підготовка подготовка preparation
УЗД перевірка матки

Підготовка до вагітності: навіщо приймати вітаміни та мікроелементи

Перша причина, і вона найпоширеніша – всмоктування речовин слизовою оболонкою кишківника сучасної людини змінився внаслідок постійних стресів, неправильного харчування, недостатнього або порушеного сну. Через це розвиваються гіповітамінози.

Інші причини:

  • Інтенсивне зростання;
  • Цукровий діабет;
  • Вагітність, лактація;
  • Інфекції та період одужання;
  • Паління, вживання алкоголю;
  • Певні лікарські препарати;
  • Захворювання щитоподібної залози;
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • Важкі фізичні або нервово-психічні навантаження, стреси;
  • Недостатнє надходження вітамінів з їжею (нераціональне харчування, термічна обробка та зберігання в холодильнику).

Підготовка до вагітності: які вітаміни приймати

У цій статті я не буду втомлювати вас переліком усіх вітамінів і мінералів. Розберемо деякі з них, які відіграють важливу роль у розвитку вагітності і яких часто бракує, коли триває підготовка до вагітності. Водночас саме вони забезпечують жінці максимально фізіологічний перебіг майбутньої вагітності.

Полівітамінні комплекси

За даними численних метааналізів, зокрема опублікованих у Журналі акушерства та гінекології Канади (JOGC) у 2006 році, полівітамінні комплекси із вмістом фолієвої кислоти в дозуванні 400 мкг і справді можуть знизити ризик розвитку дефектів нервової трубки, а також інших вад розвитку. Зокрема таких, як заяча губа і вовча паща, дефекти кінцівок, вади серця, дефекти сечовивідних шляхів. Однак хоч додавання декількох мікроелементів теоретично краще, ніж приймання лише заліза і фолієвої кислоти, даних недостатньо, щоб визначити переваги різних складів мультивітамінних комплексів для прегравідарної підготовки, вагітних і жінок, які годують груддю.

Фолієва кислота (B9)

Фолати зменшують ризик формування вроджених вад розвитку, зокрема незарощення нервової трубки (дефекти нервової трубки). До групи цих дефектів входять, крім spina bifida (незарощення дужок хребців), аненцефалія, грижі мозкових оболонок, спинного мозку і головного мозку (менінгоцеле, менінгомієлоцеле, енцефалоцеле). Крім цього, знижується ймовірність розвитку ущелини піднебіння, серцево-судинних і сечових аномалій, а також деяких видів раку в дітей, включно з лейкемією, пухлинами головного мозку і нейробластомою. Дефіцит фолатів може також спричиняти мегалобластичну анемію у жінок.

З низьким споживанням вітаміну В9 також пов’язують низький індекс психічного розвитку у дітей, когнітивні порушення, підвищений ризик аутизму і шизофренії.

Оскільки зарощення нервової трубки відбувається до 28 дня внутрішньоутробного розвитку, важливо досягти оптимального рівня фолієвої кислоти до настання вагітності. Приймання 400 – 500 мкг протягом 8-12 тижнів, тобто 3 місяців рекомендований усім жінкам у період планування. У коротші терміни можливе насичення шляхом збільшення дози – 800 мкг протягом 4 тижнів.

вагітність пологи інтервʼю підготовка подготовка preparation
Правильна підготовка зменшує ризики багатьох вад у майбутньої дитини

Фактори ризику, що впливають на дози необхідного B9

Вищі дози призначають жінкам, які мають більший ризик розвитку дефектів нервової трубки у плода.

За даними Міжнародної федерації гінекології та акушерства (FIGO) до цієї групи входять:

  • Алкоголізм і куріння;
  • Підвищений ІМТ (> 30 кг/м2);
  • Порушення всмоктування в ШКТ;
  • Цукровий діабет 1-го або 2-го типу до вагітності;
  • Дефекти нервової трубки плода в попередніх вагітностях;
  • Аліментарні обмеження, зокрема недостатнє споживання свіжих фруктів та овочів;
  • Випадки дефекту нервової трубки в сімейному анамнезі (родичі 1-2 ступеню споріднення);
  • Приймання препаратів із тератогенною дією (карбамазепін, вальпроєва кислота, фенітоїн, фенобарбітал, метотрексат, тріамтерен тощо);
  • Мутації гена 5-метилтетрагідрофолатредуктази (MTHFR) як у гомозиготного, так і в гетерозиготного варіантах.

Дозу і тривалість приймання в таких випадках призначає лікар, оскільки надлишок фолатів несприятливо впливає як на здоров’я матері, так і дитини.

Йод

За оцінками ВООЗ, орієнтовно 35% населення землі страждають від йододефіциту тією чи іншою мірою, а це понад 2 млн осіб. Недостатнє споживання йоду призводить до неадекватного вироблення гормонів щитоподібної залози й до цілої низки порушень. Серед них йододефіцитні розлади, включно з абортом, мертвонародженням, розумовою відсталістю, кретинізмом, підвищеною неонатальною й малюковою смертністю, зобом і гіпотиреозом.

Йод легко переноситься до плода і концентрується в ньому. Синтез гормонів щитоподібної залози починається до 10-12 тижня вагітності. Вони впливають на дозрівання центральної нервової системи плода, що розвивається, особливо на мієлінізацію, і є причиною когнітивних порушень. Найважча форма – кретинізм.

Профілактика дефіциту йоду

Для запобігання дефіциту рекомендовано приймати не менше 150 мкг йоду на день. В ендемічних за йододефіцитом районах рекомендовано приймати жінкам – 250 мкг, чоловікам – 150 мкг йоду на добу протягом 3 місяців.

Альтернативою збільшенню профілактичного дозування йоду може бути використання йодованої солі, в якій має міститься 45 мкг йоду на 1 г солі. Слід пам’ятати, що під час нагрівання йод випаровується.

Добова потреба – 150 мкг, що становить 50 г морської капусти, 100 г кальмара, 120 г креветок. Високий вміст є також у курячих яйцях, печерицях, квасолі тощо.

Залізо

Щомісяця жінки репродуктивного віку втрачають кількість крові, здатну спричинити анемію, навіть якщо менструації помірні. Тому майже 60% представниць жіночої статі страждають на латентну залізодефіцитну анемію.

Крім крововтрати дефіцит розвивається і з недостатнім споживанням з їжею.

Під час вагітності анемія підвищує ризик передчасних пологів, народження дітей з малою вагою, материнської та неонатальної смертності, гнійно-септичних ускладнень і кровотеч після пологів. Також брак заліза впливає на розвиток нервової тканини плода внаслідок хронічної гіпоксії та зниження інтенсивності енергетичного обміну.

ВООЗ рекомендує приймати 30-60 мкг заліза протягом 3 місяців на рік усім жінкам і дівчаткам-підліткам, які мають менструації, таке саме дозування приймають за 3 місяці до і під час вагітності для профілактики анемії.

Добова потреба – 14 мг. Це 100 г морської капусти або сочевиці, 200 г яловичої печінки, також міститься у високих концентраціях у горіхах.

Як правильно готуватися до вагітності

Вітамін D

Жиророзчинний вітамін D бере участь у метаболізмі кальцію та фосфору. Тобто необхідний для здорового стану кісток, скорочення м’язів, нервової провідності та загального функціонування клітини.

В організм цей вітамін потрапляє з їжею (наприклад жирні сорти риби, яєчний жовток, печінка), а також синтезується в шкірі під впливом сонячного випромінювання. Згідно з рекомендаціями Національного інституту здоров’я США, для достатнього вироблення вітаміну D необхідно перебувати з відкритими для сонячного проміння кінцівками на сонці з 10 до 15 годин принаймні 2 рази на тиждень. До того ж негативно впливає на синтез вік, смаглявий відтінок шкіри, використання протисонцевих засобів.

За результатами Кокрейнівського огляду застосування вітаміну D знижує ризик розвитку прееклампсії, гестаційного діабету, народження дітей з низькою масою тіла та ризик важкої післяпологової кровотечі.

Згідно з рекомендаціями AJGP 2018 р. щодо прегравідарної підготовки, вітамін D не призначають у профілактичних цілях. Дефіцит визначається за кількістю вітаміну в крові, від цього залежить дозування. В інших випадках важливо налагодити раціон і частіше бувати на сонці.

Добова потреба – 10 мкг, тобто 50 г скумбрії або сьомги, 100 г тунця, 150 г яєць.

Вітамін А

Ще один представник жиророзчинних вітамінів, який має важливе значення для здоров’я очей, імунної функції, росту та розвитку плода. Однак внаслідок своїх біохімічних властивостей легко проникає через плаценту і може накопичуватися. Хоча нормальний розвиток плода потребує достатнього споживання вітаміну А, його занадто високий рівень пов’язаний із невиношуванням вагітності та вродженими дефектами, що впливають на центральну нервову систему та розвиток черепно-лицьової, серцево-судинної системи й тимуса.

Тому рекомендують обмежити споживання до 3000 МО на день і відмовитися від препаратів, що містять ретинол хоча б за місяць до планування вагітності.

Для підтримання достатнього рівня вітаміну А важлива наявність у раціоні риби, яєць, печінки, а з рослинних продуктів – моркви, гарбуза, броколі, персиків, дині.

Добова потреба – 1000 мг або 50 г моркви, 100 г яєць, 15 г яловичої печінки, 200 г кураги.

Планування сімʼї

Підготовка до вагітності та інші вітаміни

Кальцій. Добова потреба – 1000 мг, тобто 150 г сиру сулугуні або бринзи. Високий вміст кальцію також в сирах жирністю 45%-50%, кунжуті, мигдалі, насінні соняшнику.

Вітамін С. Добова потреба становить 70 мг/добу – це 1 апельсин, 100 г полуниці або броколі, або 1 ківі.

Вітамін В12. Добова потреба – 3 мкг – це 100 г тунця, 50 г яловичої печінки. Міститься у великій кількості в печінці тварин, рибі, ферментованих молочних продуктах, таких як сир і йогурт. Для веганів і вегетаріанців рекомендується налагодити регулярне приймання препаратів.

Підготовка до вагітності – підсумок

Одразу хочу поділитися своєю думкою: полівітамінні комплекси – це все-таки для ледачих. Важливо приймати лише вітаміни, які в дефіциті у конкретної жінки. Звісно, можна купити полівітамінні комплекси для прегравідарної підготовки, і провізори в будь-якій аптеці із задоволенням допоможуть придбати його. Однак важливо пам’ятати про побічні ефекти та порушення роботи шлунково-кишкового тракту, ймовірність розвитку яких є у кожної.

Існує така консультація у лікаря-гінеколога – прегравідарна підготовка. Прочитавши цю статтю, ти отримала багато знань, але моя порада – звернись до гінеколога не лише для підбору полівітамінних комплексів. Насамперед для того, щоб познайомитись з лікарем, у якого плануєш вагітність. Крім того, фахівець може виявити індивідуальні дефіцити й ризики ускладнень під час вагітності, можливість їхньої профілактики.

Як часто займатися сексом під час планування вагітності читай в моїй статті й позбувайся міфів.

Також ви можете пройти мій курс про те, як готуватися до вагітності – WeMakeFamily. Підготовка до вагітності.

Як правильно харчуватися під час підготовки до вагітності.

Планування вагітності це важливий і відповідальний крок, адже якісна підготовка до зачаття дитини забезпечить спокійну вагітність, яка принесе позитивний і приємний досвід, а також підвищить шанси народити здорову дитину.

Всім 💕

З любов’ю, Ваша Наталія Силіна,
доктор гінеколог-ендокринолог,
експертка UNICEF і UNFPA з питань сексуальної освіти

Джерела:

  1. World Health Organization. Meeting to develop a global consensus on preconception care to reduce maternal and childhood mortality and morbidity: 2012 Feb 6–7 meeting report. Geneva (CH): WHO; 2013
  2. Edwina Dorney, Kirsten I Black. Preconception care. Australian Journal of General Practice, July 2018 
  3. Family-Centred Maternity and Newborn Care: National Guidelines Chapter 2: Preconception care. Public Health Agency of Canada, December 2017
  4. American College of Obstetricians and Gynecologists. Prepregnancy Counseling. Fertility and Sterility, January 2019
  5. Professor Judith Stephenson, FFPH, Dr Nicola Heslehurst, PhD. Before the beginning: nutrition and lifestyle in the preconception period and its importance for future health. Lancet, May 2018
  6. Zohra S Lassi, Ayesha M Imam.  Preconception care: caffeine, smoking, alcohol, drugs and other environmental chemical. Reproductive Health, September 2014
  7. Paula M. Gardiner, MD, MPH  Lauren Nelson. The clinical content of preconception care: nutrition and dietary supplements.AJOG, December 2018
  8. R. Douglas Wilson, MD, Calgary AB, Pre-conception Folic Acid and Multivitamin supplementation for the primary and secondary prevention of neural tube defects and other folic acid-sensitive congenital anomalies.SOGC, May 2015
  9. Goh Y.I., Bollano E. Prenatal multivitamin supplementation and rates of congenital anomalies: a meta-analysis. Journal of Obstetric and Gynecology Can, 2006
  10. Allen L.H.Multiple micronutrients in pregnancy and lactation: an overview.The American Journal of Clinical Nutrition, 2005

Зміст

Раджу прочитати