fbpx

Середземноморська дієта під час вагітності має безліч переваг

Подобається середземноморська дієта? Нове дослідження виявило численні плюси такого харчування під час планування та перебігу вагітності.

Середземноморська дієта здатна знизити ризик розвитку небезпечно високого кров’яного тиску (прееклампсії) та інших несприятливих наслідків у вагітних жінок. Про це йдеться у новому дослідженні американського Інституту серця Шмідта, оприлюдненому наприкінці грудня 2022 року в рецензованому журналі JAMA Network Open.

Дослідники оцінили зв’язок між протизапальною дієтою (середземноморська саме така) та іншими ускладненнями вагітності. Серед них гестаційний діабет, прееклампсія й еклампсія, передчасні пологи, народження немовляти з малою вагою для свого віку та мертвонародження.

Причина нашого занепокоєння полягає в тому, що це (прееклампсія – ред.) пов’язано з ризиком як для мами, так і для дитини. А якщо артеріальний тиск не лікувати, він може перерости в еклампсію, і жінка може відчувати судоми. До цього також можуть бути залучені нирки, печінка та згортання крові.

Наталі Белло, докторка медичних наук, старша наукова співробітниця і керівниця дослідження, директорка відділу досліджень артеріальної гіпертензії Інституту серця ім. Шмідта

Вона додала, що цей стан іноді може спонукати лікарів до викликання передчасних пологів, аби врятувати мати й малюка.

Методологія

Аби детальніше вивчити, як середземноморська дієта запобігає ускладненням вагітності, Наталі Белло та її колеги проаналізували дані дослідження наслідків безплідної вагітності. В ньому взяли участь 10 038 жінок у першому триместрі першої вагітності, за якими спостерігали до пологів.

На початку дослідження жінок попросили заповнити анкету щодо харчування. Їхні відповіді були класифіковані за дев’ятьма компонентами середземноморської дієти: овочі, фрукти, горіхи, цільне зерно, бобові, риба, співвідношення мононенасичених і насичених жирів, червоне і перероблене м’ясо та алкоголь. Дослідники підрахували бал, який відображає, наскільки споживання їжі кожною жінкою нагадує середземноморську дієту.

У свій аналіз Белло та її колеги включили лише інформацію від 7 798 жінок, щодо яких були повні дані.

Чи справді середземноморська дієта знижує ризики ускладнень під час вагітності?

Жінки, які ретельно дотримувалися середземноморської дієти, мали на 21% менше шансів на будь-які несприятливі наслідки вагітності, на 28% менше шансів на розвиток прееклампсії та на 37% менше шансів на розвиток гестаційного діабету.

Ми виявили, що жінки, які під час зачаття і вагітності вживали продукти, що відповідають середземноморській дієті, мали менший ризик несприятливих наслідків і, зокрема, прееклампсії та діабету. Ми виявили, що жінки всіх рас та етнічних груп отримували однакову користь, а серед тих, кому 35 років і більше, користь від цієї дієти була навіть сильнішою.

Докторка Наталі Белло для TODAY.com

За її словами дослідження також демонструє, що дотримання середземноморської дієти під час зачаття також може поліпшити результати вагітності.

Середземноморська дієта також корисна для чоловіків

Інше нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Nutrients, показало, що середземноморська дієта також може покращити якість сперми. Фертильність чоловіків підвищувалася завдяки зменшенню запалення в організмі. Серед особливо ефективних компонентів були: мононенасичені жири, флавоноїди, вітаміни С і Е, поліфеноли та обмежене вживання переробленого м’яса.

Водночас дієти з низьким вмістом фруктів і овочів та високим вмістом натрію і жирів пов’язують з підвищеним ризиком запалень.

Детальніше про харчування та вітаміни під час підготовки до вагітності від засновниці Школи Жіночого Здоровʼя Наталі Сіліної. Як ефективно готуватися до вагітності – у курсі Підготовка до вагітності.

Зміст

  • Раджу прочитати