fbpx

Перевірка маткових труб

Що таке гістеросальпінгографія або перевірка маткових труб, як вона проводиться, для чого потрібна і які альтернативи цієї процедури.

Що таке перевірка маткових труб та як вона проводиться?

Гістеросальпінгографія (ГСГ) або метросальпінгографія (МСГ) — це рентгенологічний метод дослідження прохідності маткових труб та стану порожнини матки на наявність вроджених вад.

Процедуру проводять з використанням спеціальної контрастної речовини,  яка вводиться тонким катетером через шийку в порожнину матки. Процес того, як препарат проходить або не проходить далі трубами в черевну порожнину виводиться на екран і фіксується на знімках. 

Відомо, що жіноча фертильність значною мірою залежить від нормальної анатомії жіночих репродуктивних органів. А отже ГСГ є неоціненним скринінговим інструментом для обстеження жінок з підозрою на трубне безпліддя.

Від себе додам, що проведення процедури та інтерпретація знімків потребує високої кваліфікації від лікаря. В нормі порожнина матки має форму перевернутого трикутника. Але інколи жінка може мати свою особливу матку, наприклад в порожнині матки може бути перетинка, яка призводить до неплідності або невиношування. Якщо тобі цікава тема вроджених вад матки, почитай мою статтю, які бувають типи особливих маток, та як це може вплинути на якість життя жінки.

Гістеросальпінгографія: як підготуватися та які потрібно здати аналізи?

Огляд у гінеколога зі взяттям мазків

Це має бути мазок на флору або мікроскопія, а також обов’язкове бактеріологічне дослідження урогенітальних виділень. Крім того, лікар має виключити передракові стани шийки матки за допомогою ПАП-тесту та наявність інфекцій, які передаються статевим шляхом – Скринінг 7-ІПСШ (таку назву має цей тест в лабораторіях).

Аналіз крові

Здати кров для виключення наявності ВІЛ-інфекції, сифілісу та гепатитів B та С. В лабораторії ці обстеження називаються так: RW, HbsAg, IgG HCV. Ці тести можна здавати в будь-який час, незалежно від дня циклу, і необов’язково – натщесерце. Взагалі чимало обстежень крові можна робити поївши. Це застарілий радянський міф, що всі аналізи треба робити тільки зранку і нічого не ївши.

Які протипоказання до перевірки прохідності маткових труб?

  • Вагітність
  • Інфекційний процес – якщо ти хворієш на грип, COVID чи іншу ГРВІ, краще перенести процедуру
  • Ниркова чи серцева недостатність
  • Наявність гострого запального процесу вульви та вагіни або органів малого таза

Водночас від себе додам, якщо ти страждаєш на хронічні закрепи, раджу зробити очисну клізму перед процедурою

Коли проводиться процедура метросальпінгографії?

  • Дослідження рекомендовано проводити в першу фазу менструального циклу, бажано на 8-10 день від початку менструації, тобто до овуляції. Але інколи твій лікар може запропонувати інші дні циклу. Важливо протягом цього циклу жити статевим життям, використовуючи презерватив. 
  • За кілька днів до маніпуляції не рекомендується вживати продукти, які підвищують газоутворення в кишківнику, не можна вживати алкоголь.
  • Обстеження проводять без загального знеболення (наркозу), тому для зменшення можливого дискомфорту та тягнучого болю внизу живота під час та після процедури лікар призначає спазмолітики. Своїм пацієнткам я раджу приймати ношпу 80 мг двічі на добу, стартуючи за три дні до процедури, й продовжити протягом 3 днів після.
  • Безпосередньо перед процедурою необхідно спорожнити сечовий міхур.

Хочу знати всі подробиці. Мені дуже страшно. Як саме проводиться перевірка маткових труб?

Обстеження в середньому триває 15-20 хв.

У себе в медичному центрі Ліор, я рекомендую пацієнткам за 30 хв до процедури зробити внутрішньом’язову ін’єкцію декскетопрофену та дротаверину. Це робиться, щоб уникнути стресового спазму маткових труб та попередити хибно позитивні результати. 

Процедура проводиться лежачи. В піхву вводиться гінекологічне дзеркало та проводиться обробка розчином антисептика. Потім в порожнину матки вводиться матковий катетер та роздувається його манжетка, аби катетер не випав під час процедури. Потім вводиться рентгеноконтрастна речовина через катетер. Пацієнтка може відчувати це, як потік рідини по обидва боки живота. Якщо є порушення прохідності маткових труб, тоді внизу живота відчуватиметься біль.

Гістеросальпінгографія
Гістеросальпінгографія

В середньому, з відгуків моїх пацієнток, біль під час процедури незначний, більше схожий на дискомфорт внизу живота. Але інколи, заздалегідь знаючи про низький больовий поріг у жінки, я цю процедуру проводила під загальним знеболенням. Анестезіолог “присипляв” жінку на 15 хвилин.

Гістеросальпінгографія: особливості процедури

Важливо зазначити, що в циклі проведення ГСГ необхідно користуватися контрацепцією. Річ у тім, що контрастна речовина, яка використовується при дослідженні, має згубний вплив на яйцеклітину. Проте гарна новина в тому, що вагітніти можна вже після наступної менструації.

Приємним бонусом до діагностики прохідності труб є терапевтичний ефект. Зокрема роз’єднуються дрібні злуки за допомогою “промивання” труб рідиною. А це своєю чергою може відновити прохідність та збільшити шанси на вагітність у майбутньому.

Є чимало наукових статей, зокрема ця і ця, де автори доводять підвищення фертильності після використанням контрастних речовин під час ГСГ, з використанням олії, а не води. Однак метааналізи за 2021 рік показали, що найчастішим ускладненням, про яке повідомлялося, було інтравазальне (внутрішньосудинне) потрапляння контрасту. Воно виникало у 2,7% пацієнток під час використання контрасту на олійній основі, порівняно з 2,0% з контрастом на водній.

Не гістеросальпінгографія: інші методи перевірки маткових труб

Окрім гістеросальпінгографії прохідність маткових труб оцінюють за допомогою  гістероконтрастної сонографії (УЗД), або шляхом більш інвазивної процедури – лапароскопії за допомогою барвників. Кожен з цих методів має свої переваги й недоліки.

Торік в клініці акушерства та гінекології Університету Dicle ретроспективно оцінили результати гістеросальпінгографії та лапароскопії у 208 пацієнток, які звернулись у період з 2014 по 2018 роки. Було доведено, що пацієнток з підозрою на трубне безпліддя в першу чергу варто обстежувати за допомогою гістеросальпінгографії. Причини: інвазивний характер, більша вартість та вищий рівень ускладнень лапароскопії.

Щодо УЗД-контрастного методу перевірки труб, протягом останнього десятиліття була представлена ​​гістеросальпінгоконтрастна сонографія (HyCoSy). Вона дозволяє уникнути радіаційного опромінення. Крім того, розробили гістеросальпінго-пінну сонографію (HyFoSy) як безпечну та менш болісну альтернативу.

Доведено, що ультразвуковий метод краще переноситься пацієнтами, є більш економічним (але не для нашої країни, де ціна речовини для процедури коштує, як сама процедура метросальпингографії) та не має рентгенологічного навантаження, порівняно з ГСГ. Однак необхідні додаткові дослідження, щоб зробити чіткі заяви щодо терапевтичного ефекту HyFoSy.

Резюме

Отже, оцінка прохідності маткових труб є важливою частиною дослідження фертильності. Лікарі враховують багато факторів для вибору методу їхньої перевірки.

Дійсно, нинішнім поколінням пар із субфертильністю пощастило більше, ніж попереднім, адже вони мають набагато більше можливостей стати батьками. Вчасний доступ до ефективного лікування безпліддя є важливим, оскільки вікові зміни та прогресування захворювань обмежують ймовірність успіху. Тож не зволікайте, якщо у вас не виходить завагітніти понад рік, маючи регулярний секс. Не втрачайте дорогоцінний час, зверніться до спеціалістів.

Як підготуватися до вагітності

Також хочу додати, що перед тим стартом стимуляції овуляції для лікування неплідності за наявності таких захворювань як синдром полікістозних яєчників, важливо переконатися, що прохідність маткових труб збережена. Це не стосується тієї ситуації, коли є покази для екстракорпорального запліднення з інших причин і інформація про прохідність маткових труб жодним чином не вплине на цикл стимуляції. Позаяк, я вважаю, якщо за даними обстеження виявлені значні порушення якості спермограми чоловіка, які потребують внутрішньоматкової інсемінації, проведення метросальпінгографії є також доцільним.

Бережіть себе, будьте обізнаними щодо свого здоров’я! Та пам’ятайте, лише разом приймаючи рішення, команда Жінка та Лікар можуть досягнути успіхів на шляху до материнства. 

З найкращими побажаннями, Наталя Сіліна.

Якнайкраще підготуватися до вагітності тобі допоможе мій курс Підготовка до вагітності. А детально в підготовку до пологів та перши рік життя малюка я розповідаю у курсі Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

  • Раджу прочитати