Твоя особлива матка: аномалії розвитку

Матка буває дуже різною й іноді це заважає репродуктивній функції. Рання корекція аномалій розвитку здатна запобігти ймовірним ускладненням.

Матка – це серце нашої репродуктивної системи. Уявімо, що крізь всю історію людства звучить прекрасна, але складна симфонія, що повторюється в кожному з нас. Оркестр під керівництвом диригента виконує та передає її в наступні покоління — але іноді щось йде не так: то музиканти не прийдуть, то інструмент розстроєний. Тоді мелодія не звучить і диригент може припинити гру.

Організм — це теж оркестр зі своєю складною симфонією, з якої не можна прибрати елемент, не порушивши гармонію цілого. Якщо в розвитку плода є порушення, мати може не виносити його: її організм — “диригент” — тонко відчуває пороки, несумісні з життям. Буває й так, що під час виступу комусь вдається прослизнути непоміченим; тоді дитина народжується з тим або іншим пороком розвитку. Які аномалії розвитку матки можуть до цього призвести — в сьогоднішній статті.

матка uterus
Нормальна матка

Які є аномалії матки?

Люди — істоти симетричні: одна половина тіла дзеркально повторює іншу, і навіть такий непарний орган, як матка, розвивається зі злиття двох аналогічних частин – Мюллерових проток. Якщо це злиття протікає неправильно, це вважається аномалією розвитку матки. Конкретна аномалія визначається тим, на якому етапі злиття зупинилося.

Наприклад, це можуть бути лише м’язові валики — тоді виходить аплазія матки; однорога матка, якщо витягнувся в довжину лише один з валиків; дворога матка – часткове злиття витягнутих валиків. При неповному розсмоктуванні стінки проток в порожнині матки утворюється матка з перегородкою, а при незакінченому формуванні порожнини матки — морфологічно змінена матка.

Види матки

У 2013 році Європейська екологічна спільнота репродуктології та ембріології людини створило сучасну класифікацію аномалій, яка також враховувала можливі супутні аномалії розвитку шийки матки та піхви:

U0 — нормальна матка
U1 — Морфологічно змінена матка
      a. Т-подібна матка
      b. Інфантильна
      c. Інші
U2 — Матка з перегородкою
      a. Часткова
      b. Повна
U3 — Двурога матка
      a. Часткова
      b. Повна
      c. Двурога з перегородкою
U4 — Однорога матка
      a. З рудиментарної порожниною
     b. Без рудиментарної порожнини
U5 — Аплазія матки
      a. З рудиментарної порожниною
      b. Без рудиментарної порожнини
U6 — Випадки, що не класифікуються

С0 — Нормальна шийка
С1 — Шийка з перегородкою
С2 — Подвоєна нормальна шийка
С3 — Одностороння цервікальна аплазія
С4 — Аплазія піхви

V0 — Нормальна піхва
V1 — Поздовжня необструктивна вагінальна перегородка
V2 — Поздовжня обструктивна вагінальна перегородка
V3 — Поперечна піхвова перегородка та / або неперфорований гімен
V4 — Аплазія піхви

Можна сказати, що аномалії розвитку матки — це музикант, який помилився на початку своєї партії, і тепер його сусіди — інші органи — теж легко можуть збитися. Це стосується шийки матки, піхви, всієї сечостатевої системи та навіть осьового скелета, який теж може постраждати.

Чому з’являються аномалії матки?

  • 65% — невідомі фактори;
  • 25% — генетичні;
  • 10% — середовищні фактори: вплив медикаментів, навколишнього середовища, шкідливих звичок, інфекційних захворювань матері.

Як аномалії матки впливають на життя жінки?

Аплазія

При аплазії без залишкової (рудиментарної) порожнини менструація відсутня; якщо рудиментарна порожнина є, то очікуваних менструацій немає, але кожні 2-3 тижні в матці накопичується кров, через що з’являється біль внизу живота, що розпирає. Матка стає круглою та напруженою через вміст, сечовипускання — болючим і прискореним, збільшується живіт. У таких випадках необхідно негайне хірургічне лікування.

Однорога матка

Якщо рудиментарна порожнина не з’єднується з однорогою маткою, це може проявлятися так само, як і аплазія. Якщо вона все ж з’єднується, може бути порушений відтік крові. Тобто кров затримується в порожнині матки та маткової труби, може досягати порожнини тазу та давати ускладнення у вигляді спайкового процесу або осередків ендометріозу. Через це на 3-4 день менструації починає боліти живіт, а виділення (рясні або, навпаки, незначні) можуть тривати до 10 днів.

Однорога матка без рудиментарного рогу або з рудиментарним рогом без порожнини, дворога матка та матка з перегородкою клінічно можуть не проявлятися: симптоми залежать від супутніх аномалій піхви або шийки.

Інфантильна матка

інфантильна матка
Інфантильна матка

У інфантильної матки зменшено розмір; менструація починається в 16 років; вона нерегулярна, мізерна та супроводжується хворобливими відчуттями. Інфантильна матка може не проявлятися в повсякденності, але все одно впливати на фертильність.

Як аномалії впливають на вагітність і пологи?

Всі вроджені аномалії асоційовані з первинним або вторинним безпліддям, самовільним перериванням вагітності та передчасними пологами.

При аплазії матки або синдромі Майєра-Рокитанського-Кюстера (поєднує аплазію матки та піхви) самостійне зачаття та розвиток вагітності неможливо. Але яєчники збережені, тому можливо сурогатне материнство. Також в 2010 році вперше вдало трансплантували донорську матку.

При однорогій матці завжди є ймовірність ектопічної вагітності в рудиментарному розі — і якщо він пов’язаний з порожниною основного рогу, і якщо замкнутий. Це призводить до його розриву з масивною внутрішньочеревною кровотечею та летального наслідку, якщо не надати своєчасно допомогу.

Загроза переривання вагітності

Порушення репродуктивної функції можуть спостерігатися навіть за наявності безсимптомної однорогої матки. Високу частоту репродуктивних втрат можна пояснити недостатнім розвитком основного рогу та відсутністю умов для повноцінного розвитку плоду. Те ж саме можна сказати про подвоєні та дворогі матки. Часто дворога матка є причиною істміко-цервікальной недостатності, яка може спровокувати народження дитини у 2 триместрі.

Якщо у матки є перегородка, це може призводити до самовільних абортів на ранніх термінах. Це відбувається через те, що ембріон розвивається на перегородці, де ендометрій неповноцінний та погано кровоснабжаєтся.

Морфологічно змінена матка часто призводить до позаматкової вагітності, самовільних абортів і ускладнених пологів: з кровотечею, слабкою пологовою діяльністю, недостатнім розкриттям маткового зіву в період пологів.

У жінок з вродженими аномаліями матки під час вагітності можлива загроза переривання вагітності, плацентарна недостатність, істміко-цервікальна недостатність, порушення плацентації, передчасне відходження навколоплідних вод, передчасні пологи. Може рано починатися та важко протікати прееклампсія, через що можуть знадобитися дострокові пологи.

Ускладнення пов’язані не тільки з особливостями анатомії, але і з відсутністю своєчасної корекції. Якщо крім аномалії розвитку матки у жінки є супутня гінекологічна патологія, в анамнезі були самовільні викидні, фракційно-діагностичні вискоблювання, запальні захворювання геніталій, загроза переривання в I триместрі, передчасні пологи — все це становить несприятливий фон для розвитку нормальної вагітності.

Аномалії також можуть впливати на дитину. Можлива внутрішньоутробна затримка росту плода, а також гіпоксія. Такі діти часто народжуються в середній або важкій асфіксії з порушенням адаптаційних можливостей.

Що робити?

Найголовніше — рання діагностика, яка дає можливість хірургічно скорегувати патологію. Діагностувати аномалію розвитку можна за допомогою УЗД, гістеросальпінгографії, МРТ, лапароскопії. Останні наукові роботи довели високу чутливість 3D УЗД.

Хірургічне лікування проводиться за відсутності менструальної, статевої та репродуктивної функцій або їхнього порушення. За відсутності обтяженого анамнезу оперативне втручання не використовується.

Матка з перегородкою

Часткова перетинка
Повна перетинка

Хірургічна тактика — гістероскопічна метропластика з одночасною лапароскопією. Тобто доступом через піхву січуть перегородку всередині матки й одночасно візуалізують з боку черевної порожнини. Лапароскопія (доступ через черевну стінку) необхідний для того, щоб уникнути перфорації матки, а також переконатися, що немає іншої патології органів малого таза. Через місяць проводять контрольне обстеження за допомогою гістероскопії, гістеросальпінгографії або УЗД.

Після відновлення ризик викидня знижується з 88% до 12%, ще одне дослідження говорить про 80% пологів в строк в порівнянні з 3% до операції.

Двурога матка

Частково впала матка
Частково дворога матка
Повна дворога матка
Повна дворога матка

Операція вибору — метропластика по Strassmann. Суть цієї операції полягає в створенні єдиної порожнини матки з двох маткових рогів шляхом видалення клиновидного клаптя між ними з подальшим об’єднанням двох порожнин.

Розроблено також різновид даної операції за допомогою лапароскопічного доступу (через черевну порожнину).

В результаті операції утворюється рубець між об’єднаними порожнинами, що вимагає ретельного спостереження під час вагітності.

По данным Strassmann из 263 женщин после метропластики у 86% беременность завершилась родами в срок, живым плодом.

Впала широка матка
Впала широка матка

Подвоєння матки

Є дані про проведення метропластики у пацієнток з тривалим анамнезом звичного невиношування. В такому випадку виконують Strassmann metroplasty, об’єднуючи порожнини маток в області тіл, не зачіпаючи їх шийки, але наукових даних про подальшу репродуктивну функцію немає.

Однорога матка

Показанням до операції є порушення або затримка відтоку менструальної крові з рудиментарного рогу. Після операції зникає больовий синдром і знижується ризик розвитку ендометріозу й ектопічної вагітності.

Хірургічна тактика — лапароскопічна гемігістеректомія — видалення рудиментарного рогу за допомогою доступу через черевну порожнину. Є дані про успішні результати вагітностей в основному розі після попередньої гемігістеректомії.

Якщо в рудиментарному розі не виявлений ендометрій за даними УЗД — операція не показана.

Аплазія матки

Можливо лише видалення рудиментарної матки в разі неможливості відтоку крові.

Після хірургічної корекції вродженої аномалії розвитку матки та піхви у половини пацієнток вагітність наступає протягом 3 років.

Рання корекція аномалії підвищує якість життя жінки та запобігає гінекологічним ускладненням. Водночас забезпечує стабільний психоемоційний стан, і нормалізацію репродуктивної функції.

Залишайся здоровою!

А для цього треба дбати про своє здоровʼя та розумітися на його потребах! Тобі в поміч наші курси, які присвячені всім етапам розвитку Жінки: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкоюВсе про тебе. Як це — бути ЖінкоюВсе про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Джерела:

  1. Grigoris F. Grimbizis, Stephan Gordts. The ESHRE/ESGE consensus on the classification of female genital tract congenital anomalies. Human Reproduction, February 2013
  2. Elizabeth Taylor, M.D. , Victor Gomel, M.D. The uterus and fertility. Fertility and Steriliti, December, 2007
  3. Akhtar MA, Saravelos SH. Reproductive Implications and Managementof Congenital Uterine Anomalies. BJOG, November 2019
  4. Nathan S Fox, Ashley S Roman. Type of congenital uterine anomaly and adverse pregnancy outcomes.Matern Fetal Neonatal Med. 2014
  5. Homer H.A., Li T.C. The septate uterus: a review of management and reproductive outcome. Fertil Steril. 2000
  6. Grimbizis G.F.,Camus M.Clinical implications of uterine malformations and hysteroscopic treatment results.Hum Reprod Update, 2001

Зміст

Раджу прочитати