COVID-19 – загальні питання

Пандемія COVID-19 вкрай спантеличила чимало людей. Міфи та факти важко розрізнити не лише людям без спеціальної освіти, а й самим лікарям.

COVID-19 – це грип чи щось гірше?

Коронавірус (COVID-19) невірно порівнювати з грипом або сезонними респіраторними захворюваннями. Він не гірше та не краще. Це вірус, який у певній категорії населення може викликати порушення роботи легенів і їм може знадобитися не просто стаціонарне лікування, а апарат штучної вентиляції легенів. У більшості людей, які інфікуються COVID-19, захворювання матиме легкий перебіг без ускладнень і не потребуватиме звернення за медичною допомогою.

Для кого небезпечний коронавірус?

  • Людей віком 65+;
  • Людей з важкою формою бронхіальної астми;
  • Людей з ожирінням (індекс маси тіла понад 40);
  • Тих, хто переніс трансплантацію органу та перебуває на гемодіалізі;
  • Людей з важкими формами серцево-судинних захворювань і цукровим діабетом;
  • Тим, хто проходить лікування онкологічного захворювання або нещодавно закінчили курс лікування.

Симптоми COVID-19

Температура повинна бути висока або може бути 37°C? Як розпізнати ранні симптоми, щоб не затягнути хворобу?

  • Кашель;
  • Посилення кашлю, якщо ти давно вже кашляєш;
  • Рідко діарея;
  • Підвищення температури (вище 37.5°C);
  • Чхання та рясні слизові виділення з носа.

Чим мити підлогу і в під’їзді для знезараження від COVID-19?

Для обробки використовуйте розбавлений розчин гіпохлориту натрію (в Україні він продається як відбілювач. Дивіться уважно склад засобу. В ньому повинен бути гіпохлорит натрію 15-30%).

Розводьте його чітко за інструкцією. Категорично не можна робити концентрацію сильніше, “аби вбило коронавірус напевно”. Ви можете отримати опік дихальних шляхів і стати уразливішими до COVID-19. Заборонено змішувати декілька видів дезінфекційних засобів. Я отримала безліч питань в особистих повідомленнях типу “а може змішувати «Domestos» і «Білизну», щоб сильніше було”! Такі дії є вкрай небезпечними для твоїх дихальних шляхів!!!!

Все, що ти маєш знати про коронавірус

Я ходжу в масці. Чи захистить це мене?

  • Не торкайся руками до маски під час її носіння на обличчі;
  • Якщо ти здорова, необхідно правильно одягати та знімати маску, тільки якщо ти доглядаєш за хворим на коронавірус;
  • Якщо ти здорова, не вдягай маску просто так, для профілактики зараження, бо це навпаки може підвищити ризик зараження;
  • Носи маску, якщо чхаєш та кашляєш. Маска утримає частинки слизу, що містять вірус, і не дасть їм розлетітися в радіусі 1,5-2 метри від вас. Пам’ятай, що маска стає сама джерелом зараження, тому правильно її знімай та відразу ж викидай в контейнер зі сміттям;
  • Маски ефективні тільки якщо ти одягаєш її чисто вимитими руками та регулярно миєш руки 20 секунд рідким милом або антисептиком, що містить спирт не менше 60%.

Чоловік ходить на роботу, я вдома. Як захистити його та себе?

Коронавірус не живе в повітрі. Коли інфікована людина кашляє або чхає, вірус з частинками слизу не висить у повітрі, а осідає на поверхні в радіусі 1,5-2 метра.

Якщо тобі або твоєму чоловікові необхідно дістатися на роботу чи в будь-яке інше місце, дотримуйтеся наступних правил:

  • Не торкайтеся обличчя;
  • Не чіпайте билець у під’їзді, кнопок у ліфті, ручок дверей;
  • Діставшись місця призначення, вимийте руки рідким милом протягом 20 секунд;
  • Так само, після того, як висякалися, відразу ж вимийте руки рідким милом протягом 20 секунд;
  • На роботу добирайтеся пішки. Доведено, що щоденні піші прогулянки не менше 60 хвилин в середньому темпі позитивно впливають на ваш інсулін і запобігають розвиткові серцево-судинних захворювань, метаболічного синдрому та цукрового діабету;
  • Протирайте все робочі поверхні (стіл, клавіатуру, телефон, підлогу) кожні 3-4 години. В обробці використовуйте розбавлений розчин гіпохлориту натрію (відбілювач). Нагадую, що вміст гіпохлориту натрію має бути 15-30%.

Чи живе COVID-19 на поверхнях, в повітрі? Наприклад, в ліфті?

Ні, в повітрі не живе!

Живе на будь-якій поверхні. Немає точних даних скільки часу саме. Деякі офіційні джерела заявляють, що вірус живе пару годин, інші вчені говорять про 7-14 днів.

Чому важливо сидіти вдома та не виходити на вулицю?

Важливо, щоб водночас не інфікувалася велика кількість людей, і система охорони здоров’я змогла якісно надати медичну допомогу. Важливо пам’ятати, що більшість хворих людей переносять COVID-19 в такій формі, що їм не потрібна госпіталізація в медичній установі, а лише рясний питний режим і використання парацетамолу, коли температура підвищується до 38.5°C і вище.

COVID-19 і твоє немовля

Чи можна займатися сексом, цілуватися?

Якщо немає ознак захворювання, так!

Обов’язково обіймайтеся щодня не менше 7 разів на день. Підтримуйте одне одного. Якщо ти відчуваєш, що тебе накриває дратівливість, злість, безсилля, озвуч партнеру, що причина цих емоцій не він/вона!

Карантин мине, а стосунки можна втратити! Це природно, що у тебе з’являється почуття безсилля або злості, або несправедливості! Але важливо пам’ятати, що будь-яка епідемія має не тільки початок, а й кінець! І більшість тих, хто захворів, перенесуть її без необхідності госпіталізуватися.

Коли потрібно залишатися вдома?

Якщо з’явилися такі симптоми:

  • кашель
  • підвищення температури
  • посилився кашель, який турбував раніше

Залишайся вдома не менше 7 днів. Нема потреби відразу звертатися до медичної установи. Просто зателефонуй своєму сімейному лікареві та повідом про свої скарги.

Пам’ятай, будь ласка, сімейний лікар теж людина.

Якщо зараз кожна людина з температурою до 37,5°C і легким нездужанням дзвонитиме/писатиме сімейному лікарю, у нього просто не буде можливості надавати медичну допомогу тим, кому це дійсно потрібно!

Якщо хтось із членів родини має вищеперелічену симптоматику, важливо і тобі залишатися вдома протягом 14 днів від появи симптомів у хворого. Всі члени родини, які контактували з хворим, повинні перебувати вдома на самоізоляції 14 днів.

Під час яких симптомів COVID-19 важливо звернутися за медичною допомогою?

У більшості людей, які захворіли на COVID-19, перебіг хвороби не вимагає особливих медичних втручань крім регулярного питного режиму не менше 2,5 літрів чистої води до 18:00. Після теж можна пити, але основний обсяг до 18:00.

Проте, за таких симптомів, не зволікай й звертайся до лікаря:

  • Якщо кашель посилився/з’явилася задишка або утруднене дихання;
  • Якщо температура після приймання жарознижувального (парацетамолу, наприклад), не знижується і залишається вище 38.5°C;
  • Якщо ти помітила значне погіршення загального самопочуття. Зокрема, тобі важко виконувати звичні фізичні дії (наприклад, важко встати з ліжка).

Я погано почуваюся, слабкість, соплі й температура не вище 37.5°C! Це коронавірус? Що робити?

Це необов’язково коронавірус, але необхідно знаходиться в самоізоляції протягом 7 днів. Якщо немає можливості ізолюватися в окремій кімнаті від інших членів сім’ї, важливо бути в масці!

Мий руки після кожного очищення носа та використовуй одноразові паперові рушники для рук та обличчя.

Пий воду в обсязі не менше 2,5 літрів.

Якщо температура підвищилася до 38.5°C прийми парацетамол і спостерігай за своїм самопочуттям.

Паразити та коронавірус

Коли звертатися за медичною допомогою, читай у попередньому пункті.

І пам’ятай, будь-які карантини/епідемії/пандемії закінчуються! Це питання часу. Проживи цей час максимально корисно для себе! Прочитай книги, які так давно хотіла прочитати…

І обов’язково поділися цією інформацією з іншими, щоб допомогти більшій кількості людей бути здоровими та щасливими.

Всім 💗

З любов’ю, Ваша Наталя Сіліна,
гінеколог-ендокринолог, експерт UNICEF та UNFPA з питань сексуальної освіти

За додаткової перевіреною інформацією ти також можеш використовувати офіційний ресурс МОЗ України.

Що робити, якщо ти заразилася COVID-19 під час вагітності, я розповідаю в цій статті.

Більше про своє здоровʼя та тіло ти можеш дізнатися з моїх курсів: Дорослішаємо разом – дівчинка стає жінкоюВсе про тебе. Як це — бути ЖінкоюВсе про тебе 35+.

Знайти свого лікаря ти завжди можеш у медичному центрі Ліор.

Зміст

Раджу прочитати