fbpx

Садівництво знижує ризик раку та зміцнює психічне здоров’я

Садівництво – це не лише спосіб отримати свіжу городину на свій стіл. Нове дослідження доводить його дієвість навіть проти раку.

Поки ми намагаємося дотриматися новорічних обіцянок, спрямованих на покращення фізичного та психічного здоров’я, нове дослідження CU Boulder довело потужний вплив поширеного хобі – і це садівництво.

Перше рандомізоване контрольоване дослідження громадського садівництва на замовлення Американського онкологічного товариства, показало, що ті, хто почав займатися садівництвом, споживали більше клітковини та мали більше фізичної активності – два відомі способи зниження ризику раку та хронічних захворювань. Вони також помітили, що їхній рівень стресу та тривоги значно знизився.

Висновки були оприлюднені 4 січня в журналі Lancet Planetary Health.

Ці висновки надають конкретні докази того, що громадське садівництво може відігравати важливу роль у профілактиці раку, хронічних захворювань і розладів психічного здоров’я.

Старша авторка дослідження Джил Літт, професорка кафедри екологічних досліджень CU Boulder.

Садівництво як простий засіб покращити якість життя

Професорка Літт шукала доступні, придатні до масштабування та довготривалі способи зниження ризику небезпечних захворювань, особливо серед спільнот з низьким рівнем доходу.

Садівництво здавалося ідеальною темою для старту.

Куди б я не зверталася, люди казали, що в садівництві є щось, що допомагає їм почуватися краще.

Джил Літт, яка також є дослідницею Барселонського інституту глобального здоров’я.

Проте за її словами, за відсутності перевірених досліджень, було важко отримати підтримку для нових програм.

Певні невеликі спостережні дослідження показали, що люди, які займаються садівництвом, переважно, їдять більше фруктів і овочів і мають здоровішу вагу. Але було незрозуміло, чи здорові люди просто прагнуть до садівництва, чи саме садівництво впливає на здоров’я.

Тільки три дослідження застосували золотий стандарт наукових досліджень: рандомізоване контрольоване дослідження, впродовж визначеного минулого часу. Громадське садівництво не було фокусом дослідження.

Методологія

Аби заповнити цю прогалину, Джил Літт залучила 291 дорослу людину, яка до того не займалася садівництвом, середній вік 41 рік, з району Денвера. Понад третина були латиноамериканцями, а більш ніж половина походили з сімей з низьким доходом.

Після останніх весняних заморозків 50% піддослідних призначили до групи громадського садівництва. Решту – до контрольної групи, якій було запропоновано почекати один рік, щоб почати садівництво.

Група садівників отримала безплатну ділянку в громадському саду, трохи насіння та саджанців, а також вступний курс із садівництва через некомерційну програму Denver Urban Gardens і партнера з навчання.

Обидві групи проходили періодичні опитування щодо споживання їжі та психічного здоров’я, проходили вимірювання тіла та носили монітори активності.

Садівництво та збільшене споживання клітковини

До осені учасники групи садівників їли в середньому на 1,4 грама більше клітковини на день, ніж контрольна група, тобто приблизно на 7% більше.

Автори відзначають, що клітковина має глибокий вплив на запальні та імунні реакції. Це включає й те, як ми метаболізуємо їжу, наскільки здоровим є мікробіом нашого кишківника, а також нашу схильність до діабету та певних видів раку.

Хоча лікарі рекомендують приблизно від 25 до 38 грамів клітковини на день, середня доросла людина споживає менш як 16 грамів.

Збільшення споживання клітковини на один грам може мати великий позитивний вплив на здоров’я.

Співавтор дослідження Джеймс Геберт, директор програми профілактики та боротьби з раком Університету Південної Кароліни.

Садівництво та фізична активність й подолання стресу

Група садівників також збільшила рівень фізичної активності орієнтовно на 42 хвилини на тиждень. Органи охорони здоров’я рекомендують принаймні 150 хвилин фізичної активності на тиждень, і цій рекомендації дотримується лише чверть населення США. Тільки 28% учасників виконали вимогу відвідувати громадський сад два-три рази щотижня.

Учасники дослідження також помітили зниження стресу та тривоги. Цікаво, що в тих учасників, які мали найбільший рівень стресу та тривоги, спостерігалося найбільше зменшення проблем із психічним здоров’ям.

Дослідження також підтвердило, що навіть садівники-початківці можуть отримати вимірну користь для здоров’я від проведення часу в перший сезон. А з огляду на те, що з часом вони матимуть більше досвіду та вищі врожаї, Літт підозрює, що такі переваги збільшаться.

Соціальні переваги садівництва

Результати дослідження не дивують. Це (садівництво – прим. редактора) трансформує, навіть рятує життя для багатьох людей.

Виконавча директорка Denver Urban Gardens (DUG) Лінда Аппел Ліпсіус

Громадські Сади Денвера (DUG) – некомерційна організація, яка щороку допомагає приблизно 18 000 людей вирощувати власну їжу на ділянках громадських садів.

Учасників DUG переважно живуть у регіонах, де доступ до свіжих фруктів і овочів вкрай обмежений. Деякі з них є іммігрантами з низьким рівнем доходу, які зараз живуть у квартирах. Наявність садової ділянки дозволяє їм вирощувати їжу з рідної країни та передавати традиційні рецепти своїй родині та сусідам.

Соціальний зв’язок також величезний.

Навіть якщо ви приходите в сад, щоб виростити їжу самостійно в тихому місці, ви починаєте дивитися на ділянку свого сусіда, ділитися технікою та рецептами, і з часом відносини розквітають. Справа не лише у фруктах і овочах. Це також у тому, щоб перебувати в природному просторі просто неба разом з іншими.

Висновки

Джил Літт сподівається, що отримані результати спонукають медичних працівників, політиків і представників ландшафтного планування звернути увагу на громадські сади та інші місця, котрі заохочують людей збиратися разом на природі, як на важливу частину системи громадського здоров’я. Докази очевидні, зауважила вона. Рекомендації щодо психологічної самодопомоги зібрали для тебе в цій статті.

Зміст

  • Раджу прочитати
аборт abortion
Аборт – все, що ти маєш знати

Аборт – це неприємний, проте часто необхідний вибір. Якщо ти маєш це зробити, в цьому матеріалі всі опції, які пропонує сучасне медицина.