fbpx

Харчування напряму впливає на розвиток безпліддя

Нові дані підтверджують роль харчування як модифікованого фактора ризику жіночого безпліддя та невдач в екстракорпоральному заплідненні.

Італійські вчені вирішили дослідити вплив харчування на жіночу фертильність. Йдеться про загальну здатність завагітніти та ефективність допоміжних репродуктивних технік, зокрема екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Результати дослідження оприлюднили в журналі Reproductive Toxicology.

Як харчування повʼязали з ризиком безпліддя

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), безпліддя – це нездатність досягти вагітності після 12 місяців незахищених статевих актів. За оцінками, орієнтовно 15-20% пар у світі стикають з цією проблемою.

Дослідники звернули увагу, що додатковим модифікованим фактором, який може впливати на фертильність, є дієта. Аномальна знижена так само як і надмірна вага суттєво впливають на фертильність, підкреслюючи важливість збалансованого і здорового харчування. Потенційний вплив певних моделей раціону, таких як середземноморська та західна дієти, а також певних продуктів, на безпліддя також широко вивчався.

Тож вчені вирішили узагальнити сучасні знання, проаналізувавши три основні класи макромолекул: вуглеводи, білки та жирні кислоти.

Вуглеводи

Більше споживання цільного зерна замість рафінованих та солодких продуктів було пов’язане з вищою частотою вагітностей та живонародження. Подібним чином було показано, що споживання більшої кількості овочів покращує якість ембріона після інтрацитоплазматичної ін’єкції сперми (під час ЕКЗ).

Споживання вуглеводів і їх розщеплення також регулюють функцію яєчників. Ризик овуляційного безпліддя був приблизно на 80% вищим серед жінок, які споживали більше вуглеводів, порівняно з тими, хто споживав їх небагато.

Дієта, яка містить менш як 45% загального споживання енергії з вуглеводів, покращує симптоми синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ). Це відбувається шляхом підвищення рівня фолікостимулювального гормону (ФСГ) і глобуліну, що зв’язує статеві гормони. Водночас знижується рівень тестостерону та інсуліну. Це корелює зі зниженням ваги у пацієнтів з СПКЯ із надмірною вагою або ожирінням.

Так само корисна гіпокалорійна дієта, де половина добової норми калорій припадає на вуглеводи. Безплідні жінки вагітніли частіші, а процедура ЕКЗ була ефективнішою у жінок з ожирінням та безпліддям.

Білки

Споживання тваринного білка пов’язане з порушенням овуляції порівняно з рослинним білком.  Заміна лише 5% споживаної енергії рослинними білками замість тваринних, знижує ризик овуляторних розладів більш ніж на 50%.

Споживання молочних продуктів і сої корелює з кращими результатами під час ЕКЗ. Це пояснюється тим, що соя містить фітоестрогени, клас ізофлавонів зі структурою, схожою на структуру естрогену.

Існують переконливі докази того, що білки тваринного походження впливають на жіночу фертильність, на відміну від білків рослинного походження. Це свідчить про те, що джерело білків може бути важливим фактором, який визначає репродуктивний успіх.

Марія Крістіна Будані та Жан Маріо Тібоні, лікарня “G. Bernabeo”, Ортона, К’єті, Італія

Жири

Омега-3 поліненасичені жирні кислоти та омега-6 містяться в різних типах харчових продуктів. Так, Омега-3 часто зустрічається в рибі, зокрема лососі, скумбрії, сардинах і тунці, а також в горіхах, насінні й рослинних оліях. Для порівняння, Омега-6, які також можна знайти в горіхах, насінні та оліях, часто присутні в м’ясі птиці, рибі та яйцях.

Немає перевірених доказів впливу цих жирів на результати ЕКЗ. Водночас саме кислоти Омега-3 збільшують шанси настання вагітності.

З усім тим, риба може підвищувати вплив стійких органічних забруднювачів, зокрема метилртуті й діоксинів. Аналогічно, споживання овочів та фруктів може підвищити ризик впливу пестицидів.

Проте ризик, пов’язаний з наявністю токсичних сполук, може залежати від кількох факторів. Серед них кількість спожитої їжі, місяця походження та гормонального статусу жінки.

Харчування та фертильність – подальші кроки

Докази щодо ролі харчування в фертильності/безплідді швидко розвиваються. Втім наразі бракує доступних даних, аби підтримати клініцистів пропозиціями щодо харчування безплідних пар.

Марія Крістіна Будані та Жан Маріо Тібоні, який також є професором кафедри медичних, харчових та біотехнологічних наук Університету “G. d′Annunzio”, Кʼєті, Італія

Необхідні додаткові дослідження, щоб з’ясувати, як харчування пов’язане з впливом хімічних речовин, що порушують роботу ендокринної системи. Крім того, збираються дослідити, куди саме направлена токсична дія, аби краще зрозуміти її вплив на репродуктивну функцію.

Більше про збалансоване харчування під час підготовки до вагітності ти знайдеш у цьому матеріалі.

Зміст

  • Раджу прочитати