fbpx

Естроген може зменшувати ризик інсульту

Естроген повʼязують зі зниженим ризиком інсульту: чим вищий сукупний вплив гормону протягом життя – тим менша ймовірність.

Головний жіночий гормон естроген і справді важко переоцінити. І тепер ми маємо ще більше доказів цього факту. Жінки з вищим кумулятивним впливом естрогенів протягом життя мають нижчий ризик як ішемічного інсульту, так і внутрішньомозкового крововиливу. Про це свідчать результати нового дослідження, опублікованого в онлайн-випуску Neurology, медичного журналу Американської академії неврології 1 лютого 2023 року, повідомляє ScienceDaily.

Про інсульт

Ішемічний інсульт спричинений блокуванням кровотоку до мозку і є найпоширенішим типом інсульту. Внутрішньомозковий крововилив трапляється через розрив судини, яка призводить до кровотечі в головному мозку.

12,2 мільйона людей у світі щороку мають свій перший інсульт, а 6,5 мільйонів помирають від нього. Понад 110 мільйонів людей у світі пережили інсульт, а приблизно половина з них помре у найближчі 5 років. Захворюваність на інсульт значно зростає з віком, проте понад 60% інсультів трапляються у людей віком до 70 років, а 16% – у людей віком до 50 років.

Естроген та ризик інсульту

У дослідженні Школи медицини Чжецзянського університету в Ханчжоу взяли участь 122 939 жінок у постменопаузі з середнім віком 58 років. Всі вони мешкали в Китаї й не мали інсульту на момент початку дослідження.

Учасниці відповідали на запитання щодо способу життя та особистих факторів. Зокрема вік і рід занять; наявність шкідливих звичок: куріння та вживання алкоголю, дані про фізичну активність та історію хвороби. Крім того, вчені збирали інформацію про репродуктивне здоров’я, включаючи вік першої менструації та початку менопаузи, кількість вагітностей та викиднів, а також використання комбінованих оральних контрацептивів (КОК).

Наше дослідження припускає, що вищі рівні естрогену, зумовлені низкою репродуктивних факторів, включаючи довшу тривалість репродуктивного життя та використання гормональної терапії або контрацептивів, пов’язані з меншим ризиком ішемічного інсульту та внутрішньомозкового крововиливу. Ці результати можуть допомогти з новими ідеями щодо профілактики інсульту. Наприклад, розглянути можливість проведення скринінгу для людей, які піддавалися впливу естрогенів протягом короткого періоду життя.

Авторка дослідження Пейдж Сонг, докторка філософії, зі Школи медицини Чжецзянського університету в Ханчжоу, Китай

Дослідники проаналізували дані медичного страхування та реєстру хвороб, щоб визначити, хто з учасниць переніс інсульт. Протягом середнього періоду спостереження, який становив дев’ять років, інсульт стався у 15 139 осіб. З них 12 853 мали ішемічний інсульт, 2 580 – внутрішньомозковий крововилив і 269 – субарахноїдальний крововилив, тобто крововилив між мозком і оболонкою, яка його покриває.

Учасниць розділили на чотири групи за тривалістю репродуктивного життя – кількістю років від першої менструації до менопаузи. Жінки з найкоротшою тривалістю репродуктивного життя мали до 31 репродуктивного року. Ті, що мали найдовшу тривалість репродуктивного життя, мали 36 репродуктивних років і більше.

Результати дослідження

Розглядаючи різні типи інсульту, учасниці з найдовшою тривалістю репродуктивного життя мали на 5% нижчий ризик ішемічного інсульту та на 13% нижчий ризик внутрішньомозкового крововиливу порівняно з жінками з найкоротшою тривалістю репродуктивного життя.

Дослідники також розглянули інші чинники, що впливають на рівень естрогену. Серед них кількість пологів та використання КОК, виходячи з гіпотези, що ці впродовж цих періодів естроген має відносно вищий стійкий рівень у крові. Враховувалася також тривалість грудного вигодовування, яка асоціюється з нижчим рівнем естрогену. Вчені виявили, що естроген з високою концентрацією зменшує ризик всіх типів інсульту.

Вплив естрогену протягом життя потенційно може бути корисним показником ризику різних типів інсульту після менопаузи. Однак необхідно провести додаткові дослідження біологічних, поведінкових та соціальних аспектів, які можуть впливати на зв’язок між впливом естрогену та ризиком інсульту протягом життя жінки.

Авторка дослідження Пейдж Сонг

Зміст

  • Раджу прочитати