fbpx

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Щороку приблизно 10 мільйонів людей, або кожен шостий, помирає від раку. Майже половину цих смертей можна було б уникнути.

Марія Зав'ялова

Всесвітній день боротьби проти раку, що відзначається 4 лютого, є глобальною ініціативою, очолюваною Міжнародним союзом боротьби проти раку (UICC). Її мета підвищувати глобальну обізнаність та обʼєднувати особисті, колективні та урядові дії, аби запобігти мільйонам смертей від онкологічних захворювань. Ключем до цього є доступ до життєво необхідного лікування та догляду за хворими на рак, який був би рівним для всіх.

Започаткований у 2000 році, Всесвітній день боротьби проти раку перетворився на позитивний рух, який об’єднує 172 країни, аби разом протистояти одному з найбільших викликів у нашій історії.

Що таке рак

Рак – це велика група захворювань, які можуть початися практично в будь-якому органі або тканині тіла, коли аномальні клітини неконтрольовано ростуть та розмножуються. Коли вони виходять за межі своїх звичайних кордонів і захоплюють сусідні частини тіла та/або поширюються на інші органи – це називається метастазуванням. Даний процес і є основною причиною смерті від онкології. Новоутворення та злоякісна пухлина – інші поширені назви.

Рак є другою провідною причиною смерті у світі після серцево-судинних захворювань.

Понад 40% смертей від раку можна було б запобігти, оскільки вони пов’язані з факторами ризику, які можна змінити, такими як куріння, вживання алкоголю, неправильне харчування та недостатня фізична активність. Принаймні третині всіх смертей від злоякісних пухлин можна було б запобігти за допомогою рутинного скринінгу, раннього виявлення та лікування.

70% смертей від раку припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу. Тобто мільйони життів можна було б врятувати щороку, впроваджуючи відповідні стратегії профілактики, раннього виявлення та лікування.

Найрозповсюдженіші типи раку

Найбільша частина випадків онкології у світі припадає на рак молочної залози – понад 2,26 млн випадків та майже 685 тисяч померлих у 2020 році. На другому місці рак легенів, проте хоч кількість випадків менша на майже 500 тисяч, смертність складає майже 1,8 мільйона людей. Третє місце належить злоякісним утворенням прямої кишки з більш як 1,9 млн заслаблих та понад 930 тисячами померлих.

Найрозповсюдженіші типи раку серед жінок

Три перших місця ті самі, що і в глобальній статистиці, а на 4-му місці рак шийки матки. З понад 604 тисяч діагностованих у 2020 році померли більш ніж 341 тисяча жінок. Далі йдуть: рак щитоподібної залози, матки та яєчників. Найбільший відсоток смертності відносно випадків – рак печінки: з понад 273 тисяч випадків померли більш ніж 252 тисячі жінок.

Найрозповсюдженіші типи раку серед чоловіків

Тут розподілення трохи інше. На першому місці рак легенів: з майже 1,44 діагностованих у 2020 році померли понад 1,18 млн чоловіків. Далі йде рак простати, проте з понад 1,4 млн діагностованих померли трохи більш як 375 тисяч. На третьому місці рак прямої кишки, за ним шлунок, печінка та сечовий міхур.

Що потрібно знати про профілактику рака простати 

Статистика раку в Україні

За минулі пʼять років рак діагностували в понад 363 тисяч людей в Україні. При чому чоловіків серед них майже 149,5 тисяч, а жінок – більш як 214 тисяч. При чому в жінок окрім раку грудей превалюють рак шкіри, рак матки та шийки матки. Водночас в чоловіків на першому місці рак простати, далі рак шкіри, і вже потім рак легенів та дихальних органів.

Причини та профілактика раку

Є фактори, на які ми не можемо вплинути. Це вік, генетика, фактори зовнішнього середовища та певні імунні захворювання. Проте на першому місці те, що ми цілком здатні змінити.

Паління

Ця надшкідлива звичка забирає більше життів, ніж будь-яка у світі. Тютюновий дим містить щонайменше 80 різних речовин, що викликають рак (канцерогенів). Чим більше людина палить, чим молодшою вона починає, і чим довше вона палить, тим більше зростає ризик захворіти на рак. Наразі вживання тютюну є причиною майже 22% смертей від раку. Позбавтеся паління й уникнете більшості захворювань, і не лише онкологічних.

Алкоголь

Всі види алкогольних напоїв є причиною виникнення шести видів раку, включно з раком кишківника, молочної залози, рота, горла, стравоходу, печінки й шлунка. Докази свідчать про те, що чим більше алкогольних напоїв людина вживає, тим вище ризик виникнення багатьох видів раку. І навіть помірне вживання алкоголю збільшує ризик виникнення раку.

Надмірна вага або ожиріння

Пов’язані з підвищеним ризиком розвитку 12 різних видів раку, включно з раком кишківника та підшлункової залози. Загалом, збільшення ваги, особливо в дорослому віці, пов’язане з підвищеним ризиком розвитку раку. До того ж раціон з високим вмістом червоного чи переробленого м’яса, солоних продуктів і низьким вмістом фруктів та овочів, впливають на ризик розвитку раку, особливо товстої кишки, носогорла та шлунка.

Брак фізичної активності

Регулярні фізичні навантаження не лише допомагають зменшити надлишок жиру в організмі й пов’язані з цим ризики раку. Вони здатні також знизити ризик розвитку раку товстої кишки, молочної залози та ендометрію.

Зупинимо Рак Шийки Матки в Україні!

Інфекції

Є причиною майже 2,2 мільйона смертей від раку щороку. Раком неможливо заразитися, втім, вірус може викликати зміни в клітинах, які роблять їх більш схильними до переродження в рак. Понад 90% випадків раку шийки матки спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ). Рак печінки й Неходжкінські злоякісні лімфоми (НХЛ) можуть бути викликані вірусом гепатиту B і С, а лімфоми пов’язані з вірусом Епштейна-Барра. Раніше бактеріальні інфекції не вважалися збудниками раку, але нещодавні дослідження показали, що у людей з Helicobacter pylori у шлунку розвивається запалення слизової оболонки, що підвищує ризик розвитку злоякісних утворень.

Тема цьогорічного Всесвітнього дня боротьби проти раку – “Ліквідувати розрив у лікуванні”. Вона присвячена прогресу, що дає змогу більшій кількості людей звертатися за необхідною медичною допомогою, на яку вони заслуговують, і отримувати її.

Залишайся здоровою, не ігноруй щорічні обстеження, особливо ПАП-тест та маммографію. І залишайся завжди здоровою!

Зміст