fbpx

Заяви про переваги дитячих сумішей науково необґрунтовані

Більшість заяв виробників про переваги дитячих сумішей для здоров'я та харчування не підкріплені перевіреними даними клінічних досліджень.

Марія Зав'ялова

Виробники дитячих сумішей часто розповідають про неймовірний корисний склад їхньої продукції. Проте переважно ці заяви не мають високоякісних наукових доказів. Про це свідчать результати міжнародного дослідження, опубліковані 15 лютого 2023 в журналі The BMJ*.

Загроза необґрунтованої реклами сумішей

Поширені твердження, що продукти сприяють розвитку мозку, імунітету та росту немовлят, не переконують дослідників. За їхніми словами “прозорості все ще бракує”, що несе потенційну загрозу для немовлят.

Заяви про користь для здоров’я та харчування на дитячих сумішах є суперечливими, оскільки вони можуть посилити уявлення про переваги сумішей над грудним вигодовуванням (ГВ). Таким чином вони можуть переконати матерів перервати ГВ або додавати суміші в раціон без потреби.

Водночас усім цим заявам зазвичай бракує наукового обґрунтування.

Метод дослідження

Дослідники проаналізували заяви про користь та поживність дитячих молочних сумішей у групі країн з високим, середнім та низьким рівнем доходу. Далі вони оцінили правдивість доказів, які використовувалися для підтримки цих заяв.

Вони досліджували вебсайти компаній-виробників дитячих молочних сумішей, вивчали пакування та задокументували претензії. Скарги стосувалися продуктів для здорових доношених немовлят у 15 країнах світу. Серед них Австралія, Канада, Німеччина, Індія, Італія, Японія, Нігерія, Норвегія, Пакистан, Саудівська Аравія, Південна Африка, Іспанія, Великобританія та США у 2020-22 роках.

Аналізували всі заяви про здоров’я та поживність, які пов’язували продукт або його інгредієнт з потенційно корисним впливом на функціонування, ріст і розвиток або здоров’я.

Вчені визначили 757 продуктів дитячого харчування, кожен з яких був пов’язаний в середньому з двома твердженнями й 31 типом тверджень серед всіх сумішей.

З 608 продуктів з одним або більше твердженнями найпоширенішими були:

  • “Допомагає/підтримує розвиток мозку та/або очей та/або нервової системи” (53% продуктів, 13 інгредієнтів);
  • “Зміцнює/підтримує здорову імунну систему” (39% продуктів, 12 інгредієнтів);
  • “Допомагає/підтримує ріст і розвиток” (37% продуктів, 20 інгредієнтів).

Загалом було виявлено 41 групу інгредієнтів, з якими пов’язано одне або кілька тверджень. Водночас чимало тверджень не містили посилання на конкретний інгредієнт (307 або 50% продуктів).

Найпоширенішими групами інгредієнтів, згаданих у формулах, були:

  • Довголанцюгові поліненасичені жирні кислоти (46% продуктів, 9 різних формул);
  • Пребіотики, пробіотики або синбіотики (37% продуктів, 19 формул);
  • Гідролізований білок (20% продуктів, 9 формул).

Які докази надали виробники сумішей

Серед всіх країн виробники лише 161 з 608 (26%) продуктів, що мали принаймні одну заяву, надали наукове посилання на підтримку цієї заяви. Для більшості (74%) продуктів з конкретними заявами про користь для здоров’я не було надано жодного наукового обґрунтування.

Ба більше, серед цих посилань тільки 56% повідомляли про результати клінічних випробувань. Решта були оглядами, коментарями або іншими видами досліджень, включаючи дослідження на тваринах. Лише 14% посилань на клінічні дослідження були проспективно зареєстровані. Загалом 90% тверджень, які посилалися на зареєстровані клінічні дослідження, мали високий ризик упередженості.

Ще й надто, 88% зареєстрованих досліджень мали авторів, які отримували фінансування від фармацевтичної промисловості або були безпосередньо пов’язані з нею.

Висновки вчених

Ці висновки підтверджують заклики до перегляду регуляторної бази для замінників грудного молока з метою кращого захисту споживачів та уникнення шкоди, пов’язаної з агресивним маркетингом таких продуктів.

Автори дослідження

У пов’язаній редакційній статті Найджел Роллінз з ВООЗ погоджується з тим, що влада повинна захищати немовлят і батьків від комерційних інтересів.

Він визнає, що в сучасному світі медичним працівникам і сім’ям бракує часу на ретельне вивчення заяв. 

Саморегулювання не спрацювало, а відповідальний, етичний маркетинг з боку виробників молочних сумішей видається малоймовірним. Тому регуляторні органи повинні вирішити, чи є прийнятним використання таких явно оманливих доказів. Чи все ж вимагати від індустрії молочних сумішей вищих стандартів та кращої продукції, заснованої на високоякісних доказах.

Доктор Найджел Роллінз, Департамент охорони здоров’я матерів, новонароджених, дітей та підлітків, Всесвітня організація охорони здоров’я

Детальна інформація про здоровʼя та харчування новонародженого, а також догляд за ним міститься у курсі Післяпологовий період до 1 року життя малюка.

*The BMJ (British Medical Journal) – одне з найстаріших у світі загальномедичних журналів. Британське видання, засноване у 1840 році.

Зміст