fbpx

Зачаття після викидня безпечне раніше ніж вважалося

Зачаття протягом трьох місяців після викидня чи аборту не пов'язане з підвищеним ризиком несприятливих наслідків для вагітності

Марія Зав'ялова

Результати нового дослідження свідчать, що, всупереч чинним рекомендаціям, жінки можуть планувати зачаття після попереднього викидня або штучного аборту без підвищеного перинатального ризику.

Чинні рекомендації щодо зачаття

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) необхідно почекати принаймні шість місяців після викидня або аборту, перш ніж знову завагітніти. Вважалося, цей термін необхідний для того, щоб запобігти перинатальним ускладненням під час наступної вагітності. Занадто раннє зачаття могло спричинити такі проблеми, як низька вага дитини під час народження, гестаційний діабет тощо.

Що досліджували вчені

Гізачеу Тессема (Gizachew Tessema) зі Школи охорони здоров’я населення Кертіна, Австралія, та її колеги провели когортне дослідження. Воно охопило 49 058 пологів після викиднів та 23 707 пологів після абортів у Норвегії в період 2008-2016 років. Вони розглянули шість несприятливих наслідків: передчасні пологи, спонтанні передчасні пологи, мала вага плоду для гестаційного віку, велика вага плоду для гестаційного віку, прееклампсія та гестаційний діабет.

У скориговану модель ми включили вік матері, вагітність і рік народження, виміряні під час інтервалу між вагітностями. В аналізі чутливості ми додатково скоригували індекс маси тіла до куріння під час вагітності та до вагітності.

Автори дослідження

Результати дослідження

Всупереч чинним рекомендаціям, дослідники виявили: жінки, які зачали дитину менш ніж через шість місяців мали нижчі ризики народження дітей з малою вагою. Крім того, ризик розвитку гестаційного діабету у жінок, які зачали менш ніж через три місяці після викидня чи аборту, був також меншим. Після аборту спостерігалося незначне, але невірогідне, підвищення ризику народження дитини з малою вагою у разі зачаття у термін менш як три місяці порівняно з 6-11 місяцями. Водночас ризик народження дитини з великою вагою був нижчим у групі з інтервалом між вагітностями 3-5 місяців.

Доказів підвищеного ризику несприятливих наслідків вагітності у жінок з інтервалом понад 12 місяців після викиднів або штучних абортів, також не виявили. Спостерігався лише помірно підвищений ризик гестаційного діабету. 

Автори визнають, що дослідження було обмеженим, оскільки йому не вистачало інформації про потенційні фактори. Серед них намір завагітніти й звернення за медичною допомогою. Крім того, дані включали лише викидні, зареєстровані в системі охорони здоров’я.

Висновки дослідників та рекомендації щодо зачаття

Отримані дані не підтверджують чинні рекомендації щодо очікування шести місяців після викидня або аборту. Автори вказують на необхідність перегляду цих рекомендацій та надання сучасних, заснованих на доказах, рекомендацій для жінок.

У поєднанні з попередніми дослідженнями наші результати є обнадійливими для сімей, які намагаються завагітніти невдовзі після викидня чи штучного аборту. Ці висновки спонукають до перегляду поточних міжнародних рекомендацій щодо інтервалів між пологами після викидня або штучного аборту.

Автори дослідження

Гарні новини!

Знайти вичерпні рекомендації щодо твоїх кроків перед зачаттям дитини ти можеш у курсі Школи Жіночого Здоровʼя Підготовка до вагітності. Ґрунтовні інструкції щодо вагітності, пологів та першого року життя малюка містяться у курсі Вагітність та післяпологовий період – повний гайд.

Зміст