fbpx

Тривожність під час вагітності змінює імунну активність у матері

Імунна система вагітних жінок, які страждають на тривожність, біологічно відрізняється від імунної системи жінок без тривоги.

Марія Зав'ялова

Тривожність під час вагітності впливає на імунітет матері та плода

Тривожність у вагітних жінок можна та потрібно лікувати заради здоровʼя матері та майбутньої дитини.

Про це йдеться у новому спільному дослідженні Коледжу Weill Cornell Medicine, Медичної школи Університету Джона Хопкінса та Ірвінгського медичного центру Колумбійського університету. Це перше відоме дослідження, яке оцінило зв’язок тривожності з траєкторією імунних змін протягом вагітності та післяпологового періоду.

Вагітні жінки з тривожністю мають вищий рівень певних імунних клітин, відомих як цитотоксичні Т-лімфоцити. Ці клітини атакують інфіковані або скомпрометовані іншим чином клітини в організмі. Жінки з тривожністю також показали відмінності в активності імунних маркерів, які циркулюють у крові.

У жінок з тривожністю імунна система під час вагітності та після пологів поводиться інакше, ніж у здорових жінок. Під час вагітності має відбуватися делікатний танець, в якому імунна система змінюється таким чином, щоб не відторгати плід, але все ще залишатися достатньо сильною, аби не допустити проникнення чужорідних патогенів.

Докторка Лорен М. Осборн, головна дослідниця, заступниця голови з клінічних досліджень кафедри акушерства та гінекології у Weill Cornell Medicine

Чому тривожність необхідно лікувати, а не просто пережити

За словами докторки Осборн, яка проводила дослідження під час навчання на факультеті Медичної школи Університету Джона Гопкінса, це дослідження може сприяти кращому лікуванню тривоги у вагітних пацієнток. Вона також є репродуктивною психіатринею у Нью-Йоркському пресвітеріанському медичному центрі Weill Cornell. Як клініцистка, вона вважає, що жінки з тривожністю можуть чинити опір призначенню заспокійливих препаратів. Причина: страх, що вони зашкодять дитині, всупереч доказам їхньої сумісності з вагітністю.

Тривожність під час вагітності, про яку повідомляють понад 20% жінок, вже доведено шкодить для батьків і дитини. Наприклад, вона може збільшити ризик передчасних пологів і зниження ваги новонародженого.

Для цього дослідження докторка Осборн та її колеги оцінили групу зі 107 вагітних жінок, 56 з яких мали тривожність, а 51 – ні. Жінок вивчали під час другого та третього триместрів вагітності та через шість тижнів після пологів. Дослідники оцінили зразки крові на імунну активність і провели психологічну оцінку для виявлення клінічної тривоги.

Результати та висновки вчених

Вони виявили, що у жінок з тривожністю рівень цитотоксичних Т-клітин був підвищеним під час вагітності, а потім знижувався протягом тижнів після пологів. У жінок без тривоги активність цих клітин знижувалася під час вагітності й далі зменшувалася після пологів.

Дослідники також помітили, що активність прозапальних цитокінів, або речовин, що виділяються клітинами в межах реакції імунної системи, була пригнічена під час вагітності у жінок з тривожністю. Далі вона зростала після пологів, в той час, як у здорових жінок спостерігалася протилежна картина.

Це перший чіткий доказ того, що імунна активність вагітних жінок відрізняється залежно від їхнього тривожного статусу. Знання того, що існує залучення імунної системи, є першим кроком до розуміння біологічних факторів, пов’язаних з тривожністю під час вагітності, і першим кроком до розробки нових методів лікування. Ми знаємо, що тривожність необхідно лікувати, щоб забезпечити здорові результати для матері й для дитини.

Докторка Лорен М. Осборн

Нагадаємо, раніше вчені виявили, що пренатальне оздоровлення покращує подальше життя матерів.

Про найкращі методики та способи збереження свого психічного здоровʼя та протидії стресу читай у нашому матеріалі

Зміст

  • Раджу прочитати