fbpx

Народження дітей зменшує ризик отримати рак ендометрію

Чим більше дітей народжує жінка, тим менше в неї шансів захворіти на рак ендометрію – висновки дослідження

Марія Зав'ялова

Статистика невблаганна – індустріалізація зменшила кількість дітей у родині. Щороку чимало розвинених країн повідомляють про падіння або негативний приріст населення через швидке зменшення кількості дітей, які народжуються щороку. Водночас група дослідників з Університету Брістоля, Університету Осло та Університету Квінсленду виявили, що виношування дитини захищає слизову оболонку матки від захворювання на рак ендометрію (РЕ).

Про це вчені повідомили у журналі BMC Medicine 1 листопада 2022 року.

Про рак ендометрію

Рак ендометрію займає шосте місце у світі серед випадків жіночої онкології та є смертельно небезпечною хворобою. Під найбільшою загрозою жінки у країнах з низьким рівнем життя, загалом цей різновид раку забирає сотні тисяч життів щороку.

Рак ендометрію endometrial cancer рак эндометрия
Ракові клітини в слизовій оболонці матки

Попередні дослідження підтвердили, що на розвиток злоякісних утворень ендометрію впливають процеси, пов’язані з репродуктивною функцією жінки, зокрема овуляцією та вагітністю. То ж вчені розглядали гормональну природу РЕ, адже в жінок, які під час менопаузального переходу вживали лише естроген, ризик отримати рак ендометрію навпаки збільшувався. Водночас жінки, які приймали також прогестерон у межах Замісної Гормональної Терапії (ЗГТ), ці ризики знижувалися.

Крім того, комбіновані оральні контрацептиви (КОК), які містять естроген та прогестерон (гормон вагітності), доведено знижують ймовірність РЕ. І ця захисна властивість підвищується з часом. При чому, вагітність, яка закінчилася абортом або викиднем, дає навіть більший захист від раку ендометрію ніж КОК.

Зокрема, пізнє менархе, рання менопауза та використання деяких форм оральних контрацептивів за спостереженнями асоціюються зі зниженим ризиком раку ендометрію… Одним із можливих пояснень цих зв’язків є те, що більший вплив естрогену протягом життя наслідковим чином збільшує ризик РЕ. Це могло б пояснити, чому короткий репродуктивний період (тобто пізнє менархе та рання менопауза) асоціюється із захистом від ЕК в обсерваційних епідеміологічних дослідженнях.

Автори дослідження у BMC Medicine

Ще одним фактором ризику захворювань на рак ендометрію є надмірний Індекс Маси Тіла (ІМТ). Цей чинник має найбільшу вагу для жінок в період менопаузи, й також повʼязується з гормональними змінами.

Мета дослідження

Враховуючи всі ці фактори, вчені вирішили дослідити, як репродуктивний період і кількість немовлят, народжених жінкою, та вік останнього народження корелюють з ризиком раку ендометрію. А у разі, якщо зв’язок буде виявлено, визначити, чи є він причинно-наслідковим.

Методи

Для дослідів використовувалися дані Біобанку Великобританії (UKBB), який містить інформацію про понад 270 000 жінок. У дослідження включили лише білих європейських жінок.

Дослідники провели багатофакторний аналіз для з’ясування зв’язку між кількістю живонароджених, віком останнього народження, роками овуляції та іншими пов’язаними факторами, такими як вік природної менопаузи, вік менархе та ІМТ.

Значні для всього геному однонуклеотидні поліморфізми (SNP) були вилучені з попередніх досліджень кількості жінок, які народили живих дітей, віку менопаузи та менархе, а також ІМТ. Ми провели загальногеномний асоціативний аналіз за допомогою UKBB, щоб ідентифікувати SNP, пов’язані з роками овуляції, роками використання протизаплідних таблеток і віком останнього живонародження.

Автори дослідження у BMC Medicine

Вчені також використовували метод Менделівської рандомізації (MR), щоб оцінити потенціал причинного зв’язку. Тут генетичні варіанти визначають причинно-наслідковий зв’язок між впливом і результатом.

Висновки дослідження про рак ендометрію

Результати включали сотні генетичних варіантів, проте аналіз продемонстрував, що ризик раку ендометрію є зворотно-пропорційним кількості живонароджених дітей. Жінки, які народили трьох дітей, мали вдвічі менший ризик розвитку РЕ ніж ті, хто не народжував. Жінки з довшим репродуктивним періодом мали більший ризик захворіти на рак ендометрію.

Неповна вагітність, тобто викидні або аборти, також знижують ризик РЕ, але менше у порівнянні з доношеною вагітністю.

Наскільки нам відомо, це перше дослідження, яке повідомляє про те, що кількість живонароджених може мати захисний вплив на ризик РЕ, навіть якщо врахувати інші фактори ризику. Проте наш аналіз показує, що причинно-наслідковий вплив кількості живонароджених на ризик раку ендометрію може залежати від віку, коли жінка востаннє народжувала, і цей зв’язок слід додатково досліджувати. Наш аналіз спостережень засвідчив сильний вплив овуляції та використання протизаплідних таблеток протягом багатьох років на ризик РЕ; однак ми не змогли відтворити це у Менделівському рандомізаційному аналізі.

Автори дослідження у BMC Medicine

Зміст